Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Německo čeká dlouhá cesta Tisk
Napsal David Černý  |  Pondělí, 28.01.2013

2012_msmuzugriesser_01(Nymburk) Na světovém nebo evropském šampionátu se Německo zatím nedočkalo žádného medailového zisku a ani současnost na to nevypadá. Nohejbal tuto evropskou velmoc zatím nezasáhl, přitom paradoxně jedny z prvních mezinárodních styků tehdy československých nohejbalistů vedly právě do země západních sousedů a nemálo nohejbalistů z příhraničních lokalit se zde profesně realizuje. Ani prosincová účast německé reprezentace na mužském mistrovství světa (16. místo jednotlivci, 19. místo dvojice, 10. místo trojice) žádný boom  neodstartuje. TOBIAS GRIESSER sice věří, že lepší zítřky teprve přijdou. Sám ale dobře vnímá současnou realitu.

Tobiasi, jak se vám líbil nymburský šampionát?

Jsme velmi rádi, že jsme se do Nymburka dostali. Skvělá atmosféra, možnost vidět ty nejlepší hráče v akci, to je pro nás obrovská zkušenost. Pro nás je to hlavně nový zážitek, protože v Německu hrajeme odlišný nohejbal, s jiným míčem a počtem dopadů. Futnet jsme si zahráli poprvé vlastně až tady na mistrovství, ale jak jsem na začátku řekl, je to pro nás velká zkušenost.

Můžete nám tedy podrobněji popsat nohejbal, který u vás doma běžně hrajete? Zejména v čem se liší od toho českého, potažmo mezinárodního.

Hrajeme s volejbalovým míčem na tři dopady a tři doteky. Zápas má dva sety a každý set se hraje na 7 minut, bez bodového stropu. Hřiště je o trochu užší a delší. A máme pouze jedinou disciplinu, a to čtyři proti čtyřem.

Jaká je tedy situace kolem nohejbalu v Německu?

Nohejbal v Německu bohužel není moc populární. Sport číslo jedna je fotbal a je velmi těžké sehnat nějaké mladé perspektivní hráče.

2012_msmuzugriesser_02Myslíte, že existuje možná spolupráce s fotbalovými týmy na rozvoji nohejbalu?

To je dobrý nápad, ale moc šancí nevidím. Většina hráčů jsou sice původem fotbalisté, ale na nohejbal se dali až po ukončení kariery a nebo jako rehabilitaci po zranění.

Kolik hráčů v Německu hraje nohejbal?

Těžko říci. Troufnul bych si odhadnout tak 100-150 lidí, kteří hrají aktivně nohejbal. Hráčskou základnu tvoří převážně starší hráči ve věku 40-45 let, dokonce hodně lidí kolem 60 let. Je těžké vytvořit nějakou kvalitní soutěž.

Jak je tam vůbec nohejbal organizován? Existují tam kluby, nad nimi nějaká nohejbalová asociace a její soutěže? Kdo vybírá a vysílá reprezentanty na mezinárodní akce?

Samostatnou asociaci pro nohejbal jako takovou bohužel nemáme. Ale jsme sdružení pod organizací, která zaštiťuje rehabilitační činnosti a mezi ně je zařazen i nohejbal. Reprezentační tým se skládal na poslední chvíli a dával ho dohromady Thomas Schultheis. On byl v kontaktu s lidmi, kteří organizovali mistrovství. Když zjistil, že by byla možnost hrát, tak zařizoval vše potřebné stejně jako výběr hráčů. Bohužel jsme neměli čas se lépe připravit a sehrát se. Poprvé jsme spolu jako tým hráli až na tréninku na mistrovství, a to pouze necelou hodinu. Věřím, že na příští akci už budeme hrát lépe.

Podporují nohejbal v Německu střešní sportovní sdružení nebo státní instituce?

Takový nohejbal, který jsme měli možnost vidět na šampionátu, bohužel nikoliv. Vláda ale podporuje alespoň částečně nohejbal upravený pro handicapované nebo pro zotavující se lidi. Třeba reprezentovat na mistrovství světa jsme jeli na své náklady.

2012_msmuzugriesser_03Jak vypadá takový nohejbal v podání handicapovaných? Přiznám se, že si to nedovedu dobře představit.

Zní to možná hůře, než to vypadá. Pro soutěž máme bodový systém, každý hráč musí projít lékařskou prohlídkou a na jejím základě obdrží tzv. zdravotní body podle stupně postižení a nebo podle aktuálního zdravotního stavu. Zdravý člověk dostane jeden bod, hráč s umělým kloubem už třeba dva body a takto se to stupňuje. Aby mohl tým nastoupit k zápasu, musí součet bodů všech čtyř hráčů dát dohromady minimálně 6 bodů. Asi to není ideální systém, ale udržuje to alespoň minimální vyrovnanost mezi týmy.

Kdysi to vypadalo, že Německo nakročí mezi přední nohejbalové krajiny. Účastnilo se šampionátů, dokonce ten evropský v roce 1995 zorganizovalo v Mönchengladbachu. Jenže v novém tisíciletí se zem slehla. Čím si to lze vysvětlovat?

O mistrovství Evropy v Mönchengladbachu jsem slyšel, bohužel nevím, čím si to vysvětlit. K nohejbalu jsem se dostal teprve před čtyřmi roky.

Jak vidíte vaší budoucnost v nohejbalu? Nebude to jen epizodní působení?

To si netroufnu odhadovat, situace pro nějaký větší výkonnostní skok je velmi složitá. Vzhledem k naší malé hráčské základně a ještě menšímu počtu mladých a perspektivních hráčů. Myslím, že zatím se vše bude držet na stejné úrovni i rozsahu, a to rekreačním.
Samozřejmě bych si přál větší popularitu pro náš sport, aby se hráčská základna rozšiřovala a aby se s Německem počítalo jako s platným členem světové nohejbalové rodiny.

 

Komentáře   

 
#1 David 2013-01-29 10:27
Zajímavé. Nohejbal se hraje všude jinde a v sousedních státech moc ne. Spíš bych to čekal obráceně.
 
 
#2 M.Šnídl 2013-01-29 15:23
Mám dojem, že v minulosti bylo Německo v nohejbalu aktivnější, ale došlo u nich k nějaké nepříjemnosti ohledně financí v jejich mezinárodní asociaci, snad jim někdo vybral kasu či co, nevím jak to přesně bylo. To by asi věděl nékdo z pamětníků té doby. Myslím, že o tom jednou někde něco psal pan Mašát, ale už si to moc nepamatuju.
 
 
#3 Nový 2013-01-29 17:51
Taky jsem slyšel, že tam byl nějaký průšvih. Nějaký fiškus udělal pobočku nohejbalu u fotbalové sekce. Pak z ní čerpal prachy na různý soutěže a turnaje. Když pak přišla kontrola tak se zjistilo, že dotyčný si nejmíň půlku souyěží a týmů vymyslel. Jestli to tak bylo těžko říct. Něco mi to ale připomíná v jiné zemi.