Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 24.09. 21:17 Nohecmagazin
    Pokud sem mohu přidat příspěvek, mohli by jste i Vy redaktoři? ...
  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Matia: Jsme šikanováni, že hrajeme nohejbal Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Středa, 08.08.2018

2018 jokgumatia 1(Čelákovice) Enfant terrible slovenského nohejbalu, tak bývá titulován první muž Slovenské unie nohejbalu SUN. IVAN MATIA jako každý vizionář nemá v konfrontaci s tvrdou realitou na růžích ustláno a jeho boj za světlé nohejbalové zítřky zatím nekončí. I proto často vyráží se svými svěřenci na akce v zahraničí. Logicky nejčastějším hostitelem je Česká republika. Bylo by proto divné, pokud by se neobjevil i na mezinárodním letním turnaji v jokgu v Čelákovicích. A tam také vznikl náš rozhovor.

Ivane, v českých zemích jste jako doma. Co vás přivedlo na turnaj v příbuzném sportu nohejbalu – jokgu?

Velmi rádi se účastníme mezinárodních soutěží a je jedno, zda se to jmenuje nohejbal, fotbaltenis nebo jokgu. Na futnetové akce zatím nejsme zváni. Takové akce posouvají náš sport dopředu bez ohledu na to, jak se zrovna forma nohejbalu nazývá.

Poslední rozhovor jsme s vámi přinesli před třemi roky. Co je od té doby nového v SUN?

Stále se účastníme mezinárodních akcí pod hlavičkou federace FIFTA, která každoročně organizuje mistrovství světa nebo mistrovství Evropy. Naposledy jsme se zúčastnili mistrovství Evropy v Rumunsku, které se uskutečnilo v olympijském komplexu Sydney 2000, což je centrum přípravy rumunských olympioniků na Olympijské hry. Šampionát se uskutečnil po oficiální záštitou národního olympijského výboru, což je nesmírně cenná devíza k dalšímu mezinárodnímu směřování nohejbalu. Poprvé v historii se nám podařilo obsadit všechny kategorie a disciplíny. Tj. pět kategorií – muži, ženy, junioři do 18 let, mixy do 21 let, mixy dospělých. A celkově třináct disciplín.

Třináct disciplín, to už jsme jednou rozebírali. Není právě tohle mor nohejbalu? To obrovské množství ať mezinárodních či tuzemských titulů v relativně malém sportu, které hodnotu titulu strašlivě devalvuje?

Ano, tato otázka už před třemi roky padla. Když se podíváme, jak se vyvíjí ostatní sporty, zejména olympijské, jak se rozšiřují, jak se hrají letní i zimní olympiády mládeže... Všude se rozvíjí. Proč by to nohejbal měl mít jinak? Zejména v situaci, kdy se v roce 2010 nesmyslně rozdělil.

2018 jokgumatia 2Opravdu nesmyslně?

Ano, dle mého názoru nesmyslně. Vznikají obrovské problémy, zejména u nás na Slovensku. Musím použít příklad. Představte si, že by v ČR česká snowboardová federace dala trest Ester Ledecké, za to že získala zlato v lyžování. A pozastavila by jí činnost na jeden rok ve snowboardingu. To je na první pohled absurdita, ale také reálná situace ve slovenském nohejbale. Kdy oficiální reprezentanti Slovenska na oficiálním mistrovství Evropy pod oficiálním patronátem národního olympijského výboru jsou trestáni za to, že přivezou medaili.

Rozumím vašemu pohledu. Ten klíčový ale je, zda se opravdu jedná o jeden sport, nebo jsou fotbaltenis a futnet příbuzné sporty, každý se svou mezinárodní federací?

Je to směšný paradox mezinárodního nohejbalu. Je to úplně jedno, zda hraji nohejbal, fotbaltenis nebo futnet. Jestli je hřiště menší či větší, kratší či delší, jestli se hraje na jeden dopad, na dva nebo na tři. To je jedno. Tam jde o to, aby se lidé střetávali a aby se náš sport rozvíjel.

Není to zrovna přímá odpověď, ale budiž.

Klobouk dolů před čelákovickým pořadatelem mezinárodního turnaje v jokgu. Patří mu obrovská poklona za to, co připravil. Je to velký krok pro celosvětový rozvoj.

Že by i velký krok pro lidstvo?

(smích)

Tak ještě jednou, považujete sport, který dnes řídí dvě mezinárodní federace FIFTA a UNIF, za dva rozdílné sporty? Je přece logické, že jedna federace se brání podporovat aktivity konkurenční federace.

Nepodsouvejte mi můj pohled. Reálná situace je taková, že existují dvě mezinárodní federace v nohejbale, z nichž jedna zastřešuje fotbaltenis a druhá futnet. Takže to není můj pohled, zda jsou to dva různé sporty.

Pro otázku etiky a posouzení některých zřejmě kontroverzních aktivit je to ale zásadní věc.

Zásadní věcí je, že FIFTA zastřešuje fotbaltenis s jedním dopadem ve všech kategoriích a disciplínách. UNIF zase zastřešuje futnet, který je kombinací fotbaltenisu a nohejbalu.

2018 jokgumatia 3A máme možná jasno. Pojďme tedy z mezinárodního kolbiště na to domácí. Vaší baštou byly Kecerovce. Jak to vypadá dnes?

V Kecerovcích nastala velmi složitá situace. Je to jako s již uvedeným příkladem Ester Ledecké. Po výměně ředitele došlo k doslova vyhnání nohejbalu ze základní školy v Kecerovcích, kde bylo centrum množství talentovaných dětí z kecerovského mikroregionu. Nová ředitelka školy pod patronátem starosty obce zabránila a dále brání přípravě hráčů na jediném hřišti, které je v Kecerovcích. Ač bylo zájem dětí, došlo k nesmyslnému zrušení nohejbalového kroužku.

Co je důvodem takového jednání? Mohou za tím stát ekonomické důvody?

Nevím. Nedovedu si představit základní školu na Slovensku, mající pět odchovanců žáků, kteří přivezli medaile z mistrovství Evropy nebo světa juniorů a která by je přestala podporovat. Místo aby se jim dostalo podpory, aby se věnovali sportu, aby se naopak nevěnovali jiným negativním aktivitám, která dnešní společnost přináší – drogy, alkohol, kriminalitu, tak jsou pronásledovaní. Aby byla trestána matka, která uvolní své dítě na turnaj do jižních Čech a jinam, kam musíme jezdit, abychom se mohli připravit na vrcholné mezinárodní akce? A ona dostane trest za neomluvené hodiny, ačkoli o tom ví ředitel. A dva měsíce se řeší situace, že sáhli na finanční prostředky dítěte – špičkového talentovaného hráče. Je to špatná situace.

Jak jste již řekl, často vyrážíte na turnaje do ČR. Cítíte od českých pořadatelů větší vstřícnost? A kam všude vůbec do ČR jezdíte?

Cítím vstřícnost od všech přirozených přátel našeho sportu. Začalo to v jižních Čechách, kde nám vyšli vstříc. Proto stále nechápu nesmyslný trest ze strany Českého nohejbalového svazu pořadateli turnaje v Lounech, kde jsme byli jediným zahraničním účastníkem. Místo toho, aby to ČNS podpořil, pořadatel dostal trest za to, že jsme tam startovali.

Kam ještě dále jezdíte?

Byli jsme v Sloupně u Nového Bydžova, ve Výrovicích u Znojma, tradičně jezdíme do Vsetína na Valach Open. Nyní jsme jeli i do Čelákovic. Tradice víkendových turnajů v Česku je nádherná, jejich atmosféra je velmi přátelská. Cítíme se dobře na každém turnaji. Na Slovensku to jde do mouky.

2018 jokgumatia 4Jak to máte s financováních takových výjezdů. Zlé jazyky tvrdí, že vaše výjezdy do zahraničí slouží k čerpání prostředků z dotací, které údajně dostáváte na inkluzi a podobně?

Výjezdy do zahraničí nejsou levné a jejich financování zůstalo na bedrech tří až čtyřech lidí, kteří do toho dávají vlastní finanční prostředky. Žádnou dotaci z ministerstva jsme nedostali. Je to spíše smutné, že jsme při rozdělování dotací ignorováni, ač máme medailisty ze světových a evropských soutěží. Od obce Kecerovce jsme v roce 2015 a 2016 dostali dvě dotace – 2 000 a 2 500 EUR. Jinak to leží na lidech.

Jsou to lidé, spojeni s klubem, nebo nějací sponzoři zvenčí?

Jsou to přímo lidé, kteří v Kecerovcích působili na škole. Teď hledáme nějaké nové možnosti v Mojmírovcích při Nitře. Jsou tam taková tři centra – Mojmírovce, Vinodol, Velké Záluží...

Tak snad se začne blýskat na časy. Nemáte to lehké...

Celkově nejenže nedostáváme žádné dotace, ale jsme doslova šikanováni, že hrajeme nohejbal. Taková je situace.

 

Komentáře   

 
#1 petr 2018-08-16 15:36
Pane Matio určitě nebudete hloupý člověk. Měl by jste se ale už zamyslet, proč vás všude jenom podle vás šikanujou, škodí a bojkotujou. Kdybych byl na vašem místě a několikrát se mi to stalo, už bych přemýšlel jestli není chyba ve mně. Dokud se nepodíváte pravdě do očí budou podle vás ostatní za hlupáky. Nemůžeete se potom divit když vám nikdo nechce pomáhat. Proč by to ty lidi podle vás hlupáci měli dělat? Zkuste se pro začátek zamyslet nad vaším chápáním morálky. Proč by mělo být podporování vašeho týmu nějaká povinnost? Každý kdo podporuje má pravo se rozhodnout koho bude podporovat. I kdyby podproval třeba úplný nekopy. Právo není povinnost.
 
 
#2 anonymovi petrovi 2018-08-28 11:24
Prostějov, Louny, pražská Kotlářka, Hluk, Střelice, Zruč-Senec, Týn nad Vltavou, Zvěrkovice, Bohunice, Jindřichův Hradec, Trhové Sviny, Veselí nad Lužnicí, Cep, Třeboň, Polička, Mšec, Lesůňky, Sloupno, Výrovice, Vsetín, Čelákovice, Vrdy, Osada White Star Kačák, Vlašim, Nohec magazín - tam všade vyšli konkrétni ľudia v ústrety niekoľkoročným snahám Slovenskej únie nohejbalu *SUN* Footballtennis Slovakia o priateľské a športové merania síl s českými nohejbalistami. Na rozdiel od Vás a VV ČNS.
Anonymný "petr" nevie vyjsť v ústrety ani svojmu vlastnému menu. Ak chcete diskutovať s konkrétnym človekom, nevyhnutnou podmienkou je predstaviť sa.
So športovým pozdravom
Ivan Matia, Košice
 
 
#3 Svobodné fórum 8.9. 2018-09-09 13:01
Kdyby Ester Ledecká reprezentovala jinou zemi, prospělo by to (Vilém Besser - Forum24 - Svobodné fórum - 8.9.2018)
http://forum24.cz/kdyby-ester-ledecka-reprezentovala-jinou-zemi-prospelo-by-to/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu