2020 kamilms21 01(Praha) Nakažených novým typem koronaviru znovu přibývá. S tím souvisí i nejistoty a otazníky ve sportovním světě. Řada sportů zahájila nebo v nejbližší době zahájí sezonu. Ovšem s omezeními, a návrat k normálu je v nedohlednu. Český nohejbalový svaz už na začátku července rozhodl o přeložení světového šampionátu, jenž se měl konat v listopadu. O rok. Aktuální mezinárodní situace v oblasti cestování i složitá ekonomická situace nám vzhledem k početné účasti zahraničních hráčů a fanoušků nedává lepší možnost než odložení nohejbalového svátku na listopad 2021. Nejdůležitější pro nás jako organizátory je zajištění zdraví sportovců, fanoušků a všech lidí na šampionátu,“ uvedl prezident ČNS KAMIL KLENÍK. Jenže ani tenhle posun nedává v současnosti jistotu, že se akce bude konat.

Pane Kleníku, začíná se mluvit o tom, že ani odložené Letní olympijské hry v Tokiu se nemusí v příštím roce konat. Jak je podle vás reálné, že se za rok uskuteční nohejbalový šampionát?

Reálné to je. S ohledem na to, jaké datum se píše dnes. Věřím, že se světová medicína a jednotlivé země s pandemií covid-19 nakonec vyrovnají. Snažím se věci za každých okolností vidět optimisticky, protože v opačném případě se vytrácí nadšení i odhodlání. Samozřejmě se může realita postupně s ubývajícím časem vyvíjet jinak. To také může přinést i změnu pohledu na položenou otázku. Budu ale věřit, že se tak nestane a nohejbalový šampionát v roce 2021 v Praze přece jen přivítáme.

Je Český nohejbalový svaz ochoten uspořádat mistrovství i v nějaké “ořezané“ podobě? Třeba bez některých zemí, kde bude v tu dobu zhoršená situace s výskytem koronaviru a české úřady budou mít problém s vpuštěním tamních hráčů na naše území? Nebo v tomto případě raději akci posunete akci o další rok?

Určitě je více reálný případný posun o další rok. Pak ale budeme uvažovat o uspořádání šampionátu pro kategorii mužů U21 a žen. Tyto kategorie nejsou tak náročné po stránce výběru města a haly. Celkově zde ani není tak velký tlak ze strany sponzorů a TV. Navíc zde hrozí o to více, že některé ročníky chlapců by o MS přišly neodvratně.

Podobná otázka se může týkat i diváků. Co když bude muset být omezen jejich počet? Jak jste na tohle připraveni?

Na tuto situaci se právě připravovat ani nechceme, a proto je jistě vhodnější posun o další rok než riziko poloprázdných tribun a ztráta sportovní atmosféry.

Trochu se nabízí, že v roce 2022 oslaví nohejbal 100 let svého vzniku. Nemělo se pořádání MS směřovat spíše k tomuto datu, které mohlo být výrazněji mediálně uchopeno?

Je to jedno z možných propojení. Ale stejně tak dobře je uchopitelný i rok 2021, protože se nabízí historická data 1961 a 1971. To jsou mezníky oficiálního vzniku soutěžního orgánu a následně i nohejbalového svazu.

2020 kamilms21 02Vzniknou přeložením MS náklady pro ČNS navíc?

Ano, i když nepříliš významné. Jedná se o uhrazené odměny za vynaloženou činnost v průběhu roku. Nikoliv však materiální. Ani žádné sankce za posun rezervace haly O2 universum o rok nevznikly a případné vrácení vstupenek se obejde bez poplatků, které by ČNS zatížily.

Jak je to s dotacemi ze státního rozpočtu a sponzorskými příjmy šampionátu? Jsou vázány na letošek, nebo je lze bez problémů získat i vyúčtovat také v roce příštím?

O výsledku naší podané žádosti na MŠMT bohužel do dnešního dne nevíme nic. Ale i v pozitivním případě bychom museli přidělenou dotaci vrátit. Ze státního rozpočtu je v podmínkách využití kalendářní rok bez možnosti přesunu. Budeme tak žádat znovu a to již u Sportovní agentury, kde brzy začneme vyjednávat. Pan Hnilička, který stojí v čele této agentury, nám již na rok 2020 poskytl podporu ve formě záštity vládního zmocněnce pro sport. Navážeme na tento jeho vstřícný postoj. Z Magistrátu Hlavního města Prahy jsme již dotaci obdrželi a současně jsme zažádali o její přesun na rok 2021. V tomto případě to možné je.

Bude v posunutém termínu shodné mediální pokrytí akce? Co plánovaný přenos na ČT?

S ČT máme dlouhodobě dobrou spolupráci a myslím, že roční posun nezpůsobí výrazné omezení plánovaného rozsahu vysílání.

A otázka na závěr. Máte jako prezident UNIF nějaké informace o tom, jak pandemie koronaviru zasáhla další nohejbalové svazy v Evropě i mimo ni?

Žádné informace tohoto druhu nemám k dispozici. Od začátku pandemie se komunikaci v rámci UNIF omezila na nejdůležitější informace týkající se posunu MS na rok 2021.

Foto: www.msnohejbal.cz


Komentáře   

#3 Fanda 2020-08-26 04:24
Nevím, nevím, ale pohybuji se hodně ve sportu, ale pan kleník slibuje peníze od národní sportovní agentury, ale ta stále nepředstavila koncepci sportu a tato díra na peníze má na podzim končit.
Citovat
#2 Ota Černý 2020-08-25 11:55
"S ČT máme dlouhodobě dobrou spolupráci" tvl to se mi snad zdá. Že se musí platit veřejnoprávní TV za každou minutu nohejbalu, to označuje pan prezident za dobrou spolupráci :-( Chce se mi blejt.
Citovat
#1 Dotaz 2020-08-24 07:42
Neni letosni rok volební?
Citovat