Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


EL: Modřice, nebo Čakovice - profil finalistů Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pátek, 25.10.2019

2019 elmfinaleprofil 1(Praha) Již jen den zbývá do očekávané události nohejbalového dění, mistrovské korunovace nejlepších družstev trojice nejvyšších ligových soutěží v kategoriích mužů, žen a dorostenců. V pražské UNYP Areně na Podvinném mlýně se v sobotu o nejcennější tuzemskou trofej utkají nejprve dorostenci (od 9:00), následování ženami (od 12:00) a muži (od 17:30). Jak vypadají ambice obou finalistů v elitní mužské kategorii, resp. co hraje v modřický nebo naopak čakovický prospěch?

Kluby

Jak Čakovice tak zejména Modřice nepatří mezi úplně nejstarší kluby na nohejbalové scéně, ale ani to už nejsou žádní zajíčkové, natož rychlokvašky. Do nejvyšší soutěže Čakovice vstoupily v roce 1995, Modřice o dva roky později. Oba kluby v současnosti patří k největším v republice a disponují širokou základnou od začínající mládeže po dospělé. Na velké výši je výchovný systém. Jsou i zdatnými pořadateli. Rozdíl je v zapojení funkcionářů do orgánů ČNS, tady mají Čakovice oproti svému moravskému soupeři deficit.

Osobnost trenérů

Jak čakovický Miroslav Fritz, tak modřický Petr Gulda patří k tomu nejlepšímu, co česká trenérská škola momentálně nabízí. A jejich rukopis je na svěřených týmech znát. Navíc oba mají za sebou bohatou a úspěšnou hráčskou kariéru, včetně reprezentace. Co je zřejmě nejdůležitější, jejich svěřenci jim věří. Tady mezi rivaly není většího rozdílu.

Početnost družstva

Obě družstva mají v kádru dost vlastních odchovanců, ale i hráčů původem z jiných oddílů. Základní kádr mají mnohem širší Čakovice, které letos byly schopny v play-off nastoupit s 12 borci, z toho hned devítka hráčů je silně vytěžována. Modřičtí staví na základní sedmičce nohejbalistů. V tomto ohledu má výrazně větší kombinační možnosti čakovický trenér, kterému by ani případné zdravotních potíže či zranění hráče nemuselo zápasové plány výrazněji ohrozit.

Věk a zkušenosti družstva

Průměrný věk základního kádru pražského družstva je 24 let. Nejstaršími hráči jsou Onděj Cibulka a Onděj Pachman (oba ročník 1990), nejmladším Zdeněk Kalous (2001). U Modřic věkový průměr družstva činí 27,5 let. Nejstaršími hráči jsou Martin Müller a Jiří Doubrava (oba 1985), nejmladším Jan Hanus (1998). Oba týmy tak patří mezi mladší, Čakovice dokonce mají nejnižší věkový průměr v soutěži. V obou družstvech nejdeme dost hráčů, kteří jsou členy reprezentačního výběru nebo jeho aspiranty, a kteří mají medaile jak z dlouhodobých, tak jednorázových domácích nebo mezinárodních soutěží.

2019 elmfinaleprofil 2Jednotlivé disciplíny

V disciplíně jednotlivců má čakovický trenér mnohem větší výběr. Jak oba Kalousové, tak i Kučera patří mezi elitní singlisty. U Modřic může kromě Hanuse trenér sáhnout i po Doubravovi, oba však ve střetu s čakovickými singlisty nebudou favority. Ve dvojkách Modřice vydělají na zrušené vložence. I tady však o něco výše stojí čakovické sestavy, umožňující již výše zmíněnou větší variabilitu. Za zmínku stojí, že ve finále nemusí nastoupit ani jeden debl s dvojicí praváků. U trojek je díky Pospíšilově komandu mírná převaha na modřické straně, otázkou je malá sehranost Doubravovy formace. Ale ani Součkova čakovická trojka jako č. 2 nepatří k pouze průměrným. Tady se papírově zdá o minimálně jeden zápasový bod lepší čakovické družstvo.

