Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 21.07. 14:18 Turnaj dvojic
    3. ročník nohejbalového turnaje dvojic ve Výrovicích (u Znojma) 25.7.2020, ...
Ve Varech vytrysklo čakovické šampaňské Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 05.07.2020

2020 mcr2m 01(Karlovy Vary) Double, to je parádní naplnění ambicí. Na 49. mistrovství ČR dvojic mužů se tento skutek povedl sestavám úřadujícího ligového mistra z pražských Čakovic. Jejich agresivní kombinační pojetí slavilo úspěch i tentokrát a o finálové bratrovražedné řeži vypovídá nejen výsledek 10:9 ve třetím setu, ale i podoba rozhodujícího míče - zkažený smečovaný servis. Pořadatelský klub nasadil velké množství sestav, ale kovová medaile mu nakonec, byť těsně, zůstala odepřena. Bronz putoval do Vsetína.

Řídící orgán na začátku zaregistroval celkem 24 sestav. Nejprestižnější tuzemská akce přilákala na start jak účastníky z divizí svazového Ligového poháru, tak účastníky nesvazového Českého poháru. Od začátku až na výjimky bylo vidět, že hráči jsou nabuzeni a i přes pozdější zahájení dlouhodobých soutěží v poměrně slušné formě. Pořadatelsky o dobrém zabezpečení akce nebylo u tak zkušeného pořadatelského matadora pochyb, snad jedinou výtku lze směřovat k zbytečně dlouhým prolukám mezi jednotlivými zápasy. U hracího systému překvapilo, že na rozdíl od hlavních nesvazových akcí z pouze tříčlenných základních skupin nepostupoval vítěz do druhého kola pavouka, zatímco druhé a třetí sestavy z vedlejších skupin by sehrály první kolo. Takto se třetina sestav loučila s turnajem už po dvou zápasech. Přitom k dispozici byla tři hřiště i pohodové slunečné počasí. Domácí oddíl ve svých sestavách představil jak nejmladšího (L. Tolar), tak nejstaršího hráče (Bláha) turnaje.

Z osmi základních skupin tak do vyřazovací části postoupilo 16 dvojic. Osmifinále nabídlo vesměs vyrovnané mače. Ve dvousetových zápasech zdolaly Čakovice A Karlovy Vary C (J. Putík, Hron, Svoboda), Čakovice C Plazy A (Šimáně, Bartoš) a Karlovy Vary B Vsetín B (Andris, Bílý). Tři sety potřeboval Vsetín A na výhru nad Čelákovicemi B (Spilka, Šafr), Karlovy Vary A nad Holicemi B (Červinka, Vojtíšek, Konečný) a Žatec A nad Čelákovicemi C (Flekač, Matura). Dvě osmifinále rozhodoval až poslední možný balon - takto se zrodily výhry Holic A nad Čakovicemi B (Kučera, T. Chadim) a Čelákovic A nad Zručí-Sencem (Štolka, P. Stehlík), kde se zranil Štolka.

To čtvrtfinále přineslo hladší výhry Vsetínu A nad Holicemi A (Kop, Pohl), Čakovic A nad Karlovymí Vary A (Bláha, D. Putík, Vanke) a Karlových Varů B nad Čelákovicemi A (Kolenský, Bareš, Nesládek). Jedinou pořádnou bitvou byla ta v podání vítězných Čakovic C s Žatcem (O. a P. Vítové). První semifinálový souboj svedl Vsetín A s Čakovicemi A. První set byl dlouho vyrovnaný, chycené míče v obraně moc k vidění nebyly. Za stavu 8:7 pro Čakovice přišla vsetínská útočná chyba a Pražané měli tři setboly. Hned při prvním útoku Vsetína Chalupa se z těžké nahrávky v souboji s blokujícím Pachmanem neprosadil. Ve druhé sadě se v polovině utrhli Čakovičtí na 6:2 a to bylo klíčové. Za stavu 4:8 Ftačník a Chalupa ještě zkoušeli čakovickou pohodu narušit, ale při dvoubodovém rozdílu J. Kalous trefil z těžké pozice parádně a zajistil své sestavě luxus čtyř mečbolů. První ztratili na svém chybném smečovaném podání, ale poté Ftačník pokazil běžné podání a byl konec.

