Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Modřice vybojovaly nejcennější klubovou trofej Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 21.05.2014

2014 pmezok 01(Modřice, Holubice, Brno) Premiérový ročník Světového poháry klubových týmů uspořádala o víkendu TJ Sokol SDS EXMOST Modřice jako vrcholný turnaj UNIF ve futnetu. Zúčastnilo se jej deset týmů ze tří kontinentů. Vítězem se stal domácí celek českého mistra.

Už v pátek proběhl v sportovní hale v Holubicích kvalifikační turnaj čtyř nenasazených týmů, ze kterého vyšli dva účastníci hlavního sobotního klání, hraného už v Brně. Turnaj ovládli hráči maďarského Kapošváru před Blokers Lodž z Polska, ukrajinským TC Golosievo Kyjev a KFIF z Dánska.

Sobotní čtvrtfinálový program byl zahájen na třech kurtech brněnské haly VUT. Skupinu A vyhráli nohejbalisté DPMK Košice před korejským Seshin Buffalo, francouzským Tennis-Ballon Olonnais a Blokers Lodž z Polska. Skupině B dominovali domácí hráči Modřic před Kapošvárem z Maďarska, švýcarským FTC Villars-Sur-Glane a FC Montreal z  Kanady. Svou dynamickou hrou sklízeli aplaus diváků korejští hráči, Francouzi, technicky výborně připravení Švýcaři a neznámí, ovšem výborně hrající, mladíci z Košic. Domácí borci zaujali především svým útokem, který téměř žádný tým nedokázal eliminovat.

Podvečerní semifinálový blok začal krátce po 16. hodině oficiálním zahájením ve sportovní hale Sokola Brno. Organizátoři přivítali zúčastněná družstva, čestné hosty, sponzory a v neposlední řadě téměř tři stovky natěšených diváků.

V prvním semifinálovém utkání stačilo hráčům Košic k vítězství 2:0 vyhrát dvojici a trojici, aby se přes Kapošvár jako první kvalifikovali do finále. V tom druhém pak, i přes komplikace v prvním setu dvojic, domácí Modřice doslova rozstřílely korejský Seshin Buffalo. A protože se o třetí místo nehrálo, bylo vše nachystáno pro finálový boj. Ve volných chvílích se město Modřice pochlubilo tanečními kroužky všech dětských kategorií a znovu se ozýval z hlediště skandovaný potlesk.

Dalším bodem programu byl nohejbal v ženském podání mezi juniorkami České republiky a ženami Kanady. Potom už nastoupili fináloví aktéři a před jejich zraky začali defilovat zakladatelé nohejbalového družstva v Modřicích. Finále mohlo začít. Stalo se však jasnou záležitostí českého mistra. Díky zkušenostem, výškové převaze i jeho palebné síle. Ale na druhé straně také kvůli mládí a únavě úzkého kádru košických dorostenců. Otázkou ovšem je, proč Slovenská nohejbalová asociace vyslala na vrcholnou jednodopadovou akci zrovna dorostenecký tým, byť velmi kvalitní…

2014 pmezok 02„Náš oddíl připravoval tuto akci řadu měsíců a stála nás nejenom hodně finančních prostředků, ale také osobního nasazení na úkor našeho volného času a našich rodin. I když se po organizační stránce turnaj vydařil, o čemž svědčí reakce všech pozvaných výprav i dalších účastníků, bylo pro nás velkým zklamáním, že očekávaný sportovní vrchol se nekonal. Naši hráči poctivě trénovali a byli připraveni se utkat s hráči Košic v předpokládaném finálovém utkání v plné síle obou mužstev. Věřili jsme našim schopnostem, a ty jsme chtěli ukázat proti soupeři v jeho plné sestavě. K tomu nakonec nedošlo, když slovenský tým již dopředu své nejlepší hráče do Modřic vůbec neposlal. Dle mého názoru tímto dopředu poněkud zdevalvoval sportovní stránku turnaje, protože i přes úctu k výkonům ostatních mužstev, tak přece jenom plná košická sestava ty ostatní o mnoho převyšuje. Mladí slovenští hráči hráli opravdu velmi dobře a na svůj věk předvedli maximum. To, že nemohli konkurovat našim špičkovým hráčům, je však jasné, ale za to že byli našim klukům takto „předhozeni“, nemůžeme my, ale slovenští funkcionáři. Přesto bych chtěl mladým košickým hráčům poděkovat za jejich prezentaci a poblahopřát jim k jejich, pro ně skvělému, druhému místu,“ uvedl prezident modřického nohejbalového oddílu a zároveň šéf pořadatelského týmu PETR JAHODA

Celý program zakončilo slavnostní vyhlášení a dekorování všech čtyř účastníků závěrečné fáze turnaje. Smíšené pocity měl po vyhlášení vítězů modřický kouč PETR GULDA. „Myslím si, že jsme celým turnajem prošli bez problémů. Jedinou zápletkou byl první set dvojic v semifinále proti korejskému Seshin Buffalo, kdy jsme obraceli nepříznivý vývoj. Mrzí mě přístup Košic, jež neposlaly svou nejsilnější sestavu a trochu nám znehodnotily radost z vítězství. Ovšem je to jejich problém, ne náš. Myslím si, že jsme se po právu stali nejlepším klubovým týmem téhle planety. Mrzí mě ale, co se stalo na konci finále. Chtěl jsem ještě jednu útočnou akci a zakončit finále nějakým hezkým bodem pro diváky. Bohužel došlo v hlučném prostředí k nedorozumění mezi mnou a Martinem Müllerem, který zakopnul servis demonstrativním způsobem. Košice pak na to zareagovaly stejným způsobem. Za to bych se košickým mladíkům, kteří byli na hřišti a trochu "odskákali" nesmyslný postoj mateřského oddílu, chtěl za náš tým omluvit.“

