• 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Léto ve znamení trampských osad Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 24.08.2020

2020 lthavran(Střední Čechy) Letošní svazové soutěže nenabídly atraktivní formát a obecně sezóna, poznamenaná koronavirovou pandemií, se mezi ty, na které se vzpomíná v dobrém, asi nezařadí. O to větší chuť mohli hráči mít na letní pauzu, jež je protkána množstvím turnajů všech kategorií. Své neotřesitelné výsadní postavení si mezi nimi drží bývalá Grand Prix osadních turnajů v okolí Prahy. Není divu, vždyť třeba takoví „Vandráci“ letos zapsali už 74. ročník. Jak to letos na trampských osadách vypadalo, jsme se zeptali ředitelů jednotlivých turnajů.

Osada Havran (Kocába, 4.7.)

„Prázdninovou tour zahajujeme, a i proto  jsme čekali , jak to všechno s koronavirem dopadne. Na schůzi osady jsme se dohodli, že turnaj určitě uspořádáme. Mysleli jsme si, že někteří osadníci se na přípravách turnaje nebudou chtít podílet, ale nakonec všichni chtěli. Museli jsme respektovat hygienická opatření. Nechali jsme přivézt mobilní WC, byla k dispozici dezinfekce a veškeré občerstvení bylo vydáváno na jednorázovém nádobí. Lidi i hráči po dlouhé pauze byli na nohejbal natěšení a vyšlo dobře i počasí. Co se týká obsazení letošního ročníku, nestěžujeme si. 21 trojek, to je už docela dost, pro pořadatele je lepší počet kolem šestnácti. Loni jsme při podobném počtu sestav končili za šera, letos jsme proto nastavili systém tak, aby se končilo kolem 17. hodiny. Vyšlo to asi o půlhodinku později. V základních skupinách se hrálo na remízy a poté už KO systém, což nám turnaj zkrátilo. S čím už ale byla spokojenost menší, byla kvalita účastníků. Menší kvalita byla způsobena termínovou kolizí s mužským mistrovstvím ČR dvojic. Už se nám to poslední dobou stalo podruhé, že v termínu turnaje byla nějaká svazová soutěž. Mrzí mě, že si v ČNS toto neuvědomují a čím dál tím více cpou svazové akce mužů nebo dorostenců do prázdnin. Přitom letní turnaje, to je velká základna nohejbalu. Pokud bude ČNS pořadatele letních turnajů takto utlačovat, jde sám proti sobě,“ řekl TOMÁŠ KATZ.

Konečné pořadí turnaje:

1. Mokrovraty (D. Tůma, P. Novák, Beránek)

2020 ltmeridaOsada Merida (Sázava, 18.7.)

„Letos se náš hlavní turnaj těšil mimořádné přízni hráčů. Dlouho to nevypadalo a nakonec se k nám přihlásilo 24 trojek. Přijelo jich 21 a to je tak akorát. Mívali jsme dřív sice přes 30 trojek, ale dnešní turnaje už nejsou tak dlouhé. Ideální je konec kolem 19. hodiny, aby se lidi ještě po turnaji mohli kulturně pobavit. Na turnaji děláme větší základní skupiny, většinou pětičlenné, aby si hráči dobře zahráli. Letos jsme tedy měli nejsilnější obsazení za x-let. Jen asi tři sestavy byly z nižších soutěží. Trochu jsme se obávali počasí, nakonec sice přece jen pršelo, ale jen na poslední tři zápasy. To bylo nepříjemné, ale hřiště vydržela a hráči to zvládli také. Od začátku mohli diváci vidět vysokou kvalitu zápasů a jsem rád, že dorazilo docela dost mladých nadějných hráčů. Přijeli k nám i sestavy vlakem ze Vsetína a moc se mi líbily. Spokojeni jistě byli i diváci, kterých se během celého dne prostřídalo na tři stovky. Večer po turnaji byla zorganizována ještě menší zábava, takže jsme si užili pěkný nohejbalový víkend,“ uvedl ROMAN KOPÁČEK.

1. Malák (Chalupa, Bílý, J. Sýkora)
2. Doktor z hor (M. Kučera, Janík, O. Vít)
3. Poníci (Kurka, Andris, Stařičný)

Fotogalerie turnaje

Osada Šacung (Sázava, 25.7.)

Viz samostatný článek.

2020 ltdashwoodOsada Dashwood (Kocába, 25.7.)

„Asi na jako každé osadě jsme i my řešili uspořádání turnaje ve vztahu ke covidu. Všichni chtěli turnaj uspořádat. Bylo vidět, že po všech letošních covidových starostech nohejbal lidem chyběl a jsou na něj natěšeni. Projevilo se to i na účasti, a to hráčské i divácké. Troufnu si říci, že letos to byl nejúspěšnější ročník v éře memoriálu Jardy Brindy. Zúčastnilo se celkem 21 trojic a turnaj zaznamenal i rekordní výdělek. Herní pole bylo různorodé, byly tady sestavy špičkové i ty z nižších soutěží. Ale kde jinde poměřit síly, než právě na takových turnajích. Letos bylo k vidění i dost mladých hráčů,“ zhodnotil letošní ročník MAREK ZAPLETAL.

1. Dashwood (M. Kučera, J. Kalous, Brinda)
2. Dlouhý, široký a Kalous (Petřina, Mikota, Z. Kalous)
3. Modrý budík (M. Kopecký, Pachman, D. Putík)

2020 ltaskalonaOsada Askalona (Kocába, 1.8.)

