Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
Startuje liga dorostu. Favorit? Stratov Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Sobota, 31.03.2012

2012_bdlpilot_01Dosedne Prostějov potřetí v řadě na dorostenecký trůn? Jak se vyrovná pražská Kotlářka s výraznými změnami ve svém kádru? Kolik hráčů z nejvyšší dorostenecké soutěže si vybojuje nominaci na podzimní světový juniorský šampionát v Brně? Jak se soutěž vyrovná s  odchodem hvězd jakými byli Rosenberk, Vedral, Macurek či Wiesner mezi muže?  Neutrpí tím příliš její kvalita? Odpovědi na tyto i další otázky přinese Botas dorostenecká liga. Právě startuje!

Na rozdíl od loňska nenajdeme ve startovní listině Žatec ani Dynamo České Budějovice. Zejména v případě Jihočechů je to škoda, vždyť páteř týmu - Matějka, Fík, Chalupa - by jim mohl závidět každý soupeř. Nováčky soutěže jsou družstva Semil a Stratova. Právě Středočeši dokázali sestavit velmi silný celek, který je podle mnohých hlavním aspirantem na zisk dorosteneckého titulu. Ostatně, posuďte sami. Prostor jsme dali všem trenérům a vedoucím družstev jednotlivých účastníků, kteří přiblížili letošní kádry i ambice svých týmů a zároveň se pokusili najít favorita soutěže.

Obhájce titulu z Prostějova přišel s novým rokem o celou osu týmu. Těžko tedy předpokládat takovou dominanci Hanáků jako loni, přesto je můžeme směle zařadit mezi kandidáty na některou z medailí. „I po odchodu pěti opor do mužské kategorie máme stále ambice hrát mezi první čtyřkou a je to i náš cíl pro letošní sezonu," prozrazuje kouč úřadujících mistrů RICHARD BENEŠ a nechává nahlédnout do zákulisí svého družstva. „Z kádru odešli Drobil, Rosenberk, Štěpánek, Wiesner a Kolář. Do toho současného se podařilo poměrně slušně zabudovat loňské žáky Robu, Pospíšila, Ftačnika a Matkulčíka. Máme i několik navrátilců, kteří tu hráli ještě v mladších žácích, potom na čas nohejbalu nechali a nyní se k němu opět vrátili. Na poslední chvíli se k nám formou hostování přidal Lukáš Zrubecký. Je to jediný hostující hráč a bude určitě přínosem a posilou. Budu se opírat o zkušené hráče Pacejku, Pírka, Anděla, Zrubeckého, ale i mladého Robu, jehož výkony by měly jít v průběhu roku nahoru. Zimní příprava probíhala podobně jako v minulých letech, jistou výhodou byl kádr bez hostujících hráčů, neboť jsme mohli zkoušet některé varianty sestav a kvalita tréninku u mladých hráčů se tak zvýšila. Soustředění jsme žádné neměli, vzhledem k financím, ale myslím si, že to vůbec nevadí," konstatuje Beneš, který přidal i svůj tip na největší možné soupeře Prostějova. „Za jasného favorita soutěže považuji celek Stratova. Ten šel ve stopách Kotlářky Praha a stáhl si na hostování nejlepší dorostenece ze Středočeského kraje. Nepovažujte toto za kritiku. Kdo chce hrát v mužském nebo mládežnickém nohejbale prim a na tituly, nevystačí si, při vší úctě, pouze s vlastními odchovanci. Navíc mladé a talentované hráče posunuje hra v kvalitním kolektivu nahoru. Dalším favoritem je pro mě tým Horažďovic,  přestože jsem jej letos zatím na žádném turnaji dorostu neviděl. Na letošní ročník soutěže se těším, neboť bude podstatně vyrovnanější než ten loňský."

