Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Nová role Jaroslava Žigaly Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 21.01.2013

2012_msmuzujarozigala_01(Košice) Roky byl vládcem slovenské střídačky a udával tón vývoje nohejbalu. Jeho svěřenci naslouchali, plnili a také plenili. Byl jako pirát, pravidelně zajišťoval přísun zlaté kořisti do země, která ho na tyto loupeživé výpravy vysílala. Ty časy jsou však minulostí, stejně jako jeho pověstmi opředená taška. JAROSLAV ŽIGALA předal vůdcovské žezlo svému mladšímu bratrovi a na loňském nymburském světovém šampionátu se představil ve zcela nečekané roli. V roli rozhodčího.

Jaroslave, je opravdu nečekané vás nyní vídat u sloupku sítě s píšťalkou v ústech. Kdo vás k této úloze dokázal přemluvit a dalo to hodně úsilí?

V prvé řadě je třeba říci, že jsem skončil s reprezentací. Nechci hovořit o důvodech. Ale jednoznačně jsem cítil, že potřebuji změnu. Dosáhl jsem mnoha úspěchů a nový trenér, shodou okolností můj bratr, zdárně v mých šlépějích pokračuje. Co se týká rozhodování, během mé trenérské kariéry jsem se zúčastnil kurzu pro mezinárodní rozhodčí. Přiznám se, že jsem ani nepředpokládal, že se jako rozhodčí někdy zúčastním mistrovství světa. Oslovil mě prezident Slovenské nohejbalové asociace, zda jako zkušený trenér i hráč bych nešel na mistrovství světa pískat. Nejprve jsem to odmítl, vzal jsem si měsíc na rozmyšlení. Nakonec jsem se rozhodl neodjet jen jako divák, ale chtěl jsem něčím také přispět.

V Nymburce to byla vaše velká mezinárodní premiéra v této pozici. Měl jste ale nějaké zkušenosti s rozhodováním v domácích soutěžích?

Určitě. Rozhodoval jsem jednorázové mistrovství Slovenska jednotlivců, dvojic, trojic. Největší zkušeností ale byly na trénincích. Tam jsem byl snad jediným rozhodčím a hráči mě respektovali.

2012_msmuzujarozigala_02I když zkušený matador, přece jen, neměl jste ve své nové roli trému?

Něco už mám v nohejbale za sebou, tréma tam nebyla. Bylo mi jedno, kam mě nasadí. Zda jako hlavního, či postranního. Rozhodování mi nedělá žádné problémy. Měl jsem z toho radost.

Jako rozhodčí musíte situace posuzovat bez emocí. Nestávalo se vám, jako dlouholetému trenérovi, že ty emoce jste občas pocítil?

Pokud jsem v pozici rozhodčího, umím se úplně odosobnit. Pro mě jsou to v tu chvíli jen dvě sestavy, nic jiného neřeším, nehodnotím jejich hru. To si mohu dovolit až po zápase.

Ale přece jen? Vždyť jste kupříkladu pískal finálový duel trojic. Tedy vaše bývalé svěřence, a to v klíčovém zápase.

Dostal jsem pro finále trojic důvěru a během zápasu jsem se skutečně dokázal odosobnit.

Zdá se vám to vůbec šťastné rozhodnutí, aby česko - slovenský finálový zápas rozhodovali česko - slovenští rozhodčí? Na předchozím juniorském a ženském šampionátu v Brně to nedopadlo zrovna nejlépe.

Určitě to pro nás byla těžká pozice. Nechci řešit, proč jsme byli takto vybráni zrovna my dva. Myslím si, že jsme během toho zápasu neudělali nějaké zásadní chyby a dokázali jsme se vzájemně s mým českým kolegou respektovat.

2012_msmuzujarozigala_03Když tedy celkově zhodnotíte své výkony na šampionátu, máte dobrý pocit?

Myslím si, že ano. Dokonce jsem přesvědčený, že jsem do toho rozhodování vnesl trocha jiného ducha. Někteří rozhodčí u kolíku působí hodně staticky. Snad jsem jim ukázal, že to jde i jinak. Prostě při některých herních situacích nejde jen stát u kolíku a mávat rukama. Takovým příkladem je třeba smečovaný servis ve dvojkách. Je rozdíl rozhodovat na antuce, kde se rozhodčí může jít podívat na potisk míče a v hale.