Zkušenosti s finálovými utkáními

Na získané tituly vedou Modřice 11:0 a všechny se zrodily během posledních 16 let (první v roce 2003 právě ve finále s Čakovicemi). Je zřejmé, že odtud může pramenit silné sebevědomí moravských hráčů. Na čakovické straně naopak může být hlad po prolomení dlouhého čekání na titul. Řada současných modřických i čakovických hráčů ale také zažila neúspěšná finále. V součtu by faktor vítěze měl být na modřické straně.

Letošní forma

Modřicím chybí hráči z předešlých sezón typu Pavla Kopa či Radka Pelikána. To se odrazilo na letošní základní části, která ale mohla dopadnout i hůře. V play-off už to i díky posílení kádru bylo výrazně lepší, ale stále to není modřická drtící mašina let předchozích. To Čakovice letos od začátku válí a podařilo se jim nejen zkosolidovat jednotlivé sestavy, ale i vyhnout se dříve běžným výpadkům v některých částech utkání. Výsledkem je nula na kontě ztracených bodů a jen minimum utkání, kde by soupeř živil naději na bodový zisk. V tomto ohledu jsou Pražané ve výhodě.

Vzájemná bilance

Ta letošní extraligová hovoří jasně v čakovický prospěch - 2 výhry při skóre 12:5. V období posledních čtyř let se jedná o vzájemnou bilanci 4:2:2 z pohledu Čakovic. Poslední výhra družstva Modřic je už více než tři roky stará. Na letošním MČR trojic uspěly oba kluby - Modřice braly zlato, Čakovice obě zbylé medaile. Na MČR jednotlivců se ani Modřicím ani Čakovicím nevedlo, vzájemný souboj v osmifinále dopadl pro Modřice. MČR dvojic se letos nekonalo. Faktor vzájemné bilance tedy nahrává pražskému celku.

2019 elmfinaleprofil 3Role favorita

Někomu sedí, někomu ne. Čakovice jsou favoritem, ale mírným. Pro sportovní soutěž není nic horšího, než když soutěž má předem známého vítěze. Naštěstí současný systém extraligy pro někoho možná není tolik spravedlivý, ale je určitě právě z tohoto pohledu atraktivní do posledního mače. Pro svaz je otevřený výsledek finále požehnáním.

Psychika družstva

Není klišé, že při superfinále se všechno předchozí maže. Není to běžné extraligové utkání, charakterem je blíže jednorázové akci. Nemožnost opravy, našlapané tribuny, přímý televizní přenos a další speciality tohoto výjimečného duelu silným osobnostem vyhovuje. Ale ne každý hráč je silnou osobností. Někdy se stává, že hráč se ve snaze zakrýt momentální slabost pouští do riskantních akcí. Na jiném se může podepsat přehnané sebevědomí. A jiný se prostě složí. S tím vším musí trenéři kalkulovat. Papírově je na tom lépe zkušenější modřická sestava, ale i čakovičtí hráči udělali v tomto ohledu větší posun. Možná pro ně může být nevýhodu, že letos neprožili ani jednu krizovou situaci a pokud by přišla zrovna ve finále...?

Halové prostředí

Nohejbalové specifikum, kdy se soutěž začíná v halách, pak přechází na venkovní kurty a poté vyvrcholí znovu v hale, také může lecos ovlivňovat. Modřice patří do dvojice extraligových družstev, kterým halové prostředí sedí. Naopak čakovičtí hráči se nejlépe cítí na venkovním pořádném "letišti". Hala na Podvinném mlýně má sice mantinely, ale nepatří mezi nejmenší. Navíc do hry vstupuje i letošní novinka - možnost odehrání míče z dříve mimoherního prostoru. Přesto by hala měla nahrávat Modřicím. Tím, že se hraje v Praze, by naopak divácká podpora měla být na domácí straně.

Faktor X

Jak přiznávají oba trenéři a už několik superfinále v praxi ukázalo, možné je úplně všechno a téměř jasný vítěz může nakonec odejít z haly "jen" se stříbrem. Může to být kolektivní výhra, stejně tak se může zdravě zbláznit jednotlivec a finále proměnit v one man show. Je krásné, že tohle lze jen těžko odhadnout.

Aktuální informace k finále extraligy TJ Avia Čakovice - MNK Silnice Group Modřice na stránkách ČNS

 

 

Komentáře   

 
#1 Marcel 2019-10-25 22:20
Pěkná analýza, pane Maršálku. Díky za ni :)