(Vsetín) Co se před rokem nepovedlo Karlovým Varům, to letos zvládl Vsetín. Nohejbalisté úřadujícího českého šampióna vyhráli v sobotu ve svém domácím prostředí světový pohár klubů – UNIF CLUB WORLD CUP 2018. Valaši nebyli vlídnými hostiteli - neztratili ani jediný dílčí zápas a na konci  mohli z rukou starosty města Jiřího Růžičky zaslouženě převzít velký pohár pro vítěze.

Sobotní počasí jakoby od rána zkoušelo nervy pořadatelů. Po nočním dešti upravená hřiště skropil úderem osmé hodiny další pořádný liják a dal zúčastněným povel ke stěhování do haly na Lapači. To samozřejmě narušilo časový harmonogram, a tak se pořadatelé rozhodli po odehrání několika zápasů pro zpětný přesun na antuková hřiště u Sokolovny. Ta mezitím i za pomoci domácích hráčů pomalu prosychala. Pak už ovšem vykouklo sluníčko a dovolilo třem stovkám divákům sledovat spanilou jízdu domácího týmu celým turnajem.

Jasné výsledky ve dvou čtyřčlenných skupinách brzy téměř srovnaly ranní časové manko. Přesvědčivým vítězem té první se stal NO KAC Košice, který za sebou nechal rumunského obhájce trofeje Tengo Salonta. Druhá skupina patřila tuzemskému mistrovi NK CLIMAX Vsetín, jenž v souboji o prvenství deklasoval druhé Francouze z Nantes LTB. Před branami play-off zůstali Ukrajinci z HEALTHGROUP Kyiv, polští Blokers Łódź, FTC Szeged z Maďarska a San Diego z USA. Zajímavostí je, že jediné neevropské zástupce koučoval a několik dní na turnaj připravoval Petr Bubniak.

Ani semifinálové boje nenabídly vyrovnaná utkání a favorité ze Vsetína i z Košic se na postup nijak nenadřeli. Trochu překvapující byl zejména jednoznačný průběh klání mezi českým a rumunským mistrem. Domácí byli dominantní a s protivníkem zametli. Doufal jsem, že dosáhneme lepšího výsledku. Musím ale říci, že jak Košice v základní skupině, tak hlavně Vsetín v semifinále podaly velmi kvalitní výkony. Oběma týmům se proti nám mimořádně dařilo. Bohužel od března jsem nemohl kvůli zranění pořádně hrát. A bez pořádné přípravy nemůžete podat kvalitní výkon,“ neskrýval rozpaky tahoun Salonty GEORGEL BOBIS. Vzápětí přidal i srovnání s loňským ročníkem v Karlových Varech. „Organizace celé akce byla opět na velmi vysoké úrovni, a co se sportovních výkonů týká, myslím, že byly o poznání vyšší než loni.“ Druhé semifinále proběhlo taktovkou košického týmu, který se předvedl v mladé sestavě vyztužené Belkem a bratry Hulíny. Nic nepomohla na druhé straně ani zkušenost smečaře Juliena Merciera. Nantes nakonec zůstalo pod stupni vítězů, protože v duelu o bronz podlehlo Salontě.

Samotné finále zahájil excelentně vsetínský Stupák, který v prvním setu jasně skolil Igora Hulína. V druhém setu se sice košický hráč vzpamatoval, ale domácí borec ukončil celý zápas stylem “povolit a přitáhnout“. Také ve dvojkách si  slovenské duo v barvách Climaxu se svými krajany poradilo s přehledem a bez problémů kráčelo k dalšímu bodu. Pokud se totiž Belkovi a Markovi Hulínovi povedlo projít přes blok Brutovského, exceloval v obraně mimořádně motivovaný Stupák. Ve trojici se ovšem Košice na chvíli vzepjaly. Belko, podporovaný oběma Hulíny, totiž v úvodním setu domácí trojku doslova rozstřílel a donutil trenéra Peruna ke střídání. Chalupu nahradil “záchranář“ Brutovský. Do druhého setu navíc nastoupil skvěle hrající Stupák místo Gebela. Ve vyrovnané a napínavé koncovce přeci jen prokázal pevnější nervy Brutovský a poslal zápas o zlato do třetí sady. V něm nahradil Garguláka na nahrávce Gebel. Domácí měli celý set pod kontrolou. Poslední slovo si vzal nejužitečnější hráč celého turnaje Ladislav Stupák a pak už mohla vytrysknout vsetínská radost.

Trenér vítězů PATRIK PERUN své svěřence chválil. „Jsem spokojen maximálně. Dopředu jsme si řekli, čeho chceme dosáhnout a jakým způsobem. To nám vyšlo dokonale. Široký kádr nám dovoloval sestavu upravovat podle hry soupeřů. Navíc turnaj byl vyčerpávající a někteří hráči se mohli i pošetřit. Nejvíc jsem se obával obhájců ze Salonty, jenže Bobis nebyl zdravotně v pořádku. Dost mě překvapili někteří naši hráči, jak se s jedním dopadem popasovali, třeba Gebel nebo Gargulák.“ Jeho slova podpořil i JÁN BRUTOVSKÝ. „Od začátku jsme nebrali jako samozřejmost, že pohár získáme a varováním nám byl loňský neúspěch Karlových Varů. Vsadili jsme nikoliv na individuality, ale hlavně na široký kádr. Důležité bylo, že jsme zvládli semifinále s úřadujícími mistry. Trochu mě překvapilo, že Bobis ve skupině moc nehrál, Rumuni skončili druzí a už v  semifinále museli nastoupit proti nám. Také my jsme dali příležitost dorostencům, ale v závěrečných zápasech jsme už stavěli to nejzkušenější. Věděli jsme o každém soupeři, jak hraje a z toho pak vyplynulo i nasazení hráčů. Pro mladé to byly cenné zkušenosti.“

Pozitivní dojmy nabídl i šéf vsetínského klubu VÍT ZGARBA. „Spokojenost s turnajem je o to větší, že jsme se poprali i s nepřízní počasí. Oceňuji všechny hráče nejen za předvedené výkony, ale také za zvládnutí všech úprav podmáčených kurtů a stěhování potřebných věcí do haly a zpět. Dokázali jsme, že máme na jeden dopad opravdu skvělé hráče, jako jsou třeba Brutovský či Stupák. Tito nohejbalisté jsou prostě herně někde úplně jinde. Celá širší světová špička už dokáže výborně zvládat mezihru a singl, až na výjimky jí však chybí zakončení.“   

Konečné pořadí turnaje:
1. NK CLIMAX Vsetín
2. NO KAC Košice
3. Tengo Salonta
4. Nantes LTB
5. FTC Szeged, 6. Blokers Łódź, 7. San Diego Futnet, 8. HEALTHGROUP Kyiv

Fotogalerie: