Nohec rozcestník

Nohec magazín

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
EL: Čakovické čekání na titul skončilo Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 27.10.2019

2019 elmfinale 1(Praha) Parádní reklama na nohejbal. Plná hala, bouřlivá atmosféra, utkání plné nečekaných výsledků a zvratů, hádky s rozhodčími, souboj na maximální možný počet zápasů a hlavně kvalitní výkony hráčů. To vše v součtu muselo nohejbalového diváka sledujícího finálový mač nejvyšší mužské soutěže potěšit. Kdo byl ale nadšen nejvíc? Nepochybně čakovický oddíl, který ukončil své dlouhé čekání na nejvyšší domácí metu. Letos v soutěži neztratil ani bod, takže se sluší doplnit - po zásluze. Hodnotu výhry ale dělá kvalita soupeře a Modřickým nechybělo moc, aby slavili oni.

TJ AVIA Čakovice - MNK SILNICE GROUP Modřice: 5:4

Čakovice v pozici mírného favorita, s atraktivnějším herním projevem a nulou na kontě letošních bodových ztrát. Modřice s vitrínou plnou titulů a zkušenějšími hráči. Do toho atraktivní, ale nesmírně na psychiku náročný souboj, kde žádný reparát neexistuje. K tomu zkušenosti s minulými superfinále, kde už několik skorovítězů nakonec splakalo nad výdělkem. Takový mix dával tušit, že tady se podle zaběhlých pořádků nepojede. A také nejelo. Mužské finále bylo vyvrcholením finálové soboty, kde se v pražské UNYP Areně na Podvinném mlýně (dříve Sparta Arena) o mistrovskou trofej utkali dorostenci a ženy.

Modřický trenér Gulda musel spoléhat na větší vyzrálost svých opor, kterých měl ale přece jen méně než jeho protějšek Fritz. A také na fakt, že když se povede něco nad plán, může to zatím bezchybný čakovický stroj poprvé, ale smrtelně vykolejit. A hned první zápas večera jej musel potěšit, když papírově druhý debl Doubravy s Müllerem přehrál čakovický elitní tandem. Jak k tomu došlo? V prvním setu J. Kalous a J. Chadim vedli 9:7 a po prvním odvráceném setbolu střídající Hanus poslal podání jen do sítě. Ve druhém dějství se lépe vedlo Doubravovi s Müllerem a když J. Kalous zkazil několik smečovaných podání, sada patřila Modřicím. Zkrácený set došel na osmičky a Fritz vystřídal Chadima za Pachmana. Müller se ale nemýlil a zajistil dva mečboly. Ten první čakovičtí hráči odvrátili, ale druhý Müller šlajspatou přes blok proměnil - 1:2 na sety, stav utkání 0:1.

Kučera, Z. Kalous versus Pospíšil, Rosenberk. To bylo obsazení druhého dvojkového souboje. Modřičtí se první set hledali a hlavně nečekaně dost kazili. Vlastně se vůbec nedostali do herního rytmu. Soupeř proto snadno získal pohodový náskok 9:4. Střídání Pospíšila za Gürtlera za tohoto stavu bylo už jen symbolické, vítěz setu byl znám. Jenže druhý set chybovali Čakovičtí a až stav 4:0 pro Modřice je probral. A to dokonale, protože dokázali otočit na 7:6, což bylo rozhodující. Za osmiček ale Kučerův kraťas skončil na pásce. První modřický setbol za 9:8 odmítl Z. Kalous z rychlého útoku, ten druhý Pospíšil, také z druhé, zazdil do sítě - 2:0 a stav utkání 1:1.

