Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 24.09. 21:17 Nohecmagazin
    Pokud sem mohu přidat příspěvek, mohli by jste i Vy redaktoři? ...
  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Trůny královen nohejbalu se nezachvěly Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 22.11.2017

2017 msjzzeny 01(Nymburk) V ženském nohejbalovém světě žádné zemětřesení. Tak by se daly do jedné věty shrnout výsledky ženské části programu světového šampionátu v Nymburku. Češky nadále suverénně vévodí dvojicím i trojicím. V obou disciplínách si došly pro zlato bez zaváhání. Jejich dominanci nejlépe dokresluje skutečnost, že v obou případech získaly nejcennější kov bez ztráty setu. Singlový titul zase obhájila Maďarka Lepsényiová, benjamínek domácího týmu Fojtíková vybojovala při své premiéře na mezinárodní scéně bronz. Naopak bez fanfár se domů vracely Slovenky, jež na medaile nedosáhly.

Jednotlivci

V nejvyrovnanější disciplíně vsadil reprezentační kouč Šmejkal na novicku v národním dresu Anetu Fojtíkovou. Ta ve skupině prohrála se Švýcarkou Khuuovou a do čtvrtfinále šla z druhé pozice, když za sebe odsunula Slovenku Lehutovou. V prvním kole pavouka pak Češka odsoudila do role statistky protivnici z exotické Kolumbie Navarrovou. V semifinále na Anetu čekala favoritka ze všech největší - Lepsényiová. Domácí naděje precizní a obětavou hrou utrhla proti Maďarce úvodní sadu. V dalších dvou ovšem soupeřka přidala a povolila Fojtíkové jen sedm míčů.

Češka si potom vše vynahradila v klání o třetí místo. Potvrdila, že právě ona je vycházející hvězdičkou ženského singlu a skolila Rumunku Petricasovou. Nakonec bronzová ANETA FOJTÍKOVÁ právem hodnotila svůj výkon kladně: „Po prohraném semifinále jsem neměla důvod být zklamaná, odevzdala jsem proti momentálně nejlepší soupeřce maximum. Proti Rumunce jsem potom v boji o bronzovou medaili nastoupila tak, abych podala svůj co nejlepší výkon. Doufám, že se mi to podařilo a diváci se bavili.“

V ženském singlu prakticky vymizely vyznavačky útočného pojetí, jakými se u nás prezentují třeba Vokáčová nebo Cibulková. Drtivá většina singlistek praktikuje opatrnější hru a podobně tomu bylo i ve finále. I tady si Lepsényiová dovolila ztratit první set a herní krizí procházela i v následující sadě. Jenže výkon švýcarského překvapení pomalu ztrácel glanc, a tak se po vyrovnaném průběhu druhého dějství v koncovce prosadila obhájkyně titulu. Třetí set už sedlala Lepsényiová vítězného koně a znovu triumfovala v této náročné disciplíně. „Nohejbal mě hodně baví a nejvíc právě když můžu otáčet nepříznivý stav,“ zažertovala si směrem ke třem prohraným prvním setům BOGLÁRKA LEPSÉNYIOVÁ. Potom už pokračovala ve vážnějším tónu. „Letos už jsem singly ani hrát nechtěla. Hodně mě to unavuje, ale ještě mě nakonec přemluvili. Počítám, že příště už mezi singlistkami startovat opravdu nebudu a zaměřím se spíš na dvojice.“

Konečné pořadí turnaje:
1. Maďarsko (Boglárka Lepsényiová), 2. Švýcarsko (Virginie Khuuová), 3. Česká republika (Aneta Fojtíková), 4. Rumunsko (Alexandra Petricasová)

 

Dvojice

Domácí sestava ovládla základní skupinu před dalšími postupujícími Švýcarskem a Rumunskem. Zajistila si tak rovnou semifinále. Právě celek ze země neblaze proslulého hraběte Draculy stál Češkám v cestě podruhé. V boji o finále ovšem domácí reprezentantky rumunský výběr deklasovaly.

