Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Složité kolumbijské začátky Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Neděle, 07.01.2018

2018 kolumbie 01(Nymburk) Kolumbie je ve světě sportu spojována především s fotbalem nebo cyklistikou. Je ale možné, že své povědomí o sportu v jihoamerické zemi budeme muset rozšířit také na nohejbal. Na listopadové mistrovství světa juniorů a žen totiž dorazila i výprava právě z Kolumbie. Tedy přesněji řečeno, zatím ji reprezentovaly pouze ženy. Ale protože Jihoameričan a kulatý nesmysl prostě patří k sobě, můžeme doufat, že se brzy prosadí i mužský prvek. Více jsme se v Nymburku dozvěděli od EDISONA ALFONZA, plnícího úlohu kouče i vedoucího kolumbijských nohejbalistek.

Pane Alfonzo, jméno vaší země je ve světě nohejbalu neznámé. Jak jste se dozvěděli, že se v Nymburku koná mistrovství světa žen a juniorů?

O šampionátu jsme se dozvěděli z internetu. Hned poté jsme začali komunikovat s organizátory. Poté, co jsme dostali veškeré informace, museli jsme sehnat dostatek finančních prostředků a teprve potom realizovat naši účast na mistrovství. Historicky první účast Kolumbie v tomto sportu.

Cesta asi nebyla jednoduchá... 

Byla dlouhá a poměrně komplikovaná. Protože dvě hráčky jsou ještě školou povinné, požádali jsme organizátory o oficiální pozvánku, aby mohly být uvolněné ze školní docházky po dobu konání šampionátu. Dvě hráčky se potkaly v Madridu a odsud letěly do Bruselu. Další hráčka cestovala přes New York a Paříž také do Bruselu. Já letěl přes Washington a Paříž do belgické metropole, odkud jsme potom všichni vyrazili už společně do Prahy.

Jakou má u vás futnet nebo jeho příbuzná verze tradici a podmínky v rozvoji?

Futnet je v naší zemi docela neznámý, v Jižní Americe však provozujeme podobný sport, kterému se říká footballtenis. Ten je velice oblíbený. Hraje ho hodně lidí zvláště na školách a univerzitách. Spíš je to ale taková rekreační záležitost. Má menší hřiště – 7 x 3,5 metru – a síť není tak vysoko, pouze jeden metr. Hraje se ve dvojicích a balon vždy musí dopadnout na zem. Z první se nesmí hrát přes síť.

Jak početnou máte momentálně základnu? Funguje u vás nějaká soutěž?

Momentálně máme asi deset hráček a dvacet hráčů, celkem tedy třicet. Ligu nemáme, u nás v Kolumbii to totiž zatím není oficiální sport. Jedním z kritérií aby se jím stal, je podmínka, aby to byl olympijský sport. Zatím máme tedy pouze turnaje.

2018 kolumbie 02Na kolik dopadů míče hrajete?

Mysleli jsme si, že se může hrát na jeden dopad, a tak jsme tedy trénovali pouze tuto variantu.

Jak dlouho jste se na šampionát připravovali?

Trénovali jsme od dubna jednou týdně a poslední dva měsíce dvakrát týdně. Tréninky probíhaly na veřejných místech, zatím totiž nemáme dostatečně rozvinutou infrastrukturu pro tento sport.

Kde vidíte rezervy ve hře vašich reprezentantek a na čem byste měli nejvíc zapracovat?

Hlavně na technice a útoku, zvláště smečování, protože to prostě ještě neumíme a musíme se tomu pořádně věnovat. Také na strategii, která je také důležitá. A potom příjem, což je vlastně základ a od toho se odvíjí celá hra.

Jak jste byl vůbec spokojen s výkony vašich reprezentantek na šampionátu?

Na to, jak krátce hrají, podle mne podaly dobrý výkon. Dokázaly se umístit na šestém místě v singlu, a to je disciplína, kterou jsme vůbec nezkoušeli. My jsme vlastně trénovali jen trojice, protože z footballtenisu dvojice známe. Myslím si ale, že naše reprezentantky nebyly pro ostatní lehkým soupeřem. Určitě jsme navíc získali mnoho zkušeností, ať už hrou s lepšími protivníky nebo také jen pozorováním těch nejlepších. Byla to pro nás skvělá příležitost a doufáme, že to, co jsme odkoukali od ostatních hráčů, se nám podaří aplikovat u nás doma.

Jak jste sehnali prostředky na cestu sem a jak je tento sport u vás financován? Máte nějaké sponzory?

Bohužel, zatím žádné sponzory nemáme. Momentálně nemáme ani podporu od vlády, a protože to není olympijský sport, ani ji mít nebudeme. Cestu jsme si platili sami, ale doufám, že do budoucna nějakého sponzora získáme. Myslím, že jsme tu ostudu neudělali.

Mistrovství světa ve vaší zemi v budoucnosti je tedy nereálné?

Momentálně na to nemáme zázemí. Musíme tento sport více ukazovat širší veřejnosti a hlavně na školách. A pokud se nám jej podaří rozšířit a mít základnu, tak někdy v budoucnosti, kdo ví…

Jak si myslíte, že se bude futnet ve vaší zemi vyvíjet v blízké budoucnosti a čeho byste si přáli dosáhnout?

Naším přáním je, aby se futnet stal olympijským sportem a aby se hrál ve více zemích. Pokud by se jím stal, jistě by v Kolumbii vznikla národní liga. Ale jak jsem říkal, je to jen přání. Realisticky těžko říct. Pokusíme se přetáhnout hráče z footballtenisu na futnet. Ten nám totiž připadá jako zajímavější sport, který má více herních variant. Takže prvním stupněm k rozvoji futnetu u nás bude získat daleko víc hráčů a hráček.

2018 kolumbie 03Co se vám na futnetu líbí?

Určitě smečování, technické údery, blok. Je to prostě víc technický ale i dynamický sport, což footballtenisu chybí.

Co říkáte na kvalitu ostatních týmů?

Kvalita je opravdu úžasná, dost hráčů je hodně vysokých, ale i ti ne tak vysocí jsou opravdu dobří a technicky skvěle vybaveni. Líbí se nám zvláště hra týmů České republiky a Jižní Koreje.

Kde jste nechali juniory?

Bohužel buď neměli finanční prostředky, nebo byli časově vytíženi. A také nemají natrénováno. Ale na příštím turnaji se určitě ukážeme i v této kategorii.

A otázka na závěr, jak se vám líbí v České republice?

Tady v místě konání je to perfektní. Organizátoři jsou k nám velmi vstřícní, dokonce, když jsme sdělili, že přijedeme o něco později, přijeli pro nás a se vším na nás počkali. Celé sportovní centrum je perfektně zařízeno a nachystáno i pro chvíle odpočinku. Jsme opravdu šťastní, že se nám podařilo přijet a zúčastnit se tohoto šampionátu. Do budoucna určitě plánujeme i další účinkování na vrcholných akcích. Po šampionátu budeme mít ještě den volna. Už se těšíme, až se půjdeme projít po Praze. Slyšel jsem, že je to jedno z nejkrásnějších měst Evropy.