Na řadě byly trojice. Za Čakovice šli do hry Kučera, J. Chadim, J. Kalous, za Modřické Doubrava, Hanus, Topinka. Byl z toho očekávaný střety dvou odlišných herních stylů - rychlé čakovické kombinační hry a precizního šmejkalovského stylu z 80. let. Zpočátku soupeři hráli opatrně a v polovině první sady vedli Modřičtí 6:4. Zejména díky Kučerovi se ale Čakovice dostaly do vedení 7:6. Rychlá nahrávka Kalouse na Chadima přes nohu dělala soupeři velké problémy a byly z toho dva setboly. Na devítkách Doubrava zablokoval Kučeru, ale jen do autu. Druhý sadu už Čakovičtí sehráli hodně zostra a jejich náskok narůstal. Za stavu 8:5 už byla na Jihomoravanech vidět mírná frustrace. Sice ještě stáhli na 7:8, ale to bylo z jejich strany vše - 2:0, stav 2:1.

Teď byly na řadě Modřice, aby srovnaly krok. A povedlo se, byť s přispěním štěstí i dalších faktorů. Čakovická sestava Souček, Z. Kalous, Pachman na jedné, Pospíšil, Müller, Rosenberk na druhé straně. Obě sestavy tvořené dvojicí leváka s pravákem produkovaly podobný kombinační herní styl, který ale za první čakovickou trojicí o něco zaostal. Dlouho nebylo zřejmé, kdo urve první set, který došel na stav 9:9. Čakovický Souček poslední útok dokázal využít. V čem byl patrný viditelný rozdíl, bylo pole. Tam byli Čakovičtí lepší. Navíc jindy nekompromisní modřické komando ke své smůle nemělo nejlepší den. Viděla to i modřická lavička, která v těchto chvílích vypadala dost zaraženě. I přesto ale Modřičtí drželi řešitelný stav - 4:6, 6:8. Drze hrající Z. Kalous zajistil parádním stopbalem čtyři mečboly. Pak ale přišel kolaps Pražanů, který jejich soka polil živou vodou. Za devítek se po svém útoku už čakovičtí hráči konečně radovali, jenže míč byl posouzen jako aut. Je logické, že dar z nebes nabudil modřickou formaci. Na rozdíl do soupeře se dostala do svého obvyklého tempa a ve třetí sadě si zajistila tři mečboly. Za 8:9 trenér Fritz poslal za Součka na hřiště veterána Petřinu, zastavit Modřické už ale nedokázal - 1:2, stav utkání 2:2.

Infarktový mač srovnal skóre, oba trenéři museli stabilizovat své myšlenky a smířit se i s tím, že předzápasové kalkulace neplatí. Před nimi byl nevyzpytatelný singl, který mohl hodně napovědět. Zatímco Gulda neměl v nominaci moc o čem přemýšlet, Fritz měl na výběr ze tří hráčů. Nakonec ukázal na nejmladšího - Zdeňka Kalouse. Ten celý den hrál hodně odvážně, jenže singl není jen o odvaze, ale i o trpělivosti. Právě na ni vsadil jeho sok Hanus. Vyplatilo se, protože jako obranář potřeboval bodový příspěvek od soupeře. A Kalous potřebné chyby dodal. Na konci prvního setu se i diskutovalo s rozhodčími, sada skončila výhrou Hanuse 10:8. Ve druhém dějství se Kalous vyvaroval velké kazivosti a zpočátku vedl. Jenže pak si neodpustil údery, které do této disciplíny nepatří, a prohrával 5:7. V závěru však přitvrdil a otočil průběh. Jediný míč dělil Hanuse od výhry, ale do třetího setu jej to nezlomilo. V něm si euforicky zajistil čtyři mečboly. Kalous riskantními údery dva odvrátil, ale jeho další tvrdý úder na podání skončil v autu - 1:2, stav 2:3.