Michal Fišer a bratři Petrásové. To jsou prakticky jediná jména, která spojují loňskou Kotlářku s tou letošní. Zbytek kádru se jinak výrazně obměnil a dá se říct, že i omladil.  Spolu novým trenérem Markem Vedralem přišli dva hráči z Českého Brodu - Symerský s Líbalem - a dvojčata J. a T.Chadimové z DTJ Slatiny. Čtyři posledně jmenovaní jsou vlastně v lize dorostu  nováčky. Na poslední chvíli kádr doplnil Sýs ze Žatce. V podstatě všichni hráči trénují v oddílech  s dospělými, kde budou startovat v kvalitních soutěžích dospělých - od krajských až po extraligu," popisuje změny v týmu vedoucí Pražanů MARTIN HLAVIČKA a dodává:  „Společnou přípravu jsme zahájili již v polovině prosince, od té doby jsme se sešli na třech víkendových akcích na Kotlářce a v únoru jsme absolvovali krátké soustředění ve Sportovním centru Nymburk. Společných akcí zatím bylo málo, takže se tým bude sehrávat v průběhu základní části ligy. Proto je naším prvním postupným cílem postup do play-off. Jsem pevně přesvědčen, že na podzim budeme určitě schopni uhrát medaili.  Nejzkušenějším hráčem je v tuto chvíli Michal Fišer, kterého čeká v dorostenecké lize již šestá sezóna. Ten by měl převzít roli tahouna. Zbytek kádru je velice vyrovnaný, protože všichni nováčci se velice rychle začlenili a herně srovnali se zkušenějšími hráči." Také Hlavička považuje za jasného adepta na titul Stratov. „Za ním ale bude čtyři až pět týmů usilovat o zbylá tři místa v play-off. Soutěž bude určitě velice vyrovnaná," upozorňuje.

V Horažďovicích loni oslavili bronzové medaile a ke kandidátům na cenné kovy mohou patřit i letos. Západočeši budou sázet na osvědčenou pětici - Voruda, Hokr, Smitka, Pivnička a Knebl. V základní sestavě by je měl doplnit věkem ještě žák Jiří Knapp z Plzně-Bílé Hory. „V oddíle jsme zvolili jiný model zimní přípravy než v minulých letech. Stručně se dá popsat - více trénovat, méně hrát. Jestli se vyplatí, to se ukáže až v sezoně. Do zimní přípravy bylo zapojeno devět hráčů, včetně mužů. Celou ji měl na starosti Vláďa Babka, kterému chci poděkovat. Samotnou dorosteneckou ligu mají kluci, s nadsázkou řečeno, za odměnu. Jak s ní naloží, záleží jen na nich. Pokud jim vydrží nadstandartní přístup k tréninkům jako v zimě, pak není třeba mít o výsledek strach. Obáváme se spíš možného zranění nebo nemocí, protože máme úzký kádr. Na druhou stranu máme v záloze žáky, pro které bude případný start v dorostenecké lize skvělou zkušeností," říká vedoucí družstva IVANA HOKROVÁ.

2012_bdlpilot_02Climax Přerov Vsetín, tak zní celý název družstva, které v loňském roce překvapilo velmi slušnými výkony i solidní pátou příčkou. I Moravané se však potýkají výrazným odlivem hráčů do starší kategorie. Potvrzuje to vedoucí týmu PETR MATUŠKA. „Z naší základní sestavy z loňského roku odešli čtyři hráči, ale i tak zůstalo pět dorostenců, kteří už nastupovali v loňském ročníku Botas dorostenecké ligy. Dále se nám podařilo posbírat čtyři nové tváře z různých moravských klubů. Pro letošní rok je cílem hlavně nabírání zkušeností, takže chceme hrát střed tabulky. Budu rád, pokud se podaří obhájit loňské páté místo. Jelikož jsme složeni z několika oddílů po Moravě, v rámci zimní přípravy jsme měli pouze dva společné tréninky a jinak probíhala individuální příprava hráčů v mateřských oddílech," říká Matuška. Nejznámějšími jmény v přerovsko - vsetínské sestavě jsou Lukáš Bergmann a loňský semifinalista z MČR jednotlivců Jakub Šilhavý. A koho považují v Přerově za favorita? „Prostějov," tvrdí Petr Matuška.

Jednu velkou výhodu v porovnání s konkurenty mají Modřice. „Oproti minulé sezóně se nám kádr nezměnil, kromě toho, že jsme o rok zestárli," prozrazuje s úsměvem trenér MICHAL JANEBA. „Zařadili jsme do něj dva žáky a jednoho nového hráče. Celek máme velmi vyrovnaný a stále ještě velmi mladý." Jihomoravané tradičně spoléhají jen na vlastní odchovance. Loni se velkou část ročníku potýkala se zraněním potýkala jejich klíčová osobnost Tomáš Gulda. Tahle starost už je ale pryč. „Tíhu utkání by měli nést hráči první dvojice a trojice. V průběhu sezóny by měli získávat zkušenosti a začít sbírat bodíky i další mladíci. Trénovali jsme pravidelně dvakrát týdne, polovina mančaftu trénovala na výbornou, druhá pouze uspokojivě. Rád bych, abychom se probojovali do play off a poté se uvidí.," přibližuje Janeba modřické plány. I on považuje za favorita číslo jedna Stratov. „Disponuje čtyřmi zkušenými devatenáctiletými hráči a poté nadějným mládím. Dále Prostějov se třemi „devatenáckami", Horažďovice, které zřejmě bude trápit úzký kádr a Kotlářka. Mezi tyto čtyři se budeme snažit probít my a Semily. Vsetínští je pro mne neznámou a jsem zvědav, jak zvládnou odchod poloviny loňského týmu. Z kádru Karlových Varů odešel jeden z tahounů, a tak se zřejmě se Vsetínem poperou o Černého petra."

Bratři Medkové drželi několik let dorost Karlových Varů v horních ligových patrech. Po jejich odchodu do mužské kategorie nastala v loňském roce výrazná generační obměna a s ní spojený herní i tabulkový propad. S výjimkou jmen jako Bláha nebo bratři Kubínové oblékali dres Liaporu nezkušení hráči v žákovském věku. Odpovídaly tomu i výsledky. Letos se Karlovarští budou muset obejít i bez prvně jmenovaného, což potvrzuje i kouč TOMÁŠ VESELÝ: „Kádr našeho družstva oslabil odchodem Karla Bláhy mladšího mezi muže. Naopak na hostování přicházejí bratři Křížové z Jiskry Aš. Ambice máme obdobné jako loni, tedy skončit do sedmého místa. Favority Botas dorostenecké ligy vidím v družstvech Stratova, Prostějova a Kotlářky." Na soupisce Karlových Varů nalezneme i patrně jedinou dívku, která se v nejvyšší soutěži dorostu objeví na hřišti. Andrea Vavřinová má navíc slušnou šanci proniknout i do základní sestavy Západočechů.

Nováčkem soutěže je tým Stratova. Označení „nováček" je však třeba brát se značnou rezervou. Středočeši získali do svých řad špičkové hráče z Čakovic i Mnichova Hradiště. Jména jako Strejček, Kalous, Budkai nebo Holas je opravňují k tomu, aby měli ambice na zlato. Koneckonců odpovídají tomu i výsledky v Poháru ČNS - Stratovští zatím ovládli tři ze čtyř dosud proběhlých. „Jako trenér nováčka dorostenecké ligy bych měl asi říct, že naším cílem je sudržet se v soutěži. Na druhou stranu předsezonnní výsledky nám ukazují, že bychom se měli pokusit proniknout do první čtyřky a poprat se o bednu. Změny na soupiskách, ke kterým přispěl odchod zkušených hráčů do mužské kategorie, ale i naše přihlášení do ligy dorostu a sestavení nového týmu z řad našich odchovanců a hostujících hráčů z Čakovic a Mnichova Hradiště, slibují vyrovnané zápasy a doufejme, že i zajímavý průběh soutěže. Ta, podle mého názoru, nemá jednoznačného favorita," soudí trenér Stratova JIŘÍ SCHNEIDER a pokračuje: „Jak jsem již v nějakém rozhovoru uvedl, náš tým je složen z hráčů, kteří letos hrají naposled a naopak těch, kteří hrají věkově prvním rokem. Nic mezi. Na turnajích Poháru ČNS jsme vyzkoušeli několik variant, které mám naznačily optimální složení dvojic a trojic. Vše se ale vyvíjí podle průběhu zápasu a také podle toho, co vám dovolí hráčské zdravotní a výkonostní indispozice. Všichni jsme ale společně připraveni odevzdat maximum a předvádět hru, ze které budeme mít sami před sebou dobrý pocit a bude bavit diváky, kteří přijdou zafandit a pokochat se sportem, který máme všichni rádi."

