Svět
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(Praha) Ve středu dopoledne se z ranveje ruzyňského letiště v Praze odlepí letadlo, na jehož palubě byste spatřili řadu známých tváří. Český nohejbalový reprezentační výběr se v den státního svátku vydá na dlouhou cestu přes Mnichov do Jižní Koreje vstříc čtrnáctidennímu exotickému dobrodružství. Hlavní cíle atraktivní mise? Dva turnaje v jokgu a propagace nohejbalu ve východoasijské zemi.

Když se letos na jaře stal v Česku dobře známý Ki Hong šéfem asociace jihokorejského národního sportu jokgu, dalo se vytušit, že by v poslední době trochu zamrzlá spolupráce mezi oběma příbuznými sporty – nohejbalem a jokgu – mohla popadnout druhý dech. Prvním krokem k jejímu oživení má být právě pozvánka pro českou reprezentaci, kterou navíc budou začátkem příštího týdne do Koreje následovat i dva nejvyšší představitelé světové nohejbalové asociace UNIF – Kamil Kleník a Sorin Bogdan.

„Chceme navázat na naše dřívější společné projekty. Nové už máme v hlavě,“ hlásí člen Komise reprezentace Českého nohejbalového svazu MARTIN FLEKAČ, který odlétá v roli vedoucího výpravy. Právě jeho oddíl z Čelákovic má na skoro desetiletém budování vztahů s Jihokorejci největší zásluhu. „Tentokrát jsme dostali od Ki Honga jednoduché zadání - rád by viděl nové tváře z Evropy. Během mise nás čekají tréninky i turnaje v jokgu, ovšem součástí dohody je také propagace nohejbalu a futnetu na všech místech, kam zavítáme. Protože se jedná o reprezentační výběr, tak jsme nominaci vytvářeli společně s předsedou komise reprezentace a zahraničních vztahů Martinem Spilkou, a to na základě zkušeností, které jsme získali během několika pobytů v Jižní Koreji,“ vysvětluje Flekač s tím, že na jokgu akcích nejvyšší kategorie se změnila pravidla na dvoudopadová. To by mělo českým hráčům vyhovovat.

A kdo je tedy ve čtyřčlenném výběru? Přednost dostaly dynamické typy hráčů. Do letadla směr Incheon nasedne čakovické trio Jakub Chadim, Tomáš Chadim, Zdeněk Kalous a s nimi Dan Bílý ze Vsetína. Trenérem bude Martin Spilka, vedoucím výpravy zmíněný Martin Flekač a jejím sedmým členem Radek Šafr, jenž letí na osobní pozvání Ki Honga. „Hráči platí polovinu nákladů na letenku ze svých zdrojů, druhá půlka je hrazena z rozpočtu komise reprezentace. Já, Martin Spilka a Radek Šafr cestujeme na vlastní náklady. V číslech to pak znamená, že Český nohejbalový svaz zaplatil za čtyři letenky 32 284 korun. Všechny věci spojené s ubytováním či dopravou na místě hradí korejská strana,“ upřesňuje Flekač.

2021 koreapred 03Členy výpravy nečeká v Asii žádná dovolená, program je nabitý. Posuďte sami. Přes 17 000 nalétaných kilometrů, 2500 kilometrů strávených na cestě – v autobuse, autě či na lodi. Dva absolvované jokgu turnaje - 21. listopadu na ostrově Jeju a 28. listopadu v Yeongwolu (turnaj vysílá i místní televize), přes 25 hodin tréninků. Ráno budíček v 6:30 a večerní ubytování kolem 23. hodiny. Prakticky každý den nocleh na jiném místě. A kromě dalšího třeba i návštěva olympijského stadionu v Soulu. Slušný zápřah. „V komisi reprezentace si před každou takovou akcí chceme ujasnit dvě klíčové věci - nakolik to finančně zatíží ČNS, potažmo naší komisi, a co nám to vlastně přinese. Na první otázku jsem už odpověděl, takže co nám to tedy přinese? Chceme s Jižní Koreou úzce spolupracovat. Nikoliv kvůli vztahům s Čelákovicemi, nýbrž proto, že disponuje největší základnou a potenciálem vyznavačů podobného sportu,“ vypichuje klíčový důvod vedoucí výpravy. Podle něj se český výběr bude chtít zúčastnit i mistrovství světa v jokgu, jež se v Jižní Koreji bude konat příští rok. I tady budou Češi zároveň propagovat nohejbal. Navíc, byť zatím jen v rovině úvah, leží na stole myšlenka světového nohejbalového šampionátu v zemi rozprostírající se mezi Žlutým a a Japonským mořem. „Přemýšlejí o roce 2026, ovšem je třeba připomenout, že Ki Hong je ve funkci prezidenta asociace jokgu zatím krátce. Nemůžeme po něm tedy chtít, aby se zaměřil primárně na nohejbal. Jak on vždycky říká: Step by step, tedy krok za krokem“ upozorňuje Flekač.

