Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 24.09. 21:17 Nohecmagazin
    Pokud sem mohu přidat příspěvek, mohli by jste i Vy redaktoři? ...
  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Začít, či nezačít? To je, oč tu běží... Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Čtvrtek, 23.04.2020

2020 zcn 01Pandemie onemocnění koronavirem Covid-19 je na ústupu. Optimista bude s tímto tvrzením souhlasit a poukáže na aktuálně mírnější tempo růstu počtu nakažených, pesimista naopak bude varovat před nevyzpytatelným chováním viru a možností další vlny nákazy. Každopádně vláda chystá v příštích týdnech v několika krocích rozvolňování současných omezení. Nohejbalisty musí nutně zaujmout datum 8. června, od kterého je povoleno pořádání sportovních akcí s účastí do 50 osob. Pokud se situace nezmění, tak v polovině června mohou teoreticky odstartovat dosud pozastavené ligové soutěže.

Má ale smysl začínat 14 dnů před prázdninami? A v jakém formátu? Nebo počkat do září a otočit hrací systém na podzim - jaro? A nebo vzhledem k nedostatku termínů i nejisté době celou ligovou sezonu úplně odpískat? Možností je celá řada a rozhodnutí bude mít v rukou VV ČNS a STK ČNS (připravujeme rozhovor s prezidentem ČNS na toto téma). Jak ale vidí situaci extraligové a prvoligové oddíly? Zeptali jsme se jich. Položili jsme jejich zástupcům jedinou otázku: Pokud to situace dovolí a ligové soutěže budou moci v průběhu června odstartovat, jaký hrací model zbytku sezony by váš oddíl považoval za optimální? Jejich stanoviska se poměrně liší, posuďte sami:

TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice, MARTIN FLEKAČ (vedoucí družstva): Jsme nakloněni těmto třem variantám: 1. Otočit hrací systém podzim - jaro. Martin Spilka ve spolupráci s Miroslavem Sachlem rozeslali email s tímto návrhem nohejbalovým oddílům. Sesbírané odpovědi formulovali a poslali prezidentovi Českého nohejbalovému svazu k posouzení. 2. Odehrát jednokolovou soutěž, ALE zdůrazňuji bez možnosti sestupu a odehrát pouze finále. 3. Zrušit sezonu.

SK Liapor WITTE Karlovy Vary, FRANTIŠEK VESELÝ (manažer ligových družstev): Domníváme se, že je rozhodně vhodnější odehrát alespoň úspornou variantu ligových soutěží, než odepsat ročník celý. V tuto chvíli, s informacemi k datu 20.4.2020, se tedy přikláníme k variantě odehrání zkrácené - jednokolové  verze základních částí soutěží a následného play-off/out. Myšlenku přechodu na systém podzim - jaro zásadně nepodporujeme."

SK Šacung Benešov 1947, STANISLAV VOLTR (trenér družstva): Šacung je pro změnu hracího období na podzim – jaro. Nese to spoustu výhod jako třeba do budoucna přesun extraligy do haly. Jestli se chce nohejbal někam posunout, měl by se vydat tímto směrem. A kdy jindy se do toho pustit než teď? Dohrávání extraligy na jedno kolo, či jinými způsoby, je neadekvátní. Dlouhodobá soutěž by měla být dlouhodobá a nikoliv, aby se odehrála během dvou měsíců. Naopak zrušením celého ročníku se nohejbal jako sport nikam neposune.

MNK mobilprovás Modřice, PETR JAHODA (předseda oddílu): Jsme určitě proti zrušení sezóny. Aktuální informace a pravidla vydaná vládou ČR  umožňují sezónu 8. června zahájit. Navrhujeme odehrát letošní ELM v podobě zkrácené jednokolové základní části s termíny zápasů v červnu a od 29.8. Následně play-off s vyvrcholením v podobě superfinále 28. října. Počátkem června by počet diváků byl omezen tak, aby celkový počet zúčastněných osob nepřesáhl číslo 50. V případě dalšího uvolnění vládních nařízení by se počet diváků dal zvýšit. Ostatní soutěže by se extralize termínově přizpůsobily.

Tělocvičná jednota Sokol Holice, PAVEL KOP (vedoucí družstva): Za náš oddíl jsme již posílali na svaz čtyři varianty pro letošní sezonu. Vzhledem k okolnostem a možnému začátku soutěží v červnu bychom preferovali tuto možnost: Základní část ve formátu každý s každým jednokolově. Nejlepší čtyři týmy by poté spolu sehrály klasické play-off. Hrálo by se i poslední víkend v srpnu a play-off by se stihlo i na dvě vítězná utkání. Po skončení dlouhodobých soutěží by byl v posledních dvou měsících roku prostor i pro odehrání republikových šampionátů ve všech kategoriích, případně některých turnajů Poháru ČNS mládeže. Čelákovický návrh je například z hlediska dorostenecké soutěže jen těžko realizovatelný, neboť u hráčů platí věkové omezení. V případě přechodu na systém podzim – jaro, by dorostenci ročník 2001 mohli nastoupit pouze v roce 2020 a od ledna ne. Soutěž by byla silně znehodnocena. I kdyby vznikla výjimka pro letošní sezonu, stejný problém by vyvstal v roce dalším a ročník 2002 by přišel o celou sezonu. Navíc jsme přesvědčeni, že vyvrcholení nejvyšších soutěží při případném superfinále v červnu nebude mít takový náboj jako v hale v listopadu. Myslíme si, že současný systém jaro – podzim je pro nohejbal výhodnější.

TJ AVIA Čakovice, ZDENĚK KALOUS st. (vedoucí družstva): Jsme jednoznačně pro zrušení celé sezony. Současná situace neumožňuje její regulérní a plnohodnotný průběh.

NK AUSTIN Vsetín, VÍT ZGARBA (předseda oddílu): Z našeho hlediska souvisí se zahájením soutěží přinejmenším tyto okolnosti: 1. Pro naše angažmá v extralize je podstatné otevření hranic ČR - Slovensko z obou stran bez karanténních opatření. 2. Tělocvičny. Školy jsou zavřeny, kde se bude hrát při nepříznivém počasí? 3. Liga dorostu. Vyšší stupeň ZŠ a středoškoláci jdou patrně do školy až v září, je tedy těžké si představit, že nohejbalisti budou cestovat po republice s mládeží dříve než v září. 4. Musí být k dispozici minimálně sprchy a sociální zařízení - to momentálně není splněno, ale lze očekávat, že v červnu bude... A hlavně - riziko vzniku nových karanténních opatření/případů musí být unisono vnímáno jako přijatelné, a to i z hlediska osobního názoru jednotlivců, jinak bude šance soutěže jakkoli regulérně odehrát minimální. I když přes výše uvedené v červnu přece jen začneme, budeme mít ztrátu deseti kol v extralize a jedenácti kol v první lize. To podle našeho soudu nelze dostihnout jakýmkoli smysluplným modelem VENKOVNÍ soutěže, ledaže by se naplno hrálo v červenci i srpnu. Jinak to budeme dohrávat do Silvestra jako improvizovanou soutěž vynuceně halovou. Pokud by byla většinová priorita přejít DLOUHODOBĚ na halovou soutěž, je možností zahájit soutěže na podzim v halách a koncepčně přejít na tento model. Pro nás není žádoucím, ale nehlasovali bychom proti; pro zastánce je nyní neopakovatelná příležitost se o to zasadit. Dohrávat rozehranou soutěž po Novém roce a tedy vynuceně přejít na systém podzim-jaro jako VENKOVNÍ soutěž nedává smysl, to je mnohem lepší současný model. Očekáváme, že většina klubů bude pro zachování soutěží jako venkovních, proto se nám jeví publikovaný návrh Čakovic začít soutěž až na jaře 2021 jako realističtější, než si v této chvíli většina z nás dokáže připustit.

SKN Žatec, PETR VÍT (vedoucí družstva): Vůbec by mi nevadilo začít už v červnu, jakmile to bude možné. Je to ale jen můj osobní názor, nechci mluvit za zbytek mančaftu.

2020 zcn 02Areál Club Zruč-Senec, JAKUB BOČEK (vedoucí družstva): Jsme pro odehrání soutěže pouze jednokolově s následným play-off/out. Domácí a venkovní zápasy určit buď losem, nebo podle loňského umístění. Co se týče termínů, tak bychom určitě nechali volné prázdniny a raději soutěž dohrávali klidně až do listopadu.

TJ Plazy, LUKÁŠ BUDKAI (vedoucí družstva): Navrhujeme hrát dvoukolově bez play-off – třeba odehrát červen a zbytek dokončit od konce srpna dále. Nesouhlasíme s návrhy typu odehrát sezonu jednokolově nebo změnit formát na podzim-jaro. V takových případech letošní sezonu raději zrušit a začít až v roce 2021 standardem. 

TJ SLAVOJ Český Brod, MAREK VEDRAL (hráč): Pokud by soutěže začaly v červnu, nejraději bychom hráli základní část jednokolově. Play-off pak normálně jako vždy. 

SK START Praha, MIROSLAV SACHL (trenér družstva): Bezvýhradně podporujeme přechod na nový systém podzim – jaro. Zahájit nový soutěžní ročník by tak bylo možno v září či na konci srpna. Úprava na tento nový formát má klíčové pozitivum v tom, že se nejdůležitější část sezóny odehraje za stabilnějšího a výrazně přívětivějšího počasí pro sportovce i diváky. Smyslem tohoto přechodu podle našich představ naopak není výrazně změnit venkovní charakter našeho sportu. Optimálně bychom si představovali, že hrát se bude ve stejných obdobích - měsících - jako nyní, pouze v obráceném režimu. Náš nohejbal by tak konečně používal formát, který se používá skoro ve všech ostatních sportech a evropských zemích.

TJ Sokol I Prostějov, RICHARD BENEŠ (trenér družstva): Nejsem zastáncem žádných polovičatých řešení - například jednokolové soutěže, nebo rozdělené tabulky na dvě skupiny s následným play-off a play-out, či jiného rychlokvašeného hybridu. Navíc nejde předpovědět, co se u nás bude dít za 14 dnů nebo za dva měsíce a zda by se podobná soutěž vůbec dohrála.  Možnost nehrát letos ligové soutěže vůbec jsem zavrhl, neboť by to byla velká škoda. Problémem by mohlo být i následné vyúčtování či vracení peněz z krajských nebo městských dotací. Z výše uvedených důvodů se tedy přikláním k tomu, aby se přešlo na systém podzim – jaro. Podobně, jako je to ve většině populárních sportů. Klidně si dovedu představit i fakt, že extraliga bude čistě halová soutěž se  začátkem od října až do konce listopadu a potom od poloviny ledna do konce března včetně play-off, play-out a finále v hale.  Druhá nejvyšší soutěž by se mohla hrát od konce srpna nebo začátku září do konce října a potom od konce března do konce května i s play-off a play-out.  Zimní přestávka je sice dlouhá, ale nabízí množství kvalitních turnajů a hráčům by nevadila. Druhá liga by se hrála jen na antuce od konce srpna do konce září, resp. začátku října a potom na jaře. Myslím si, že u první a druhé ligy by nedošlo k výraznému navýšení rozpočtů. A i kdyby, tak si myslím, že oddíly se s tím dokáží i v tomto nelehkém období vypořádat. Pokud by z těchto ryze ekonomických důvodů některé mužstvo muselo ukončit činnost, nahradil by jej jiný vzniklý celek, který si prostředky i hráče sežene. Konec konců tak to fungovalo i dosud. Sice v menší míře, ale ty případy všichni známe.