Nejčtenější články - Soutěže mužů

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


EL: Hráči tipují mistra Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 18.10.2018

2018 elmftipy 1(Praha) Bude to zvláštní finále. Po dlouhé době nemá dějiště konání domácího ani blízkého účastníka. V rámci nejdůležitějšího mače české mužské extraligy si to v Praze (sobota 20.10. od 17 hodin, Arena Sparta) rozdají dva celky, které od místa konání po silnici dělí 208, resp. 333 km. Tím prvním je letošní štika, vítěz základní části z Modřic. Druhým pak titul obhajující Vsetín.

Jak jsou rozdány karty před klíčovým utkáním? Z dlouhodobého hlediska jsou na tom výrazně lépe s 11 tituly Modřice, Vsetín má jediný - ten loňský. Dlouhodobá vzájemná bilance hovoří také pro jihomoravské družstvo. Poslední dvě sezóny vychází z pohledu vsetínského obhájce následovně: 5:5, 6:4, 5:0, 4:5 a 5:3 (2017), 4:6 a 3:6 (2018). Na obou lavičkách sedí ostřílení stratégové. Není to lehký tip a tak jsme dali prostor několika extraligovým hráčům, kteří se s borci obou družstev na kurtech letos potkávali.

Koho tipuješ za vítěze utkání, jakým výsledkem a proč?

JAN SÝKORA (Český Brod): Favoritem je jistě vítěz základní části extraligy, tým z Modřic. Tento rok uvidíme velmi kvalitní tým pohromadě asi naposledy, obdobně to nejspíše bude i u Vsetína. Kompaktnější mi připadají Modřice, a proto také tipuji jejich výhru.

PAVEL STEHLÍK (Žatec): Jako vítěze tipuji jednoznačně Modřice výsledkem 5:2, max. 5:3. Myslím si, že Modřice mají na všech postech lepší hráče – především Rosenberk, Kop a Pospíšil ve trojce jsou podle mě bezkonkurenční.

MARTIN FLEKAČ (Čelákovice): Tipuji, že Modřice vyhrají 5:2. Vidím u nich více pro než u Vsetína. Dlouhodobě mají lepší formu, díky rozkopanému areálu také odehráli vícero tréninků a zápasů ve sportovní hale.

MARTIN SEHRIG (Šacung): Tipuji výhru Modřic 5:2, protože mají vyrovnanější trojky. Pokud by se jim jedna nezdařila, tak si myslím, že urvou nějakou tu dvojku. Singl si připíšou také Modřice

ONDŘEJ CIBULKA (Čakovice):  Tipuji 5:2 pro modřický celek, budou mít po dvou letech pauzy větší hlad po vítězství.

DAVID EŠNER (Český Brod): Modřice, ale bude to těsné - 5:3 nebo 5:4. Jsou hladové, loni jim finále uteklo a chtějí titul zpátky. Vsetín byl sice v loňském finále s Čakovicemi excelentní, ale pocitově o něco víc věřím Modřicím.

ZDENĚK MUSIL (Karlovy Vary): Tipuji Modřice, i když si myslím, že je to 50:50. Tipuji to ale pro ně 5:4 čistě z důvodu, že si myslím, že mají více zkušeností z účastí ve finále.

MICHAL DOUCEK (Čelákovice): Za favorita považuji Modřice. Dopadnout to může ale jakkoliv. Zkušenost s jednozápasovým finále bohužel nemám, ale podle mě můžou rozhodovat drobnosti, které převáží nervozitu z jedněch kopaček na druhé. Za malou výhodu pro Vsetín navíc vidím pozici, že nemají co ztratit

FRANTIŠEK KALAS (Šacung): Myslím, že to bude vyrovnané finálové klání. Rozhodnou detaily, hlavně momentální forma. Podle mého názoru je větší herní zkušenost a kvalita na straně Modřic. Tipuji tedy výsledek 5:3 pro Modřice.

ONDŘEJ MATĚJKA (Český Brod): Jako vítěze superfinále tipuji tým Modřic, protože mají po návratu Pavla Kopa dominantnější hráče na síti. Ve dvojicích je navíc výborně doplňují levonozí univerzálové Martin Müller s Lukášem Rosenberkem. Také podle mě lépe psychicky zvládají takovéto zápasy a po dvouleté pauze mají i velkou motivaci titul opět získat

JAN VANKE (Karlovy Vary): Myslím si, že vyhraje tým z Modřic 5:3 nebo 5:4, ale je to tak 60 na 40. Mají zkušený kádr, který si prošel už celou řadou finále a zažil nejeden kritický okamžik, se kterým se vždy popasoval. Mají velkou mentální i herní sílu

ONDŘEJ PACHMAN (Čakovice): Jako vítěze tipuji Modřice, jsou vítězem základní části a podle mého názoru jsou letos poslední rok v takto nabité a kvalitní sestavě. Proto budou mít větší hlad po titulu a na hřišti nechají vše

MICHAL NEPODAL (Šacung): Vítězem tipuji Modřice výsledkem 5:3. Je to velice zkušený tým a nemá téměř žádné výkonostní výkyvy

PETR VÍT (Žatec): Nedovedu říci, kdo z obou soupeřů vyhraje. Ale osobně myslím, že to bude těsná výhra 5:4.

2018 elmftipy 2Může rozhodovat dlouhodobější vzájemná bilance z extraligy, nebo je finále bližší jednorázové soutěži?

JAN SÝKORA (Český Brod): Statistiky jsou možná zajímavé, ale v tomto utkání rozhoduje načasování formy a lépe zvládnutý psychický tlak z okolí hráčů. Ten je nepochybně daleko větší než při jiných zápasech extraligy i republikových šampionátech.

PAVEL STEHLÍK (Žatec): Mám pocit, že v letošní sezóně hrají obě bilance pro Modřické, takže je to asi jedno. Ale jedná se o ligový formát utkání, takže spíše extraligová bilance.

MARTIN FLEKAČ (Čelákovice): I když se hraje klasické utkání, přijde mi, že se to více blíží té jednorázové soutěži. Hraje se na neutrální půdě, pouze jeden duel, není možnost reparátu.

MARTIN SEHRIG (Šacung): Finále je pro mě jednorázová akce, takže se může v podstatě stát cokoli. Může dojít ke zranění a mnoho dalšího.

ONDŘEJ CIBULKA (Čakovice): Je to jen jedno utkání, je to dost o tom, jak se bude dařit jednotlivcům a komu to ten den lépe sedne. Vzájemná bilance hraje spíš psychickou roli.

DAVID EŠNER (Český Brod): Samozřejmě dlouhodobá bilance hraje svoji roli. Pokud s někým opakovaně prohraju, mám to v hlavě a jak všichni víme, nohejbal je ze 70% o hlavě. Ve finále rozhoduje spousta faktorů - aktuální forma, zdraví, pohoda v týmu, schopnost ustát tíhu okamžiku, osobní odpovědnost za výsledek a za tým. Hlavně to chce mít v týmu tzv. vítězné typy. Hráči se samozřejmě znají a máloco je dokáže překvapit. Pokud se Modřice vyvarují excesů, tak o kuličku vyhrají.

ZDENĚK MUSIL (Karlovy Vary): Tím, že je finále na jedno utkání, což je za mě lepší, myslím, že je otevřenější, tedy má blíž k jednorázové soutěži. Pokud by se hrálo starým modelem, výhra Modřic by byla 70:30, hrály by dvakrát doma.

MICHAL DOUCEK (Čelákovice): Vzájemná bilance rozhodovat v žádném případě nemůže a nebude. Začíná se od 0:0. Až na tu halu je to stejný ligový duel s jiným nervovým vypětím.  

FRANTIŠEK KALAS (Šacung): Je to sice jedno utkání, které je hodně ovlivněno momentálním rozpoložením jednotlivých týmů, ale k jednorázovým soutěžím bych finále určitě nepřirovnával. Jde ovšem o hodně specifický souboj a nějaká vzájemná bilance ze základní části asi hrát roli nebude. I když asi z ní budou oba trenéři vycházet z hlediska taktiky při skládání jednotlivých sestav.

ONDŘEJ MATĚJKA (Český Brod): Menší roli vzájemná bilance může hrát, ale více bude rozhodovat aktuální forma a psychika než dlouhodobá vyrovnanost výkonů. Navíc se hraje na neutrálním hřišti v hale, takže je to podle mě spíše bližší jednorázové soutěži

ONDŘEJ PACHMAN (Čakovice): Ve finále se začíná od nuly, jedná se o zcela specifický zápas, který toho nemá se dlouhodobou soutěží moc společného. Není možnost opravy, nejde nic dohnat. Hraje se na jeden podařený zápas, bilance ze základní části je pro mě ve finále nepodstatná.

JAN VANKE (Karlovy Vary): Rozhodovat bude den D a momentum, které má každé finále. Může nastat neočekávaný vývoj utkání, který jeden tým rozhodí z pohody a finálový zápas může mít zcela neočekávaný vývoj. Finále je finále a nepřibližuje se jednorázovým MČR. Stále se jedná o zápas, kde se projeví týmový duch a kolektivní výkon.