Teď bylo na modřické střídačce o hodně veseleji a bylo na Pospíšilově triu s Müllerem a Rosenberkem, aby rodící se obrys mistrovského titulu výrazně zesílilo. Na druhé straně sítě stála v první části úspěšná trojice Kučery, J. Chadima a J. Kalouse. Tedy nIc snadného. Modřický tahoun navíc nebyl ve své kůži, a tak jeho formace hrála většinu útoků přes Müllera. Toho si však Kučera začal hlídat a byl z toho stav 9:7 pro Čakovice. Těm vyšel až třetí pokus, kdy Kučera nahrávku nad pásku uklidil klepákem. Ve druhém setu byla k vidění zajímavá situace, když při polařském zákroku čakovická lavička posunula mantinel a hrálo se dál. Polovina druhého setu byla smírná 5:5, pak se také hodně diskutovalo s rozhodčími. Pospíšil se ale konečně rozehrál, zejména díky němu Modřice disponovaly čtveřicí setbolů a hned první lídr formace nekompromisně využil. Ve třetí sadě Modřice v závěru chybovaly a jejich soupeř vedl 9:7. Když Chadim údržbový míč napálil do sítě, bylo srovnáno. Poslední možný míč dokonal smolný Pospíšilův den, když na rychlou, ale moc nízkou nahrávku Kalouse, se kterou by Chadim měl velké potíže, reagoval dotekem sítě - 2:1, stav 3:3.

Souboj poražených z prvního kola, to byl zápas Součka, Z. Kalouse, Pachmana s Doubravou, Hanusem a Topinkou. Čakovická trojice netlačila na pilu, ale trpělivě střádala body zejména díky dobré obranné činnosti. Naopak Doubrava se ze vzdálenější nahrávky nedokázal prosazovat. Vedení 7:3 a střídání Topinky Spoustou naznačilo vítěze setu. Ten druhý pod Kalousovou taktovkou napodobil první (7:3) a na konci z toho bylo šest mečbolů. Tři první pokusy Modřičtí ještě zvrátili, ale další zkažené Hanusovo podání uzavřelo účet - 2:0, stav 4:3.

V hale bylo pěkné horko a iniciativu převzali čakovičtí fandové, kterých byla v hale optická většina. Dva pokusy na výhru, to nebyla špatná výchozí pozice. Do dvojek vyslal trenér Fritz J. Kalouse s J: Chadimem a ti jej ani napodruhé nepotěšili. Pospíšil s Rosenberkem nehráli oslnivě, v prvním setu vedli 5:3, prohrávali 5:6 a 7:9. Za 9:8 Kalous z druhé chyboval a stav byl srovnán. Velkou přestřelku za devítek rozhodl Rosenberk úderem k lajně a byla z toho další z mnoha diskusí s rozhodčími. Set byl přiznán Modřicím. Ty ve druhé setu odskočily na 8:6 a netrpělivý Kalous znovu z druhé chyboval. Čakovičtí ještě vystřídali Chadima za Pachmana, ale druhý mečbol už Modřice proměnily - 0:2, stav 4:4.

Nervák gradoval posledním možným zápasem. Televizní všesportovní divák, který není kovaným nohejbalistou, se asi divil, jak dlouho trvá nohejbalové utkání - a to se ještě hrálo v hale. Tady už není co tipovat, tohle je souboj nervů. Už není možnost zaváhání napravit. Mladé čakovické duo Kučera, Z. Kalous vyhrálo první debl a stejně na tom jsou i oba modřičtí matadoři Müller a Doubrava. Začátek mače je plný chyb z obou stran, v polovině je to 6:5 pro Modřice. Jeden bod rozdílu jim vydrží do stavu 9:8. Kalousova zatáčka rovná stav a na hřiště za něj posílá trenér Fritz T. Chadima. Předlouhou devítkovou výměnu končí Chadimův lehký útok, který Müller zpracovává za sebe. Tím modřická psychika dostává poslední, smrtelný úder. Ve druhém setu hrají Čakovice v základním složení, Modřicím vázne jak příprava, tak zakončení útoku. Po opakovaných Müllerových chybách byl stav 6:2 pro Čakovice a už i modřická lavička věděla, že i přes Müllerovo střídání Hanusem se bude dohrávat jen z povinnosti - 2:0, konečný stav 5:4. Pražský tým tak ukončil čekání na titul.

Těžká porážka nutí k zamyšlení, ale nikdy nebolí tolik jako právě těsná prohra. Modřický tým měl k titulu hodně blízko. Velké hrubky v rozhodujících míčích v podání nejzkušenějších reprezentantů však jeho šanci pohřbily. Trenér PETR GULDA prožil další smutné finále. "Mohli jsme dnes vyhrát a měli. Za stavu 3:2 šla naše elitní trojice a kdyby vyhrála, zřejmě bychom utkání už dotáhli do konce. Druhou příležitost jsme měli v poslední dvojce, tam nás hrubá chyba v prvním setu srazila dolů. Celou dobu bodujeme bez problému a poslední míč nezabodujeme, a to ani na dva pokusy. To se nám v takovém utkání prostě nesmí stát. Celkově jsme ale udělali hodně chyb. Největší rozdíl mezi námi a soupeřem byla hra v poli. Čakovičtí hráči toho chytili o hodně víc. A co mě překvapilo, naši klíčoví hráči dnes neměli svůj den. Nevím, čím si to mám vysvětlit. Těžko jim to můžu vyčítat, když celou sezónu táhnou mančaft a dělají většinu bodů. Stane se, takový je sport. Naopak hodně dobře zahrál Honza Hanus. On se potřebuje nabudit a udržel nervy. Čakovice si vítězství zaslouží za celou sezónu v lize. Styl nohejbalu, který jim Míra Fritz vtlouká do hlavy, se mi moc líbí. Myslím že teď několik let jim bude těžké titul sebrat. Navíc mají hodně početný kádr. Já zde měl dnes na lavičce kluky z béčka, kteří si však zasloužili zde být. Oni mají minimálně devět až deset vyrovnaných hráčů. Jestli je pro nás druhé místo úspěch či neúspěch, teď říci nedokážu."

Co z herního hlediska říci k utkání? Je obehranou písničkou, že v halovém prostředí má střetnutí větší spád, dynamiku i bouřlivější atmosféru. Letošní finále se jistě zařadí mezi ta nejlepší. Experti možná budou oponovat, protože k vidění bylo i množství chyb, vynucených i nevynucených. Na druhou stranu se v něm hrál zatím největší podíl nohejbalové moderny a za riskantní hru i rychlost provedení se prostě daň platí. K modernímu stylu patřilo i nebývalé zapojení leváků na obou stranách sítě do útočných aktivit jak ve dvojkách, tak trojkách. Zejména trenér Fritz dovedl téměř k dokonalosti herní schéma, se kterým sám v lize i reprezentaci rozvracel obrany protivníků. K tomuto účelu má vhodnou typologii hráčů. I přesto slavit nemusel. Modřický trenér Gulda byl méně viditelný, ale i přes hráčský deficit taktiku proti čakovické ofenzivní smršti vystavěl dobrou. Rozhodovaly tak detaily a jak to u takových mačů bývá, psychika. Zatímco na čakovické straně nikdo z hráčů výrazně neselhal (nepočítáme-li někdy extrémní drzost, spojenou s chybami), u Modřic ano. Výkony Rosenberka v jeho prvním deblu, Pospíšila v obou trojkách i Müllera v jeho druhé dvojce byly nečekaně slabé a rozhodly o výsledku.

Z hlediska herních činností byla zajímavou již zmíněná nahrávka u obou čakovických a Pospíšilovy trojice. Polařsky byly lepší čakovičtí zadáci, kteří však někdy až příliš operují na výsečích, protínající čáry hřiště. Naopak jim ale prošlo minimum zkrácených míčů, což se nedá říci o modřických polařích. Velmi špatně reagovali modřičtí polaři na útok z rychlé nahrávky nad nebo za síť, pořád je to táhlo do hřiště. V útočném herním systému pravák - levák to vždy mají těžké bránící blokaři, i proto se tentokrát žádné blokařské řádění nekonalo. Absolutorium na straně vítěze zaslouží především Kučera, J. Chadim a J. Kalous, kteří hráli velmi účelně, solidně zahráli ale všichni. Co také rozhodlo, že trenérem nevyužití čakovičtí hráči dokázali upozadit své ego za týmovou strategií. Na modřické straně stojí nejvýše Hanus a nebýt výpadku v osledním deblu, tak i Müller. Dobře zahráli i Doubrava a Topinka.

Konečné pořadí soutěže:

1. TJ AVIA Čakovice, 2. MNK SILNICE GROUP Modřice, 3. SK LIAPOR WITTE Karlovy Vary, 4. NK CLIMAX Vsetín, 5. TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice, 6. SK Šacung Benešov 1947, 7. SKN Žatec, 8. SK Start Praha.

Fotogalerie:

 

Komentáře   

 
#1 Fanda 2019-10-28 06:40
Zápas nádherný, mohl skončit dřív.Prohru Modřic bych neviděl ve slabé lavičce, jak píše pan "trenér" Gulda, ale v koučinku.Jasně podle mě nejslabší článek Modřic. Naprostý alibismus, nereagování na vývoj v setu,špatné střídání.At se koukne na záznam na tajmy, to je katastrofa.
 
 
#2 Michal.Nemec 2019-10-28 09:49
Foto a zapisy ze Superfinale: http://nohejbal-caslav.cz/index.php/13-vysledkovy-servis/608-superfinale-2019
 
 
#3 VH 2019-10-28 20:40
K těm zákrokům čakovických hráčů na střídačce by se výborně hodila jedna "hláška" Okamury z videa na youtube, kde někdo ze všech možných jeho projevů sestříhal, jak komentuje hokejové utkání Česko-Korea. Znělo to nějak takhle: "Tak je to jasný signál, a to znamená rozšiř ty mantinely." :D
 
 
#4 Tom 2019-10-29 16:15
Gratulace do Čakovic. Ale co se mi nelíbílo jsou jejich několik atakování na rozhodčí. Neznám jiný sport kde tak často můžou hráči nebo trenér nabíhat na rozhodří a hádat se s nima. Je jedno jestli měli pravdu nebo ne. Nedivím se když si tohle rozhodčí nechají líbit v přímém přenosu před celou republikou, že už v žádný soutěži nebudou mít u hráčů respekt.
 
 
#5 Petr 2019-10-30 04:02
Jak píše Fanda. Slabší koučink na straně Modřic byl patrný...u Čakovic viditelná vůdci role a jasné pokyny Fritze. Gulda velmi slabý a možná se ukazuje,že za minulými úspěchy Modřic stojí zejména vysoká hráčská kvalita, ne trenérský um. Myslim si,že Modřice čeká ústup ze slávy. Čakovice byli prostě lépe připraveny po všech stránkách a více chtěli. Modřice neměli šťávu jako kdysi. A co se týče obézních hráčů na hřišti....tomu se mí kamarádi z nenohejbaloveho prostředí hodně nasmáli ;)
 
 
#6 Znalec 2019-11-13 12:03
Posunutý mantinel ve finále od lavičky Čakovic je samozřejmě proti pravidlům nohejbalu. Divím se jak rozhodčí jasnou věc u nejdůležitějšíh o zápasu ligy nechali projít. Hráč sice může hrát z trávy, tribůny nebo skočit na mantinel, ale jenom tento hráč nikdo jiný. Rozhodně nemůžou jeho spoluhráči za rozehraný hry měnit hrací rozměr, tak by svýmu týmu získali výhodu. Úplně stejně by potom mohli tlačit mantinely dovnitř a zmenšovat hřiště když na jejich straně zrovna hraje soupeř. Protože se přijalo hraní všude a je to ještě nový možná si některý míň zkušený rozhodčí vysvětlují pravidla po svým.
 
 
#7 JR 2019-11-18 22:51
Je to nové pravidlo a bude třeba, aby si to sedlo. Osobně s tím problém nemám. Když by tlačili směrem do hřiště dalo by se to posoudit jako nesportovní chování za ŽK.