Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Není důležité zvítězit... Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pátek, 08.03.2013

2012_msjzanglie_01(Brno) V našem ohlédnutí za netradičními účastníky světových šampionátů se tentokrát podíváme na zástupce z anglicky hovořících zemí, v tomto případě z Anglie a Kanady. Tedy účastníky, kteří se zatím spíše řídí známým coubertinovským heslem, než úvahami o medailových pozicích. Proč ne, žádný učený přece z nebe nespadl. Angličtí junioři obsadili 7. místo v jednotlivcích, 11. místo (poslední) ve dvojicích a 10. místo (také poslední) ve trojicích. Kanaďané se soustředili pouze na dvojice a uhráli v nich 7. místo. K rozhovoru jsme si přizvali Angličana PAULA WHELANA a Kanaďana JOÉ LACHAMBREHO.

Paule, co vás přivedlo na šampionát do České republiky?

My už jsme kdysi hrávali nohejbal. Ne úplně v této podobě, jak se hraje na šampionátu, ale podle vlastních pravidel na tenisovém hřišti. Nevěděli jsme ale, že se jedná o skutečný sport. Jak jsme se to dozvěděli, začali jsme se o věc více zajímat, vyhledávat informace. Pokoušeli jsme se založit asociaci ve spolupráci s Jarkem Dylagem, což se nakonec podařilo a nyní tedy jsme tu.

Zastavil bych se u těch vlastních pravidel. Zkuste nám popsat, jak tedy vypadal nohejbal ve vašem podání?

Ta pravidla jsme si prostě sami vymysleli. Dali jsme si dva dopady, tři doteky, hráli ve čtyřech, v pěti... Byla to taková improvizace.

Jak vás uspokojily výsledky, dosažené na šampionátu?

Všeobecně řečeno, jsme spokojeni s našimi výkony. Mezi jednotlivci jsme mohli porazit Baskicko i některé další země. Ve dvojkách a trojkách nám chyběl náš klíčový hráč, který je dobrým smečařem. Kdyby nechyběl, věřím že bychom získali více bodů.

Budou mít výsledky ze šampionátu dopad na rozvoj nohejbalu v Anglii?

Byla to pro nás dobrá zkušenost. Našli jsme si nové přátelé a lidi, od kterých se máme hodně co učit.

2012_msjzanglie_02Joé, jak se líbilo kanadské výpravě na šampionátu?

Velmi se nám zde líbilo a jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit klání nejlepších světových nohejbalistů. Je to pro nás cenná zkušenost.

Vy ale hrajete ve své zemi příbuzné sporty nohejbalu, footvolley a soccertennis.

Ano, hrajeme footvolley a účastníme se různých soutěží. Naposledy jsme byli na mistrovství světa ve footvolley, kde náš tým obstál velmi dobře. Protože nohejbal má s footvolley mnoho společného, rozhodli jsme se, že se budeme věnovat i nohejbalu. Tento šampionát určitě nebude naším posledním.

A ten soccertennis?

Mezi soccertennisem a nohejbalem nejsou žádné větší rozdíly, jsou to jen různá pojmenování. Soccertennis je název, který se užívá především v Americe. Ale naučili jsme se používat i název futnet.

Jak vás uspokojily výsledky, dosažené na šampionátu?

Naším cílem bylo skončit do sedmého místa a to se podařilo. Dosáhli jsme tří výher a tří porážek. Určitě je to pro nás poučení pro to, abychom se zlepšili.

Překvapila vás sportovní úroveň šampionátu?

Určitě nás překvapila. Ale je pro nás jen dobře, že jsme měli možnost si zahrát s těmi nejlepšími. Že jsme mohli vidět v akci týmy, jako je Česko nebo Slovensko. Náš první zápas byl proti Maďarsku, což je též jeden z předních týmů.

Máte k dispozici nějaké metodické materiály?

Měli jsme k dispozici především videa z různých soutěží v Česku, Slovensku a Maďarsku. Snažili jsme se imitovat to, co jsme viděli. Nejlepší je ale se učit přímou hrou na hřišti. A taková akce, jakou je světový šampionát, je tím pravým.

Neuvažovali jste o tom, zúčastnit se některého z v ČR pořádaných kempů, nebo třeba i o angažování českého trenéra?

To by samozřejmě byl ten nejlepší způsob, jak zlepšit naší hru.

Přinese něco pozitivního rozvoji kanadského nohejbalu právě účast na brněnském šampionátu?

Stoprocentně ano.