Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 24.09. 21:17 Nohecmagazin
    Pokud sem mohu přidat příspěvek, mohli by jste i Vy redaktoři? ...
  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Rada vyřkla ortel - liga nebude! Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 13.05.2020

2020 liganebude 01(Praha) Alea iacta est. Kostky jsou vrženy. Letošní ročník mužských ligových soutěží neodstartuje! Taková je volba členů Rady Českého nohejbalového svazu. Proti návrhu VV ČNS na spuštění jednokolové varianty s následným play-off/out se při emailovém hlasování (výsledek pod článkem) postavila většina členů nově ustaveného orgánu. „Na úterý svolávám výkonný výbor, kterému nezbývá, než letošní ligový ročník zrušit,“ potvrdil prezident ČNS KAMIL KLENÍK. Tento verdikt však nemusí zabránit odehrání Botas dorostenecké ligy ani ligy žen.

Výsledek hlasování potěšil předsedu oddílu úřadujícího mistra ČR TJ AVIA Čakovice JANA KANTNERA: „Rozhodnutí Rady ČNS se ztotožňuje s naším názorem na průběh letošní nohejbalové sezóny. Považujeme to za nejrozumnější řešení v současné situaci, zejména z hlediska bezpečnostně-zdravotních rizik a možného ekonomického dopadu.Tím vůbec neříkám, že nás současná situace těší! Možná právě my, jako obhájce loňského titulu, na to doplatíme nejvíce. Jako každý bychom si samozřejmě přáli normální průběh sezóny, ale současný stav tohle prostě neumožňuje. Chápu snahu svazu realizovat alespoň nějakou soutěž, nicméně věřím, že se většinové rozhodnutí ukáže jako správné i po stránce možných finančních rizik."

A jak dál? Výkonný výbor teď bude řešit podobu náhradní soutěže pro ligové kluby, jež o ni projeví zájem. „Připravíme pravděpodobně dvě varianty pohárové soutěže družstev, které rozešleme co nejdříve ligovým družstvům ke zvážení, aby výkonný výbor mohl v úterý o jedné z nich rozhodnout a vydat rozpis. Možná že se nezavděčíme ani polovině oddílů, protože podle mých dřívějších rozhovorů na toto téma s jejich zástupci byly názory velmi roztříštěné,“ říká Kleník. „Někdy ve druhé polovině června by se měla sejít na mimořádném zasedání Rada ČNS. Hlavním bodem jejího jednání bude zvážení přechodu soutěží na cyklus podzim-jaro a s tím spojená změna některých nutných ustanovení Soutěžního řádu,“ dodává.

Podle navrhované jednokolové varianty základní části a následného play-off by se naopak měla na konci května rozběhnout Botas dorostenecká liga. „Předseda komise mládeže má za úkol zjistit ochotu všech zainteresovaných oddílů se do soutěže zapojit. Začít by měla i ženská liga, která se bude díky malému počtu účastníků hrát dokonce dvoukolově. U obou soutěží platí, že se z nich nesestupuje ani nepostupuje a týmy zde startují jen na základě podaných přihlášek. My teď vydáme aktualizovaný rozpis soutěží, přizpůsobený současné situaci, a na jeho základě se jednotlivé celky v případě zájmu znovu přihlásí. Jediné co bude letos oběma kategoriím chybět, je superfinále, které se v souvislosti se zrušením extraligového ročníku mužů pochopitelně konat nebude,“ konstatuje prezident Kleník

A jaký je osobní názor prezidenta ČNS na stávající situaci? „Musím říct, že nohejbalové hnutí mě zklamalo. Rozjetí extraligy mohlo být pro náš sport velkou šancí pro zvýšení popularity. Protože většina dalších sportů stojí, mohli jsme dostat velký prostor ve sdělovacích prostředcích, včetně televize. To by ale opravdu musela být ligová soutěž se vším, co k tomu patří. Tedy včetně sestupů, baráží a superfinále. Ostatně už dnes ráno jsem o aktuálním stavu informoval v rozhovoru pro Českou televizi, která na verdikt Rady ČNS čekala,“ říká Kleník a pokračuje: „Co mě ale v posledních dnech mrzí ještě víc, je neustálé osočování z nedemokratických manýrů výkonného výboru i mé osoby. Jsem ochoten vyslechnout i respektovat jakýkoliv, byť rozdílný názor, ale naprosto odmítám, že bychom já sám či výkonný výbor prosazovali nějaké totalitní či monarchistické praktiky. Tyto vyhrocené názory se mne docela dotýkají. Vždyť jaký může být lepší důkaz toho, že hnutí funguje demokraticky než právě premiérové distanční hlasování Rady ČNS o podobě soutěží. Rada se přeci postavila proti návrhu výkonného výboru! To je velká výhoda nových stanov, nikdo nemůže nic rozhodnout sám. Byl jsem od samého začátku nouzového stavu v průběžném kontaktu s většinou extraligových družstev a připravovali jsme v STK různé varianty odpovídající současnému rozpisu a jednokolová základní část byla tou poslední možnou variantou, jak soutěž bez nutnosti větších změn odehrát. Není zde prostor pro další argumenty, protože jich je mnohem více, ale zcela jistě o nich budu hovořit na nadcházejícím jednání Rady ČNS.“

Výsledek hlasování Rady ČNS: Pro návrh 12 hlasů - Proti návrhu 19 hlasů - Zdržel se 2 hlasy- Nehlasoval 1
(Celkem 33 hlasující ze 34 možných. Jedno místo člena Rady ČNS není dosud obsazeno - ve Zlínském kraji)

Komentáře   

 
#21 Antonín Stehlík 2020-05-21 20:52
Znalče, četl jste článek? "Výkonný výbor ČNS předložil ligovým oddílům tři možné varianty i šanci navrhnout vlastní model." Takže o tom rozhodly ligové oddíly. Nikoliv svaz. Za všechno si můžeme sami, na svaz se to svézt nedá. Alespoň vidíte, jak základna funguje.
 
 
#22 Znalec 2020-05-22 08:42
Pletete se p. Stehlíku. Kluby dostaly od svazu nějaké návrhy. Jeden návrh bylo dvoukolová liga bez nadstavby. Druhý byl jednokolový pohár s nadstavbou. Přece nejde smíchat z jednoho kus a z druhého kus. Kdo to udělal asi nebyly kluby, budou dost překvapené.