Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Wimbledon v USA? Ve futnetu ano. Tisk
Napsal Vlastimil Stehlík  |  Sobota, 13.07.2013

utkání dvojic Korea LA proti kanadsko-americké dvojici Lachambre, HancJe to už více než měsíc, co se v kalifornském San Diegu odehrálo neoficiální mistrovství USA ve futnetu - turnajové San Diego Grass Open 2013. Tři travnaté kurty, které o víkendu 8.-9. června vždy po ránu připravili hráči i funkcionáři US Futnet Association, přivítaly - s nadsázkou stejně jako loni v Nymburku - hráče ze třech kontinentů. Ke standardní ekipě dvou generací Američanů, jedné přistěhovalecké a druhé již narozené přímo v USA, se přidaly i čtyři hráčky z Mexika a zástupce Kanady Joe Lachambre, Asii zastupovali Korejci a evropský nohejbal jsem si dovolil reprezentovat já.

Je třeba říci, že organizačně a společensky se toto mistrovství Nymburku zdaleka nevyrovnalo, ale vše nahrazovala výborná nálada, přátelský duch a chuť do hry. Hrály se všechny tři disciplíny a přestože úroveň nedosáhla kvality loňských finálových bojů, bylo vidět, že mezinárodní pravidla už většině nečinila velké potíže. Paradoxně jsem na tom byl nejhůře já, který jsem vycházel z desítek odehraných let, ale bohužel odehraných na tři dopady a nikoli na trávě, kde každý odskok je skoro poloviční. Nicméně čest starého kontinentu jsem zachránil alespoň ve trojicích, kde jsme s Ambrozem a Julianem Krutym obsadili dělené třetí místo.

V mé misi ani tak nešlo o to, abych se v některé disciplíně umístil, ale spíše abych podpořil tento již tradiční kalifornský turnaj, setkal se se starými přáteli, poznal nové hráče a hlavně abych se přesvědčil, jestli nová americká futnetová generace (na jejímž tréninku jsem se loni podílel) má „zaděláno" na budoucnost. O Julianovi Krutym jsem se už zmínil, odehráli jsme spolu dobré zápasy a prohráli jsme až v semifinále ve smolném třetím setu. Julian roste v razantního smečaře s dobrým blokem a přidá-li k tomu i mezihru, bude platným síťovým hráčem. Mnohem víc mne však potěšili dva Lucasové, šestnáctiletý Lukas Kafka a o rok mladší Luky Han. Z Lukase roste komplexně vybavený smečař-polař, jenž umí zahrát všechny disciplíny, rtuťovitý Luky má zase ohromnou vůli, rychlost, obratnost a především velký cit pro obtížnou nahrávku na jeden dopad. Není divu, že tito dva hráči spolu s veteránem Alexem Skultetym vyhráli vše, co mohli a poprvé získali nejcennější trojkové zlato.

účastníci San Diego Grass Open 2013Při turnaji i po něm jsme diskutovali - většinou česky či slovensky - o pravidlech futnetu a další perspektivě našeho sportu. Překvapilo mě, že až na pár výjimek nikdo neprotestoval proti jedinému dopadu ve dvojicích a trojicích a že ani kratší hřiště ve dvojicích nebylo problémem. Pokaždé, když se všichni sejdou na trávě při hře, a je nutno poznamenat, že se scházejí v sezóně prakticky každý víkend, hrají na jeden dopad. Pouze tehdy, když se dostaví nějaký veterán či nově příchozí Evropan, přejdou na dva dopady. Bylo mi těžko vysvětlovat, proč Česko, země nohejbalu zaslíbená, tyto dvě odlišnosti od futnetu ve své nejvyšší soutěži ignoruje. Na příkladu nymburských a kalifornských Korejců i Kanaďana Joea jsem se přesvědčil, že svět už v mezinárodním nohejbalu-futnetu nepůjde českou cestou, ale jen cestou mezinárodních pravidel. Zatím nám česká pravidla a pár soustředění stačí na druhá místa na mistrovství světa, ale co bude, až se přidají Rumuni a až Korejci začnou trénovat s blokem?

V San Diegu tedy vyrůstá nová generace hráčů, kteří jsou odkojeni jednodopadovými pravidly a jsou příslibem pro další rozvoj futnetu v USA. Aby se někdy v budoucnu dočkali i medaile z mistrovství světa juniorů či dokonce mužů, je třeba, aby se akce podobné Grass Open 2013 konaly i v následujících letech. Je zřejmé, že si to prezident USFA Mr. Kafka uvědomuje a že po letošním velkém úspěchu domácích hráčů již dnes v duchu připravuje ročník 2014. Pokud se k tradičním účastníkům z Filadelfie a Korejcům z Los Angeles přidají i další hráči z Kanady a zúčastní se i Kostarika s novými latinsko a jihoamerickými zeměmi, získá tento turnaj ještě větší prestiž a vítězství v něm bude mít daleko vyšší hodnotu. A kdyby se příští rok zúčastnili ve větším počtu i čeští hráči (což by organizátoři jistě uvítali), stal by se turnaj jednou z nejvýznamnějších akcí futnetu mimo Evropu.

