Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Julan: Jste příkladem pro nohejbalový svět Tisk
Napsal David Černý  |  Pátek, 18.01.2013

2012_msmuzujulan_01(Nymburk) Švýcarsko patří k tradičním účastníkům soubojů nad nízkou sítí. Ostatně, vždyť i historicky první nohejbalová federace vznikla právě v této hornaté a bohaté zemi. Dříve, když ještě neexistovaly oddělené šampionáty obou dnešních federací, soupeřilo s Francií o pozici pátého celku planety. S výjimkou disciplíny jednotlivců, kde se dokázalo prosadit i na stupně vítězů. Po rozdělení mezinárodní scény Švýcarům ubyl jeden velký rival, Rumunsko, a tak je ke stupním vítězů zase o něco blíže. Jenže na zatím posledním mistrovství světa, konaném v Nymburce, se toto nepotvrdilo, byla z toho jen tři pátá místa. V jednotlivcích a trojkách stála nad nimi Francie, ve dvojkách Jižní Korea. Byl u toho i DOMINIQUE JULAN.

Dominiku, jak se vím líbí Česká republika a český nohejbal?

Česká republika je příkladem pro nohejbalový svět. Je až neuvěřitelné, kolik je zde hráčů. Je tu excelentní organizace turnajů, jako je právě mistrovství světa. Spousta diváků a fanoušků. Líbí se mi, jak se tu zde pracuje i s televizí a webem v souvislosti s nohejbalem. Také mě zaujala vaše trika s nohejbalovým logem.

Popiště nám ve stručnosti situaci nohejbalu ve vaší zemi.

Máme čtyři ligy mužů, dvě ligy žen a juniorů. Pořádáme několik populárních turnajů. Pořádáme pro nejlepší týmy také Swiss Cup. Máme něco kolem patnácti klubů a cca 500 hráčů s licencí.

Zajímají se vůbec lidé ve Švýcarsku o nohejbal?

Ano, ale je to stále malý sport. Je velmi těžké najít nějakou zmínku o tomto sportu v novinách či televizi. Musíme vynaložit spoustu úsilí, abychom mohli otisknout alespoň jeden malý novinový článek, či udělat malou televizní ukázku. Vidíme tu přece jen určitý posun a snad i můžeme říci, že se stáva nohejbal čím dál více populární. Ale musí se stále vyvíjet.

2012_msmuzujulan_02Víme, že je nohejbal je ve Švýcarsku oblíben převážně ve francouzsky hovořící části Švýcarska. Rozšiřuje se nohejbal i do ostatních částí?

Oficiálně je veden nohejbal pouze ve francouzské části. V německé či italské části lidé hrají také nohejbal, ale pouze rekreačně. Vyskytují se zde nějaké turnaje, které v létě pořádají fotbalové týmy. Ale nenajdete tu oficiální turnaje či kluby. Ve francouzské části máme oficiální organizaci a populární turnaje.

Jste spokojený s výsledky vaší reprezentace na mistrovství světa?

Vůbec ne, prohráli jsme ve dvojicích s Jižní Koreou. Byl to velmi těžký zápas a nehráli jsme to, co opravdu umíme hrát. Takže nejsem štastný. V singlu jsme ztratili body s Maďarskem. Ano byl to těžký a vyrovnaný zápas, ale i tak jsme nepodali dobrý výkon. Je to škoda.

Myslíte si, že v blízké době můžete dokázat potrápit či dokonce ohrozit i teba Čechy nebo Slováky?

Naše úroveň neustále roste ale máme spoustu práce před sebou. Ve dvojicích a trojicích je to teď nemožné. Ale doufám, že třeba za pět let to přijde. Obzvlášt ve trojicích nemáme dost vysoké hráče, které jsou proti týmům, jako je Česká republika, nezbytnou součástí výbavy každého týmu.

Ve Švýcarsku byla založena v roce 1987 mezinárodní federace IFTA (FIFTA). Nevznikají nějaké rozpory kvůli tomu, že Švýcarsko v dnešní době hraje pod hlavičkou UNIF?

Nemyslím si, protože to je dávná historie, co se týká založení federace IFTA. Teď chceme více nohejbal udělat moderní a to nebylo možné pod vedením IFTA. Pro nás je to naprosto jasné. Budoucnost nohejbalu je na straně UNIF. Pro mě osobně zde nejsou žádné konflikty.

2012_msmuzujulan_03Jak vůbec vznikal ve vaší zemi nohejbal?

Zpočátku to bylo tak, že fotbalové týmy organizovaly nohejbalové turnaje pouze pro zábavu. Lidé převážně hlavičkovali. Jednoho dne prezident švýcarské asociace Roman Jacque, když ho začala bolet kolena, protože byl bývalým fotbalovým hráčem, si uvědomil, že fotbal je na něj již příliš náročný. A tak začal pořádat nohejbalové turnaje. Zamiloval si tento sport. A poté se začaly pořádat oficiální turnaje a další akce, které známe dnes. Bylo to někdy kolem roku 1990 a od té doby se začal nohejbal rozvíjet ve Švýcarsku.

Měl ten původní nohejbal stejná pravidla s těmi dnešními?

Dříve se hrálo na dva dopady a výška sítě byla stejná. Moc se pravidla nelišila.

Jak je podporován švýcarský nohejbal? Podporují ho třeba finančně státní instituce?

Nemáme žádnou podporu ze strany státu. Získat nějaké sponzory je také velmi obtížné, protože nohejbal není moc známý. Proto se o tento sport moc nezajímají potenciální sponzoři. Sem tam se něco vyskytne, ale není to moc.

Můžete nám třeba říci, jaký je celkový roční rozpočet klubů, které hrajou nejvyšší soutěž?

Je to malá liga. Částka se pohybuje někde kolem 7.000 EUR.

Jaká je dle vašeho názoru budoucnost nohejbale ve světě?

Vidíme, že se nohejbal mezinárodně rozvíjí. V Evropě budou týmy nadále sílit. Určitě přibude spousta nových týmu, jako je Jižní Korea či nějaké týmy z Afriky. Což je jedině dobře pro nohejbal. Bude více lákat diváky na mezinárodní akce. Dle mého názoru by bylo dobré udělat pro šampionáty skupiny, rozdělit týmy dle výkonostní úrovně a ty by se mezi sebou utkávaly. Viděli bychom více vyrovnané zápasy a více atraktivnější pro diváky.