Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
V Baskicku se lépe daří nohejbalistkám Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 28.02.2013

2012_msjzbaskicko_01(Brno) V našem profilu jednotlivých účastníků loňských světových šampionátů se zpětně ohlédneme za účastí další zatím jen málo známé výpravy, Baskicka. Tedy země, která oficiálně nese název Autonomní společenství Baskicko a která je (alespoň zatím) součástí Španělska. Zeleno-červeno-bílé národní barvy nosí na svých dresech baskičtí nohejbalisté a nohejbalistky druhým rokem. Výsledkově zatím žádnou větší díru do světa neudělali, 7. místo jednotlivkyň, 8. místo ženských dvojic, 7. místo ženských trojic a tři 6. místa juniorů odpovídají současné výkonnosti nováčka. Spokojenost vyzařovala i z JUANJO BERNAL CIRREA, prezidenta baskické nohejbalové federace.

Pane prezidente, jak se vám líbilo na brněnském šampionátu?

Chtěl bych pochválit kvalitní organizaci a jsme rádi, že jsme se mohli zůčastnit šampionátu v zakládající zemi nohejbalu.

Baskicko přece jen patří z našeho pohledu mezi exotické krajiny. Můžete nám stručně popsat historii baskického nohejbalu?

O historii se moc ani nedá hovořit. S nohejbalem jsme totiž začali před dvěma roky. Poznali jsme nohejbalové nadšence z Česka a Slovenska a začali pracovat na rozvoji.

To se skutečně dříve nohejbal nikde v Baskicku neobjevil? Třeba v podání českých emigrantů nebo někoho jiného?

Samotného mě to překvapuje, že o existenci tohoto sportu jsme nevěděli. Občas bylo sem tam k vidění něco jako nohejbal v podání trénujících fotbalistů, jako doplněk tréninku. Ale to, že se jedná o sport, který má svojí historii a svou mezinárodní federaci, o tom jsme vůbec nevěděli.

Jak vypadá organizace nohejbalu ve vaší zemi?

Máme cca šedesát členů, aktivních hráčů. Věnujeme se především ženskému nohejbalu. V roce 2012 jsme poprvé organizovali šampionáty pro jednotlivce, dvojice, trojice.

2012_msjzbaskicko_02Znamená to tedy, že ženský nohejbal má větší publicitu, než ten mužský?

Po pravdě řečeno, ženy u nás nohejbal přijaly s daleko větším nadšením, než muži. Jsou ochotny tomu dávat potřebné úsilí.

Na šampionát do Brna přijela obě reprezentační družstva, ženské i juniorské. Od kterého se očekávalo více?

Jsme spokojeni s výkony obou družstev. Pozitivně nás překvapilo zejména juniorské družstvo, protože jsou v něm úplně noví hráči, kteří ale se zeměmi, jako je Švýcarsko nebo Francie, sehráli vyrovnanou partii.

Bude se po šampionátu baskická federace zaměřovat spíše na ženský nebo juniorský a mužský nohejbal?

I nadále se budeme snažit rozvíjet nohejbal ve všech uvedených kategoriích. Ale přece jen od žen máme pozitivnější reakci.

Kdy tedy baskické ženy získají svou první světovou medaili?

Pro nás už je vítězství, že jsme se mohli prezentovat na tomto šampionátu. Hovořit nyní o medailích, na ně si ještě nějaký čas musíme počkat.

Má podle vašeho názoru nohejbal v Baskicku vůbec budoucnost?

Určitě budoucnost může mít. I v důsledku politických změn v naší zemi bychom mohli pro nohejbal získat větší podporu, než máme dosud.