Jak je naznačeno v úvodu článku, do Asie se chystají začátkem příštího týdne odletět i špičky UNIF. Na programu jednání s představiteli asociace jokgu bude podle našich informací i založení futnetového svazu v Jižní Koreji a možnost jeho zařazení do skupiny sportů podporovaných z tamního státního rozpočtu. Sem patří i jokgu. „Panu Ki Hongovi jsme vděční za veškeré mezinárodní aktivity z korejské strany. Díky zvolení do čela tamní asociace jeho pozice posílila a určitě napomůže hlubší vzájemné spolupráci. I proto jsme přijali pozvání k jednacímu stolu,“ informuje prezident UNIF KAMIL KLENÍK, kterého bude na návštěvě doprovázet Sorin Bogdan z Rumunska, člen executive board a viceprezident pro marketing. „Podle předběžných zpráv očekávám rokování o podpoře jokgu v mezinárodních strukturách UNIF a účasti korejské reprezentace na nohejbalovém mistrovství světa mužů v Praze v příštím roce. Dále budeme jistě probírat i možnosti uspořádání šampionátu v Koreji v blízké budoucnosti. A v neposlední řadě také prohloubení vzájemné spolupráce s Českým nohejbalovým svazem.  Při všech diskuzích velmi rád využiji účasti pánů Spilky a Flekače, kteří stáli u počátků spolupráce s panem Ki Hongem a navíc nově pracují v komisi zahraničních vztahů a reprezentace,“ dodává Kleník.

2021 koreapred 04Možná vás napadne, jak se vlastně tak dlouhá cesta do exotické destinace plánuje v covidové době. Odpověď je zřejmá: těžce. „Není to vůbec jednoduché,“ přikyvuje Martin Flekač a popisuje celou anabázi: „Jižní Koreu je možné navštívit, ale vše podléhá přísným kontrolám. Nejdříve je nutné zažádat korejské ministerstvo o udělení  výjimky, bez níž bychom museli být dva týdny v povinné karanténě. Háček je v tom, že dokument existuje pouze v korejském jazyce, takže jsme potřebovali pomoc asijské strany s překladem. Pro schválení je nutný ofocený pas, harmonogram akce, rezervace letenek, vakcinace. Na základě vyplněných dokumentů jsme zažádali ministerstvo, jež má čtrnáct dní na vyřízení žádosti. Schválená výjimka se posílá na korejskou ambasádu v České republice, které vám zašle oficiální stanovisko, když je výjimka schválená. Následuje vyřízení víza. Pokud je vše potvrzeno, tak 72 hodin před odletem je nutné projít PCR testem na covid. Po příletu do Jižní Koreje nás čeká do jednoho dne další PCR test a dále pak šestý nebo sedmý den pobytu opět PCR test… Nakonec se vše povedlo vyřídit, ale zabralo to poměrně dost času, vždyť komunikaci s korejskou stranou jsme zahájili už na přelomu září a října.“ Podtrženo, sečteno - může se stát, že v případě pozitivního testu stráví člen výpravy celý pobyt na vyhrazeném hotelu. To je ale riziko dnešní doby.

Na „účastníky zájezdu“ už se těší i samotný hostitel. „Oba sporty jsou si opravdu podobné, Češi navíc v nohejbale představují absolutní špičku. Pozval jsem je na dva turnaje a věřím, že si odvezou skvělé zážitky, spoustu vzpomínek  a najdou řadu nových kamarádů. Doufám, že to bude příležitost opět zpevnit vztahy mezi jokgu a nohejbalem,“ vzkazuje ze sousedního kontinentu KI HONG.

FOOGALERIE Michala Němce z přípravy

UPOUTÁVKA

Komentáře  

#2 Mirka Horáková 2021-11-17 14:58
At se všem z celé výpravy daří.
Citovat
#1 Petr Flekač 2021-11-16 12:50
Nádhera, držím palce ať jste na bedně.
Citovat