(Rumunsko, Kluž) Mezi exotické země, které se účastní světových šampionátů, patří Kolumbie. Do rumunské Kluže, dějiště zatím posledního mistrovství světa, dorazila mužská kolumbijská výprava pod vedením LUISY VILLAMÁS, reprezentantky, která se představila i na o rok dříve konaném světovém ženském a juniorském šampionátu v Nymburce.

Luiso, Kolumbie se na šampionátu angažovala ve všech disciplínách.

Ano, přijeli jsme s celkem sedmi hráči a já jsem byla v úloze vedoucí naší výpravy.

To je změna, protože naposledy jsme tě mohli vidět na posledním ženském mistrovství světa jako hráčku.

Je to tak. Před rokem v Nymburce jsem byla kapitánkou našeho družstva a odehrála jsem všechny tři disciplíny.

2018 mskluzkolumbie 2Předpokládám, že vaši muži tě respektují?

Jsme všichni dobří kamarádi a známe se již léta. Jsme spíše taková velká rodina. V Kluži jsem byla i takovým zástupcem trenéra, protože náš trenér nemohl dorazit. Moje úloha v kolumbijském nohejbalu je ale jiná, jsem zodpovědná za marketing a propagaci. Musíme ještě na některých věcech pracovat. Zatím nemáme žádného sponzora, takže cestu do Kluže jsme si hradili ze svých zdrojů.

Jaká byla vůbec cesta do Kluže?

Docela dlouhá, patnáct hodin, možná i více. Nicméně jsme měli na přípravu k zápasům více času než minule.

Kam se od ženského mistrovství v Nymburce posunul rozvoj nohejbalu v Kolumbii?

Měli jsme několik vstupů v rádiu a v televizi, takže o nás ví docela dost lidí. Snažíme se náš sport doma rozvíjet jak to jen jde v rámci našich skromných možností. Momentálně máme třicet hráčů a doufám, že příští rok založíme v Kolumbii asociaci a ligovou soutěž.

2018 mskluzkolumbie 3A jak jsi spokojena s výkony vašich hráčů na šampionátu?

Když jsme na minulém šampionátu v Nymburce viděli, jak hrají junioři, byli jsme ohromeni. Jen těžko jsme si představovali, jak budou hrát muži. A když jsme muže viděli naživo hrát poprvé, zjistili jsme, že nám chybí nejméně takových dvacet let. Proto naše letošní výsledky nebereme jako neúspěch. Podle mého názoru je naší nejlepší disciplínou singl. Tam jsme doufali v nejlepší umístění. Nakonec jsme v singlu obsadili 11. místo v divizi A, ve dvojkách vyhráli divizi B a ve trojkách obsadili 9. místo v divizi A.

Která herní činnost je vaší největší slabinou?

Schází nám hlavně důraznější útok, máme se ještě co učit.

Jak se vaší výpravě v Kluži líbilo z hlediska zázemí výprav?

Bylo to úžasné zázemí, škoda že takové v Kolumbii pro nohejbal nemáme. Hala byla opravdu pěkná, měli jsme i dobré ubytování. Jsme rádi, že se rumunská federace o nás tak postarala.