Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 07.02. 09:27 Pravidla - aut
  Je to tak. Až bude v nohejbale také jestřábí oko, může platit to co jsi n ...
 • 04.02. 07:20 Pravidla - aut
  V hale je to složité už jsme taky kdysi kvůli tomu byli ve při... :-) Stře ...
 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
Nohejbaloví trpaslíci oceňují nový systém šampionátu Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Pondělí, 26.12.2016

2016 msirbask 01(Brno) Irsko a Baskicko. Dvě země, jež se nemohou pochlubit nohejbalovou tradicí ani kvalitou. V obou jsou tamní hnutí zatím v plenkách a na brněnském mistrovství světa tomu odpovídala i předváděná hra, která logicky oku náročného tuzemského diváka příliš nelahodí. O pozici nohejbalu v obou zemích i o dojmech ze šampionátu jsme mluvili s trenérem irského národního týmu RORY SELBY SMITHEM a koučem baskického výběru JUANEM JOSÉ BERNALEM, jenž je zároveň prezidentem místního futsalového svazu.

Jak se u vás nohejbalu daří? Hrajete pravidelné soutěže?

SMITH: Dlouhodobé soutěže u nás nemáme, hrajeme pouze turnaje. V létě jsme se třeba účastnili turnaje, kde hrály týmy jako Rakousko, Dánsko či Anglie.

BERNAL: Futnet není v Baskicku zatím bohužel tak známý, ale pokud je někde k vidění, vzbuzuje u diváků zájem. Futnetová sezóna trvá dva měsíce a letos se jí zúčastnilo devatenáct týmů. Tvoří ji pět turnajů, kde jsou zastoupeny všechny disciplíny.

2016 msirbask 04Věnujete se také mládeži a ženám?

SMITH: Mládež ani ženy u nás zatím futnet nehrají, protože podle mne chybí dostatečná propagace. Natočili jsme teď instruktážní video s Janem Vankem a promoční video. Toho bychom chtěli využít pro propagaci futnetu. Prostě ukázat Irům, jaký je to vlastně sport. Od toho si slibujeme zvýšení zájmu o tuto krásnou hru jak u mladých hráčů, tak u diváků. To by nám mohlo pomoci s rozšířením základny. Naše možnosti jsou ale v této oblasti omezené, vlastně využíváme pouze kanál You Tube a tak jsme rádi, že jsme teď všechno mohli sledovat v reálu.

BERNAL: Máme u nás mládež i ženy a dostáváme na tuto činnost malou podporu od státu. Zúčastnili jsme se v roce Mistrovství Evropy juniorů a žen 2011 ve Vitorii a roce 2012 Mistrovství světa žen a juniorů v Brně. Zvláště u vás to byla těžká zkouška našeho umění.

Jak jste se připravovali na šampionát a jste spokojeni s výsledky?

SMITH: Podmínky k přípravě byly hodně těžké. Všichni pracujeme a hrajeme jenom jednou týdně ve volném čase. Někteří z nás hrají také fotbal, jiní už mají jako hlavní sport futnet. Je to však otázka volného času a zaměstnání. Před cestou do Brna jsme se prostě domluvili mezi sebou a každý objektivně posoudil, jestli se na to cítí, má výkonnost a jestli si dokáže udělat čas na cestu a pobyt. Před šampionátem jsme dávali největší šance naší trojici, protože při tréninku trojice hrajeme nejčastěji. Nakonec byla o kousek lepší dvojice, tuším o jedno místo. Našim cílem v Brně bylo porazit vytipované týmy, které mají zhruba shodnou výkonnost, třeba Rakousko nebo Rusko. Myslím, že na naší úrovni jsme se zlepšili na útoku, jenže to zase na druhé straně vyvažuje zbrklost a nestabilní výkony, kdy jednou se daří a za chvíli zase ne. To nás trochu mrzí. Potřebovali bychom prostě častěji hrát se stejně silnými týmy.

BERNAL: Oproti předpokladům byl naší relativně nejúspěšnější disciplínou singl, kde jsme se umístili v divizi A na jedenáctém místě. Dvojice ani trojice nesplnily očekávání a ve druhé divizi skončily v poli poražených. Celkově Česká republika potvrdila zlepšení a zaslouženě zvítězila ve dvou disciplínách. Slovensko poněkud naznačilo ústup ze svých pozic, ale tyto dvě země stále vládnou světovému nohejbalu. Máme se co učit.

2016 msirbask 03Letos šampionát probíhal podle nového scénáře. Vyhovuje vám?

SMITH: Systém šampionátu nám dává smysl, protože víme, že hrajeme nižší level a kdybychom se postavili proti silnějšímu soupeři, tak si nikdo nezahrajeme a nebude to nikoho bavit. Takhle změříme síly třeba s Dánskem, Anglií a podobnými soupeři a můžeme se srovnávat.

BERNAL: Systém mistrovství se mi zamlouvá. Hrají se zde vyrovnanější zápasy a nutí to hráče postupně se zlepšovat, aby se mohli dostat mezi ty lepší. Mohlo by to být klidně rozděleno i na skupiny tři. Záleží to samozřejmě na počtu zúčastněných zemí. Když jsme v roce 2012 hráli s juniory třeba proti České republice, byli jsme absolutně bez šancí.

Jak na vás zapůsobila atmosféra v Brně?

SMITH: Závidíme vám prostředí, v jakém hrajete. Je to fantastické. Moc se nám líbí zázemí, které tu futnet má, skvělá organizace a přátelské prostředí.

BERNAL: Sportovní prostředí na tomto mistrovství bylo nádherné. Když jsem to před šampionátem říkal svým hráčům, protože jsem něco podobného zažil v Nymburku v roce 2012, nechtěli mi věřit. Navíc zde panuje spíš přátelská, nikoliv agresivní atmosféra jako třeba u nás při futsalu.

Komentáře   

 
#1 Ach jo 2016-12-27 18:29
Všichni pracujeme a hrajeme jenom jednou týdně ve volném čase.
Tak to se ten futnet naučíte coby dup.
 
 
#2 Petr 2016-12-27 20:45
Bohužel nevidím světlo na konci tunelu.:( úroveň hry futnetu se ve světě nezlepší. Ve 2 a 3 se spolu s sk vzdalujeme výrazně i Maďarsku, Rumunsku, Francii, Švýcarsku. A to existuje mezinárodní organizace už dlouhých 30 let. A az začneme hrát extraligu podle futnet pravidel ( a ja to podporuji po letech s tím hrát 1. Ligu Na 2 ) tak světu uletime ještě víc. Ještě horší je, ze i v bohatých státech jsou futnet svazy žebráci a jsme to tak jen my, kdo udělá MS na úrovni. Jak dlouho budeme svet finančně a lidsky dotovat? Vemte si ty vyzirky z USA. Jak za tech 20 let pomohli rozvoji futnetu a poradani akci na úrovni? Nijak, jen se jedou na MS jak na výlet účastnit.
 
 
#3 Nejsi sám 2016-12-28 19:30
Nikdo,předpoklá dám,není proti rozšíření této hry ve světě.Naopak-al e ne v této podobě!Takhle to prostě nepůjde.Cožpak není zřejmé, že jednodopad umí jenom ti dvoudopadoví!?C ožpak není zřejmé,že svět výkonnostně neroste,že stagnuje,nebo dokonce úroveň jejich hry upadá?Divíte se,když to ve světě funguje tak,jak čtete výše?Cožpak chcete, aby MS bylo jen o jednom zápase,jak to roky už je?Takhle se tento sport nikam neposune,nikdo ho neocení a to ani tehdy,když se bude „hrát“ v x zemích! To jsme „hrdinové“ když předepisujeme 1 a sami hrajeme 2 !! Proč nehrají naši borci futnet? Proč? Protože na to „někdo“ nemá koule! Bojí se,že ani u nás to s touto hrou nepůjde,resp.pů jde-ale od 10 k 5