Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
 • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
  je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
 • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Generace Žigalů končí, přichází Marián Mihok Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 14.11.2016

2016 msmnovymihok 1(Slovensko, Humenné) Zatímco český trenér Gulda čelí záplavě dotazů a jeho záměry jsou rozpitvávány ze všech stran, změnu na hlavním trenérském postu největšího českého protivníka zaregistroval v tuzemském nohejbalovém hnutí jen málokdo. České naděje leckdy mařící generace klanu Žigalů se  s touto pozicí (alespoň prozatím) loučí a nově na horké místo u slovenského reprezentačního výběru mužů usedl MARIÁN MIHOK. Padesátiletý patriot z Humenného reprezentuje generaci nohejbalových univerzálních vojáků pro všechny úkoly. Kromě herního vytížení (mj. vítěz 1. SNL a několik medailových umístění na MSR a SP) působí jako vedoucí a trenér družstva ŠK Laborec Humenné v nejvyšší slovenské soutěži. Nezahálí ani ve svazovém dění, ve Výkonném výboru SNA zastává viceprezidentskou funkci.

Mariáne, výčet vašich funkcí by stačil na několik lidí. Jak všechny zvládáte vy sám?

Není to zase takový problém. Je třeba si to všechno dobře rozdělit a jde to. A v klubu mi ostatní pomáhají.

Vašemu předchůdci Mariánu Žigalovi skončilo pověření k vedení reprezentačního družstva. Na jeho pozici jste byl VV SNA pověřen vy. Je to pro vás velké překvapení, nebo to bylo očekávané?

Na zasedání VV SNA v květnu tohoto roku výkonný výbor rozhodl o novém reprezentačním trénerovi. Z okruhu navržených kandidátů jsem největší počet hlasů dostal já, což mě samozřejmě velmi mile překvapilo. Byla to pro mě velká výzva, které jsem se nezalekl a vyšel jsem této nové příležitosti v ústrety.

Tušíte, zda VV SNA měl v hledáčku pouze vás, nebo měl v záloze i jiného trenéra?

Tím, že jsem členem VV SNA, jsem věděl o navrhovaných kandidátech. A jak jsem již řekl, bylo to pro mě překvapení.

Nemůžete tedy odkrýt, koho ještě chtěl VV SNA oslovit?

Není to tajemství. Na jednání výkonného výboru ještě padla jména Richarda Makary a Marka Novosada.

2016 msmnovymihok 2Nečeká vás snadný úkol. Poslední dvě mistrovství světa v Humenném a Brandýse nad Labem opanovali výsledkově Češi. S dost podobným týmem, jaký měli na MS 2012 v Nymburce. Tehdy však kraloval váš výběr. Znamená to, že slovenský výsledkový ústup ze slávy jde na vrub absencím slavné generace bratří Perunových, Makary či Ižola?

Už na ME v Humenném jsem věděl, že bratři Perunové a Richard Makara ukončili svou reprezentační kariéru. Hledat náhradu za tyto nohejbalisty je dost těžké, ale s tím se musíme vypořádat a najít hráče, kteří budou pokračovat v jejich výkonech.

Z této zlaté generace zůstal ve hře pouze Ján Brutovský. Poslední roky se ale zdá, že už to není ten neomylný Brutovský, který rozhodoval klíčové momenty zápasů. Je to dáno tím, že za sebou nemá takové hráče, jako bývali bratři Perunové, nebo nečím jiným?

Ján Brutovský ví, že v reprezentaci je klíčovým hráčem a tuto zodpovědnost, kterou má, si musí uvědomit. Myslím si, že jsme našli dobrou náhradu za bratry Perunovy, která podrží Brutovského při hře.

Oproti běžným zvyklostem jste zveřejnil nominaci do jednotlivých disciplín ve velkém předstihu. Není to netaktické, když někteří trenéři nominaci nahlásí až v předvečer šampionátu?

Nominaci do jednotlivých disciplín jsem já nezveřejňoval. Šlo to mimo mě.

Pozice Brutovského ve vašem výběru vypadá zatím stále neotřesitelná. Je vůbec nějaký hráč, který by se výkonnostně na jeho post tlačil?

Jak už jsem řekl, Ján Brutovský je pilíř družstva. Ale máme i hráče, kteří jsou velmi schopní a talentovaní – Silven Galus, Branislav Belko, ti mají velký potenciál na to, stát se velmi dobrými nohejbalisty.

Do disciplíny jednotlivců jste nominoval nováčka, Lukáše Gabáka. Co od něho očekáváte? Ladislav Stupák už nedostal důvěru, nebo se mu pokoušet štěstí už v této disciplíně nechtělo?

Lukáš Gabák působí v nohejbale už dost dlouho na to, aby nebyl považovaný za nováčka. A co od něho očekávam? Myslím si, že na šampionátu může jedině překvapit. Za nenominováním Ladislava Stupáka do disciplíny jednotlivců netřeba nic hledat. Je to schopný hráč, který posílí disciplíny dvojic a trojic.

Ve dvojicích se k Brutovskému a Stupákovi připojí Ján Kilík. Loni se na šampionát v Humenném neprobojoval, má letos vyšší výkonnost?

Můj názor je takový, že Ján Kilík patřil i na loňský evropský šampionát. Jeho výkony v české extralize a na reprezentačním soustředění mě utvrdily v tom, že Kilík patří do reprezentace.

2016 msmnovymihok 4Naopak Branislav Belko letos mezi nominovanými chybí. Rozhodla jeho menší zkušenost, nebo lepší výkonnost ostatních?

Branislav Belko je nadějný nohejbalista. Ale jeho nohejbalová kariéra ješte teprve začíná. Proto si myslím, že na sobě potřebuje ješte nohejbalově pracovat.

Čím dál tím více slovenských hráčů odchází do české soutěže. Je to z vašeho pohledu pro slovenskou reprezentaci dobře?

Je třeba uznat, že česká extraliga je nejkvalitnější soutěž v nohejbale. Pro slovenské reprezentanty je konfrontace s českými hráči jen přínosem pro jejich výkonnost.

A z pohledu slovenského nohejbalu obecně? Neprojeví se odliv nejlepších hráčů na klesající úrovni domácí soutěže?

Samozřejmě, že na kvalitu naší domácí soutěže to má velký vliv. Porovnávat českou a slovenskou ligu nemá význam.

Ve trojicích jste k Brutovskému a Stupákovi nominoval Milana Černotu, Igora Hulína a Silvena Galuse. Kdo z nich je vaším tajným trumfem?

O žádném tajném trumfu se tu nedá hovořit. Když chlapci dobře zahrají a vzájemně se podrží ve hře, mohou dosáhnout velkých úspěchů.

Co schází Galusovi, aby se z něho stal smečař a blokař elitní úrovně?

Trénovat a hrát těžké zápasy s kvalitními soupeři.

Bratři Perunové si užívají nohejbalového důchodu. Richard Makara ale stále hraje českou extraligu. Vám chybí ve výběru mezinárodně zkušení hráči, neuvažoval jste o tom povolat jej ještě jednou do zbraně?

Respektuji jeho rozhodnutí o ukončení reprezentační kariéry.

Potichu se z reprezentace vytratil Milan Ižol, který je ještě v optimálním nohejbalovém věku. Kuloárně se hovořilo o jeho neshodě s vaším předchůdcem. Můžete nám objasnit, proč takový skvělý singlista ve výběru chybí?

S Milanem Ižolem jsem po nástupu do funkce reprezentačního trénera osobně hovořil o jeho návratu do reprezentace. Byla mu taktéž zaslána pozvánka na reprezentační soustředění. Bohužel jeho odpověď byla ne. Tím se to pro mě stalo uzavřenou kapitolou.

Letos váš výběr není hlavním favoritem. Ale už několikrát jste Čechům na jejich půdě vypálili rybník. Jak to letos prognózujete?

Doufám, že budeme milým překvapením na tomto šampionátu.

2016 msmnovymihok 3Jaký medailový zisk vůbec uspokojí VV SNA a vás osobně?

V první řadě budu od hráčů vyžadovat maximálně zodpovědný výkon, který může skončit medailovým umístěním.

V Česku by trenér za takovou bezobsažnou odpověď dostal od veřejnosti co proto. Zkuste prosím být konkrétnější.

Každý ví, že naše družstvo prochází generační obměnou a proto výkonný výbor netlačí na pilu a žádné konkrétní umístění mi jako cíl nestanovil. Je to moje první akce s družstvem. Hrozně nerad dopředu prognózuji. Ale řeknu jen, že osobně budu rád, když ve dvojkách a trojkách budeme hrát finále.

Zatímco ve dvojicích a trojicích vládnou světu Češi a Slováci, singlu vládne Rumun Bobis. Jak by dopadl jeho souboj s dřívějšími esy typu Bubniaka, Žigaly nebo Ižola v dobách jejich největší slávy?

Rumuna Bobise znám už několik let z Interligy. Je to velmi všestranný nohejbalista. Hra jednotlivců je velmi nevyzpytatelná, proto je těžké říci, jak by dopadly zápasy mezi ním a bývalými špičkovými singlisty.

Máte nějaký tajný tip na to, kdo letos nejvíce na MS překvapí?

Podle mého názoru nejlepší tým má česká reprezentace. Nemyslím si, že budeme na šampionátu svědky nějakých velkých překvapení.

A na co se v Brně nejvíce těšíte?

Teším se na kvalitní nohejbalové zápasy. A na skvělou atmosféru, která se doufám ponese celým šampionátem.