Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 30.05. 09:29 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Tak pane Spilka, vyjádření , ze by chtělo omladit kádr rozhodčích svádí ...
  • 24.05. 13:02 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Co vy jste za Fandu ze ho neznam? Ano Radek Safr tam byl ale neni trener ale ved ...
  • 23.05. 14:23 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Pane Spilka, pokud něco takového píšete, tak by jste měl napsat i druhou st ...
Mise do Dánska Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Sobota, 22.06.2013

2013_dansko_01(Kodaň, Chabařovice) Mezinárodního turnaje v Dánsku se o třetím červnovém víkendu zúčastnila i desetičlenná výprava z České republiky. O své dojmy a zážitky z cesty a pobytu v severské zemi se se čtenáři Nohec magazínu podělil vedoucí výpravy VLASTIMIL PABIÁN:

Dlouhé váhání

Celou historii pozvání a příslibu účasti sice neznám, nicméně na jednání VV ČNS byl přednesen návrh zúčastnit se mezinárodního turnaje v dánské Kodani. Původní předpoklad, tedy spíše přání, byla účast 32 dvojic - na mezinárodní pravidla pro muže, tedy na jeden dopad. Později došlo k rozdělení na dvě kategorie, to znamená TOP na jeden dopad a ostatní na dva dopady. 

Výkonný výbor rozhodl vyslat do Kodaně za odměnu, či spíše jako omluvu, hráče původně nominované k neuskutečněnému exhibičnímu utkání se slovenskými žáky při finálovém dni mistrovství světa mužů 2012 v Nymburce. Na sever se tedy vydali Jiří Kalous, Petr Pivnička, Martin Sehrig, Jakub Ftačnik a František Schneider. S nimi odcestovali trenér a vedoucí, kterými byli určeni Zdeněk Kalous a Vlastimil Pabián. Druhý jmenovaný namísto původně schváleného Vlastimila Stehlíka, jenž byl v době turnaje jinde v zahraničí. S pořadateli byla navíc dojednána účast klubové dvojice z TJ Slovan Chabařovice, ta pochopitelně jela na vlastní náklady za přispění města Chabařovic. Celá výprava nakonec čítala deset lidí.

Po konečném potvrzení konání turnaje jsme začali zjišťovat možnosti dopravy, zajištění ubytování a stravy. Nakonec jsme se rozhodli pro letecký přesun, především proto, že v porovnání s jinými variantami nebyl velký rozdíl v ceně, ale doba cesty neúměrně nižší. Ubytování zajistili pořadatelé skromné, při použití vlastních spacáků a karimatek. Strava z domácí dílny hlavní pořadatelky akce - vše velmi chutné.

2013_dansko_02Vítejte v Dánsku

Už při příletu do Kodaně jsme narazili na jazykovou bariéru. Mladí se sice angličtinu na škole učí, ale vlastní praxe v terénu je velmi tristní, někdy spíše ostýchavá. S nabídkou komunikace v němčině, francouzštině či ruštině jsme u pořadatelské party neuspěli. Nezbývalo, než několikrát použít komunikační most přes mobilní telefon, což v dnešní době není - kromě vyšších nákladů - nic nemožného. Když ale chlapci potřebovali půjčit pingpongové pálky nebo tága a koule na kulečník, najednou se s paní domácí domluvili docela dobře. Zejména jmenovaný "tiskový mluvčí" Jiří Kalous několikrát prokázal, že mu angličtina až tak cizí není.

Pořadatelé nám v pátek večer umožnili tři hodiny trénovat v hale, kde měl probíhat v dalších dnech turnaj. Trenér zde mohl sledovat  hráče pro konečnou nominaci jednotlivých dvojic. V hale bylo velké vedro, což v červnu nepřekvapí a tak jako téměř všude v zahraničí nebyly perfektně připravené sítě. Chyběly podpěrné tyčky a nedaly se pořádně napnout. Teprve po příchodu z tréninku jsme na naší ubytovně dostali dobrou večeři. Právě včas,  protože některým začínaly docházet zásoby z domova...