Uspokojuje vás tedy pozice rozhodčího? Více, než předchozí trenérská činnost?

Ti, co mě znají na Slovensku, vědí, že jsem měl zájem nestát mimo a chtěl jsem se ještě nějak zapojit. Rozhodování mě baví. Trenérská a rozhodcovská práce se nedá porovnávat. Rozhodcovská, to je jeden zápas, jedna akce. Trenérská práce, to je celý rok. Určitě mě více naplňovala celoroční trenérská práce. Pokud vám ještě vyjde ten vrchol, získáte titul, to je paráda. Rozdíl je i v přípravě. Jako rozhodčí se nemusím měsíce připravovat. Tam stačí, když dobře ovládáte pravidla a umíte číst hru.

Je pro rozhodčího výhodou mít za sebou dlouhou hráčskou či trenérskou kariéru?

Určitě. Ten, kdo to nehrál na nějaké úrovni, některé sporné situace neumí správně posoudit. Bylo to vidět i v Nymburce, kde se mezinárodní rozhodčí z některých zemí  nemohli rovnat rozhodčím z Česka nebo Slovenska.

 

Komentáře   

 
#21 rozhodčí 2013-01-23 09:55
Srovnáváš nesrovnatelné a dej jiný příklad.
V české lize je spousta adekvátních nebo lepších variant, koho delegovat na ligové nebo extraligové zápasy místo "starej Voldřich" nebo "Tirpák". Komise rozhodčích nemusí jen stále brutálně šetřit na kilometrech cesťáků a poslat kamkoli kohokoli, dostatečně kvalitního sudího, je jich dostatek (viz registr), spousta z nich je ochotna jezdit.
Na MS je to ale jinak, státy nominují své rozhodčí samostatně, nikdo jim do toho nemůže kecat (zaplaťpánbu) a s tím materiálem se musí na MS pracovat - adekvátních alternativ pro finálové zápasy moc není, kromě CZ a SK rozhodčích, zatím.
V tomto složení by měli pískat všechna finále a ostatní mezinárodní rozhodčí si mohou cvičit pravidla na zápasech čtvrtfinále až po boje o 3. místo. Na finále nikdo z nich nemá výkonnost.
 
 
#22 M.Šnídl dokončení 2013-01-23 10:38
Možná by bylo dobré, kdyby i mezinárodní rozhodčí byli rozděleni na minimálně dvě výkonnostní skupiny, dejme tomu "C" a "D", jak to známe, či klidně A B, to je jedno. K tomu by byla vytvořena směrnice, kde mohou co pískat. Rozhodčí by sami sobě sbírali hodnocení na mezinárodních turnajích, které se různě v nohejbalovém světě pořádají a techničtí vedoucí turnajů by jim vydávali určité reference, použitelné pro hodnocení komisí rozhodčích UNIF. Pokud budou líní, nic pořádat nebudou, nikam se na jiný turnaj nebudou chtít jako rozhodčí propracovat, nikdy osvědčení nezískají a nemohou na MS, či ME pískat. Silně pochybuji, že v hokeji mají Češi rovnoprávně stejně mezinárodních rozhodčích jako Američané a Kanaďané, nebo ve fotbale jako Italové, či Angličané.Přeci se bavíme pořád ještě o sportu a v něm bývají na vrcholu obvykle ti nejlepší.
 
 
#23 divák 2013-01-23 14:16
A ti nejlepší také finále rozhodovali, díky vám, Jaro a Mirku. Mnoho lepších k dispozici nebylo.
 
 
#24 Sakra, 2013-01-23 15:39
lidi, čemu se divíte,proč ten poprask,když máme jenom 3 mezinárodní federace...
 
 
#25 M.Šnídl 2013-01-24 10:36
Řekl bych, že se vcelku nikdo ničemu nediví, jen se některým lidem trochu zajídá na místo potřebné vstřícnosti vůdči ostatním, naše tradiční řiťolezectví, které po nás jistě ani nikdo nechce.
 
