Nejčtenější články - Soutěže mužů

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
Titul zůstal v Čelákovicích Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 01.07.2019

2019 mcr1m 01(Čelákovice) Mí-ša, Mí-ša... Po dlouhé době znělo areálem, ve kterém se hrálo mistrovství republiky jednotlivců mužů, pořádné fandění. V Čelákovicích se ujali pořadatelské úlohy se ctí. Pár drobných nedostatků se dá jistě odpustit, zejména s ohledem na fakt, že kromě mužské kategorie zde o titul bojovali i ženy, dorostenci a starší žáci. Organizátory mohla těšit nejen zvládnutá akce, ale i její sportovní výsledek. V hlavní kategorii se na nejvyšší stupínek postavila místní singlová jednička Michal Kolenský, který ve finále, i s přispěním letního žáru, zdolal vsetínského Ladislava Stupáka. O bronz si to rozdala dvě překvapení dne, prostějovský Roba a českobrodský Janík.

Slunce žhnulo a již brzy ráno na tenisové kurty vyběhlo celkem 32 mužů. A nejen Češi a Slováci v barvách tuzemských klubů. Formou hostování si český šampionát přišli vyzkoušet i čtyři cizinci mimo země bývalé československé federace. Sem tam ale byly zároveň slyšet hlasy, které rozporovaly fakt, že by zmíněná čtveřice ve svých zemích nehrála svazovou soutěž.

"Na začátku byl dobrý nápad oživit šampionát singlistů. Poté jsme hledali způsob, jak zajistit, aby zahraniční hráči mohli legálně startovat. Stav je takový, že v současnosti ze zemí UNIF pouze ČR a možná Slovensko mají kvalitní vnitřní předpisy, které se doržují. UNIF sdružuje další země, jež jsou někdy v plenkách a nemají soutěže ani upravující legislativu. Proto musíme vycházet z té naší. My jsme už před pár lety upravili v  předpisech start zahraničních hráčů. Buď se hráč stane plnohodnotým členem oddílu, nebo je variantou hostování. Hostující hráč, který u nás startuje, nesmí do té doby v tomto roce odehrát žádné utkání dlouhodobé soutěže. Proto jsme nyní na jednotlivé nohejbalové asociace UNIF rozeslali žádost, zda jsou schopny potvrdit tuto skutečnost. Na tomto základě jsme hostování po obdržení potvrzení schválili. Osobně vím, že to není úplně nejčistší, jako kdybychom udělali otevřené mistrovství ČR. Nebo kdyby na úrovni UNIF existovaly registry jako u nás v ČNS. Pohybujeme se na hraně, jak to posuzovat. Není moc reálné to dál ověřovat. Vždy upřednostňuji posun našeho sportu a skutečnost, že tady mohli zahraniční singlisté startovat, je určitě plusem. Letos jsme žádnou námitku nemuseli řešit. Pro další rok už můžeme s naší legislativou pracovat tak, aby to bylo jednodušší," osvětlil problematiku prezident ČNS a UNIF KAMIL KLENÍK. 

Singlisté byli rozřazeni do osmi základních skupin, ze kterých dva nejlepší postupovali do vyřazovací části. Je jen škoda, že na rozdíl od posledních let šampionátu chyběl nejen obhájce (Z. Kalous), ale i některá další velká jména této disciplíny - mj. J. Kalous, Plachý, Doubrava, Kop, Mrákava, P. Vít... Jak už to bývá, některé skupiny byly slabší, jiné silnější. Prvenství v nich nakonec vyválčili Kolenský (Čelákovice A), Příhoda (Holice), Hanus (Modřice A), Bareš (Čelákovice B), O. Vít (Žatec), Kolly (Legendy), Stupák (Vsetín A) a Šimáně (Příšovice A). Ze druhých míst k nim do osmifinále přibyli Sorean (Jizerní Vtelno A), Janík (Č. Brod B), Sýkora (Č. Brod A), Harsanyi (Vrdy), Roba (Prostějov A), Brutovský (Vsetín B), T. Cibulka (Č. Brod C) a Kučera (Čakovice A). Mezi těmi, kteří se do play-off neprobovali, byli např. Beránek (Slaný), Pachman (Čakovice B), Hron (K. Vary B), Bíbr (K. Vary A ) či Chalupa (Vsetín C).

V osmifinále se vesměs prosazovali favorité a v této fázi se s turnajem poměrně jednoznačně loučili zbývající cizinci, s výjimkou obou slovenských hráčů. Naopak velmi těžké třísetové vítězné souboje museli svést Brutovský s Příhodou nebo Hanus s bývalým mistrem této disciplíny Kučerou. Chleba se tradičně lámal ve čtvrtfinále. I tady byly některé zápasy jednoznačné a jiné vyčerpávající. Do první kategorie se řadí výhry Kolenského nad Brutovským a Stupáka nad Sýkorou. To zápas Roby s Hanusem rozhodoval až poslední možný míč. Největší bomba pak vybuchla v zápase, kde sváteční singlista Janík skolil v koncovkách setů jednoho z největších favoritů - O. Víta.

Dlouhý den mělo plně v režii slunce a horké počasí, a bylo to na výkonech hráčů znát. Zřejmě i proto obě semifinále nepřinesla nějaké velké bitvy. Zatímco Stupák povolil Janíkovi zisk jen jedenácti míčů, Kolenský Robovi ještě o čtyři méně. Ale poražení zase tak nesmutnili, svým umístěním překročili své předstartovní ambice. Vyčerpaný Janík bojoval, ale mladší Roba jej v souboji o bronzovou medaili jednoduše uštval.

"Umístění ve čtyřce je i pro mě velkým překvapením. Na to, že singl soutěžně nehraji, jen si ho občas kopnu na konci tréninku, to nebylo špatné. Ve skupině jsem se dlouho nemohl trefit, nějak mi neseděly nové balony. Ve čtvrtfinále se mi podařilo porazit Ondru Víta, což asi moc nečekal. Sedl mi servis jako blázen, dařilo se mi soupeře zatlačit. Chodil jsem agresivně na halfvolej a on neměl kam dát bod. Měl jsem ale i kliku. V semifinále s Lacem Stupákem mi to přestalo lepit,  zato jemu se dařilo. A zápas o bronz s Robou? Už v lize jsem viděl, že je hodně běhavý. Neměl jsem sílu, abych ho udolal. Počasí udělalo své, nejsem na to zvyklý. On mi všechno vracel a to nejde hrát," popsal cestu turnajem MARTIN JANÍK.

"Je to super pocit. Po třech dorosteneckých medailích mám první velkou v mužích. Můj největší úspěch kariéry. Vůbec jsem to nečekal, vždyť už ve skupině jsem narazil na Karla Hrona s Ondrou Vítem. Vylézal jsem pavoukem nahoru, třeba s Honzou Hanusem to bylo o balon se štěstím. Až v semifinále mě Kolenský dostal. Předváděl takovou "jinou" hru, mně to vůbec nevyhovalo. Naštěstí jsem si všev ynahradil v zápase o bronz. Janík předtím vyřadil Ondru Víta a věděl jsem, že to nebude lehké. Sám jsem byl překvapen, že se mi tak dařilo a cítil jsem, že jsem lepší,"  řekl TOMÁŠ ROBA.

Finále by asi za normálního počasí bylo hodně zajímavé,  vlastně bylo i tak... Jenže na Stupákovi bylo přece jen vidět, že mele z posledního. Na do té doby pohodové výkony s minimem kiksů v rozhodujícím mači nenavázal a kupil jednu nevynucenou chybu za druhou. Ani Kolenský se jich nevyvaroval, ale s přibývajícím stavem byl obezřetnější a těžil z nepřesností svého rivala. V prvním setu Stupák vedl 5:3, ale kazil jeden servis za druhým. Kolenský naopak chyboval spíše při útocích po mezihře. Po dalších omylech vsetínského borce na útoku naběhly domácí modle v koncovce tři setboly. První odmítl Stupák nádhernou šlajspatou, další už neodvrátil. Do druhé sady ale vstoupil pravou nohou, vedl 3:0. Ale Kolenský se ještě na trojkách srovnal. Od stavu 5:5 už bylo vidět, že Stupák nemá z čeho brát síly a začal hrát na maximální riziko. Nepomohl ani oddechový čas, prohrával 5:8. Za stavu 8:6 Kolenský trefil skvěle zadní roh Stupákova hřiště a měl rázem čtyři mečboly. První znovu Stupák odvrátil, ale jeho riskantní podání skončilo těsně v autu. Domácí radost mohla vypuknout.

