Ostatní
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak se zdá, ani v letošní sezóně nemusí mít nohejbalisté na růžích ustláno. Na to, že jarní část soutěží začne podle plánu, by asi vsadil jen velký optimista. A z loňska také víme, že jedna věc je soutěže rozběhnout, druhá pak je dohrát. Jejich osud závisí především na vývoji pandemie nemoci covid-19. I z tohoto důvodu Výkonný výbor ČNS posunul termín republikové volební valné hromady ze 7.3. na (zatím) 11.4. a termín přihlášek do ligových soutěží na 28.2. 2021. Do druhé ligy se pak nově může přihlásit kdokoliv.

Všichni funkcionáři i většina hráčů má v paměti, jak komplikovaně si s rozběhnutím poškozeného soutěžního ročníku vedly některé svazové orgány a jaké byly reakce klubů či důsledky. Určitě nikdo nestojí o to, aby letos zažil něco podobného. Právě proto se letos svazové orgány snaží včas předejít potížím a připravit několik modelů soutěží v návaznosti na termín možného startu soutěží.

Prezident ČNS KAMIL KLENÍK k tomu uvedl: „Pevně věříme, že k zahájení letošních soutěží dojde. Přesto jsme však v rámci transparentnosti předem informovali účastníky soutěží o hlavních principech, podle kterých by se mělo postupovat v sezoně v případě, že nebude moci být na základě restriktivních opatření odehrána podle plánu. Dané scénáře reprezentují Termínový kalendář 2021 a Rozpis dlouhodobých soutěží VV ČNS 2021.“

Jedním z hodně diskutovaných bodů je už delší čas třetí nejvyšší ligová soutěž mužů – druhá liga. I v minulých čtyřech letech jalových pokusů o reorganizaci soutěží se řešení přechodové oblasti mezi vyššími ligovými a krajskými soutěžemi objevovalo ve všech předkládaných návrzích. Většinou v podobě soutěže s větším regionálním členěním, propojením se současnými krajskými přebory a změkčenými podmínkami pro účast. Jiné návrhy volily opačné řešení, redukci do jediné soutěžní skupiny. Není to žádné překvapení, poslední tři roky trpí druhá liga nenaplněním plánovaného počtu účastníků.

Na posledních jednáních se diskutovalo o vyzkoušení modelu osvědčeného z nejvyšší dlouhodobé dorostenecké soutěže. Překážkou volného přihlašování zájemců bylo zejména stávající znění soutěžního řádu. Naštěstí tento předpis už pár let nenovelizuje pouze valná hromada, ale tato kompetence přísluší i druhému nejvyššímu orgánu – dříve konferenci, dnes Radě ČNS. A právě nově ustavený orgán situaci pomohl vyřešit.

„Čerstvě schválenou novinkou je změna soutěžního řádu, v rámci které je nově umožněno přihlásit se ve volném režimu k účasti ve druhé lize družstev mužů v soutěžním ročníku 2021. Tento návrh byl předložen Radě ČNS, která naprosto jednoznačně rozhodla o tom, že je žádoucí umožnit všem potenciálním zájemcům přihlášení se do druholigové soutěže. Hlasování se zúčastnilo celkem 28 ze 32 členů rady a pro schválení hlasovalo všech 28 hlasujících,“ řekl nový předseda Sportovně-technické komise ČNS MIROSLAV SACHL. Žádné velké překvapení to není, schválení návrhu se dalo čekat. Příliš se totiž nepředpokládá, že by se do soutěže přihlásilo výkonnostně neodpovídající družstvo s minimální šanci na alespoň dílčí úspěch. Otázkou je snad jen určité popření postupové výkonnostní řady, ale jak se říká – kde nic není, ani smrt nebere.

„Existuje důvodná obava, že o druholigovou soutěž bude, obzvláště za současné komplikované situace, poměrně malý zájem, proto jsme chtěli umožnit přihlášení i dalším zájemcům. Podle počtu zájemců připravíme optimální model třetí nejvyšší soutěže. Při vyšším počtu přihlášených klubů, což však příliš nepředpokládáme, lze připravit úpravu na tři skupiny na regionálním principu, která zkrátí cestování. Kratší cestování a menší počet víkendů, to by mohla být určitá motivace pro potenciální uchazeče,“ doplnil Sachl.

Přeobsazení předsednické funkce STK je jednou z plánovaných personálních výměn v republikových orgánech ČNS. V jejich rámci z VV na posledním zasedání odstoupil z funkce VLASTIMIL STEHLÍK. „Už loni jsem avizoval, že do dalšího volebního období nebudu kandidovat. Tím, že se termín volební valné hromady kvůli vládním opatřením posunul z podzimu na jaro a nyní jsme řešili další posun, by do funkcí nemohli být zvoleni lidé, kteří mají zájem v dalším období ve výboru pracovat. Proto jsem se rozhodl uvolnit své místo a odstoupit,“ vysvětlil. Zatím bude nadále vykonávat funkci předsedy komise zahraničního rozvoje.

Na uvolněné místo ve VV byl kooptován (s účinností od 1.3.) dosavadní předseda komise rozhodčích Miroslav Sachl, který, jak již bylo uvedeno výše, na posledním zasedání VV s okamžitou účinností vystřídal Kamila Kleníka ve funkci předsedy STK. Sachlovo dvojité komisní předsednictví je ale dočasné. „Na příštím jednání VV plánuji z funkce předsedy komise rozhodčích odstoupit a navrhnu prezidentovi jmenovat do této funkce Jiřího Matyáška,“ připojil Sachl čerstvou informaci.

Nejčtenější články

Poslední komentáře