 
#26 XXX 2013-01-24 14:05
???
Jak a proč "naši" lezou do "řití" cizině? Zřejmě je myšlena cizina nebo jen SV?
Tím, že rozhodoval rozhodčí z SV místo dvou CZ? Nebo v nadsázce dva Maďaři?
Co je to zase za blábol a výkřik do tmy, pane. Já se divím spíš Vám a vy jistě naoplátku zase mě, protože jinou odpověď mít nebudete.
 
 
#27 M.Šnídl 2013-01-24 15:04
Jak jsem psal již někde výše, já jsem s nasazením rozhodčích byl spokojem a byla to podle mě dobrá volba. Píši o snaze nasazovat na mezinárodních akcích rozhodčí, kteří ještě den před turnajem nevěděli, co se těma rukama má vlastně ukazovat. Platí to zrovna tak pro ženy, či juniory.
 
 
#28 Starej Hugo Křepelka 2013-01-30 10:18
Rozhodovat zápas svého státu, svého oddílu, své rodiny, to už je střet zájmů jako hrom. Ale kdo jiný by mohl ten zápas pískat než Čech - představitel země s nejbohatší nohejbalovou tradicí a největším počtem hráčů, a Slovák - představitel země s největším počtem nohejbalových asiciací(...ehm ...)? Žigala má cit pro hru i pro spravedlnost. Evidentně zapoměl na éru zářezových rozhodčích a neoplácel. To mu budiž, kromě odbornosti, také ke cti. Sachl mu neokázale sekundoval. Nesnížil se ke kompenzaci dvou sporných, spíše nesprávných, rozhodnutí Žigaly. Byl mu důstojným partnerem.
SPRÁVNĚ ROZHODOVALI TI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ!
Vy, co s tím nešjste spokojeni, si uvědomte, že při
nasazení "přijatelnějšíc h" rozhodčích by si hráči a lavičky, řečeno s nadsázkou, pravděpodobně museli rozhodovat sami.
Zakopejte válečné tomahavky! Mějte na paměti, že Češi a Slováci jsou v tuhle chvíli zodpovědni za světový nohejbal. Věřme, že rodina Viňanských a náš prezident Kleník nás nezklamou.
 
 
#29 Starej Hugo Křepelka 2013-01-30 11:21
Ještě několik postřehů týkajících se ostatních rozhodčích.
Matyášek od 2.kolíku, který je zpravidla proti lavičkám hráčů, se sobě vlastní zodpovědností sleduje před podáním hráče i lavičku. Když v té nymburské vřavě francouzský trenér vstane a tiše dá T nad hlavu, Matyášek vstoupí do hřiště a tímtéž klidným gestem oznámí tajm. Nemůže to uniknout 1.rozhodčímu, soupeři ani divákům. Jistě si vzpomenete na tajmové trapasy loňského superfinále extraligy. Přitom je to tak jednoduché!
Matyášek při servisu důsledně chodí až na linii servislajny. Nic nového, ale žádný jiný rozhodčí se nechoval tak svědomitě. S vyjímkou maďarského a polského rozhodčího, kteří horlivě chodili na servisku oba dva, aby pak museli sprintovat k síti zjistit jestli se tam zatím něco nepřihodilo.
Možná i proto, že se jedná o "nesmluvené znamení rozhodčích". Set se řádně dohrál. Nepíšu to jen pro ten úsměv.
 
 
#30 Starej Hugo Křepelka 2013-01-30 12:13
Překročil jsem limit, musel jsem umazávat a ta nelogická poslední věta v příspěvku 29 mně tam nějak uvízla.Pardon
Pokračování.
Jeden náš špičkový rozhodčí při dosažení 10. bodu zkříženýma rukama před tělem oznámil konec setu. Nikdo si toho nevšiml a set se řádně dohrál.
V poslední době jsme viděli v rychlém sledu 4 vrcholné nohejbalové události: finále extraligy, MS Brno, MS Nymburk a Poslední smeč. Při takové hustotě se projeví nepříznivé prolínání našich a mezinárodních pravidel, což vede k mírné dezorientaci rozhodčích, hráčů i diváků.
Nastal už čas ta dvě pojetí sjednotit?
Držme palce našim hybatelům, abychom o ten krásný sport nepřišli. Starej Hugo.
 
 
#31 A jak 2013-01-30 12:25
by to tedy sjednotil starej H.Křepelka?
 
 
#32 divak 2013-01-30 19:22
Klobouk dolů, starý Hugo.
Přesné postřehy.