Mistři USA 2013:
Jednotlivci - Ambroz Kruty
Dvojice - Martin Bohaty, Calin Tarau
Trojice - Alex Skultety, Lucas Kafka, Lucas Hanc

Komentáře   

 
#1 překvapenej 2013-07-13 21:00
Bylo mi těžko vysvětlovat, proč Česko, země nohejbalu zaslíbená, tyto dvě odlišnosti od futnetu ve své nejvyšší soutěži ignoruje.
To bude asi pro to,že v v této zaslíbené zemi nechce nikdo klesnout tak hluboko, aby přední pozice v mistrovství země obsazovali lidé jako ty. Nebo že by si se chystal do Čelákovic na MČR trojic a chtěl jednodopadovou hrou ohromiz soupeře?
 
 
#2 Persching2 2013-07-14 19:43
Nějaká osvěta, propagace, obhajoba, zdůvodnění 2 dopadů ?
 
 
#3 překvapenej 2013-07-14 21:39
Polovina mého příspěvku chybí????? Že by cenzura a estébácké praktiky ve prospěch ČNS???
 
 
#4 Martin Maršálek 2013-07-14 22:12
Pane kolego, jistě dobře víte, že urážky v komentářích místo nemají. Proto závadná část vašeho příspěvku byla smazána. Hulvátství a estebácké praktiky se jaksi liší. Myslím že to snad jde napsat i bez těch urážek, nebo ne?
 
 
#5 překvapenej 2013-07-14 23:03
Jak tedy zde všichni vidí, redaktor tohoto magazínu se veřejně přiznává k cenzurování článků.
Pokud je něco vulgární, článek se maže celý. Upravovat si ho ale kobrazu svému, to dokáže opravdu jen někdo s praktikami let minulých.
Parta syčáků pomalu a bezostyšně rozkrádá finance z ČNS pod chválou NM. Jen tak dál vy pacholci.
Dle počtu příspěvků ste si asi mohli všimnout, že tahle zlodějská banda to dotáhla tak daleko nže už nohejbal nikoho nezajímá.
Uprav si zase přízpěvek podle sebe.
 
 
#6 M.H. 2013-07-15 06:31
Za mě tedy rozhodně velké poděkování Vlastovi za neúnavnou propagaci nohejbalu a za pěkný článek. Díky! M.H., Kotlářka.
 
 
#7 Martin Maršálek 2013-07-15 08:19
Pane "anonymní" kolego, netřeba se k ničemu přiznávat - v podmínkách pro příspěvky je jasně uvedeno, co příspěvky nesmějí obsahovat. Takže vymazána byla ta část, kde jste to bez urážek nedokázal. Nic jiného z vašeho příspěvku upraveno nebylo, což je myslím férové a nad rámec podmínek. Je především váš problém, když nedokážete obhájit svůj názor argumenty, ale musíte sahat k ubohostem a vulgaritám. Bohužel právě frustrace, zášť a hulvátství (teď to myslím obecně) je velkou příčinou toho, že je stále méně schopných osob, které jsou ochotny pro kluby či svazové orgány něco dělat. A z těch, co uráží a nadávají, se moc činovníků zrovna nerekrutuje (ono také nevím, jak by při jednáních s ministerstvem, krajem, městem, obcí, sponzory, médii či v rámci svazových orgánů obstáli s těmi svými argumenty typu de-bil, bl-bec, ho-vado či zlodějská banda). Takže nohejbal bude přesně takový, jak se vy k němu a k těm, kteří pro něj pracují, budete chovat. Na to zkuste vždy pamatovat.
 
 
#8 trenér 2013-07-15 10:29
P.Maršálku obdivuji vaší trpělivost reagovat na šplechty hlupáků, co nikdy nic nedokázali. Jenom umí kritizovat a nadávat. V dnešní době se rozvírá mezera mezi úspěšnými a neúspěšnými. Těch bude pořád víc a víc. Kdo by jim potom chtěl zadarmo sloužit a ještě si nechat nadávat. Půjde to všechno do hajzlu.
 
 
#9 Radek 2013-07-15 13:12
Dobře že se nohejbal hraje po světě. Dokaď se budete hádat o pravidla, dopadne to jako slavná FIFTA. Ať se hraje klidně na 1 dopad, ale co nejvíc ve světě. Jendu národní házenou už tady v Čechách máme. Klidně sem dávejte víc článků z ciziny!
 
 
#10 Jindra K. 2013-07-15 17:28
Parta syčáků alespoň něco dělá. Co dělá a doteď udělal pro nohejbal autor překvapenej? Pochlub se ať si máme do čeho taky rejpnout! Kdyby bylo do čeho co.
 
 
#11 trenér 2013-07-16 14:21
Abych nezapomněl. Mažte to těm ubožákům celý. Proč jen kousek? Ať se chodí vyblít na zetka a tady neotravujou! Já taky s hodně věcma nesouhlasím. Ale proč si hnedka nadávat.
 
 
#12 Marketa san diego 2013-07-21 06:39
Děkujeme Vlastovi Stehlíkovi za zhodnocení nohejbalovėho turnaje v San Diegu ( Wimbledon v USA). Ceníme si jeho zajmu a ohromne podpory, Nohejbal se tady hraje léta a přesto, źe je to sport v Americe zcela neznámý, zapálení několika Čechů a Slováků a s přispěním podpory z Čech a Slovenska je v San Diegu nohejbal přece jen zviditelněn.