Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Makara zahrál fantasticky, prohlásil kouč Žigala Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Pátek, 05.12.2008

2008_mszigala_01(Nymburk) Stratég na lavičce slovenské reprezentace JAROSLAV ŽIGALA prožil na nymburském šampionátu horké chvilky. Jeho svěřenci nepůsobili tak suverénním dojmem jak bývá na vrcholných akcích zvykem a nakonec zachraňovali svou reputaci až ve finále trojic.

 „Patrik Perun s Brutovským hledali optimální formu už v přípravě. V singlu jsme jednoduše vyhořeli," hledal vysvětlení pro temnější stránky vystoupení slovenské výpravy. Vrásky na jeho čele rozehnalo až vítězství ve trojkách, kde v zápase o všechno proti českému výběru řádil především Richard Makara. „Svým výkonem vlil sebevědomí do žil celé trojice," chválil českého legionáře Žigala.

S nepříliš oslňující celkovou bilanci, se kterou východní sousedé odjížděli za řeku Moravu si nechtěl zkušený kormidelník příliš lámat hlavu. „Své cíle jsme splnili. V posledních letech jsme měli i více štěstí než Češi a teď se to otočilo."

Trenére, ze čtyř disciplín máte jediné zlato, dá se mluvit o spokojenosti?

Určitě. Už před šampionátem jsem na tiskové konferenci prezentoval své cíle. To znamená, získat tři medaile, z toho jednu nejcennější. Plán jsme tedy splnili. O to víc nás těší, že zlato jsme vybojovali v královské disciplíně, ve které jsme na čtyřech posledních světových akcích neprohráli.

Takže Vaši  skromnější medailovou bilanci neberete jako částečné vyklizení dobytých pozic?

Ale ne. Ten, kdo je obeznámen s poměry ví, že Česká republika je nohejbalová velmoc, se kterou se těžko můžeme porovnávat. Beru to i tak, že jsme měli v posledních letech ve většině finálových zápasů více štěstí než Češi.

Do posledního duelu ve trojicích jste šli pod tlakem, protože v případě porážky už by se asi o propadáku dalo mluvit...

Je to tak. To by znamenalo neúspěch, jaký jsme na mezinárodním poli ještě nezažili.

2008_mszigala_02Musel jste tým před tímhle utkáním nějak speciálně motivovat nebo povzbudit?

Každý věděl, že to zklamání, pokud bychom nezískali titul, by bylo strašné. Nicméně hodně jsem věřil Makarovi. Musím přiznat, že jako trenér jsem ho tak fantasticky zahrát ještě neviděl. Sršela z něj pohoda  a jistota. Svým výkonem nalil sebevědomí celé trojici.

Vy jste ve trojici zamíchal se sestavou, sáhl jste na prakticky nedotknutelné složení v poli a Patrik Perun zůstal sedět na lavičce. Co vás k tomu vedlo?

Patrik Perun nebyl v optimální formě. Kdo viděl dvojice, tak si všiml, že měl slabší pole a nahrávky mu lítaly „hore dole". Milan Ižol zahrál velmi dobře už v semifinále, takže nebyl důvod úspěšnou sestavu měnit.

Jak Patrik nesl skutečnost, že zůstal na střídačce? Přeci jen není na to asi zvyklý...

Přijal to v  pohodě. Ale úplná novinka to není, se sestavou jsem experimentoval už před dvěma lety, kdy dostával prostor Laco Stupák. Jsem si vědom, že Patrik měl náročný program, hrál dvojice i křížové dvojice. S tím byl spokojený a v podstatě ho těšilo, že nemusel jít na hřiště, protože Milan zahrál výborně.

Mohl byste se ohlédnout za vystoupením vašich svěřenců v ostatních disciplínách?

Vyhořeli jsme v singlu. Přesto jsem přesvědčen, že ačkoliv  jsme obsadili až pátou příčku, disponujeme nejlepšími singlisty. Co se týká dvojic, tak Brutovský a Patrik Perun nebyli, jak jsem na začátku zmínil, v ideální formě už před mistrovstvím světa a na jejich hře to bylo i tady vidět.

2008_mszigala_03Do bojů o cenné kovy se míchá stále více zemí. Dokonce finále singlistů bylo v historii mezinárodních akcí první, které se obešlo bez zástupců obou nohejbalových gigantů. Jak  vnímáte tenhle vývoj?

Pro nohejbal je to vynikající. Ten sport už není jen o Česku a Slovensku, případně o Rumunsku a Maďarsku. Výborně hrají Švýcaři či Francouzi. Osobně jsem byl třeba překvapený z výkonů Makedonie, která byla poprvé na mistrovství světa a předvedla se ve velmi dobrém světle. V minulosti se stávalo, že výpravy, které přijely na šampionát poprvé, se nejdřív seznamovaly s pravidly. Něčeho podobného jsem si tady nevšiml. Úroveň šla nahoru.

Jak se vám líbilo bouřlivé prostředí v nymburském Sportovním centru?

Doposud  jsem byl přesvědčen, že nejlepší atmosféra panovala ve čtyřiadevadesátém roce na košickém šampionátu. Teď ale musím, ač velmi nerad (s úsměvem), svůj názor přehodnotit. Atmosféru, jakou vytvořili nohejbaloví příznivci v Nymburku, jsem ještě nezažil. Předčilo to i Košice, bylo to fantastické!

Budete z výsledku šampionátu vyvozovat pro sebe nějaký závěr? Myslím tím třeba, že byste nabídl svoji funkci k dispozici?

Před dvěma roky jsem deklaroval, že tohle mistrovství světa v České republice bude mé poslední, že s nohejbalem víceméně končím. Zdálo se mi, že jsem už trochu přesycený. Je toho opravdu hodně ať už na reprezentační nebo klubové úrovni. Momentálně je situace trochu jiná. Hovořil jsem na toto téma s kapitánem reprezentace Patrikem Perunem ještě před šampionátem. Chtěl jsem po něm, aby si promluvil s ostatními hráči. Pokud oni budou chtít, abych dál pracoval jako kouč národního výběru - velmi rád zůstanu. Pokud si to nepřejí, budu rád, že mi řeknou pravdu - a skončím. Zatím vyjádření od Patrika nemám...