Po domluvě se nakonec celý turnaj hrál jen v jedné kategorii na dva dopady. Pro nás ale nezvyklé dvojice na krátké hřiště. Sobotní části se zúčastnilo 16 dvojic, naše výprava postavila čtyři sestavy. Dvě mužské dánské formace byly na celkem slušné úrovni  - asi krajského přeboru u nás. Ostatní ale vysloveně snaživí nenohejbalisté, většinou z fotbalu či softbalu. Na hřišti se objevili i krajánkové  - Češi a Slováci - žijící a pracující v Dánsku. Výpadek tiskárny u notebooku znamenal trochu chaos v pořadí zápasů. Takže když nám odpoledne oznámili, že ten den jsme už dohráli, ani jsme nevěděli, jak se bude hrát v neděli.

2013_dansko_03Večerní program nám bohužel nevyšel. Silný déšť s bouřkou nás přinutil zůstat na ubytovně, ale po dobré a bohaté večeři a při zapůjčení dobře vybavené posilovny jsme si každý svůj program našli. Bohužel už bez možnosti zahrát si stolní tenis, protože jeden nemotora rozšlápl poslední a jediný míček...

Nedělní finálová část proběhla už jen za účasti nejlepších šesti dvojic. Podle rozpisu zápasů hrály proti sobě týmy, které se nepotkaly v sobotu. Z toho pak vyplynuly semifinálové dvojice a následně dvojice o umístění. O 5.-6. místo se utkali dánští reprezentanti, pořadí se jmény bohužel nemáme.

Konečné výsledky: 1. CZECH1 (Kalous, Pivnička), 2. CZECH2 (Sehrig, Ftačnik), 3. Chabařovice (Falát, Rypka, Pabián), 4. CZECH3 (Dressler-Chabařovice, Schneider).

Po obědě a zabalení našich zavazadel jsme metrem dojeli do středu Kodaně a hlavní pořadatel turnaje pan Mašek nám připravil asi dvouhodinovou prohlídku města s průvodcovským výkladem (Zdeněk Kalous nám slíbil, že nám celý výklad zopakuje později). Před odjezdem na letiště nás čekala ještě krátká procházka po obchodním centru. Mezitím odjel Pavel Mašek s naším "Rambem" Petrem Pivničkou na ubytovnu, kde naložili zavazadla a dovezli nám je až na letiště. Sice jednu kabelu na ubytovně zapomněli, ale podařilo se ji ještě včas objevit a přivézt k odbavení.

2013_dansko_04Na závěr

Slovo „mise" v názvu článku jsem zvolil pro zhodnocení naší účasti v Dánsku záměrně. Prostě jsme předvedli pořadatelům a funkcionářům dánské asociace, jak se nohejbal hraje v Česku ve věku 14-16 let (dokonce i ve věku 64 let), při předpokladu soustavnosti a odbornosti tréninkového procesu. Takových  jsou u nás určitě tisíce, kdežto v Dánsku zatím sotva desítky. Velký význam pro naše hráče mělo poznání  (života, úrovně, dopravy či podnebí) Dánska a Kodaně. A také motivace, že pokud bude každý na sobě dál zodpovědně pracovat, tak se může dříve nebo později dostat do hledáčku reprezentačních trenérů. Toto je totiž první významné nakouknutí do reprezentace.

Mě samotného hřál velmi příjemný pocit ze soudržnosti a dobré nálady celé party. A nakonec moje přesvědčení - jen více takových „misí" pro podporu našeho krásného sportu v zahraničí. A ještě snad i podle tohoto modelu - více zapojit talenty všech kategorií jako velkou motivaci pro ty, kteří na svoji příležitost ještě čekají.

Milým dovětkem celé akce byl e-mail stratovského trenéra Jiřího Schneidera - asi po křížovém výslechu svého synka. Cituji: „Podle mých informací, jsi prý skvělým parťákem i pro kluky o pár generací mladších. V Dánsku až na pár drobností skvělé. Za to Ti patří poděkování a můj obdiv." Díky Jirko, ale ta parta byla skutečně skvělá.

V.Pabián, Chabařovice

Komentáře   

 
#1 schneider 2013-06-24 10:28
Poděkování náleží i Zdeňkovi, který si musel také ukrojit kus ze svého volného času a věnovat ho "opět" nohejbalu.