„Letošní ročník hodnotím jako povedený. Díky nucené koronavirové přestávce jsou lidi zřejmě hladoví po nohejbalu, což se projevilo i v účasti na všech turnajích. Dorazilo k nám velmi pěkných 24 trojic. Hned po odehrání základních skupin tak musel nastoupit vyřazovák, aby se turnaj stihnul odehrát. Vyhlášení nejlepších bylo až před 20. hodinou. Bylo příjemné, že některé týmy přijely už v pátek dopoledne a odjížděly až v neděli. Jak v pátek, tak v sobotu večer kluci zasedli a hráli na kytary. Vyvedlo se i počasí,“ řekl PAVEL ŠIMÁČEK.

1. Askalona 2 (Kučera, T. Chadim, Fritz)
2. Špinavý Lopez (O. a T. Cibulkové, J. Kalous)
3. Atlas mraků (M. Kopecký, Vacek, Fík)

2020 ltzapomenutychOsada Zapomenutých (Zahořanský potok, 8.8.)

„Byli jsme letos s účastí 14 trojic spokojeni, i když nám jezdí méně sestav, než kdysi jezdívalo. Trochu se to rozprsklo, turnajů je hodně a termínů během léta málo. Ale jezdí k nám dost sestav pravidelně a když některá vypadne, nahradí jí další. Jsem rád, že náš turnaj patří k vyhledávaným. Nejdeme cestou, aby se turnajový den uměle protahoval kvůli výdělku. Ve skupinách jsme hráli na remízy, aby hráčům nechyběla šťáva do dalších bojů. Díky tomu turnaj odsejpal. Důležité pro pořádání je vždy počasí a to letos vyšlo. Bylo sice dost horko, ale všichni se s tím popasovali,“ zhodnotil letošní ročník VILÉM HRACHOVEC.

1. Bez bloku (O.Vít, Holas, Ježdík)
2. Proč zrovna on (D. Tůma, Krajčí, Kratina)
3. Vestec (Klabík, Vojtěch, Šilar)

2020 ltjedlickovOsada Jedličkov (Berounka, 8.8.)

„Počasí nám letos přálo. Určitě bych tradičně nejprve chtěl poděkovat místním nadšencům, díky kterým jsme mohli zapsat další povedený ročník turnaje. Letos ale nebyl tak početně obsazený, dorazilo jen 11 trojek, naštěstí ve slušné kvalitě. Přijeli i kluci ze Vsetína, což potěšilo. Pro mne velkým překvapením byla Jihlava, která hraje kraj a tady hrála výborně. Tím, že tu nebyla mužská reprezentace, turnaj neměl jasného favorita a pro diváka byl atraktivnější. Je dobře, že se představily i mladé naděje, ale obecně mladých hráčů by mohlo na turnaje jezdit více. Konfrontace s muži je pro ně užitečná. Sympatické bylo, že se do finále dostala i legenda nohejbalu Vilém Ungermann starší. Po turnaji proběhla tradiční zábava,“ zmínil JAN VOITH.

1. Vsetín 2 (Chalupa, Bílý, Gebel)
2. Proudy (Sachl, Ungermann st., Sýkora)
3. Dovedové (Spilka, Vrtiška, Šafr)

2020 ltwanderersOsada Old Wanderers (Výmola, 15.8.)

„V pátek jsme si po průtrži mysleli, že je po turnaji. Naštěstí to obě hřiště ustála. Naší snahou bylo, aby startovalo 16 sestav, což je ideální počet. Nakonec jich dorazilo 18, což se tomuto počtu blíží a byl to jeden z nejkvalitnějších ročníků v posledních letech. Bylo tady dost hráčů z Čakovic a Čelákovic. Naopak zejména holky, které sem jezdí, si stěžovaly, že už to pro ně není. Ale snad si to všichni užili dosyta. Některé sestavy přijely už v pátek a v sobotu po turnaji zase byla dopitná. Chtěli bychom zároveň pozvat na oslavy 90 let osady, které se konají 5.9. od 14 hodin,“ zve JAROSLAV ČECH ml.

1. Old Wanderers (Z. Kalous, Čech nejml., Sadílek)
2. SOÚK (Čadina, Tůma, O. Bálek)
3. Ani ťuk (T. a O. Cibulkové, P. Sýkora)

Naopak tentokrát v letní termínovce osadní Grand Prix chyběly turnaje pokocábských osad Maják a Louisiana, dle slov svých ředitelů se však jednalo o ojedinělou výjimku.

„Je to jednoduché. Tři čtvrtiny organizačního týmu turnaje tvoří osadníci nad 70 let. Což je z hlediska koronaviru hodně riziková skupina. I s ohledem na ostatní jsme nic nechtěli riskovat, někoho přemlouvat a tlačit. Proto jsme se rozhodli letos turnaj výjimečně neuspořádat. Rozhodně to ale neznamená, že turnaj končí natrvalo,“ řekl MARTIN STRNAD z osady Maják.

„Nemám z toho všeho úplně dobrý pocit. Myslím, že situace s koronavirem byla jen jedním z důvodů letošního neuspořádání turnaje. Druhým byla nedomluva mezi členy původního pořadatelského týmu. Přitom v novém složení jsme byli schopni poté bez problémů uspořádat turnaj starých pánů,“ doplnil JAROSLAV HOJER z osady Louisiana.