Druhým nováčkem Botas dorostenecké ligy jsou Semily. Družstvo tvoří mix hráčů ze Semilska a hostů z Chabařovic. Zatím se o nich příliš nemluví a možná trochu neprávem. S výjimkou Poháru Vysočiny ve Žďáru nad Sázavou totiž dokázali Semilští na všech turnajích Poháru ČNS proniknout mezi nejlepší čtyřku. Výsledky napovídají, že i zástupci severní části republiky by se mohli poprat o postup do play-off. „Do letošního ročníku ligy dorostu vstupujeme jako nováček s naprostou pokorou ke každému soupeři. Zároveň však i s předsevzetím udělat maximum pro úspěšné premiérové působení v této soutěži. Základem mužstva jsou hráči, kteří byli úspěšní v žákovských kategoriích. Spolu s Chabařovickými, kteří už mají určité zápasové zkušenosti, jsme myslím, vytvořili vyrovnaný kádr. Příprava na soutěž nebyla jednoduchá, sestavy jsme zkoušeli hlavně v turnajích Poháru ČNS. Hráči se nejlépe projeví po sportovní, ale i charakterové stránce především v zápasovém zatížení. Sázíme na vyrovnaný tým, ale už úvodní zápasy na turnajích dorostenecké kategorie naznačily, že jeho lídrem by se v budoucnu mohl stát Lukáš Souček," rekapituluje trenér MICHAL HOLATA. I on považuje za hlavního kandidáta na zlato Stratov. „Jednoznačně. Jeho kádr nabízí hráče opravdu zvučných jmen."

2012_bdlpilot_03NÁZOR experta TOMÁŠE MACURKA st.: Pro mě je největším favoritem tým Stratova s velmi vyrovnaným kádrem - čtyři hráči Čakovic, dva z Mnichova Hradiště a dále nadějní Stratováci. Mile mě překvapila Kotlářka, jejíž hru pozvedli bratři Chadimové. Ve čtyřce bude určitě Prostějov, kde kádr zkvalitní hostující Zrubecký a do čtyřky tipuji i Horažďovice.

TIP experta TOMÁŠE MACURKA st. na konečné pořadí BDL: 1. TJ Sokol Stratov, 2. SK Kotlářka, 3. TJ Sokol I Prostějov, 4. TJ Sokol VYNK Horažďovice Hapon, 5. TJ Sokol SDS Exmost Modřice, 6. Climax Přerov Vsetín, 7. TJ Sokol Semily, 8. SK Liapor WITTE Karlovy Vary.

TIP NOHEC MAGAZÍNU na konečné pořadí BDL: 1. TJ Sokol Stratov, 2. TJ Sokol I Prostějov, 3. SK Kotlářka, 4. TJ Sokol VYNK Horažďovice Hapon, 5. TJ Sokol Semily, 6. Climax Přerov Vsetín, 7. TJ Sokol SDS Exmost Modřice, 8. SK Liapor WITTE Karlovy Vary.

Komentáře   

 
#1 Martin 2012-04-03 10:42
Chtěl bych se trenérů a experta zeptat,co říkají na posunutí věkové hranice u juniorů na MS na 21 let.
 
 
#2 Beneš 2012-04-03 11:50
Mohu s tímto souhlasit ale pouze za podmínky, že např. pro soutěž ME zůstane i hranice 18 let pro nejtalentovaněj ší hráče, pro které by byla nominace do repre této kategorie výborný motivační stimul. Podobně jao jiné sporty potřebuje i nohejbal nyní alespoň 2 repre mládežnické hranice. Osobně jsem již dříve navrhoval ještě v komisi mládeže dorost.ligu do 18-ti let vzhledem k mezinárodním soutěžím, nyní ovšem nastává otázka, zda věkovou hranici BDL neposunout naopak dále.