V duelu o zlato čekaly na český debl nepříjemné Maďarky. První finálový set nabídl vyrovnanou partii, když české reprezentantky občas hrály spíš na efekt. Tomu čelila Körösi-Pálová svou agresívní hrou. Ve druhé sadě pak českobrodská sestava díky zpřesnění a zefektivnění hry naprosto dominovala a dotáhla svou cestu za titulem do vítězného konce. Bez ztráty jediného setu. „Stoprocentně si nemůžete nikdy být jisté vítězstvím, ale fakt jsme si hodně věřily,“ hlásila členka zlaté formace LUCIE VOKÁČOVÁ. „Maďarky jsou schopny překvapit. Navíc Evelin hraje v české lize a za poslední dva roky je na jejím výkonu znát velký pokrok. Je pestrá na síti a dobře smečuje. Na finále trenér nasadil mě a Lenku Cibulkovou. Byla to předem domluvená taktika. Lucka Bálková byla připravena pomoci, kdyby něco nefungovalo, a to nám na hřišti dodávalo klid.“

V boji o třetí místo zazářily reprezentantky ze země helvétského kříže  a odsoudily Rumunky k umístění pod pódiem.

Konečné pořadí turnaje:
1. Česká republika (Bálková, Cibulková, Vokáčová), 2. Maďarsko (Lepsényiová, Körösi-Pálová, Harsányiová), 3. Švýcarsko (Khuuová, Amantiniová, Cuennetová), 4. Rumunsko (Petricasová, Morarová, Moraruová)

 

Trojice

Také královská disciplína nabídla zajímavé zápletky, byť opět s jasnou dominancí české ekipy. I zde bez ztráty setu. Po vyhrané základní skupině se Češky střetly v semifinále s Maďarskem. Děvčata z uherských stepí neměla proti domácím favoritkám pražádnou šanci. Překvapení se ovšem zrodilo v druhém klání mezi elitní čtyřkou. Slovenky, jež ovládly svoji základní skupinu, totiž narazily. V rozhodujícím třetím setu se rozsypala jejich hra proti Švýcarkám a na zápas o zlato mohly zapomenout.

Finálový boj byl věrnou kopií zápasu ve skupině.  Švýcarky v něm uhrály o jediný míč víc. Naše hráčky předčily soupeřky ve všech činnostech, když zřetelná byla hlavně palebná převaha. Na síti se prosazovala snajperka Řeháková, kterou v poli s přehledem doplňovaly Chuchlová s Červenkovou. Právě postavou malá, ale výkonem velká bojovnice MARTINA CHUCHLOVÁ si mohla zapsat další cenný úspěch do své sbírky: „Jsem ráda, že jsme s děvčaty potvrdily roli favoritek mistrovství. O výsledek jsme se trochu obávaly v zápase skupiny s Rumunskem v prvním setu, kdy nás soupeřky trochu překvapily. Dokázaly jsme ale zvládnout koncovku, a v druhém setu už bylo znát, že do toho dáváme všechno. Myslím, že jsme potom všechny odváděly dobré výkony a nebylo by dobře někoho zvlášť vyzdvihovat.“

Klání o třetí místo rozhodlo o tom, že Slovenky si z Nymburka neodvezou žádný cenný kov. Ve dvou setech totiž podlehly Maďarkám.

Trenér JŘÍ ŠMEJKAL zopakoval se svým týmem dva roky starý výsledek z Kluže: „Toto je veleúspěšná generace, která  už však z poloviny končí. Proto jsem rád, že se některé hráčky po doslova hvězdné kariéře mohly rozloučit právě na domácí půdě. Tvoříme teď úplně nový tým okolo osmnácti let, samozřejmě jej vhodně doplníme. V singlu Fojtíková potvrdila oprávněnost nominace i herní progres a v budoucnu s ní počítám také do trojic vzhledem k její pohyblivosti a technice. Dvojici jsem postavil ve složení, jež v posledních letech vládne ženským deblům. Umí se dostat k síti i zakončit. V neposlední řadě se pak dokáže na mezinárodním poli vyrovnat se zmenšeným hřištěm. Ve trojicích jsem dal důvěru Cibulkové, Vokáčové a jsem rád, že se vrátila Řeháková. V poli byly výborné Červenková a Chuchlová, které prokazovaly na závěr sezony nejlepší výkonnost jak v superfinále, tak na soustředění. Těm jsem také dal důvěru ve finále. Ne, že bych neměl k soupeřkám respekt, ale že jsem věřil, že jim nedovolí bodovat.“ Úspěch domácích barev ještě podtrhla Lenka Cibulková, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou celého šampionátu.

Konečné pořadí turnaje:
1. Česká republika (Vokáčová, Cibulková, Červenková, Chuchlová, Řeháková), 2. Švýcarsko (Khuuová, Amantiniová, Cuennetová, Rossanová, Roulinová), 3. Maďarsko (Lepsényiová, Pál-Körösiová, Harsányiová, Heringová, Izsáková), 4. Slovensko (Kováčová, Smaržová, Židziková, Sladká, Mochnacká)

 

Fotogalerie: