(Praha) Erupcí modřického nadšení vyvrcholil ve čtvrtek večer superfinálový den v UNYP Areně v Libni. Borci z jihu Moravy totiž v mužském klání o extraligový titul přejeli Čakovice a ukončili šestileté čekání na nejcennější tuzemskou trofej. Zlatý předkrm navíc odpoledne přichystali modřičtí mladíci, kteří v nervózním finále Botas dorostenecké ligy udolali Radomyšl. V modrobílém táboře tak zavládla dvojnásobná radost.

Na pražském Podvinném mlýně bylo na co se dívat už od rána. Nejprve DTJ Santoška po čtyřhodinové bitvě senzačně zbavila trůnu obhájkyně ženského zlata a mnohonásobné šampionky z Českého Brodu. Pomohly jí k tomu i posila z Maďarska. Také následující finále dorostenecké ligy vyčerpalo plný počet zápasů. Modřice do něj vstoupily razantně a vypadalo to, že bude za hodinu hotovo. Jejich protivník z Radomyšle se však za minutu dvanáct vzepřel a dokázal střetnutí zdramatizovat. Závěrečný debl ale patřil zase Moravanům. Poté došla řada na rozuzlení mužské extraligy před kamerami České televize.

EL: Finále

MNK mobilprovás Modřice - TJ AVIA Čakovice 5:2

Modřice možná trochu nečekaně zaskočily obhájce na jeho půdě už v základní části, těsně před začátkem vyřazovací části. Play-off je sice jiná soutěž, ale do hlav Jihomoravanů výhra mohla vlít kapku sebevědomí navíc, podobně jako suverénní zlato z mistrovství republiky trojic. 50:50. Tak ovšem viděli finálové šance i trenéři obou protagonistů.

Tvrdý míč, specifický povrch, zaplněná hala. V čase, kdy covidová nákaza opět nabývá na síle, se taková divácká návštěva možná ani nečekala. Tím lépe! Drtivá většina hráčů však měla prostředí vyzkoušené z předchozích finálových startů. Předchozí nerváky s plným počtem možných zápasů žen a dorostenců zahýbaly režií dne. Z finále mužů byl Českou televizí pořizován přímý přenos, proto se muselo tlačit na pilu a některé aktivity, včetně rozcvičení, zkrátit. Už na rozcvičení bylo vidět, že někteří aktéři jsou hodně namotivováni. Možná až přespříliš. Po státní hymně se do lítého boje pustilo 12 modřických a 11 čakovických borců.

Rozlehlá hrací plocha umožňovala hráčům slušně pracovat v obraně. Ukázalo se to už v prvním deblu, kde se Pospíšilovi s Rosenberkem postavili Zdeněk Kalous a Kučera. Oboustranně parádní hra skončila výhrou Modřic 10:8 v první sadě. Ve druhé šlo do rozhodujícího trháku 7:3 čakovické duo a čtyřbodový polštář udrželo do konce – 10:6. Tiebreak rozhodlo vynikající Rosenberkovovo čtení hry v obraně, a když Pospíšil přidal dobrý blok, ujali se Jihomoravané po výhře 10:7 vedení. Stav 1:0.

Druhý debl. Kop, Hanus vs. Jiří Kalous a Jakub Chadim. Pražané se brzy dostali v prvním setu nahoru a protivníkovi nepomohla ani výměna Hanuse za Višvadera. Set skončil výhrou 10:5 pro Čakovice. I ve druhé sadě se, přes zlepšení, modřický pár musel před Čakovicemi sklonit. Čakovický debl vítězí 10:8. Stav 1:1.

Pospíšilova trojka, která letos prakticky všechny soupeře kosila, měla Modřice dostat do vedení. A úkol splnila. Pospíšil, Višvader a Rosenberk začali proti Součkovi, Zdeňkovi Kalousovi a Fíkovi opatrně a do stavu 6:6 se hrálo vyrovnaně. Jenže pak se modřické trio utrhlo na 9:6, a to v době, kdy čakovický trenér reagoval střídáním hned dvojice hráčů. Za Fíka a Součka šli do hry Tomáš Chadim s Cibulkou. A hned první setbol Modřice proměnily – 10:6. Ve druhém dějství nastoupili Pražané opět v základním složení. V polovině setu se ale dopustili řady elementárních nevynucených chyb, Modřičtí odskočili na 6:3 a sadu vyhráli poměrem 10:6. Stav 2:1.

Druhý trojkový souboj mohl naznačit, kdo bude mít blíže k mistrovské trofeji. Když v úvodu Kop, Topinka a s nimi Hanus zcela rozvrátili obranu sestavy Kučera, Jakub Chadim, Jiří Kalous, bylo na čakovické straně po náloži 3:10 o čem přemýšlet. Do následujícího dějství ovšem vlétl tým z metropole jako vyměněný. Rozehrál se blokař Kučera a brzké vedení 6:2 se Pražanům podařilo přetavit ve výhru 10:6. Jenže lauf si do tiebreaku nepřenesli. Modřičtí opět skvěle fungovali v obraně i na útoku a čtyřmi body v řadě si vypracovali sérii mečbolů Proměnili ten druhý, 10:6. Stav 3:1.

