Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Na trojkový trůn se vrací Modřice Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 02.06.2019

2019 mcr3m 01(Praha) 50 ročníků jela nejstarší svazová jednorázovka v zaběhlých kolejích. 51. ročník přinesl podstatnou novinku - vítěz mistrovství ČR trojic mužů po roce o svou korunu nepřijde. Alespoň tak je to naplánováno. Naopak nepřinesl žádnou výsledkovou bombu, o medaile si to rozdaly dvě trojky letos zatím dominantních Čakovic, jedna dominantní modřická trojice a jediným překvapením v medailových soubojích je účast Žatce. Zlato po roční pauze opět visí na krku Pospíšila, Müllera a Rosenberka, kteří sice nepředvedli bůhvíjakou parádní jízdu, ale vždy byli o kousek lepší, zkušenější či šťastnější - a to na titul nakonec stačilo.

Po delší odmlce se o mužský titul hrálo v hlavním městě. Květnové hodně proměnlivé počasí vystřídal vlídný červnový vstup. Možná až příliš vlídný, bylo nebývale teplo a slunečno. Na pražském Balkáně se hrálo nezvykle na tenisových kurtech a ne každý z předpokládaných favoritů se s tím vypořádal. Smutným, ale poslední roky ničím výjimečným, byl počet sestav. Přece jen (a i s ohledem na novou dvouroční periodicitu) se očekávalo více než 17 trojic. Z toho navíc dvě byly přijaty s výjimkou pro pozdní zaslání přihlášky.

Trojice byly rozřazeny do čtyřech základních skupin. V áčku se o postup poprala trojice sestav se stejným bodovým ziskem, postup vybojovaly Karlovy Vary A (J. Medek, Bíbr, Kokštein) a Vsetín A (Chalupa, Majštiník, Gargulák, Stupák). Černý Petr tak "na matematiku" zůstal v rukou Čelákovic B, čtvrté skončilo Dynamo České Budějovice. V pětičlenném béčku se nejlépe vedlo Modřicím (Pospíšil, Müller, Rosenberk) a Čakovicím C (Pachman, T. Chadim, Vacek), za nimi zůstaly Vsetín B, Šacung A a Start. Ve skupině C si postup zajistily Čakovice A (Kučera, J. Chadim, J. Kalous) a Žatec (Jůzek, O. a P. Vítové), domů odjížděly Český Brod A a Šacung B. V déčku se radovaly Čakovice B (Souček, Z. Kalous, Fík) a Čelákovice A (Kilík, Kolenský, Holas, Matura), o něco smutnější zůstala béčka Karlových Varů a Českého Brodu.

Ve čtvrtfinále byl jediným pohodovým zápasem vítězný souboj Modřic s áčkem Čelákovic. Mnohem vyrovnanější byly souboje Čakovic B se Vsetínem A i Žatce s Karlovými Vary A. A také oddílové derby Čakovic A a C, které ukončilo naděje obhájce. "Už dopředu bylo jasné, že klubové derby bude nejtěžším zápasem, který nás může potkat. Nebyli jsme schopni dát bod, znervózněli jsme a to pro roli favorita nebylo dobré. Kluci nás znají, bylo to vidět, jezdili v poli, dávali body... Celou sezónu hrajeme dobře, ale dnes nám to nesedlo. Naopak to sedlo našemu céčku," řekl k vyřazení MILAN KUČERA.

Kousavý Žatec neprodal kůži lacino a kousal dále i v semifinále. První set sice vyhráli Modřičtí, ve druhém ale Žatec hrál lépe a prohrával jen 8:9. Poté ale přišly dvě nevynucené chyby Modřic v útočné činnosti, včetně zkaženého servisu a šlo se do zkrácené sady. Ve třetím setu byli lepší, ale i chybující Jihomoravané, avšak Žatci pouze dva útočné bodové kraťasy stačily na stav 9:9. Drama vrcholilo neoprávněně vyžádaným oddechovým časem na žatecké straně, oceněným napomenutím. Následoval parádní obranný zákrok O. Víta, který ale po nahrávce svou šlajspatu vyslal jen do sítě.

Také druhý semifinálový souboj rozhodoval až poslední možný míč. Na pořadu bylo další čakovické derby, tentokrát v podání B versus C. První set došel na devítky, poté se rozhodčí upísknuli a nařízený nový míč potěšil béčko, když Z. Kalous vytloukl Pachmana. Druhý set ukončila Součkova ruka na bloku. Třetímu setu dominovaly dlouhé výměny a výborné obranné zákroky. Rozhodnutí padlo za devítek, kdy T. Chadim prostřelil střed podél Součkova bloku a céčko šlo do finále.

Prohrát semifinále o balon zamrzí a bolí. Protože oba poražení semifinalisté na tom z tohoto pohledu byli stejně, bylo otázkou, kdo urve bronz. Žatecké překvapení ale už vybralo své fyzické i morální síly a souboj o třetí místo tak už režírovaly Čakovice B. V prvním setu sice Žatec držel rovnovážný stav do sedmiček, koncovka ale vyzněla pro soupeře. Druhý set už byla na žatecké straně cítit nepohoda a stav 1:5 ukazoval, kdo je na koni. Závěr už Žatec vypustil.