Z poraženého finalisty došlova stříkal pot a bylo evidentní, že je rád za konec turnaje. "Byl to náročný den už od rána. Vlastně už cestaz Košic a ještě k tomu nejsem úplně v pohodě. No nevadí, dnes vyhrál Michal. Celý den je hrozné horko, mám toho opravdu dost. Měl jsem lehkou skupinu, v pavouku to také celkem dobře vyšlo. Do souboje o zlato jsem vlastně neztratil ani set. Až to finále... Hodně jsem kazil, přece jen celý den smečuji podání a už nebylo kde brát. Stříbro beru, je to pořád medaile. Ale mohlo být lépe," řekl LADISLAV STUPÁK.

Únava byla patrná i na MARTINU FLEKAČOVI, řediteli turnaje. "Ze sportovní stránky turnaje jsem si toho moc neužil. Celý den jsem tady lítal po kurtech. Po organizační stránce jsem spokojen. Jen mě mrzí, že nám nevyšli vstříc s volejbalovými kurty. Mohli jsme udělat všechno pohromadě. Takhle musely ženy hrát část turnaje stranou. Hodně mě potěšila divácká účast, za celý den se tu mohly vystřídat čtyři stovky, možná i více lidí. Když to srovnám s předchozími šampionáty, kde se finále hrálo před dvacítkou lidí, je to opravdu velký posun. Pro hráče to byla důstojná atmosféra. Organizačně jsme akci snad zvládli, i přes velký počet kurtů jsme stíhali jejich úpravu. Turnaj skončil včas. A že vyhrál náš Míša? Kdo ho zná, ví, že se nikdy při hře nezpotí. Chodí běhat, fyzičku má dobrou a dneska bylo vidět, že v horku vyhrál právě na fyzičku. Kdežto Laco šlapal vodu. Mé celkové hodnocení je jaednoduché - je za námi půl roku náročné práce, ale stálo za to takovou akci zorganizovat."

Jednou z doplňkových akcí bylo přátelské mezistátní utkání české a polské mužské reprezentace v příbuzném sportu nohejbalu - teqballu. Češi nakonec byli výsledkem 3:2 úspěšnější.

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice A (Kolenský)
2. NK CLIMAX Vsetín A (Stupák)
3. TJ Sokol I Prostějov A (Roba)
4. TJ Slavoj Český Brod B (Janík)

Fotogalerie:

 

Komentáře   

 
#1 Ivan Matia 2019-07-02 04:33
"(...) `Pohybujeme se na hraně, jak to posuzovat. Není moc reálné to dál ověřovat. Vždy upřednostňuji posun našeho sportu a skutečnost, že tady mohli zahraniční singlisté startovat, je určitě plusem (...),` osvětlil problematiku prezident ČNS a UNIF KAMIL KLENÍK."

Vážený pán prezident UNIF, EFTA a ČNS, dovoľte mi pozastaviť sa nad slovkom "VŽDY" vo Vašom citovanom výroku, pretože by som sa rád dozvedel odpovede na nasledujúce otázky:
1. Prečo sa českí singlisti a singlistky nezúčastnili premiérového ročníka turnaja Esther Jordi Trophy 2018 vo švajčiarskom Bazileji, konaného na počesť zosnulej spoluzakladateľ ky IFTA?
2. Prečo nebol v Nohec magazíne uverejnený článok "Bazilejské zvony" o tomto podujatí aj s fotodokumentáci ou napriek autorskej dohode a súhlasu redakcie?
3. Je Nohec magazín ako proklamované "centrum informací s diskusí" cenzurovaný zo strany ČNS?