V rámci nohejbalového víkendu proběhl na jihu Moravy i kongres UNIF, jehož součástí byla volba nového prezidenta světové asociace. Stal se jím prezident ČNS KAMIL KLENÍK.Kongres UNIF a EFTA proběhl ve velmi pěkném prostředí modřické radnice. Ještě jednou díky panu starostovi Josefu Šiškovi za azyl. Hodnotím jej velmi pozitivně. Byli přijati noví členové – Kanada, Jižní Korea a Maďarsko, což jsou velmi výrazné země buď hráčsky, nebo finančně. Konečně jsme mohli osobně přivítat na kongresu UNIF i zástupce z Mali, kteří jsou řádnými členy již od roku 2012. Velkým příslibem je účast pozorovatelů z Rumunska a z Lotyšska. Obzvláště Rumunsko slibuje okamžité rozšíření nohejbalové špičky, co se herní kvality týká. Za odstoupivšího prezidenta UNIF Davida Solana navrhlo Švýcarsko do této pozice mou osobu. V současné chvíli a za daného stavu mi nezbyla jiná volba, než tuto výzvu přijmout a být osobně nápomocen dalšímu rozvoji nohejbalu na mezinárodním poli. Česká republika hraje v tomto ohledu prim, to je vzhledem k její historii celkem jasné, takže i já cítím odpovědnost za účast své země ve vedení mezinárodní organizace.“

2014 pmezok 03A jak hodnotí čerstvě zvolený první muž světové asociace premiérový ročník klubového Poháru mistrů? Potěšil mne velmi obětavý a současně velmi precizní přístup zástupců oddílu z Modřic, kteří se zhostili organizace v mých očích téměř na jedničku. A to hlavně díky osobnímu nasazení pánů Jahody, Guldy, Jaška a jejich oddílových kamarádů. Velký dík také patří nohejbalovému oddílu z Holubic, který se postaral o páteční kvalifikaci a umožnil tak Modřickým čas na páteční přípravu haly na VUT. Jsem rád, že má nohejbal na Jižní Moravě podporu města Brna a hlavně podporu klubových partnerů, jakými jsou město Modřice a Exmost Brno. Komplikované na přípravu bylo téměř vše – příprava tří hal, sobotní přesun do jiné haly, ubytování až v šesti penzionech v Modřicích. Doprava účastníků z letiště ve Vídni a v Praze a přeprava osob z hlavního nádraží Brno do Modřic. Vše ale proběhlo bez znatelných komplikací, které by měly vliv na akci samotnou. Skvělá byla závěrečná párty, kde se všichni účastníci společně více poznali a pobavili. Co se týká herní kvality, byla u všech družstev opět o malý schůdek vyšší než na posledním MS 2012. Znatelný posun vpřed byl patrný zejménau hráčů dánského klubu KFIF. Korea prokázala, že hráči jokgu jsou velmi adaptabilní i na mezinárodní nohejbal a nově přijmuli i prvek hry tělem, který úspěšně využívali.“

Kaňkou na sportovním průběhu akce byly debaty okolo nepřipuštění startu smečaře Brutovského v dresu Košic, které slovenská strana nesla velmi nelibě. „Pro příští ročníky musí UNIF najít vhodný model a přijmout detailnější pravidla přestupu hráčů mezi kluby z různých národních asociací. Dle mého názoru byl použitý model příliš vyčerpávající s ohledem na krátký čas, do kterého byl naplánován. Právě okolo přestupů se nejvíce diskutovalo a zákaz startu Jána Brutovského za Košice rozpoutal řadu vášní, a to především na straně klubu z Košic. Skutečnost, že družstvo Košic nakonec nepostavilo to nejlepší, co mohlo, nakonec způsobilo celkem jednostranný průběh finále, kdy velmi sympaticky hrající mladíci neměli mnoho šancí proti Modřickým, kteří tvoří současně páteř české reprezentace. Není zde prostor pro analýzu celého problému, ale zjednodušeně řečeno není možný start hráče registrovaného v jednom klubu souběžně za klub jiný. Klubová soutěž není reprezentace a platí zde jistá jiná pravidla. Tím hlavním je hráčská registrace, která opravňuje hráče ke startu za daný klub v dané soutěži,“ vysvětlil Kleník

Konečné pořadí turnaje:
1. TJ Sokol SDS EXMOST Modřice (Česká republika)
2. DPMK Košice (Slovensko)
3. Seshin Buffalo (Jižní Korea) a Kapošvár (Maďarsko)

 

Fotogalerie:

Kliknutím na obrázek vstoupíte do galerie. 

Komentáře   

 
#41 Monika 2014-05-26 20:59
Chtěl bych se zeptat hlavně těch, co se přijeli podívat. Jak se vám to líbilo? Opravdu bylo všechno špatně?
 
 
#42 Antonín Stehlík 2014-09-11 16:34
Minianketa: Quo vadis, nohejbale?

http://hlasov.at/lem3