"S bronzem jsem spokojený. Musím říci, že celou sezónu se nám daří, hrajeme dobrý nohejbal. V semifinále naše céčko hrálo suverénně a porazilo nás. Možná i lépe udrželi nervy na uzdě a měli i štěstí. Pro zápas o bronz jsme si řekli, že porážku hodíme za hlavu a že medaili chceme vyhrát. Nebylo to snadné, měli jsme už za sebou porci zápasů a prudké sluníčko nás vyčerpávalo," řekl k zisku bronzu nahrávač  DANIEL FÍK.

Papírově až třetí čakovická sestava byla při chuti a Modřice nepřekypovaly úplnou jistotou, zejména v obranné hře. V prvním setu sice zpočátku vládli Pražané, ale pak se karta obrátila a 10:7 vítězí Modřice. To je nabudilo do druhého setu, kde dlouho vedly. Jenže pak přišly chyby jak v útoku, tak obraně a stav se srovnal na 7:7. V koncovce znovu Modřice disponovaly trojicí setbolů (a nyní i mečbolů). Vyšel hned první, když Pospíšil zablokoval T. Chadima.

"Nám paradoxně dnes pomohl los play-off, byť to bylo na úkor našich dalších sestav. Nedělalo nám problémy si srovnat obranu na naše oddílové spoluhráče. Derby nemívají favorita a to se potvrdilo. Na obě naše trojky jsme si věřili a vyšlo to. Ve finále rozhodlo to, že na Modřice nám nešla obrana. Přece jen Kuba Pospíšil hraje proti vysokému bloku a na jeho útoky jsme na bloku neměl. Nezbylo nám nic jiného než bojovat a prát se. Ale porážku ve finále neřeším. Stříbro je pro nás krásné, zejména pro Jardu Vacka, který vůbec za áčko nehraje. Ani s Tomášem spolu trojky nehrajeme," potvrdil spokojenost ONDŘEJ PACHMAN.

Právě JAROSLAV VACEK byl největším příjemným překvapením. Ač extraligu nehraje a logicky tak většina soupeřových smečařů cílila své útoky na jeho stranu, odvedl dobrou práci. "Na to, že jsme v této sestavě potrénovali jediný trénink, je to neskutečný úspěch. Hraju stabilně za béčko první ligu a bylo jasné, že soupeři půjdou po mně. Přišli jsme si to po pravdě užít, ale dnes nám to lepilo a užili jsme si to do sytosti. Je to určitě zatím můj největší úspěch," řekl.

Stříbro nevadilo ani TOMÁŠI CHADIMOVI. "Hráli jsme v takové zvláštní sestavě, proto nás trenér nasadil jako céčko. Jeli jsme sem s tím, že co zahrajeme, to zahrajeme a když se bude dařit, tak můžeme překvapit. Derby nás netrápila, věděli jsme, jak na kluky hrát. Stříbro je určitě velkým úspěchem."

"Finále jsme měli postavené na tom, že budeme hrát svou hru a necháme mladé kluky na druhé straně vymýšlet. Protože jsme počítali s tím, že budeme o bod či dva nad nimi a oni budou muset riskovat. Což se nám dařilo, ale pak jsme začali kupit chyby, jenže v koncovce Kuba zabojoval a zavřel," popsal klíčové finálové momenty druhý modřický smečař MARTIN MÜLLER.

Zlatou koncovku obstaral svou smečařskou a zejména blokařskou aktivitou JAKUB POSPÍŠIL. "Naše motivace byla obrovská. Chtěli jsme se vrátit zpět na trůn po loňském výpadku, kde nám nevyšel smolně jeden zápas. Chtěli jsme hodně vyhrát a povedlo se, byť náš výkon nebyl optimální. Ale mu už to tak máme, že většinou jeden zápas v turnaji nám nesedne. Dnes se mi zdálo, že to sice máme v pohodě, ale že také děláme dost chyb. Velké hřiště nám nedělalo problémy, naše pole je dobré. Během finále jsem stále věřil, že jsme lepší a že to musí přijít."

Hodně unavený byl na konci turnaje jeho ředitel MAREK SLABĚŇÁK. Kromě ředitelování zvládl i doprovodný turnaj. "Určitě jsme spokojený s místní výpomocí při organizace akce. Zároveň děkuji ČNS za podporu. Trošku jsme očekával více v oblasti divácké návštěvy, právě proto jsme zorganizovali další doplňkové turnaje jako pro amatéry, tak pro registrované neligové hráče. Bohužel ani tam se nesešel takový počet sestav, jaký jsem očekával. Zčásti to byla i má vina, protože při absenci generálního partnera jsme neměli prostředky na placenou reklamu. A zčásti to je dlouhodobá bolest nohejbalu, že se nedaří přivést více diváků. Není to jednoduchá záležitost. Pokusili jsme se dělat i nábor dětí, obešli jsme školy a sportovní kluby, bohužel děti se nechytly. Je mi také líto, že jsem neměl moc času sledovat hlavní turnaj."

Konečné pořadí turnaje:

1. MNK SILNICE GROUP Modřice (Pospíšil, Müller, Rosenberk)
2. TJ AVIA Čakovice C (Pachman, T. Chadim, Vacek)
3. TJ AVIA Čakovice B (Souček, Z. Kalous, Fík)
4. SKN Žatec (Jůzek, O. a P. Vítové)

Fotogalerie: