Jeden dopad nebo dva dopady?

Reprezentační výběry, mezinárodní soutěže domácí i zahraniční, nohejbal v zahraničí, FIFTA, mezinárodní pravidla
Pravidla fóra
Příspěvky, které obsahují vulgarity nebo urážlivé výroky, nezákonné jednání, nesmyslný nebo nečitelný obsah, spam, reklamu (s výjimkou reklamy partnerů NM nebo ČNS), porušují autorská práva, jsou opakovaným příspěvkem, budou odstraněny. Příspěvky, které obsahují hodnocení činnosti konkrétních orgánů ČNS, konkrétních funkcionářů orgánů ČNS, konkrétních organizačních článků ČNS, nebo se dotazují konkrétních funkcionářů orgánů ČNS, musí obsahovat jméno, příjmení a mateřský oddíl (event. funkci v orgánech ČNS) přispěvatele. Příspěvky nesplňující tyto podmínky budou odstraněny. K pokládání dotazů na funkcionáře orgánů ČNS doporučujeme využít rubriku Funkcionáři ČNS odpovídají.

Jeden dopad nebo dva dopady?

Příspěvekod Petr » pát 12. pro 2008 9:18:31

Pořád se vedou nekonečné hádky o tom, proč jsou dva dopady lepší než jeden. Byl jsem na MS v Nymburku a nepřišlo mi to zase tak špatné na jeden dopad. Ubylo sice techniky, ale hráči museli makat naplno celý zápas a lítali na hřišti jak šílení. Což ocenili i diváci, kteří jinak polařům moc ndetleskají. Docela dobře to hráli i Rumuni s Maďary a ti mi nepřišli zrovna nejmladší, myslím že některým bude dost přes 30. Asi je jasné, že kdyby se to hrálo v někjaké české soutěži, tak se musí pořádně trénovat. Což by byl asi problém, protože kdo trénuje víckrát než dvakrát za týden. Spíš si myslím, že by se to muselo začít hrát od dorostu, mladí jsou na to přizpůsobivější a v mužích by jim to už nedělalo problém.
Petr

Re: Jeden dopad nebo dva dopady?

Příspěvekod Kája » pát 12. pro 2008 12:24:33

Snižování počtu dopadů vede k menšímu zájmu o tuto hru. Viděl někdo někde na nějaké chatové osadě, že by tam ti rekreanti hráli třebas jen na 2 dopady? A my budeme podporovat 1 dopad...Čím víc dopadů, tím větší masovost.
Kája

Příspěvekod v.stehlík » pát 12. pro 2008 15:03:31

Můj názor je, že by mezinárodní pravidla měla umožňovat hrát na 1, 2 i na 3 dopady. Z předchozích příspěvků je jasné, že každá varianta by si našla své hráče.
v.stehlík

Příspěvekod Radek » pát 12. pro 2008 16:13:07

Ono to tak dneska i je. Reprezentace hraje na 1, liga a kraje na 2, okresy a většina turnajů na 3 dopady. Je dobře, že jsou vedle sebe různé druhy podle dopadů. Ale taky by to měla vzít na vědomí FIFTA a nechat na MS hrát vedle sebe aspoň 1 a 2 dopady. Kdyby se v každé disciplíně omezil počet startujících, tak může být víc disciplín, možná 4 nebo i 5. Časem by se vidělo, které se líbí lidem víc a nijak násilně, ale přirozenou cestou by se ty lepší ujaly a ty horší asi skončily. Někde jsem o něčem podobném četl, takže zase tak nový návrh to asi není. Jen to prosadit.
Radek

Příspěvekod Tom » úte 27. led 2009 12:10:42

Jeden dopad se hrát dá a kdyby se trénoval, tak by to také jinak vypadalo. Ale vadí mi z principu, že se znova musíme přizpůsobit my. Přitom už jednou jsme se přizpůsobili a začali hrát na dva dopady.
Tom

Příspěvekod joneskar » čtv 19. bře 2009 20:25:03

Tak toto vedle ekonomického zázemí v nohejbalu je úplně zásadní a v současné době věčné téma.
Když jsem však přišel z dnešního tréninku ligového dorostu, tak musím na to reagovat trochu z jiného pohledu. Na tréninku mi bylo najednou všechno jasné, že pokud bude zejména mládež hrát jenom na 2 dopady, tak se časem nohejbal dostane do slepé uličky. Ti kluci sice lítají jako pometla, ale daní k rychlosti je neúměrně velká nepřesnost hry včetně značného počtu chyb. Navíc při takové hře nemají ani možnost uplatnit při hře logické myšlení, které je "Alfou omegou" každé míčové hry. Možná, že je to můj dojem při pohledu na hráče, kteří nepatří do úplné špičky dorostu, ale přece jenom někteří hrají tuto soutěž už od žáků 3 sezóny. Dneska jsem je pojmenoval "Nohejbalové nedokvašky".
Podle mého názoru by měli mladší žáci do 12 let hrát jenom na 3 dopady. V kategorii starších žáků by se mělo hrát na tréninku variantně na 3 a 2 dopady. Je to proto, že do herních stereotypů musí umět obě varianty. A když Ti nejlepší budou muset později hrát např. na Mistrovství ČR na 2 dopady, tak se ani při této hře nevyhnou okamžikům, kdy budou muset zahrát smeč ze skoku (!). Ti, kteří hrají pouze na 2 dopady a neprošli vývojovou řadu s hrou na 3 dopady, na tuto situaci koukají jako telata.
Teprve v dorostu bych do programu tréninků zařazoval hru na 3, 2 i 1 dopad. Tímto bych dorostence připravoval na možné varianty hry, které je mohou potkat v mužské kategorii v KP, lize a reprezentaci. Žádnou jinou variantu již nemůže FIFTA vymyslet. Takto bych vývojově vychovával mládež k nastartování profesionálního přístupu k nohejbalu. Potom už všechno bude záviset, jestli dostaneme k tomu profesionalizmu příležitost v podobě většího množství finančních prostředků a tím i logicky větší přísun lidí kolem nohejbalu.
Na závěr chci ještě reagovat k mým předřečníkům (viz výše):
1) K Petrovi - oponnuji, když si přečte můj příspěvek
2) ke Kájovi - má logicky pravdu
3) K Vlastovi Stehlíkovi - my dva se opravdu dobře známe a myslím si, že si v mnoha věcech rozumíme, ale pohled na pravidla nás trochu rozděluje. Já mám jinou filozofii na pravidla nohejbalu než on. Ale uznávám ho jako vynikajícího hráče a trenéra. A myslím si, že ten rozdílný názor v nekonečné diskuzi o dopadech nevadí. Je to jen dobře.
4) K Radkovi - i to je možný další vývoj na mezinárodní scéně. Nabízí se vytvoření 2 výkonnostně rozdílných skupin MS a ME. Po loňských MS mužů, juniorů a žen se vyskytly i řeči z řad našich soupeřů, že se s tím dá už na letošním ME počítat. Nabízí se elitní skupina, která bude mít 6 národních teamů - např. SR,ČR, Rumunsko, Maďarsko, Švýcarsko a Francie. Ostatní národní teamy by byly např. zařazeny do výkonnostně slabší B-skupiny. A tato skupina by mohla hrát na 2 nebo dokonce na 3 dopady. Do této skupiny by byly postupně zařazovány další nováčci a začínající země.
5) k Tomovi - velká pravda, že FIFTA zapomíná, kdo se podílel a podílí nejvíc na vývoji nohejbalu. Je to určitě ČR a SR. Je to dosti ponižující, že ostatní státy včetně začínajících mají "mindráky" z toho, že Češi a Slováci všechny přehrávají i za různě vymyšlených variant pravidel. Důkazem k tomu je úplně nově schválené pravidlo o zavedení antének na síti. Oni přímo hazardují, že nejsou ochotni přijmout naše těžce a dlouze nabyté zkušenosti v této hře. Je to hlavně škoda pro ně a pro další rozvoj této hry na naší planetě.
Nemám patent na rozum, je to jen názor jednoho z mnoha myslících lidí. Pohlížejte na to takto !
Karel Jonák st. - alias "joneskar"
joneskar

Příspěvekod Pabián » stř 23. pro 2009 17:44:17

Už jsem poslal odkaz dříve několika kamarádům a ten už se diskutuje na zetkách.
Obdrželi jsme e-mail od francouzských nohejbalistů (TENNIS BALLON) v tomto znění :

TENNIS BALLON , SOCCER TENNIS , NOHEJBAL
new video
in KORË
à 4 players
http://www.youtube.com/user/frce68

Jokgu (Korean Football, Korean sepaktakraw)
19 octobre 2009
Jokgu(Jokku) first originated in Korean army in 1966. Jokgu is a sport that is very popular in Korea. It can be described as a fusion of volleyball and soccer. The rules are the same as in volleyball, but only your feet and your head can come in contact with the ball. The height of the net is similar to the one in tennis. it is one of the most common ways to pass time in the military. It is also a typical activity at company outings and large outdoor gatherings.

To je celý text toho mailu.
V.Pabián
Pabián

Příspěvekod Pabián » pát 31. kvě 2019 10:41:16

Zajímavé čtení ze starých novin - ČS Sport středa 20.9.1989, celá strana 6. To se ještě v ČS Sportu psalo i o menších sportech, dnes tak fotbal, hokej, někdy cyklistika, tenis a biatlon.
Je to diskuze k začlenění českého a slovenského nohejbalu do mezinárodní asociace IFTA, problémy s pravidly a naše vnitřní problémy. Už i tehdy slovenský nohejbal šel spíše cestou podle mezinárodních pravidel.
Přílohy
ČSSport 20.9.2019 2.jpg
(1.32 MiB) Zatím nestaženo
ČSSport 20.9.2019 1.jpg
(947.2 KiB) Zatím nestaženo
Pabián

Zpět na Reprezentace a mezinárodní nohejbal