Zápas jednotlivců přinesl čakovickým barvám naději na přibrzdění rozjetého moravského expresu. Zpočátku Hanus spíše jen přihlížel exhibici úřadujícího český šampióna Jiřího Kalouse - 3:10. Druhý set nabídl jiný obrázek. Hanus vedl 3:0, ale na sedmičkách bylo srovnáno. Byl to znovu modřický singlista, jenž dvakrát mohl útokem za devítek set zakončit. Jenže technika jej zradila a čakovická naděje tak po vítězství Kalouse 10:9 ve druhé sadě žila dál. Stav 3:2.

Těžká mise stála před Kučerou, Jakubem Chadimem a Jiřím Kalousem. Měli skolit elitní trojkovou formaci soupeře. Ještě za sedmiček v prvním setu nebylo nic jasné, jenže pak Pražanům zvlhl střelecký prach a celou sadu proti Pospíšilovi, Višvaderovi a Rosenberkovi prohráli 7:10. Druhé dějství zahájili Čakovičtí jako z partesu a brzy vedli 3:0. Přišel timeout modřické lavičky, obrana Pospíšilova komanda zvýšila obrátky a byla z toho šestibodová šňůra. 6:3. Avia sáhla ke střídání. Kučeru vyměnil na bloku Pachman, který hru svého týmu oživil. Tříbodový rozdíl však vydržel do konce setu – 10:7 pro Modřice. Stav 4:2.

Tři mečboly. Tři pokusy na zisk titulu, proměnit stačí jediný a zlatý sen se stane skutečností. Modřice jsou blízko. V souboji papírově slabších sestav se proti Kopovi, Hanusovi a Topinkovi v dresu Pražanů postavili Souček, Zdeněk Kalous a Fík. Výborně připravený a spoluhráči kvalitně obsluhovaný Kop dominuje a vedení Modřic 7:4 rezultuje k výhře 10:6 v prvním setu. Druhá sada nabírá podobný ráz – 4:1 pro Modřice a ani střídání Součka s Fíkem za Cibulku a Tomáše Chadima obraz hry nemění. Když v nekompromisním presu na síti posazuje Kop Cibulku za stavu 6:4 na zem, je to symbolický obrázek rozložení sil na kurtu. Během chvilky má moravský celek k dispozici luxusních šest setbolů a mečbolů. I nejzavilejšímu příznivci Pražanů už je jasné, kdo bude novým mistrem. Euforický Kop žádné možné drama nepřipouští a vysílá zlatý projektil - 10:4 pro Modřice. Je hotovo. Konečný stav 5:2.

Na první pohled nedával znát zklamání. Ale v duši samozřejmě smutek měl. Čakovický trenér MIROSLAV FRITZ  se po stříbru ze základní části musí spokojit se stejným kovem i na konci celé soutěže. „Nedařilo se nám hlavně na útoku, tam to bylo hodně špatné. Výkon asi nejvíc ovlivnila obrovská přemotivovanost. Byla tak velká, že zatemnila čistou mysl hráčů a nebyli jsme schopni předvést to, co jsme měli připravené. Naopak jsme hráli, co jsme nechtěli. I když jsme se s tím v průběhu utkání snažili něco dělat, nepodařilo se propad zastavit. Je to sport, stalo se,“ řekl.

„Chtěli jsme vyhrát, byli jsme dost nabuzení. Ale musím přiznat, že Modřice se na nás dobře připravily a byly lepší. Rozdíl jsem viděl hlavně na útoku. Zatímco Kop a Pospíšil hráli dobře, nám to nelepilo. Je tady velké letiště, není jednoduché se bodově prosadit. Ale nikdo z nás nezahrál to, co minule. Utkání se nevyvíjelo dobře, ale z minulosti víme, že vždycky se dá otočit. Kdybychom se dostali ještě do dvojic, s Jirkou Kalousem jsme si hodně věřili. A kluci by pak šli na jejich papírově slabší sestavu. Jenže dneska se nám to do dvojek poslat nepodařilo. Není to ale zase tak velké zklamání, druhé místo není tak špatné. Svět se nebortí, příště vyhrajeme,“ nehroutil se z finálové porážky JAKUB CHADIM.


Komentáře   

#1 Tomáš 2021-10-30 12:01
Čakovicím odešel příjem a obzvláště nahrávka. Modřice hrály klasický nohejbal, příjem tam, kde měl být a komín (náhra). Čako krátké křivé nahrávky, za nohu - z toho nešlo bodovat. Moc se mi líbil Pospec a Rozik. Míra Fritz to prokaučoval, mladý pušky si dělaly, co chtěly a nezastavil to. Přitom Pachmanův příchod hru stabilizoval. Celkově slabší nohec, Topinka, Rozik krásná náhra, jak to vidíme v repre. Příjem, komín a rána - bod. Ve finále nepadla ani jedna povedená zatáčka, natož pata. Proto Modřice vyhrály, měli dobrý příjem, náhru a ránu. Čako z nedobrého příjmu hrály zatačky z půlky.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři