Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 12.07. 11:41 TORNÁDO OPEN 2019(NasNohec)
    TORNÁDO OPEN 2019 - Memoriál Jiřího Hladíka Srdečně zveme všechny naše ...
Další nohejbalová destinace: Irák Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Čtvrtek, 14.12.2017

2017 irak 01(Nymburk) Start nohejbalistek a juniorů Iráku na listopadovém mistrovství světa v České republice bezesporu překvapil i řadu zasvěcených do mezinárodního dění. Stát z oblasti Perského zálivu, o němž se v tuzemsku mluví většinou spíše v souvislosti s nestabilitou a ozbrojenými konflikty, byl navíc v Nymburku společně se Španělskem přijat za nového člena světové federace UNIF. Právě do Nymburka se iráčtí vyslanci chystají i na jaře příštího roku, kdy zavítají na chystaný mezinárodní kemp. Další podrobnosti o situaci v nohejbalově exotické zemi prozradil generální sekretář tamní futnetové asociace ASAD ALI ATIE, jenž se na šampionátu staral o koučování juniorského výběru.

Ve vaší zemi se ještě někde bojuje a přesto sportujete. Jak jste se vlastně ocitli v Nymburku na světovém šampionátu žen a juniorů?

Předně, tam, odkud jsme, žádná válka není. Moc se asi díváte na televizi! (úsměv) O mistrovství světa jsme se dozvěděli od pana Safaa Sahiba, který je prezidentem irácké futnetové asociace. To on je v kontaktu s UNIF. Já sám jsem v České republice byl následně třikrát kvůli vízům, a bylo to docela náročné. Museli jsme mít zvací dopis, který jsme ale samozřejmě dostali. Tímto bych chtěl poděkovat organizátorům za pomoc, již nám poskytli. Víza si museli všichni hráči vyzvednout osobně ještě v Erbilu, než jsme mohli vůbec odcestovat. Nejprve jsme tedy museli z Bagdádu letět do Erbilu a poté, až když jsme měli všichni víza v pořádku, jsme mohli odcestovat přes Istanbul do Prahy. Bylo to časově náročné a k tomu hodně papírování, ale povedlo se a jsme rádi, že jsme tady. Je to pro nás velká zkušenost. Jinak Irák je úplně normální země jako každá jiná. V současné době u nás už mohou sportovat i ženy. Ano, je to pro naši zemi nové, nicméně je to absolutně v pořádku a já jsem velmi rád, že tomu tak je.

2017 irak 02Jakou má u vás futnet nebo jeho příbuzné verze u vás tradici, jaké máte podmínky k trénování?

Já i prezident futnetové asociace v Iráku jsme někdejší fotbalisté a futnet jsme hráli pouze pro zábavu. Neměli jsme tušení, že vůbec existuje jako regulérní sport s jasnými pravidly. Podle těch současných jsme začali hrát asi před rokem. Momentálně máme v Iráku kurzy pro rozhodčí i hráče trénující na základě daných stávajících pravidel. A už pracujeme na tom, aby se nový sport u nás rozvíjel. Nicméně momentálně máme zatím nezkušené mladší hráče a hráčky.

Jak široká je tedy v Iráku hráčská základna? te nějakou dlouhodobou soutěž?

Zatím u nás působí šest futnetových klubů a zhruba kolem stovky hráčů. Máme sice jen jednu ligovou soutěž, ale už příští sezonu budou dvě, protože zájem je dost velký. Dokonce máme sportovní akademii, kde se také futnet učí a hraje. V první lize bude příští rok osm a v druhé také osm družstev. Ženy mají kluby pouze čtyři v jedné lize. Náš národní tým čítá momentálně sedm hráček a stejný počet juniorů.

To, že máte juniorský výběr, znamená, že se budete se v budoucnu zúčastňovat i mužských šampionátů?

Ano, samozřejmě, máme to v plánu, ale jsme v tomto sportu ještě nováčky. Myslíme si však, že už příští rok budou naši hráči mnohem lepší, silnější a zkušenější.

Kde vidíte rezervy ve hře vašich reprezentantů a reprezentantek a na čem byste měli nejvíc zapracovat?

Musíme zapracovat na všech herních činnostech, hlavně na technice a útoku. Všechno je ale samozřejmě důležité, včetně obrany.

2017 irak 03

Jak je futnet ve vaší zemi financován? Máte nějaké sponzory?

Momentálně nemáme žádné. Tedy přesněji řečeno - sponzory jsme vlastně já a pan Safaa Sahib. Jsem ovšem v kontaktu s iráckým ministrem sportu a pokud se futnet dokáže v naší zemi prosadit, podaří se nám určitě ministra přesvědčit, abychom dostali dotace přímo od státu.

Dokázali byste někdy v budoucnu zorganizovat podobný šampionát?

Určitě ano. Teď budeme v Iráku pořádat turnaj pro asijskou federaci, kde je kromě nás třeba Indie, Írán, Filipíny či Pákistán. Pokud všechno půjde dobře a toto asijské mistrovství bude úspěšné, a já pevně věřím, že ano, tak se nám snad podaří ministra sportu přesvědčit.