Svět
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(Praha) Blýská se ve vztazích s Jihokorejci opět na lepší časy? Podle toho, v jaké náladě se vrátila ze čtrnáctidenního pobytu v Asii česká výprava se zdá, že určitě. Nohec magazín se vám pokusí v minisérii několika článků poodkrýt, co bylo na misi v Jižní Koreji dojednáno, co Češi v exotické zemi zažili, jaký dojem udělali na komunitu jokgu nebo na co budou nejraději vzpomínat.

Jedním z klíčových bodů uplynulých dnů bylo jednání nejvyšších představitelů UNIF s činovníky jihokorejské asociace jokgu. Světovou futnetovou unii zastupovali v Asii její prezident a zároveň šéf českého nohejbalového svazu KAMIL KLENÍK a viceprezident Sorin Bogdan z Rumunska. A právě první muž UNIF nešetřil po návratu superlativy. „Udělali jsme první oficiální krok ke vzájemné spolupráci a myslím, že máme budoucnost ve svých rukou. Současný prezident korejské asociace jokgu, pan Ki Hong, je velmi pragmatický a otevřený člověk. Na rozdíl od předcházející garnitury, která  v roce 2013 na oficiálně navštívila Česko, chápe současnou situaci a činí kroky ke zviditelnění jokgu ve světě,“ říká Kleník a pokračuje: „Při mnoha vzájemných diskuzích jsem se dozvěděl o současné nelehké pozici novopečeného prezidenta. Zejména v oblasti otevírání jokgu světu. I v Koreji  totiž existuje určitá skupina odpůrců jakéhokoliv mezinárodního rozvoje, jenž by samozřejmě přinášel kompromisy. Takový proud byl před pár lety velmi silný i v  rámci ČNS. Nicméně jsme se panem Ki Hongem shodli na tom, že konzervatismus v obou zemích naše sporty dosud nikam neposunul. Jokgu, stejně jako nohejbal, existuje více než šedesát let a přesto o něm ve světě není skoro slyšet. Pokud si budeme každý trvat na striktně vlastní podobě sportu, tak se nikam neposuneme ani za celá desetiletí. Proto budou Korejská asociace jokgu a Český nohejbalový svaz společně podporovat mezinárodní aktivity pod hlavičkou UNIF. Pan Ki Hong dokonce za Korejskou asociaci jokgu podepsal dohodu o spolupráci s UNIF.“ (více zde)

2021 koreakk 03Jaké ale budou další, konkrétní kroky? Slovo má opět prezident Kleník: „Na světový šampionát UNIF v Praze vyšle Jižní Korea příští rok mužskou reprezentaci. Za podpory ČNS by pak naši hosté chtěli navštívit i regiony České republiky. V roce 2023 se Korejci také zúčastní i světového šampionátu žen a juniorů. Ve stejném roce bude Korea hostit první světový šampionát v jokgu a UNIF naopak vyšle co nejvíce svých členských zemí k zajištění vyšší atraktivity pro korejská média. Protože buď v následujícm roce 2024, nebo v roce 2026 by Korea chtěla uspořádat UNIF MS mužů v nohejbalu, chcete-li futnetu.“

Podle Kleníka připravili korejští hostitelé po všech stránkách velmi nabitý a náročný program. Češi jej ale zvládli se ctí. „Sportovní část naší výpravy si získala uznání od všech zúčastněných korejských hráčů, trenérů i funkcionářů. Zejména díky velmi vysoké kvalitě  jokgu v našem podání a také za přizpůsobení se korejské kultuře. Kluci si ověřili, že jokgu sice vypadá z dálky jako nohejbal, ale při bližším osahání jsou zde přeci jen odlišnosti. Jiné vlastnosti míče, povrchu a i samotné asijské pojetí hry. Chci ale všem poděkovat za skvělou reprezentaci České republiky.“

2021 koreakk 04Jeeště jednou si připomeňme styčné body obou sportovních „bratříčků“. Jokgu má stejně dlouhou a bohatou historii jako nohejbal. V Jižní Koreji jej provozují desetitisíce registrovaných hráčů a mnoho dalších amatérských nadšenců. „Je to podobné jako u nás, kde nohejbal vyzkoušel skoro každý kluk, který má alespoň trochu sportovního ducha,“  doplňuje prezident ČNS. „Obě země si svůj národní sport hýčkají a nedají na něj dopustit. Jsme v mnoha ohledech velmi podobní. Dělí nás asi devět tisíc kilometrů, rozdílná kultura, jazyk a písmo… Přesto si troufám tvrdit, že nás spojuje obrovská láska ke sportu, kterému my říkáme nohejbal a oni jokgu. Jsem velmi rád, že nyní stojí v čele silné korejské asociace jokgu právě pan Ki Hong, jenž je zárukou vzájemného porozumění, úcty a pokroku. Těším se na jeho návštěvu České republiky v roce 2022, kdy český nohejbal oslaví sto let od svého vzniku,“ uzavírá Kamil Kleník.