Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Jednou jsi nahoře, podruhé dole, připomíná starou pravdu Martin Perun Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Čtvrtek, 27.11.2008

2008_msm_21(Nymburk) Bývalý vynikající anglický útočník Gary Lineker, kdysi pronesl celkem vtipnou definici fotbalu: Je to hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a vždycky v ní vyhrají Němci. Dovolte drobnou nohejbalovou parafrázi: Trojice jsou disciplína, kterou hraje šest lidí a pokaždé vyhrají Slováci. Pro upřesnění, na světových šampionátech to platí od roku 2000 a nikdy u toho nechybí MARTIN PERUN (DPMK Košice).

Odbornou veřejností je vnímán jako nejlepší defenzivní hráč světa. Ve finálovém klání řídil za Makarovým blokem obrannou hru slovenské formace a tradičně zásoboval svého spoluhráče precizními nahrávkami. Slovenskou hymnu si pak Martin Perun poslechl po závěrečném zápase královské disciplíny na mistrovství světa popáté v řadě. A mohl si spolu se svými spoluhráči oddechnout. Titulem ve trojicích odvrátili hrozící blamáž. V případě porážky se totiž mohla výprava  ze země pod Tatrami vracet domů bez zlaté medaile.

Úspěch v závěrečné discíplíně přinesl do slovenských řad úlevu. Po nějakém rozčarování z, na jejich poměry, skromných celkových výsledků ani stopy. Naopak. Vypadalo to, že z Nymburka odcestují v dobré náladě. „Věřte, nepřeháním to, jsme opravdu spokojeni s jedním titulem mistrů světa ve trojicích," dušoval se Martin Perun. „Chtěl bych pochválit všechny pořadatele v čele s Kamilem Kleníkem. Byl to perfektně zorganizovaný šampionát. Myslím, že zatím nejlepší v historii," vysekl před odjezdem poklonu organizátorům sympatický „Mako".

Martine, Slovensko získalo na mistrovství světa tři medaile. Jen jedna z nich je ale zlatá, dá se to přeložit jako ústup ze slávy?

Takhle bych to nestavěl. Troufám si za všechny naše hráče i trenéra říct, že jsme v celkovém součtu určitě spokojeni. Vím, každý od nás očekává dvě zlaté..., tři zlaté..., abychom byli nejúspěšnější výpravou... Ale ve sportu to takhle nefunguje. Jednou jsi nahoře, podruhé dole. Je třeba si uvědomit, že Češi jsou výborní hráči, není lehké neustále vítězit. Ve trojicích jsme potvrdili svoji neporazitelnost od roku dva tisíce, což je super.

2008_msm_22Co chybělo k tomu, aby jste si domů odvezli více titulů?

Čeští nohejbalisté zahráli před domácím publikem velmi dobře, zejména dvojice a cross dvojice. My jsme to měli v těchto disciplínách postavené na „Brutusovi" a Patrikovi, kterým trochu hořela mezihra a  v závěru asi  trochu došly i síly. Ve dvojicích jsou Bubniak s Pelikánem výborně sehraní, je to levák s pravákem, což je velká výhoda.

... a singl? Tam to byl patrně největší propadák...

Určitě. Hodně mě to štve. V singlu jsme věřili ve zlato asi nejvíc ze všech disciplín. Každý se mě ptal, proč nehraje Milan Ižol, ale Laco Stupák měl opravdu vynikající formu. Bohužel zapracovala psychika, „chrobáčik"  v hlavě.

Jaká byla v týmu atmosféra před finále trojic? Měli jste nůž na krku, vracet se domů bez jediného triumfu by asi nebylo dvakrát příjemné.

Velmi, velmi složitá. Když nastoupíte ve finále mistrovství světa proti Čechům, je tam vzájemný respekt. Oni byli v pořádném laufu, navíc neměli co ztratit. My naopak byli psychicky dole. Snažil jsem se všechny hecovat a přesvědčit, aby nám věřili. Spoléhal jsem hlavně na Rišku Makaru. Celý šampionát měl skvělou formu. Jsem rád, že to zvládl zejména po psychické stránce, že se nesesypal.

2008_msm_23Finálové utkání jste odehráli v poněkud netypickém složení. Vašeho bratra Patrika nahradil v sestavě Milan Ižol. Byl to pro vás nezvyk?

Patrik s „Brutusem" odehráli  dvojice i křížové dvojice, navíc po dopolední porážce od Čechů v cross deblu by se jim šlo na hřiště těžko. S bratrem jsme na sebe tak zvyklí, že můžeme hrát snad poslepu.  Milan Ižol mě však velmi mile překvapil. Perfektně mě doplnil v poli. On je zkušený borec, ale na vrcholných akcích startoval většinou v singlu. Ve trojici měl často pozici náhradníka a v důležitých zápasech se na kurt nedostal. Teď potvrdil, že je dobrý hráč. Unesl to i psychicky, což nebylo v téhle úžasné atmosféře jednoduché.

Až před vámi třeba za pět  let někdo zmíní mistrovství světa v Nymburce, co se vám vybaví jako první?

Vítězná trojka a pak asi i ten nešťastný singl, který nám utekl.