Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
  • 25.09. 19:27 Rychlost informací(Maršálek)
    Zkusme prosím Zdendo krátce věcnou diskuzi bez té omáčky o Vláďových ú ...
  • 25.09. 15:59 Rychlost informací
    To přece nemá logiku, kdyby Láďa chtěl tak ti zavolá, ale chtěl diskutova ...
Španělé chtějí být plnohodnotným soupeřem Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Pondělí, 15.01.2018

2018 msjzspanelsko 1O Španělsku se poslední měsíce hovořilo zejména ve vztahu k separatistickým tendencím některých jeho regionů. V nohejbalových poměrech se o této zemi vědělo především v souvislosti s Albetrem Pastorem, bývalým generálním sekretářem mezinárodní federace UNIF a prezidentem katalánské federace. Španělsko a jeho autonomní společenství (Baskicko, Katalánsko), trošku v tom nohejbalový fanoušek může mít hokej. Vyjasnit některé otázky nám pomohl JUAN SANCHEZ FERNANDEZ, viceprezident španělské nohejbalové faderace.

V roce 2016 se v Brně konalo mistrovství světa mužů a akce se zúčastnil i tým Baskicka. O rok později se na světovém juniorském a ženském šampionátu pro změnu představilo Španělsko. Jak si to nohejbalový fanoušek má vysvětlovat?

To je opravdu dobrá otázka, na kterou opravdu nevím jak odpovědět. My jsme se zástupci Baskicka vůbec nemluvili. Doteď jsme vlastně ani nevěděli, že tento sport hrají. Stali jsme se plnohodnotnými členy mezinárodní federace UNIF v roce 2017 a jsme tedy na počátku. Netušíme, zda proběhla nějaká konverze. Určitě se budeme snažit je zkontaktovat a doufám, že do budoucna budeme spolupracovat.

Ve Španělsku ale působí i odnož druhé mezinárodní nohejbalové federace.

Ano, FIFTA fotbaltenis, ale to je minulost a my se teď soustředíme spíše na budoucnost.

Kolik vůbec tvoří vaší základnu nohejbalu hráčů a hráček?

Dohromady zhruba 50. Začali jsme v malé oblasti Španělska a musíme se pokusit expandovat do ostatnich provincií.

Takže momentálně nemáte žádnou dlouhodobou soutěž?

Bohužel nemáme. I když bychom si to přáli a uděláme maximum, abychom nějakou měli. Nejdříve ale musíme tento sport představit veřejnosti, protože to není tak moc známý sport oproti například fotbalu.

Momentálně tedy hrajete pouze turnaje.

Ano, přesně tak. Plánujeme jet do Francie a zahrát si tam pár přátelských utkání. Popřípadě uspořádat nějaký turnaj v rámci kooperace a získání zkušeností pro naše hráče. Ale samozřejmě se musíme podívat, zda je to vůbec reálné a jestli budou mít ostatní členové asociace zájem.

Jak je to ve vaší zemi s ekonomickou podporou nohejbalu?

V současnosti máme malou podporu místní vlády v provincii Valencia. Zajistili nám zázemi, ale bohužel žádné další sponzory či finanční dary nemáme. Jsme velice šťastni za cokoli. Např. cestu na mistrovství světa juniorů a žen jsme si zaplatili sami. Jsme vlastně z Valencie a máme s místní vládou velice dobré a přátelské vztahy.

2018 msjzspanelsko 2Jak vás uspokojily výkony vašich svěřenců na juniorském a ženském mistrovství světa? Byl to přece jen váš první ostrý start.

Jak jsem již řekl, v tomto sportu jsme zatím nováčky. Připravovali jsme se zhruba dva roky. Dříve jsme byli členy mezinárodní federace FIFTA, ale nakonec jsme se rozhodli díky naším moc dobrým vztahům s naším rumunským přítelem Sorinem Vasilem, že z FIFTA odejdeme a přejdeme pod UNIF. Co se týká samotných výsledků na šampionátu, na to že je nás zatím tak málo, myslím že naši hráči odvedli docela dobrý výkon. Jsme štastní, že například ve trojicích jsme skončili sedmí, pro nás jako nováčky je to jednoznačně velký úspěch. Myslím že jsme měli pár dobrých momentů a zápasů. Měli jsme velmi mladý tým, dokonce bych si dovolil spekulovat, že jsme měli nejmladšího hráče celého šampionátu, je mu teprve 14 let. Pokud by se počítal průměrný věk každého týmu, tak jsme měli nejmladší tým.

A v jaké disciplíně byly vaše největší ambice?

Jednoznačně v singlu.

Tedy v nejnáročnější disciplíně nohejbalu.

To určitě. A pokud něco zkazíte, tak se nemůžete vymlouvat na někoho jiného. Měli jsme docela dobře připraveného svěřence, jmenuje se Alesandro. Nicméně jsme měli smůlu na los, protože do skupiny jsme dostali Českou republiku a Koreu, což jsou finalisté. Na jednu stranu to pro nás nebyl štastný los, na druhou stranu i přesto však náš svěřenec odvedl úctyhodný výkon a dokázal s nimi hrát velmi slušně.

Na čem by měli vaši hráči zapracovat nejvice? Na útoku, mezihře, podání, hře v poli?

Myslím že máme hodně dobrou kontrolu míče a jeho zpracování, ale neumíme prostě ještě tak dobře smečovat a na tom bychom měli zapracovat asi nejvíce. Podle našeho trenéra bychom tedy měli zapracovat úplně na vsem, ale nejvíce samozřejmě na útoku, na tom se shodneme oba.

Na dřívějších šampionátech se na hru některých nováčků při vší úctě nedalo koukat. Teď, když třeba divák sledoval váš zápas trojic s Irákem, což byl také jako vy nováček, nebyl to zápas této kategorie.

Nebylo to špatné. Měli jsme i velmi pěknou odezvu od publika, některé výměny jsme měli opravdu pěkné. I soupeř podal kvalitní výkon.

2018 msjzspanelsko 3Jistě jste sledovali ostatní soupeře. Podařilo se vám okoukat jejich styl?

Věnovali jsme tomu docela dost času. Jsme ohromeni tím, jak například hráči České republiky zakončují, líbí se nám jejich technické udery. A také třeba Korea má velice zajímavý styl hry. My máme nicméně svůj styl a myslím si, že chceme prorazit s vlastním stylem a na tom chceme zapracovat nejvíce. Chceme tvořit. Například španělský fotbal je světově úspěšný proto, že týmy hrají svůj styl, trenéři nechají hráče tvořit. A to je náš vzor a chtěli bychom naši hru směřovat tímto směrem.

Když jste už zmínil fotbal, myslite si, že z dobrého fotbalisty může být i dobrý nohejbalista?

Je to možné, ale určitě ne z každého. Z dejme tomu desetoi procent fotbalistů budou hodně dobří nohejbalisté. Naštěstí máme u nás doma hodně fotbalistů, takže určitě máme z čeho vybírat. Dokonce jsme nabídli fotbalovým klubům, že by v rámci tréninku fotbalu mohli i jednou týdně hrát nohejbal. Je to krok správným směrem. Jednak si fotbalisté odpočinou od fotbalu, ale ne od míče a mohou tak trénovat techniku. A jednak možná získáme další potenciální hráče pro nohejbal.

Je nohejbal více technickym sportem než fotbal?

No, to je opravdu hodně těžká otazka. Fotbal je prostě jiný sport. Tam potřebujete úplně jinou techniku, musíte umět běhat s míčem určitou rychlostí, nahrávat na 20 i 30 metru a hraje se spíše na zemi než ve vzduchu. Také kopací technika je úplně jiná než u nohejbalu. Oproti tomu v nohejbalu hrajete míč spíše ve vzduchu, ale zase nahráváte z pár metrů a musíte se při útoku trefit do kurtu a ne do obrovské brány. Také se může stát, že se teoreticky ve fotbale nemusíte za celý zápas potkat s míčem, což se v nohejbale prakticky stát nemůže.

Na kolik dopadů míče na zem vůbec ve své zemi hrajete?

Hrajeme na dva dopady.

A nemyslíte, že by bylo právě pro vámi zmiňované zlepšení útoku lepší trénovat i na tři dopady?

Na tom asi něco bude, určitě o tom budeme přemýšlet. I když by to vlastně bylo pouze v rámci tréninku, protože mezinárodně se hraje pouze na jeden dopad a ženy a junioři na dva dopady.

2018 msjzspanelsko 4Jak se vám vůbec v Nymburce líbilo a co říkate na zázemí a organizaci šampionátu?

Byli jsme velmi spokojeni jak s ubytováním, tak se zázemím. Ubytovani bylo vlastně ve stejné budově a tím pádem nebylo nutné ztrácet čas přesunem na hřistě. Nymburk je blízko Prahy, takže na letiště je to kousek, což je take pozitivni. Na šampionátu s velmi dobrou organizací vládla velmi přatelská a vstřícná atmosféra.

Jak si představujete rozvoj nohejbalu ve Španělsku řekněme za pět let?

Budeme mít víc hračů. Určitě budeme mít zkušenosti z více turnajů a šampionátů. Myslím si, že bychom se časem mohli stát plnohodnotným soupeřem pro každého.

A co zorganizovat některé mistrovství světa ve Španělsku?

Máme to v plánu, určitě by to pomohlo rozvoji nohejbalu v naší zemi. Hlavně by se o tomto sportu dozvěděla veřejnost. Náš prezident měl nápad udělat příští rok turnaj hráčů do 19 let a do 17 let. Samozřejmě to navrhneme ostatním členům UNIF a uvidíme, jak se k tomu vyjádří oni.

Momentálně máte juniory, letos se koná mistrovstvi světa mužů v Rumunsku v Kluži. Plánujete se zúčastnit?

To si nemůžeme nechat samozřejmě ujít. Doufám, že se nám podaří pořádně potrénovat a dovezeme silny tým.