S poďakovaním za očakávané odpovede a športovým pozdravom
Ivan Matia, Košice
 
 
#2 Pavel S. 2019-07-02 07:44
Svaz dává nohecmagazinu kolem 150 000 Kč a je to svazové medium. Nikdy si nedovolili psát něco negativního o Kleníkovi a svazu.
 
 
#3 Martin Spilka 2019-07-02 07:49
to Pavel S: Mohu se zeptat co to má společného k tomuto článku? Díky moc..
 
 
#4 Martin Spilka 2019-07-02 08:01
Krátká reportáž v SN

https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/ostatni/fojtikova-je-potreti-za-sebou-domaci-nohejbalovou-mistryni-na-domaci-pude-slavil-kolensky/5d17d0bbfccd259ea4cf7757
 
 
#5 Martin Maršálek 2019-07-02 08:08
Ahoj Ivane, za mě mohu dodat odpovědi na otázky 2. a 3. Reportáž z Bazilejských zvonů jsme měli v úmyslu dát. Jenže pak jsme zjistili, že se jedná o cca čtvrt roku starou věc. Proč podklady nebyly předány pár dní po akci, kdy to bylo aktuální? A k odpovědi 3. Teď zrovna nade mnou stojí prezident Kleník, kontroluje co píšu a na stůl položil nějaké bankovky. Na detaily takových situací se můžete přímo zeptat jeho - vlevo nahoře na NM je od toho rubrika.
 
 
#6 Ivan Matia 2019-07-02 08:54
Pre Martina Maršálka (I. časť):
Text e-mailovej správy z 26.2.2019 - 10:30:
"Ahoj Martin, v prílohe je avizovaný článok (Bazilejské zvony) pre Nohec magazín aj s fotografiami. Ďalšie prílohy sú pre Tvoju informáciu a týkajú sa situácie, ktorá nastala počas konania MS FIFTA 2018 juniorov U-18 a mixov U-21 v maďarskom Szentesi (viď P.S.). S pozdravom IM".

Text e-mailovej odpovede z 26.2.2019 - 11:08:
"Ahoj Ivane, hackerský útok do článku dávat nebudeme. To je naprosto běžná věc, která se třeba i Nohec magazínu děje min. 1x ročně. Je to daň moderní technice. Administrátor to vždy opraví a jede se dál. Článek z Basileje pochopitelně rádi v nejbližší době publikujeme a děkujeme za něj. Se sportovním pozdravem NOHEC MAGAZÍN, Centrum nohejbalových informací, Martin Maršálek - redaktor a editor".
 
 
#7 Ivan Matia 2019-07-02 09:06
Pre Martina Maršálka (II. časť):
Z citovaných e-mailov dosť jasne vyplýva, prečo ma Tvoje odpovede #5 prekvapili.
("Článek z Basileje pochopitelně rádi v nejbližší době publikujeme a děkujeme za něj").
Okrem toho som prekvapený aj preto, že môj príspevok #1 nebol určený Tebe. Týkal sa vyjadrenia prezidenta UNIF, EFTA a ČNS k hosťovaniam zahraničných hráčov na MČR 2019.
So športovým pozdravom
Ivan Matia, Košice
 
 
#8 Karloss 2019-07-02 12:06
Dokonce i veškeré komentáře proti Knedlíkovi jsou cenzurovány, apropo, Ivan Matia se tu porad necim ohani, ale neni to ten človek, který vzal pár romských detí ze slovenska a žil z dotací, které dostával na jejich rozvoj???
 
 
#9 Ivan Matia 2019-07-02 17:15
Pre anonymného Karlossa #8:
http://www.nohecmagazin.cz/index.php/svet/1938-matia-jsme-ikanovani-e-hrajeme-nohejbal
Ivan Matia, Košice
 
 
#10 Roman 2019-07-10 13:32
A naše informace se potvrdili. Rumunský hráči z Jizerního Vtelna normálně hrajou pár dní od mistrovství ČR doma v Rumunsku svoje soutěže. Ve snaze přilákat lidi se u nás neštítili porušovat všechny řády se zákazem dvojího startu. Jak chtějí od lidí vymáhat pokuty když sami svoje řády porušujou!