Nohec rozcestník

Nohec magazín

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Zdeněk Kalous novým mistrem singlistů Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 28.10.2018

2018 mcr1m 1(Nymburk) To nám to letí! Domácí mužský  šampionát v tuzemsku kdysi hodně neoblíbené disciplíně zapsal už čtvrtstoletí své existence. Není pochyb o tom, že právě singl udělal největší herní pokrok a není troufalé říci, že tento trend bude pokračovat. Stačí se podívat na výkony některých mladých hráčů, kteří se na scéně začínají zabydlovat. Proto snad ani není zase tak obrovským překvapením, že mladá generace singlistů o sobě dala na letošním mistrovství republiky pořádně vědět.

U pořadatelů singlový šampionát není považován za žádné terno, a tak si nejlepší singlisté v posledních letech zvykli na jediného - sportovní halu v Nymburce. V pořadí 25. mistrovství ČR se letos zúčastnilo 29 hráčů. Co zajímavého pro diváky, kteří tradičně dali šampionátu košem, přinesly souboje v osmi základních skupinách? Z elitních singlistů se nepakoval žádný, s výjimkou vsetínského Plachého. Ten ve skupině smrti (Mrákava, Hron, Roba) skončil poslední. Zajímavější bylo v osmifinále. Tam svou pouť ukončilo několik kvalitních hráčů, mj. Doubrava (Šacung), Chalupa (Vsetín), ti vypadli s dalšími favority. Soubojem velkých jmen byl i duel LADISLAVA STUPÁKA s Mrákavou (Holice). Vsetínský vítěz posledních dvou ročníků šampionátu ani v jednom z obou setů neměl nárok. "Celou skupinu jsem odehrál v jiné hale a v osmifinále proti Kubovi Mrákavovi jsem na výhru neměl. Kuba zahrál perfektně bez chyb. Dostal mě pod tlak a začal jsem kazit," řekl k brzkému vyřazení.

První kolo pavouka bylo také konečnou pro J. Kalouse (Čakovice), který nezvládl souboj s Veselým (Holice). Ve čtvrtfinále se diváci zkráceného setu nedočkali. Kolenský (Čelákovice) si poradil s Mrákavou, O. Vít (Žatec) s Veselým, Z. Kalous (Čakovice) s Hronem (Karlovy Vary) a Kučera (Čakovice) s Hanusem (Modřice). Dva pokusy na medaili, to byla výsada elitního kvarteta dne, ve kterém se sešli tři bývalí mistři republiky této disciplíny a jeden vážný uchazeč. V prvním semifinále úřadující singlový mistr světa O. Vít padl s Kolenským. V oddílovém derby Z. Kalous ve třetím setu udolal Kučeru.

Ten byl z porážky evidentně dost zklamán a projevilo se to i v zápase o bronz, kde na sebe narazili hráči rozdílných herních stylů. V prvním setu si O. Vít vytvořil klíčový náskok 8:2, který podpořila velká Kučerova kazivost. Ve druhém setu ale čakovický hráč zpřesnil hru, ubyla chybovost a nahradila jí agresivita. Rázem vedl 7:3 a brzy se šlo do třetí sady. Tam se za stavu 7:6 parádně trefil O. Vít do růžku Kučerova hřiště a byl to klíčový moment, zvláště když poté Kučerův útok skončil v autu. Na konec se nečekalo dlouho, Vít proměnil hned první mečbol. 

"Každá medaile je úspěch, alespoň já to tak beru. Jenom mě mrzí, že jsem semifinále prohospodařil vlastními chybami. První set jsem měl skoro vyhraný a chybami, nebo spíše zbytečnou opatrností jsem o něj přišel. Ve druhém setu už jsem pořád tahal za kratší konec. Zápas o třetí místo, to je vždy takový souboj dvou demotivovaných, kterým to uteče. V prvním setu se Milanovi moc nedařilo, všechno kopal do sítě. To byl snadný set. Naopak druhý set po zásluze vyhrál on. A třetí set si myslím, že jsem kontroloval. S největší pravděpodobností se o nominaci do Rumunska budu prát s Míšou Kolenským, dlouhodobé statistiky máme nejlepší. Pravděpodobně do toho promluví i Jirka Kalous," řekl k zisku medaile ONDŘEJ VÍT.

Také finále přineslo konfrontaci dvou herních stylů. Rozvážný až profesorský styl Kolenského versus agresivní hra dorostence Z. Kalouse, kdo vyhraje? Pravdou je, že čakovický hráč několik setů během dne dokázal neuvěřitelně otočit, proto nemusel trpět přehnaným respektem k medailemi ověnčenému soupeři. To hned také potvrdil v prvním setu, kde se dostal do trháku na 6:3 a 8:5. Konec setu ale nabídl drama, první tři setboly Kalous vesměs zahodil vlastní útočnou chybou a teprve za devítek trefil náramně a dlouhým úderem vymetl růžek Kolenského hřiště. Ve druhém setu Kolenský zpřesnil hru a tentokrát to byl on, kdo stavem 5:2 ovládl polovinu druhého setu. Jenže poté Kalous předvedl to, co dělá vítěze vítězem. Přidal na důrazu, zejména na podání a zcela rozvrátil Kolenského hru. 8:1 to bylo od stavu 2:5 na získané body z jeho pohledu, neuvěřitelné!

"Stříbro určitě beru jako úspěch, rozhodně jsem s ním nepočítal. Když jsem hrál ráno ve skupinách, nebyla to žádná sláva. Postupně jsem se ale rozehrál a bylo to čím dál tím lepší. Mám radost, že jsem vyřadil třeba Kubu Mrákavu, s tím jsem vždycky měl hodně špatnou bilanci. Také Ondra Vít mě většinou poráží. Dneska mi to ale proti nim sedlo. Proti Zdeňkovi Kalousovi jsem první set stahnul jeho náskok na devítky, ale pak dal jednu ze svých krásných dlouhých ran. Když mu jsou takové údery, které hodně odskakují, dostane soupeře pod tlak. Ve druhém setu jsem to měl dobře rozehrané, ale pak mě začal chytat a já několikrát zkazil. Navíc má super servis a nedal mi šanci. Už jsem neměl nárok," okomentoval stříbro MICHAL KOLENSKÝ.

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ AVIA Čakovice C (Z. Kalous)
2. TJ Spartak Čelákovice A (Kolenský)
3. SKN Žatec A (O. Vít)
4. TJ AVIA Čakovice A (Kučera) 

Fotogalerie: