Nejčtenější články - Svět

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru

Klubovým mistrem světa je Salonta Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 11.06.2017

2017 unifcupclub 01(Karlovy Vary) Který velký klub nezažil to, co nyní potkalo Karlovy Vary? Precizně připravená akce, favorizované postavení (alespoň v očích veřejnosti), téměř celý průběh akce podle předpokladů... Zkrátka jasně nalajnováno. Jenže míč je kulatý a zajíci se počítají až na konci honu. A tak klubový světový pohár nezůstal podle všech intencí doma v Karlových Varech, ale drze si jej odvezli nájezdníci z Rumunska. A je nutné zmínit, že zcela poprávu.

Byli to právě Karlovarští, kteří v roce 1995 iniciovali vznik mezinárodní soutěže klubových mistrů. První oficiální ročník se hrál o rok později v Harrachově a český mistr z pražských Kobylis v našlapané sestavě si ale na zlato nesáhl. To tehdy patřilo úhlavnímu rivalovi z Košic (DPMK). O Pohár mistrů se hrálo v dalších letech a sem tam i nehrálo. Češi si několikrát tuto cennou trofej zajistili. A v roce 2002 se jí v rumunském Brašově poprvé dočkaly i Karlovy Vary. Své pohárové soutěže hrály i reprezentační výběry. Češi si to rozdávali ve finále se Slováky, až jednou... Psal se rok 2012 a v Nymburce se hrál President's Cup. Češi (skončili až třetí) a Slováci nepostavili to nejlepší co mohli a nečekaně se radovali Rumuni, vedeni univerzálním vojákem Puricem. Posuňme se o pět let později a rumunští hráči, znovu seskupeni kolem svého všestranného vojevůdce (tentokrát Bobise), dokázali šokovat na české půdě.

UNIF Club World Cup 2017 dostal do vínku zdatného zkušeného pořadatele a nová hala míčových sportů nabídla odpovídající zázemí. Menším zklamáním byla divácká účast. I díky přerušení ligové soutěže se čekalo, že se na mezinárodní klání dostaví více než necelé dvě stovky diváků. Negativem též byl nedodržený časový harmonogram.

První herní blok nabídl utkání dvou čtyřčlenných základních skupin. Hrací systém turnaje byl pro méně znalého diváka nezvyklý, o pořadí ve skupinách nerozhodoval počet tabulkových bodů, ale počet setů. Ve skupině A suverénně zvítězili domácí borci, kteří ve třech utkáních neztratili ani jeden set! Postup do semifinále potěšil i francouzského zástupce Tennis–Ballon Olonnais, který zapsal dvě výhry a porážku (sety 12:10). Třetí místo zbylo na maďarský tým Százhalombatta (9:13) a poslední místo ve skupině obsadil polský KS Blokers Łódź (2:18). Zajímavostí bylo, že úplně všechna utkání ve skupině skončila poměrem 3:0. Ve skupině B měla být situace vyrovnanější. Prvenství a vyhnutí se domácímu favorizovanému týmu v semifinále vyválčili trojicí výher 3:0 Rumuni z Tengo Salonta (sety 18:2), druzí skončili zástupci slovenského šampióna NO KAC Košice (11:8), třetí FT GUS ze Švýcarska (9:11) a poslední místo zbylo na ukrajinský tým Healthgroup Kyiv (1:18). Tady byl zajímavým souboj o prvenství ve skupině, kde rumunský šampión přehrál svého slovenského soka. Utkání ale nenadchlo, většina bodů vzešla z chyb soupeře, než z vlastních hodnotných akcí. Na pět či šest zkažených míčů v setu se opravdu vyhrávat nedá ani v nižších soutěžích. Bylo vidět, že někteří hráči nemají zkušenosti s jednodopadovou hrou.

To ostatně potvrdilo i rumunsko-francouzské semifinále. Byla to hra kočky s myší, Francouzi sehráli rovnocenně pouze jediný set ve dvojkách, schytali tuplovaného kanára a mohli se jít sprchovat (o bronz se nehrálo). To vedle na kurtu se situace zdramatizovala. Domácí barvy šly nahoru v singlu, kde ve třetím setu Hron nad I. Hulínem vyhrál. Košičtí ale nebalili a tentokrát oni přetlačili díky Belkovi s M. Hulínem Vankeho a Bíbra v prodloužení třetí sady. Ve trojkách se čekala domácí výhra, J. Medek, M. Medek, Kokštein a střídající Vanke to proti Belkovi, I. Hulínovi a Siladimu zvládli ve dvou setech. Rozuzlení přišlo v zápase druhých dvojic, kde J. Medek a Kokštein žádné další potíže nepřipustili a naprosto jednoznačně zdolali Frolova se Siladim a střídajícím Prachárem.

Dlouhý den se chýlil ke konci a finálovou bitvu mezi domácími a rumunskou Salontou odstartoval zápas singlistů. Hron makal dobře, ale Bobis už zase dával najevo, kdo je pánem. Své sebevědomí dokumentoval například z voleje sraženým Hronovým servisem a následným zakončením za stavu 14:13 v prvním setu. A Rumunům vyšly i debly, kde Vanke s Bíbrem a alternujícím Kokšteinem nebyli ani na druhý pokus ve třetím setu úspěšní, proti byla papírově slabší dvojice Soreana s Nagym. Byl to klíčový bod pozdějšího vítěze. Na domácí padla deka a Vanke s Hronem, M. Medkem a alternujícím J. Medkem měli co dělat, aby Rumuny první set trojek zdolali. Ve druhém však hosté úplně odešli. J. Medek si však přivodil svalový problém a dohrál, což domácím zkomplikovalo situaci do deblů. K Hronovi tak naskočil 48letý veterán Bláha a i přes alternaci M. Medka bylo zřejmé, že jen zázrak může domácí spasit. Nepřišel, byť zpočátku se domácímu deblu podařilo v první sadě Bobise se Soreanem a naskočivším Acsem překvapit. Rumuni ale zpřesnili hru a oba další sety už režírovali k dílčí i celkové výhře.

"Náročné už bylo semifinále s Košicemi, mladí slovenští hráči nehráli špatně. Finále pro nás nezačalo dobře, ale porážka Karla Hrona od Bobise se dala očekávat. Počítali jsme však také s tím, že naše první dvojice porazí jejich slabší, což se nepovedlo. Tento zápas rozhodlo zejména to, že Rumuni měli výbornou mezihru a přípravu útoku. Navíc vyprodukovali jen minimum chyb na útoku. U nás to bylo trochu kostrbatější. Ve trojkách jsme byli favority a soupeř nás trápil jen první set, ve druhém už to byla i díky výkonu Honzy Vankeho naše jasná nadvláda. Jenže jsme přišli o Kubu Medka a tak jsem musel do další dvojky nastoupit. Zpočátku nám to šlo dobře, povedlo se mi i několik bloků. Ve druhém a třetím setu jsme ale od začátku prohrávali a nedostali se do naší hry. Bylo to pro nás na konci turnaje už hodně fyzicky náročné. Přece jen Rumuni to mají více v krvi, pro nás je jednodopadová dvojka na krátké hřiště jiná disciplína. Otázkou je, jak by i v případě naší výhry dopadl druhý singl. Samozřejmě že jsme z porážky zklamáni. Kdo by nebyl, když jako favorit doma nevyhraje. Ale otázkou je, zda jsme skutečně byli favoritem. Třeba košický trenér Laco Bertko mi před turnajem říkal, že pro něj jsou favoritem právě Rumuni. Mě osobně zklamali Maďaři, kterým chyběla bojovnost. A čekal jsem i více od Francouzů. A mrzí mě také, že se nepřijelo podívat více diváků. Ale i místních mohlo být více, jenže v ten den se tu konalo několik dalších akcí. Každopádně pro nás to byla alespoň zkušenost zahrát si zase na mezinárodní pravidla," řekl k turnaji nejzkušenější muž karlovarského celku KAREL BLÁHA.

Rumuni tak znovu po letech dokázali české pořadatele nemile překvapit. Byť vesměs menších postav, jejich hráči se momentálně vyznačují zřejmě nejlepší kvalitou v individuálních herních činnostech s výjimkou razantních trojkových úderů a blokování. Tam jim chybí vysoký důrazný hráč, kterého měli Karlovarští v podobě Vankeho či J. Medka nebo Košičtí v případě Belka. Vysokou kvalitu pak předvádí v herních kombinacích při přípravě útoku. Celkově na všech účastnících turnaje byl vidět znatelný rozdíl v kvalitě hráčů, kteří mají s jednodopadovým mezinárodním nohejbalem zkušenosti a těmi, kteří se s ním dříve nesetkali.