• 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
EL: Náročná vsetínská obhajoba Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 21.10.2018

2018 elmf 1(Praha) Je to paradox. Zatímco v loňském roce vsetínský celek vstupoval do premiérového finále v pozici mírného favorita, letos jako obhájce favoritem nebyl. Protože k české mentalitě patří fandění tomu slabšímu, možná neutrální fandové fandili právě Valachům. A možná i to jim pomohlo k obhajobě mistrovského titulu z letošního 47. ročníku extraligy mužů. Dvě finále - dva tituly, slušný počin.

MNK SILNICE GROUP Modřice - NK CLIMAX Vsetín: 4:5

Po prologu v podání finálových mačů žen a dorostenců šel v pražské sportovní hale na Podvinném mlýně na řadu hlavní chod. Modřičtí letos ovládli základní část extraligy a dokázali v ní svého finálového soka dvakrát udolat. I v semifinále prokázali svou sílu, proto se předzápasové prognózy vychylovaly na jejich stranu. Ale ani Vsetín neřešil žádnou nepohodu a bylo tedy zřejmé, že i třetí letošní vzájemný duel nebude žádná procházka růžovou zahradou. Byť diváků na finále přišlo o něco méně než loni, kdy jedním z finalistů byl tým z pořadatelského města, málo jich rozhodně nebylo. Jediným kazem dobře zorganizované akce byla vysoká teplota v hale, která zejména hráčům mohla nějakou část sil odebrat.

Při nástupu oba týmy přivedly na hřiště početné pole a po státní hymně se mohlo jít na věc. Do první dvojky nominoval vsetínský trenér Patrik Perun Brutovského a Stupáka, modřický kouč Petr Gulda dal důvěru Kopovi s Rosenberkem. Vsetínské duo nezačalo nejlépe, ale první set zvládlo. Ten další už ne a ve třetím prohrávalo už 5:8 a tak nahoru šly Modřice. Vedení ale nevydrželo dlouho, Chalupa s Plachým ve druhé dvojce narazili na Pospíšila s Müllerem. Hned v prvním setu Vsetín střídal Plachého za Galuse, ale ani to nepomohlo k zisku setu. Ve druhém setu vsetínské duo srovnalo krok. Ve třetím byli Vsetínští nahoře a za devítek obě sestavy útok soupeře zachytily. Ten druhý už se štěstím Plachý výtlukem bloku proměnil. Stav utkání byl 1:1, tedy nic překvapivého.

V první trojce se za Vsetín představili Brutovský, Plachý a Vichtora, za Modřice Pospíšil, Müller a Rosenberk. V prvním setu byly Modřice jasně lepší, což si vynutilo i střídaní Galuse za Brutovského. V podobném duchu se nesl i set druhý a výsledkem tak byla pohodová výhra Modřic. Do druhé trojky za Vsetín přišli Chalupa, Gebel a Gargulák, za Modřice Kop, Pelikán, Topinka. V úplné koncovce prvního setu modřická formace disponovala třemi setboly, ale příliš blízkou nahrávkou nechala vyniknout Chalupův blok a o set ještě přišla. I druhý set byl tahavý a i ten set stal kořistí Vsetína. Srovnáno, 2:2.

To hrálo do karet Východomoravanů, protože v singlu se neočekávalo, že by Kop na Stupáka dokázal vyzrát. Zápas obou hráčů teorii potvrdil. V prvním setu to bylo o parník, ve druhém dokonce Kop vedl ještě 6:5, ale pak Stupák zabral a získal klíčový náskok, set i zápas.

Za stavu 3:2 ležela tíha okamžiku na obou modřických trojicích. Pokud by získaly výhru, s největší pravděpodobností by to znamenalo zisk titulu. Do té první za Modřice nastoupilo Pospíšilovo trio s Müllerem a Rosenberkem, za Vsetín pak Chalupa, Gebel a Gargulák. Do zápasu vešla lépe vsetínská formace, v prvním setu vedla až vyhrála. Druhý set byl dlouho vyrovnaný, jenže pak Modřice šly do trháku na 9:7. Střídání Stupáka za Garguláka Vsetínu vyšlo, za devítek se Chalupa udělal slavným a to byl jeden ze dvou klíčových okamžiků utkání. Pospíšilova trojice, nejlepší trojice posledních let, selhala v nepravou chvíli.

Vsetínské vedení 4:2 se ještě více podepsalo na ten den až nezvykle vážné tváři modřického trenéra. Jeho tým stál před nelehkou úlohou třikrát v řadě vyhrát. Kop, Pelikán, Topinka, to byla druhá odvetná modřická formace, Vsetín reprezentovali Brutovský, Plachý, Vichtora a střídající Galus. Modřičtí se první set pohlídali, ve druhém ale koncovku zvládl Vsetín a mezi Kopem a Guldou to hodně vřelo. Zkrácený set ale Jihomoravané dovedli ke dvojici mečbolů, z nichž na ten druhý už nedošlo - 3:4.

Modřičtí vyhráno neměli, na plac šli za Vsetín Chalupa s Plachým, kteří v první části byli úspěšní, ale to Kop s Rosenberkem také. První set přinesl vyrovnaný stav 9:9, vsetínské duo se ale s mečbolem nemazlilo. Další stav, kdy jeden úspěšně zvládnutý set stačil Vsetínu k obhajobě. Kop s Rosenberkem ale neřekli poslední slovo. Ve druhém setu stav 9:5 i přes střídání Galusem dovedli k výhře a posunuli zápas do další ze zkrácených sad. V ní za stavu 8:7 Kop zablokoval a s trojicí mečbolů si Modřice už věděly rady.

Asi každý z nohejbalistů zná pocit, kdy se ze zdánlivě ztraceného utkání vyhrabe z hrobu. Teď to byly Modřice, které stav 4:4 vrátil do pohody, začínalo se od nuly. Na sebe narazily debly, které svůj předchozí zápas nezvládly. Za Vsetín Brutovský se Stupákem, za Modřice Pospíšil a Müller. Horko v hale sužovalo hráče i diváky, vzduch se dal krájet. Ale v takovém mači a za takového stavu už bojovníci na věci kolem nehledí. Začátek prvního setu vyšel Vsetínu, vedení 3:0 a 7:3 jej uklidnilo a na straně soupeře došlo ke střídání Müllera za Pelikána. Ani on ale porážku neodvrátil. Druhý set pro změnu vedly 4:0 Modřice, jenže na pětkách se obě dvojice srovnaly. A za osmiček přišla útočná a smrtelná chyba Modřic - 8:9. Poté Stupák zachytil další Pelikánův útok, při první mečbolové nabídce se nemýlil a to už se na něho sesypal celý tým. Obhajoba se povedla!

Na rozdíl od několika předchozích toto finále připomínalo šachovou partii dvou zkušených matadorů, kteří si dobře uvědomují důležitost střetnutí. Ani jeden z trenérů tentokrát nesáhl mezi početné náhradníky k nějakému překvapivému tahu, jako to např. předvedl předloni karlovarský trenér Dvořák. Trenéři vlastně ničím nepřekvapili a ani ničím vážněji neselhali. I zřejmě pod dojmem tří finálových neúspěchů Čakovic, které jak se ve sportu říká, umřely na krásu,  se oba týmy vyvarovaly vyšší kreativy ve dvojkách i trojkách. I proto ve dvojkách bylo k vidění rychlého útoku jako šafránu a trojky velmi připomínaly dobu, kdy si to na hřištích rozdávali mistři herní kázně Šmejkal s Žaludem. Hlavním rysem finále tak byla preciznost provedení herní činnosti jednotlivce i herní kombinace a striktní dodržení herního schéma. U dvojek kromě malého využívaní přednostní hry praváka s levákem překvapil u obou týmů zejména snadný průchod středových útoků, jako nejsnadnějšího útočného úderu.

Z individualit na straně vítěze zaslouží absolutorium Stupák a za trojice Chalupa. Naopak méně výrazněji byl vidět Plachý a zejména jindy v play-off skvělý Brutovský, jeden vyhraný ze čtyř zápasů je na takového tahouna málo. Asi největším překvapením byl však výkon dosud hráčů "druhého sledu" Vichtory a Garguláka, kteří na svých postech odehráli parádní představení. U Modřic vypadal unaveně Kop, ale udělal tři body ze čtyř. Naopak Pospíšil pamatuje lepší dny, stejně tak Müller a chyb se v některých momentech nevyvarovali ani Pelikán s Rosenberkem. Slušný standard, který v posledních letech neměl, odvedl Topinka. Utkání nemělo jasného rozdílového hráče, snad právě proto bylo vyrovnané. Byla to oboustranně týmová šichta.

Co má Vsetín dobře zmáknuté, je podpora hrajících hráčů v pravý čas a eliminace negativních myšlenkových pochodů u hráčů, kteří právě prohráli. Už v loňském finále jsme mohli vidět, jak všichni vsetínští hráči do jednoho obklopili sami, nebo z podnětu trenéra hrazení hřiště a hlasitě podporovali svůj tým, zatímco někteří hráči soupeře seděli na lavičce a zpytovali svědomí po porážce. Právě takové detaily rozhodují střety vyrovnaných protivníků.

"Pro nás bylo lepší, že jsme v utkání nebyli favoritem. Bylo to bez nervů, mohli jsme do toho jít naplno. Bylo to výborné, dnes to sedlo, paráda. Konečně se nám ve trojkách podařilo porazit Pospíšilovu sestavu, porazili jsme i Kopovu trojku, povedla se i jedna dvojka, paráda. V obou trojkách mi přišlo, že to proti nám nahrávači nechávali svým smečařům daleko od bloku a moji spoluhráči je dokázali pochytat. Ve druhé dvojce jsem už toho měl dost a odešel jsem na fyzičku. Naštěstí Jáno Brutovský s Lacem Stupákem ten nejdůležitější bod udělali. I když jsme vedli už 4:2, nebylo to nic jistého. Každý zápas je 50 na 50 a začíná od nuly. Rozhodují mikrodetaily. Oproti loňskému titulu ten letošní byl rozhodně těžší, hodně jsme se nadřeli," byly první dojmy vsetínského JANA CHALUPY.

V poli poražených pochopitelně taková radost nevládla. Opřen o  stěnu halu a evidentně hodně smutný byl LUKÁŠ ROSENBERK. "Nikdo se mi nemůže divit, že jsem smutný. Protože my jsme měli vyhrané utkání. Prohrávali jsme sice 2:4, ale když to člověk vezme objektivně, druhá dvojka byla za devítek na útoku, tam jsme měli vyhrát. Šli bychom na 2:0, naše trojka na 3:0... Trojka Pavla Kopa také vedla 9:7 v prvním setu a smolně prohrála. Laco Stupák, tam jsme s porážkou počítali, s jeho formou pro nás není porazitelný. Pokud bychom vedli 4:1 my, zbývající bod bychom přidali rychle. I tak to ale do poloviny nebylo špatně rozjeté, rozhodovaly maličkosti. Finále je specifické tím, že se hraje na jediné utkání a tam se může stát cokoli. Někomu to sedne, urve to a ovlivní celý tým, který se pak valí jako lavina. Nám se to částečně povedlo tím, že se nám podařilo vrátit do hry a srovnat na 4:4. Poslední dvojka hrála pro nás, osobně jsem si mysle, že varianta s Radkem Pelikánem bude účinnější a také zpočátku byla. Radek přeci jen dokáže v takových chvilkách zachovat větší klid, než Martin Müller. Bohužel Laco Stupák zahrál dnes mimořádně a myslím, že právě on byl strůjcem vsetínského vítězství. Na finálovou účast jsme čekali dva roky a když už jsme se sem dostali, tak jsme byli hodně namotivováni. Je to kulaté a bohužel to dopadlo tak, jak dopadlo."

Odkazy na TV přenos a další fotografie zde.