Ve druhém semifinále se úvod prvního setu vyvedl Čakovicím C, vedly 3:0. Varští se ale po J. Medkově útočné aktivitě na pětkách srovnali. Klíčové body zajistil za stavu 7:6 Z. Kalous, kterému se nejprve vydařilo špinavé eso a po domácím time-outu kousek zopakoval. K výhře pak už stačilo proměnit jediný míč, čímž J. Chadim na útoku nepohrdl. Ve druhé sadě se Varským podařilo několikrát zachytit útok soupeře a dostali se nahoru. V polovině setu však bylo srovnáno. Za šestek Varští na jediný míč vystřídali Bíbra Kokšteinem. Po sérii tvrdých dobrých útoků za osmiček Chadim svou bombu vyslal do velkého autu. Chybu sice v následné výměně napravil, ale za 9:9 přeměřil délku výběhu jeho parťák smečovaným servisem. Vše tak rozhodovala třetí sada. V ní měli dlouho navrch domácí, na čakovické hráče padla po prohraném setu mírná deka. Za 7:6 rozehrál kraťas Z. Kalouse Bíbr a svůj útok proměnil. Důležitý kontaktní bod obstaral Pražanům Chadim po výtluku Medkova bloku - 8:7 pro Vary. Dvě karlovarské nahrávky daleko od sítě znamenaly srovnání. Chadimovi se na bloku nedařilo a po výtluku Medkem měli domácí dva mečboly. Nestačily. Bíbrův tvrdý servis skončil v autu a slušnou nahrávku Medek zakončil strženou smečí, ale také jen do autu. Čakovice tak podruhé za sebou utekly hrobníkovi z lopaty.

Domácí hodně smutnili nad promrhaným semifinále, ale medaili chtěli. Zpočátku byl stav prvního setu mače o bronz vyrovnaný 5:5, ale závěr lépe vyšel vsetínským barvám, které měly k dobru trojici setbolů. Po útočné chybě Varských byl set rozhodnut. Do druhého setu Vsetín vstoupil lépe a vyvolal tak střídání na domácí straně. Po bloku Chalupy vedl Vsetín 6:2 a na útoku už si dovoloval zajímavé věci. Za stavu 7:2 se vrátil do hry Bíbr a i jeho díky jeho polařským schopnostem se Varům podařilo snížit na 5:7. Chalupa ale klepákem a úspěšným zablokováním další komplikace nepřipustil. Z pěti mečbolů ztratil Vsetín jen ten první po Bíbrově šlapaném kraťasu a po Ftačníkově klepáku byl majitel bronzu vyjasněn.

"Jsem rád, že bronz máme. Je to úspěch. Do semifinále bylo vše v pořádku. Tam nastal problém zejména se smečovaným servisem soupeře a jeho zpracováním. Nepřipravili jsme si dobře útok a určtě jsme se trochu hledali i v poli. Hrát o bronz je vždy po prohraném semifinále těžké. Chytili jsme ale začátky, takže pak už to šlo," řekl vsetínský JAKUB FTAČNÍK.  

Finále nezklamalo. Už od začátku loňské sezóny Čakovice nejenže vítězí na běžícím páse, ale předvádějí atraktivní modernu. Vyrýsované postavy silově, rychlostně i obratnostně disponovaných hráčů kontrastují se zažítými klišé o nohejbalových pupkáčích. Vše ještě umocněné tlakem trenéra na vysokou míru rizika prováděných herních činností a kombinací. I přes některé dílčí nedostatky v předchozích zápasech turnaje bylo finále ve správném a zřejmě i očekávaném obsazení. Jak bývá u oddílových derby, vítěz nebyl dán do poslední chvíle, v tomto případě do posledního možného míče. V polovině prvního setu na tom byli o dva balony lépe oba leváci Pachman s J. Kalousem, stav se ale na osmičkách srovnal. J. Kalous svým útokem zajistil své sestavě dva mečboly, první ale sám odmítl smečovaným podáním do sítě. Za devítek J. Kalous s Pachmanem chybovali v mezihře a útok zdálky J. Chadim lehce zpracoval a na útoku ztrestal. Začátek druhé sady opět měli navrch Pachman s J. Kalousem, když  zejména Chadim měl potíže s příjmem smečovaného servisu. Za stavu 5:1 a 7:3 bylo o osudu setu rozhodnuto, byť Chadim s Z. Kalousem ještě snížili na 7:9. Potřetí v zápase zahájili set lépe Pachman s J. Kalousem, ve zkrácené sadě vedli 7:6. Pak ale technika Z. Kalouse slavila úspěch a nahoru o míč šli Z. Kalous s Chadimem. Pachman poté srovnal na osmičky útokem a navrch přidal bodový blok. Jak bývá zvykem, Z. Kalous rychlým útokem trefil přesně a byl tu poslední míč dne. K úřadujícímu nohejbalistovi roku se ale už štěstena potřetí neotočila čelem a po jeho smečovaném podání vylétly ruce nahoru soupeři.

"Je to stříbro, ale zasloužené. Se Zdendou jsme spolu tolikrát nehráli. Cílem před turnajem bylo dostat se do čtyřky a pak jak to dopadne, tak to dopadne. V semifinále s Vary nám hořelo za zadkem, ale přiklonilo s k nám štěstí. Já ani nevěděl, kam za devítek ten balon dopadnul. Jen jsem se otočil a kluci se začali radovat. Ve finále mě hrozně trápil Jirkův servis. Nebylo příjemné jej přijímat. Dobře příjmout se mi podařilo jen asi každý druhý servis a to je ve dvojicích málo. To rozhodlo. Ani se mi tolik nedařilo na bloku. Je to o tom, že se dobře známe a Ondra je na útoku chytrý. Na to, že s Jirkou jsou oba leváci, hrají spolu velmi dobře," okomentoval finálovou porážku JAKUB CHADIM.

