Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 07.02. 09:27 Pravidla - aut
  Je to tak. Až bude v nohejbale také jestřábí oko, může platit to co jsi n ...
 • 04.02. 07:20 Pravidla - aut
  V hale je to složité už jsme taky kdysi kvůli tomu byli ve při... :-) Stře ...
 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
Musíme se zaměřit na kvantitu, zní z Kostariky Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Čtvrtek, 22.12.2016

2016 mskostarika 01(Brno) Žádnou díru do světa sice v jihomoravské metropoli neudělali, přesto se dočkali alespoň dílčího úspěchu. Na listopadovém mistrovství světa ovládli reprezentanti Kostariky divizi B v disciplíně dvojic. Pro zemi, kde byla místní Costa Rican Futnet Association založena teprve v roce 2009, má i tento výsledek svoji hodnotu.

Vyslanci středoamerického státu si první start na světovém šampionátu zapsali v roce 2012 v Nymburce. Po čtyřech letech se jejich pozvolný výkonnostní vzestup projevil právě v Brně. Své zápasy získávali hlavně trpělivou hrou, která v divizi B na většinu týmů platila. Když bylo ale třeba, dokázali, zvláště Luis Ramirez Villeda, i tvrdě zasmečovat. Mezi přednosti Kostaričanů patří pohybová elastičnost, která je obyvatelům tohoto regionu dána. Ve finále dvojic zástupci Latinské Ameriky deklasovali Anglii a mohli si vychutnat chvíle na nejvyšším stupínku, byť jen druhodivizním. I tento triumf však hráči exotické země považují za úspěch, jenž by mohl nohejbal v jejich domově posunout o nějaký kousek výš. To nám ostatně potvrdil v rozhovoru RODRIGO VARGAS MOLINA. Povoláním učitel fyziky se předvedl ve všech třech disciplínách.

Jak si ceníte vítězství v soutěži dvojic v divizi B?

Jsme velice šťastni, protože to bylo jedním z našich cílů. Ty přitom nebyly nijak přehnané. Chtěli jsme předvést hezký nohejbal a pokud se bude dařit, tak se snažit hrát o vítězství v divizi B. Upřímně se přiznám, že ve skupině A bychom si ještě asi moc nekopli. Na to jsme se nemohli dostatečně připravit, protože konkurence, která by nám pomohla se zlepšovat, u nás není. Před zahájením jsem sice dával nejvíc šancí sobě v singlu, ale nakonec se nám hra dařila hlavně ve dvojicích, kde jsme nakonec pohár získali. Naopak ve trojicích bylo od začátku jasné, že úspěch mít nebudeme.

2016 mskostarika 02Myslíte, že bude mít toto umístění kladnou odezvu mezi mladými?

Je to samozřejmě malý krůček, protože u nás nemáme takovou infrastrukturu a zázemí jako tady v České republice. Na prvním místě je u nás fotbal, potom dlouho, dlouho nic a pak až ostatní sporty. Snažíme se propagovat nohejbal hlavně na školách a doufám, že se náš úspěch alespoň trochu projeví. Jsme ve stavu, kdy se musíme zaměřit na kvantitu, teprve později na kvalitu a případně hrát i nějakou dlouhodobou soutěž. Teď to chce využít spousty materiálu na internetu ke správné propagaci. Pokusíme se oslovit znovu děti i učitele na základních a středních školách a doufám, že se nám tento sport podaří dostat do veřejného povědomí.

Jak jste se na šampionát  připravovali a jak probíhala nominace?

Naše hráčská základna není veliká, navíc jsme limitováni zaměstnáním. To je u nás na prvním místě. Prakticky jel, kdo si na to udělal čas. Naše příprava na šampionát začala zhruba tři měsíce před šampionátem. Během ní jsme měli k dispozici šest až osm hráčů. Protože jsme ale amatéři a máme svá zaměstnání, zbyli jsme potom na cestu do České republiky pouze tři.

Máte u vás nohejbalové soutěže?

Pravidelné soutěže nemáme, na to ještě u nás není dostatečný počet družstev a vlastně ani hráčů. Hrajeme ovšem turnaje a dokonce i mistrovství země.

Jak se vám líbí v Brně, myslím prostředí akce?

Sportovní haly jsou nádherné, máte u vás překrásné zázemí. Množství diváků při hlavním programu mi přímo vyrazilo dech. Sice jsme hráli většinou v menší hale, kde jich tolik nebylo, ale při finálových zápasech jsme si atmosféru hlavní haly užívali. Samozřejmě že většina publika čekala hlavně na utkání domácího celku a na finále divize A, ale jsem rád, že jsme i my hráli před slušnou návštěvou. Dokonce když jsme procházeli halou, tak se s námi chtěl téměř každý fotografovat.

Co říkáte systému mistrovství?

Nám se moc líbí. Zahrajeme si víc zápasů s vyrovnanými soupeři a navíc je tu i ta možnost postupu mezi elitu.

2016 mskostarika 03Jste nohejbaloví specialisté, nebo provozujete zároveň i jiné sporty?

Většina hráčů jsou futsalisté nebo fotbalisté, včetně mne a mých spoluhráčů. Však jste si mohli všimnout, že někdy přeci jen převládly v naší hře fotbalové prvky. Ale učíme se. Problémy máme v příjmu, naopak na nahrávce si myslím, že nám příprava z fotbalu hodně pomáhá. Útok jsme během přípravy také docela zlepšili.

Co se vám na futnetu líbí a co byste změnili?

Moc se nám tento sport líbí a jsem přesvědčený, že když si jej mladí u nás zkusí, také se jim také bude zamlouvat. Chce to jen dostat jej do jejich povědomí, o což se zatím na školách snažíme. Na futnetu bychom asi nic neměnili, v této podobě se nám líbí. Za diskusi by stála otázka druhého dopadu, možná by to hru usnadnilo začínajícím.

Komentáře   

 
#1 Překvapený 2016-12-23 16:27
Costa Rican Futnet Association založena teprve v roce 2009..
A kdy se stal prezidentem UNIFu pán z Kostariky? I to má vypovídající hodnotu.Ono vůbec stačí si přečíst zápis ze Ženevy o založení UNIF a je to silvestrovské počteníčko.
 
 
#2 Nepřekvapený 2016-12-23 22:12
Místo abyste byli rádi za každou zemi kde se uchytí náš sport, zas jenom brbláte. Když se psalo jak p. Kleník je válec klidně ať je a nedivím se tomu. Buď se dalších 50 let budem hnidopišit a nikam to nepovede nebo se odpojí něco které má smysl. Udělejte všechno rychle. Pár konzerv si chvilku zařve na zetbrečidlu a bude klid. Klukům z Kostariky přeju hezké Vánoce a budu se těšit až zas přijedete hrát. Nenechte si to nikým otrávit. Pracujte na sobě a příští rok hrajete v A Divizi.
 
 
#3 Jirka 2016-12-24 08:27
Tak tu o Červené Karkulce bychom měli.A co tam máme dál pane Nepřekvapený?
 
 
#4 Překvapený 2016-12-24 12:08
Jediná rozumná věta je ta poslední!