(Čakovice, Benešov, Modřice) Dva nerozhodné výsledky a výhra Čakovic nad Vsetínem. Taková je bilance 5. kola extraligy. Úřadující mistr předčil Valachy zejména ve dvojicích, vyhrál všechny. Žatec přivezl do Benešova posilu v podobě exholického Jakuba Mrákavy, vítězství se ale nedočkal. Domácí celek podal nejlepší výkon v sezoně a vydřel bod, byť v průběhu střetnutí neměl daleko ani ke dvěma. Karlovy Vary díky výtečnému začátku zatopily Modřicím na jejich antuce. I tady se ale nakonec protivníci rozešli smírně. Utkání se v rámci experimentálního přenosu hrálo před několika kamerami.

TJ AVIA Čakovice - NK AUSTIN Vsetín  6:3

Stále ještě aktuální mistr extraligy byl po dvou kolech opět kompletní. Vsetínu chyběl Plachý a při rozcvičování si obnovil zranění Stupák. Trenér Gebel měl proto pár minut před zahájením utkání nad čím přemýšlet. A hned úvodní dvojice mu na náladě určitě také nepřidaly, neboť domácí se poměrně snadno ujali vedení 2:0. Nejprve si J. Kalous s J. Chadimem poradili s Kurkou a Majštiníkem. O něco lépe si vedli Chalupa s Ftačníkem, když po prohraném prvním setu proti Kučerovi s Chadimem T. Disponovali v tom druhém na devítkách útokem. Laxní Ftačníkův kraťas však Chadim T. zachytil a poté zápas i ukončil. Ve trojicích se však Valaši vrátili do utkání. Obě trojkové bitvy byly těsné a třísetové. Ftačník, Vichtora, Andris a střídající Kurka nejprve doslova udolali trio Kučera, Chadim J. a Kalous J., když první jmenovaný v poslední výměně vytloukl Kučerův blok. Poté Chalupa s jednou z nejlepších obran v extralize ve složení Majštiník, Bílý, „uskákal“ trojici domácích ve složení Souček, Chadim T. a Kalous Z. Do nepárové části utkání se šlo tedy za vyrovnaného stavu a místních 60 fanoušků začalo pomalu přecházet z dopoledního poctivého turka v legendárních duritkových skleničkách na chmelové chlazené točené. A to jim jistě zachutnalo. Jejich hráči se totiž odvděčili dvěma výhrami za sebou. Nejprve se mladíci Andris s Bílým v prvním setu zalekli vedení 6:3, aby jej v souboji se zkušenými Pachmanem a Fíkem ztratili v poměru 7:10. Ani střídající Vichtora už nezabránil tomu, že druhá sada už byla snadnou kořistí Čakovických. Hostující singlista Bílý pak sebral staršímu z bratrů Kalousů úvodní set nejtěsnějším rozdílem. Nutno však podotknout, že domácí aktér k tomu přispěl velkou porcí chyb. Do druhého a třetího dějství ale nastoupil jak vyměněný a vsetínského juniora vyprovodil z kurtu. Ten se vzápětí revanšoval, když posledním možným míčem společně s Majštiníkem a Chalupou přetlačili Kučeru, J. Chadima a právě J. Kalouse. To však bylo pro tento den od Vsetínských v trojicích vše. V cestě jim totiž stál Souček, jenž se v závěru utkání za podpory Kalouse Z. a Chadima T. rozehrál ke skvělému výkonu a kdyby mu spoluhráči neřekli o konci zápasu, hrál by tam snad ještě teď... Odnesli to Ftačník, Vichtora, Andris a alternující Kurka. Za stavu 5:3 šlo na kurt elitní vsetínské duo Chalupa, Ftačník s cílem ještě si prodloužit pobyt v čakovickém areálu a vydolovat z něj alespoň bod. Plány jim však překazili J. Kalous s J. Chadimem, když jim svou strojovou hrou povolili v každém setu uhrát jen sedm bodů.

Sestava domácích: Chadim T., Chadim J., Pachman, Kučera, Kalous J., Souček, Fík, Kalous Z. Sestava hostů: Kurka, Chalupa, Majštiník, Bílý, Andris, Vichtora, Ftačník, Stupák.

Hráč Čakovic DANIEL FÍK: „Utkání bylo velmi vyrovnané, několik zápasů se rozhodovalo až ve třetích setech. Moc jsme chtěli uspět, abychom zůstali po jarní části na prvním místě tabulky. Nyní máme prostor na vyléčení drobných zranění a už se těšíme na osadní turnaje!“

Trenér Vsetína LUMÍR GEBEL: „Utkání rozhodovaly dvojice, kde jsme za Čakovicemi výrazně zaostávali, a to výhradně na příjmu podání a následné přihrávce. Ve trojkách jsme domácím byli vyrovnaným soupeřem. Budeme muset přes léto zapracovat na mezihře, protože v útočné fázi se můžeme rovnat nejlepším, ale musíme se svou mezihrou k saku alespoň přiblížit...“

2021 elm 04 03SK Šacung Benešov 1947 - SK Nohejbal Žatec  5:5

Když do areálu vstoupil dlouholetý reprezentant a hráč letos nepřihlášených Holic Jakub Mrákava, těšili se všichni přítomní ze vzácné návštěvy na tribuně. O to překvapenější byli, když se zmiňovaný půl hodiny před začátkem utkání začal s Žateckými na benešovské antuce rozkopávat. Nakonec však ani toto posílení nepřineslo Severočechům plný bodový zisk a po čtyřech a půl hodinách hry se oba týmy rozešly smírně. Domácím se stihl uzdravit Kalas a Stupka, ale stále postrádali Hokra, Votavu a Sehriga. Hned úvodní debly určily charakter utkání. Oba totiž končily až posledním možným míčem. Mladíci Prachár s Trucem v zahajovacím souboji podlehli Mrákavovi s Kovaříkem, aby je  následně Kalas se Stupkou proti elitní  dvojici bratří Vítů pomstili stejným výsledkem. Zápas ukončil Kalas přímým bodem ze servisu. Obě následné trojice ukořistili Benešovští a šli do slibného trháku. Nejprve si Prachár, Truc a A. Fürbacher poradili s Pinkrem, O. Vítem i Mrákavou a poté Kanda, Kalas a J. Fürbacher zdolali Sýse, P. Víta a Kovaříka. Účet čtyř domácích výher v řadě podtrhla vložená dvojice A. Fürbacher, Vale a střídající Šperlík, kteří udolali Pinkra, Jůzka a střídajícího Sýse. Jenže v sobotu by se v benešovském areálu  líbilo malým dětem. Bylo to totiž jako na houpačce. A to pořádně velké a bláznivé. Na čtyři výhry Šacungu totiž hosté odpověděli úplně stejným způsobem. Jejich nápor odstartoval O. Vít, který v singlu neměl se Šperlíkem žádné slitování. Pak to vypadalo na pátý bod domácí jistoty, jenže dlouho dobře a nebojácně hrající mladíci Truc, Prachár a A. Fürbacher nakonec zahodili proti Sýsovi, P. Vítovi a Kovaříkovi čtyři mečboly. V koncovce třetí sady padla i druhá domácí trojka Kanda, Kalas a J. Fürbacher. Radovali se Pinkr, O. Vít a Mrákava. A hosté šli dokonce do vedení, když bratři Vítové zvládli zkrácený set proti Prachárovi s Trucem. Za remízové záchranné lano však zatáhl uzdravený a zkušený tandem Kalas, Stupka, kteří v posledním zápase dne přehráli Mrákavu s Kovaříkem. Asi 40 přihlížejících diváků si pak mohlo vychutnat pohled do unavených tváří všech aktérů při závěrečném pozdravu.

Sestava domácích: Kalas, Truc, Kanda, Šperlík, Stupka, J. Fürbacher, Prachár, Vale, A. Fürbacher. Sestava hostů: Vít. O, Vít P., Sýs, Jůzek, Kovařík, Mrákava, Pinkr.

Vedoucí Šacungu KAMIL KANDA: „Překvapil nás Mrákava na soupisce soupeře, ale tým to nabudilo. Vyšly nám obě první trojky a za stavu 3:1 nečekaně i vloženka. Po očekávaném výsledku singlu jsme věřili v další trojkový úspěch. Naše mladá trojka bohužel vedení 9:6 ve třetím setu neproměnila a pak jsme ve třetích sadách ztratili i další dva zápasy. Remízu zajistila naše první dvojka. Mužstvo si zaslouží pochvalu za bojovnost, naštěstí všichni dohráli ve zdraví. Přesto je škoda, že vedení 4:1 na dva body nestačilo.“

Hráč Žatce PETR VÍT: „Proti oslabenému soupeři jsme podali pravděpodobně nejhorší výkon, co pamatuji. Nutno podotknout, že Šacung v čele s Kalasem hrál velmi dobře a s nasazením, neměl co ztratit. Bohužel nám se nedařilo, a to v žádné disciplíně. Každý set jsme začínali s mankem 1:5 a čistou bojovností se snažili sety zachraňovat. Nakonec z toho byla bitva s úrovní maximálně první ligy.  Musíme se poučit a nakopnout do dalších zápasů.“

2021 elm 04 05MNK mobilprovás Modřice - SK LIAPOR WITTE Karlovy Vary 5:5

Reklama na nohejbal ve venkovním areálu. I přes půlhodinové posunutí začátku utkání kvůli dešťové přeháňce by se dalo podobně charakterizovat tohle utkání. Hráči se překonávali, o čemž svědčí přetahovaná, kterou v modřickém areálu hned od úvodního hvizdu předváděli. Za stavu 1:4 se už Karlovarští možná viděli na dlouhé zpáteční cestě domů. Ale historie ze superfinále 2014 se opakovala a Modřice sérií čtyř výher v řadě otočily skóre střetnutí. Hostům pak v třísetové bitvě zajistila alespoň bod za remízu poslední dvojice dne. Ale nepředbíhejme. Do utkání totiž vstoupili prvním vyhraným setem úspěšněji Medek J. a Bíbr, když nejtěsnějším rozdílem porazili Rosenberka s Pospíšilem. Ti si ve druhém dějství vedení vzali zpět, a to mnohem suverénnějším způsobem. Bíbr s Medkem se v úvodu třetí sady ujali vedení a na útok se chystají Modřice. Pospíšilovu nahrávku kope Rosenberk do volného prostoru na zadní čáru a raduje se ze srovnání. Sudí však po přezkoumání otisku signalizuje aut. Na svou pouť po modřické antuce se v ten okamžik, nespokojen s verdiktem, vydává domácí lodivod Gulda, aby svůj boj se sudím po důrazné konverzaci prohrál. Místo 6:6 vedou hosté 7:5. Jejich náskok se postupně navýšil až na luxusních 9:6. Ale přesto se ještě po sérii úspěšných Pospíšilových bloků a Rosenberkových útocích hezky zapotili, než J. Medek utkání ukončil patovým úderem přes blok. Duel ne úplně vhodný pro diváky se slabším srdcem se právě rozjel. O vyrovnání se šli na kurt poprat Hanus s Kopem a v prvním setu se jim to i dařilo. V následujících dvou si však Putík s Vankem koncovky setů pohlídali a další tříseťák putoval na západočeskou stranu. Elitní domácí trojice Pospíšil, Rosenberk, Višváder pak zametla s Hronem, J. Medkem a Putíkem a vrátila domácí do hry. Vítr z plachet jim však hned opět sebral Vanke s Kokšteinem a Bíbrem, když po prvním prohraném setu v těch zbylých dvou zabrali, aby v tom třetím za stavu 9:9 Bíbr chytře vytloukl Kopa. Z prostoru hřiště tomu přihlíželi spoluhráči Topinka, Hanus a střídající Gulda T. Ve vložené dvojici si Tolar svou skvělou hrou, podpořenou spoluhráčem Kokšteinem, došel pro čtvrtý bod v utkání a nad modřickým areálem se stejně jako před utkáním začala stahovat mračna. Zvláště když Hanus v prvním setu singlů podlehl Hronovi 7:10. Domácí singlista se ale postupem času dostal do laufu a zápas otočil. 3:4 a je tady souboj gigantů. Pospíšil versus Vanke. Sestava Liaporu vyhrála nejtěsnějším možným poměrem první set, aby druhý hladce ztratila. Ve třetím si modřická ekipa pohlídala koncovku a zkušeně vyhrála. Když poté Kopova formace vyprovodila ve dvou rychlých setech z kurtu tu Medkovu, slibný náskok Západočechů je ten tam. Elitní dvojice jdou do boje a co by to bylo za zápas, kdyby nebyl třísetový. Vanke s Putíkem vyhráli první set, ale v následujících dvou na něj proti Pospíšilovi s Rosenberkem nedokázali navázat a velký obrat je na světě. Je tedy na Medkovi J. a Bíbrovi, aby  utkání zakončili tak, jak jej před čtyřmi hodinami začali. Po prvním prohraném setu nesklopili zbraně a naopak do závěrečné bitvy vlétli proti Hanusovi s Kopem s hlavou vztyčenou. Odměnou za jejich nebojácnost byla výhra setu, bod za remízu z celého utkání a především uznalý potlesk fanoušků, kterým se tato nohejbalová sobota musela líbit.

Zajímavostí je, že z utkání byl pořizován komentovaný přenos na více kamer, který se po následných úpravách možná dočká už i svého záznamu na stanici Nova Sport. „Celá tato práce a příprava by měla časem vést k živým přenosům. Musíme však nejdříve všechno vychytat, aby po té při live přenosu nenastala nějaká nepříjemná, amatérská situace,“ přiblížil záměr předseda Komise propagace a marketingu ČNS MARTIN SPILKA.

Sestava domácích: Rosenberk, Pospíšil, Topinka, Halva, Hanus, Višváder, Gulda T., Brenner. Sestava hostů: Hron, Vanke, Kokštein, Bíbr, J. Medek, M. Medek, D. Putík, L. Tolar.

Trenér Modřic PETR GULDA: „Nevyšel nám úvod utkání, kdy jsme prohráli obě dvojky. Musím ocenit náš tým za to, že se za stavu 1:4 nevzdal a vybojoval konečnou remízu. I když možná škoda, že jsme nezvládli koncovku třetí sady posledního zápasu. To se bohužel stává a hosté si remízu za svůj výkon zasloužili. Nemůžu neocenit v dresu hostí mladého Lukáše Tolara, který zahrál fantasticky a myslím si, že ho čeká úspěšná kariéra.“

Trenér Karlových Varů JAN VANKE: „Po dobře rozehraném začátku utkání jsme vybojovali alespoň bod. Vynikající výkon předvedl Lukáš Tolar.“