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ AVIA Čakovice A (Pachman, J. Kalous)
2. TJ AVIA Čakovice C (J. Chadim,  Z. Kalous)
3. NK Austin Vsetín A (Chalupa, Ftačník)
4. SK Liapor Witte Karlovy Vary B (J. Medek, Bíbr, Kokštein)

Fotogalerie:
 

Komentáře   

 
#1 Tomáš 2020-07-17 14:27
Modřice jsou zrušený? Nebo letos nehrají?
 
 
#2 Znalec 2020-07-18 09:38
Hlavně jak chtěly hrát každý týden a kvůli nim se rozhádal svaz se spoustou klubů. Pak na mistrovství ani nejedou. Něco jako Chabařovice. Kvůli těm se taky svaz hrozně rozhádal a potom v tichosti ligu prodaly. Bylo by dobré si takové věci pamatovat, až nás zase někdo bude přesvědčovat o svojí pravdě a přitom všecko bude jinak.
 
 
#3 Beneš 2020-07-18 12:56
Modřice na MR nejeli a důvod neznám ale naopak tam zase nechyběli v plné síle Čakovice, která dávali po epidemii tiskové prohlášení, že letos se žádných soutěží nebudou zúčastňovat. Holt, každý nějak jedná a nějak si počíná. Proto osobně různá prohlášení neberu. Obojí je pro nohejbal ovšem velká škoda.....
 
 
#4 M.H. 2020-07-20 12:37
V tom případě by tedy Čakovice měly vrátit medaile ...
 
 
#5 JS 2020-07-21 21:45
Už je to zas tady. Následky nesmyslnýho výmyslu vylobbovanýho dvěma kluby už nikdo nevezme zpátky. Jestli si někdo myslí že se zapomene a příští rok všichni poslušně, moc se plete. Dřív svaz spoléhal že se všichni bez řečí podřídí a když jeden ne, pošlou ho ven. Teďka kluby ukázali jak se dovedou spojit a nenechají si všechno líbit. Svaz bude muset postupovat mnohem seriózněji. Což neočekáváme, doteďka ani neoznačili viníka celého průšvihu. Proto bude víc hádání a dojde ke zlomu.
 
 
#6 Beneš 2020-07-22 11:56
Za dané situace a při vzpourách části klubů si dovedu ten zlom představit. kdo ovšem na tom prodělá bude vždy a vždy nohejbal. tak zkuste uvažovat s chladnou hlavou.
 
 
#7 JSS 2020-07-23 12:47
Naopak na tom nohejbal vydělá. Když podobu soutěže nebude rozhodovat Kleník. Model českého poháru je ideální. Je víc volna pro hráče a kluby.
 
 
#8 JS 2020-07-23 17:54
P. Beneš vy sám jste svazu nabízel pomoc s přeměnou soutěží a nic z toho nebylo. Pak si vymyslí paskvil který většina klubů odmítnula a stejnbě to zavedli. Kde je podle vás hranice důstojnosti, dokdy si mají kluby nechat všecko líbit. Omluvil se jim někdo? Už jsou tři měsíce pryč a nikdo. Vy snad takový jednání schvalujete?
 
 
#9 Beneš 2020-07-24 20:54
Samozřejmě to neschvaluji, ale na druhé straně jsme stále jeden český nohejbalový svaz a nelze připouštět, aby si každý hrál tak říkajíc na svém písečku. Tohle co udělal svaz a skupina, která vymyslela tzv. Český pohár - to je první krok k rozdělení dosud jednolitého nohejbalového svazu ČR a s tímto jako nohejbalista nemohu a nikdy nebudu souhlasit. Takto půjdeme cestou Slovenska a přemýšlí někdo nad tím, co může být s nohejbalem za pár roků? Myslíte si skutečně, že nějaká omluva prezidenta může všechno smazat? Nakolik mu byli právě kluby nápomocni při řešení situace po konci epidemie, ale vlastně dnes žádný konec epidemie ani není, jak sami vidíte. Je potřeba uvažovat s chladnou hlavou a to všichni a všechny oddíly- jsme doufám stále na stejné lodi.....
 
 
#10 JS 2020-07-24 21:34
Jestli se má situace uklidnit, musí svaz udělat gesto a přiznat chybu. Nebo i viníka který situaci zavinil. Když takovou věc nedokáže kdo má nohejbal vést a jít příkladem, jak pak chcete po klubech slušnost nebo poslušnost. Kluby jsou trestaný za každou blbost a tady někdo zničí celý rok soutěží a práci spostu klubů a nic se mu nestane. Proč je na některý jiný metr. Co budete říkat když za rok si funkcionáři co jim letošek projde vymyslí ještě větší paskvily. Jenom protože to jejich klubům bude zas vyhovovat. Jak píšete budou si hrát na vlastmí písečku. Co je na tom p. Beneš k nepochopení?