MICHAL NEPODAL (Šacung): Asi bude spíše rozhodovat dlouhodobá bilance, ale může se stát cokoli

PETR VÍT (Žatec): Ve finále vzájemná bilance nerozhoduje. Buď vám to ten den vyjde, nebo ne. Takže je to bližší jednorázovkám.

2018 elmftipy 3O vítězi finále rozhodne týmový výkon, nebo naopak individuální výkon jednotlivce?

JAN SÝKORA (Český Brod): Zajímavá otázka. Minulý rok dostal Vsetín do finále Honza Chalupa. Jakým způsobem, to je věc druhá. Ve finále zahrál téměř bezchybně Ján Brutovský, jenže celý tým z Čakovic neměl svůj den. A tak jsem přesvědčen, že hrajeme kolektivní sport, ve kterém rozhoduje především týmový výkon. Každý hráč může mít v mužstvu úplně výrazně rozdílné role na hřišti a v kabině.

PAVEL STEHLÍK (Žatec): Velmi týmově hrají obě mužstva, ale právě individuální kvalita největších opor je na straně Modřic.

MARTIN FLEKAČ (Čelákovice): Na straně Modřic si troufám říci, že rozhodne týmový výkon, tam je to nakopané, hráči o sobě vědí. Na straně Vsetína by naopak mohl rozhodnout výkon jednotlivce, konkrétně mám na mysli kvarteto hráčů Stupák, Plachý, Chalupa nebo Brutovský.

MARTIN SEHRIG (Šacung): O vítězství rozhodne určitě týmový výkon, jak z placu, tak z hlediska diváků.

ONDŘEJ CIBULKA (Čakovice): Myslím, že rozhodne vyrovnanější tým Modřic, ale když se bude dařit Chalupovi, může udělat klidně tři až čtyři body a zbytek to dotlačí. Rozhodne hra trojic.

DAVID EŠNER (Český Brod): Může nastat obojí. Sám si pamatuji ze svého prožitého finále Šacung vs. Modřice, jak Jirka Doubrava udělal PĚT bodů. Takže pokud se najde někdo takový, tak může klidně finále rozhodnout jednotlivec v top formě. Oproti tomu porazit tým, kde vše funguje a je cítit týmový duch, žije lavička, hráči se vzájemně podporují a respektují, je strašně těžké.  

ZDENĚK MUSIL (Karlovy Vary): Oba týmy jsou plné výborných individualit jako například Vichtora, Rosenberk, Gargulák nebo Topinka. Přidáme-li k nim TOP smečaře, které mají, vyhraje ten kdo ,bude mít v ten moment vyváženější tým. Ani jeden celek nemá nikde slabinu, rozhodne tedy týmový výkon.

MICHAL DOUCEK (Čelákovice): To neumím odhadnout. Oba týmy mají z větší části kvalitní a zároveň zkušené hráče, schopné zvládnout tlak. Tak bych odhadoval že pod výhrou bude podepsán spíš tým

FRANTIŠEK KALAS (Šacung): Aby mohl tým vyhrát finálový duel, tak musí předvést týmový výkon, který bude podpořen individuálním výkonem tahounů. V obou mužstvech jich je několik, takže se je určitě na co těšit.

ONDŘEJ MATĚJKA (Český Brod): Myslím, že individuální výkon Honzy Chalupy na jedné straně nebo Pavla Kopa na straně druhé může zápas rozhodnout a strhnout tak pozornost na jednoho z nich. i když čtyři hráče hrající křížové dvojice mají oba týmy velmi vyrovnané

ONDŘEJ PACHMAN (Čakovice): Ve finále může rozhodnout cokoli, každý drobný detail. Ale přikláním se k tomu, že v týmovem sportu je důležitější týmový výkon před výkonem jednotlivce.

JAN VANKE (Karlovy Vary): Kvalitní individuality má každý z finalistů, určitě bude záležet na kolektivním výkonu. Určitě uvidíme řadu skvělých individuální výkonů, které budou jednotliví aktéři finále předvádět, ale vyhrát musí tým a vítězný duch.

MICHAL NEPODAL (Šacung): Myslím si, že rozhodne týmový výkon

PETR VÍT (Žatec): Řekl bych, že rozhodne spíše týmový výkon.   

2018 elmftipy 4Považuješ finále extraligy za navenek atraktivnější akci než mistrovství ČR?

JAN SÝKORA (Český Brod): Jedná se o vrchol dlouhodobé souteže, svazem podporovaný a daleko více propagovaný než mistrovství ČR. Také během roku máme celkem tři jednorázové akce. Finále extraligy se hraje na jedno utkání, který rozhoduje o titulu. Je to velmi zajímavé, a to nejen pro nohejbalové příznivce, ale i pro oko neznalého fanouška. K vidění bývá ten nejlepší možný nohejbal, obětavé zákroky v poli, nečekaný vývoj utkání, obraty v utkání. Rozhodně model, který se povedl.

PAVEL STEHLÍK (Žatec): Z mého pohledu je finále extraligy, navíc v přímém přenosu ČT, nejvíce, čeho může nohejbalista dosáhnout. Takže u mě rozhodně vede superfinále.

MARTIN FLEKAČ (Čelákovice): Nevím proč, ale minulý rok mi přišlo, že finále bylo atraktivnější. Tento rok mi přijde, že MČR v kategorii trojic v Českém Brodě na tom bylo lépe. Myslím si, že to je díky krátké době, po jakou se mohlo finále propagovat. Minulý rok byl odstup mezi semifinálovým a finálovým utkáním 15 dní. Určitě divácké obsazenosti v pražské hale nepomůže účast z dalekých Modřic a Vsetína.

MARTIN SEHRIG (Šacung): Pro mě je finále završením celé sezóny, takže má pro mě větší váhu než samotné MČR.

ONDŘEJ CIBULKA (Čakovice): Český Brod ukázal, jak hezké MČR umí uspořádat, ale superfinále je něco jedinečného a každý si ho chce zahrát. Byl to krok správným směrem, udělat finále na jedno utkání a kulisa je tam vždy úžasná. Do ARENY SPARTA chodilo okolo 1000 fanoušků, takže nádhera.

DAVID EŠNER (Český Brod): Finále extraligy je vrchol dlouhodobé soutěže hrané v přímém přenosu, což mu přidává na atraktivitě a hraje se většinou před větší diváckou kulisou než MČR. Nyní pouze na jedno utkání, takže v tomto smyslu zřejmě ano. Měl jsem tu čest zažít obojí a vychutnat si vítězství jak ve finále extraligy proti Modřicím, tak vyhrát i MČR trojic. Pocitově v tom  zásadní rozdíl není, obojí je moc krásné.  

ZDENĚK MUSIL (Karlovy Vary): Podle mě by se MČR mělo hrát jednou za dva roky, aby mohlo atraktivitou konkurovat  superfinále. Tím, že se to hraje každý rok a každý extraligový hráč má účast "jistou", se z toho stal každoroční trunaj, který jen pořádá ČNS a vítěz je na nějakou chvíli - někdy ani ne rok - mistrem ČR. I někteří TOP hráči občas některé MČR vynechali, protože vědí, že je to další rok znova, ale na superfinále si nikdo dovolenou u moře nedomluví, i kdyby měl sedět jen na lavičce.

MICHAL DOUCEK (Čelákovice): Tak nebudu snad ani říkat, jak já to osobně vidím. Myslím, že si stačí porovnat čísla

FRANTIŠEK KALAS (Šacung): Určitě i fakt, že se bude duel vysílat v přímém přenosu v celkem atraktivním čase, dává superfinále punc atraktivity. I pro samotné hráče jde stále o vyjímečné utkání, které mohou zažít třeba jen jednou za život, kdežto MČR mají možnost odehrát koždoročně bez předchozího boje.

ONDŘEJ MATĚJKA (Český Brod): Finále extraligy považuji za nejatraktivnější a nejprestižnější tuzemskou akci, se kterou se jednorázové soutěže srovnávat nemohou. Jak už počtem diváků, tak i přímým přenosem v televizi a všeobecným zájmem

ONDŘEJ PACHMAN (Čakovice): Finále extraligy považuji za výrazně atraktivnější než mistrovství republiky. Zaplněná hala, přímý přenos. Jeden jediný zápas v roce. Superfinále ligy považuji dokonce za podstatně atraktivnější, než MS na jeden dopad, konané kdesi v zahraničí, totálně bez propagace a fanoušků v hale.

JAN VANKE (Karlovy Vary): Bezpochyby je finále extraligy vrchol pro všechny nohejbalisty. Možná je to i srovnatelné s reprezentačními akcemi nebo i pro řadu hráčů je to postavena i nad reprezentaci. Prostě tady se jedná o klubovou hrdost, tým, se kterým celý rok hrajete a podpora všech domácích diváků Vás obrovsky nabíjí. Jednorázová mistrovství takové pocity hráčům určitě v posledních letech nepřináší.

MICHAL NEPODAL (Šacung): Finále extraligy se mi jeví navenek jako atraktivnější hlavně proto, že je živě přenášené televizí

PETR VÍT (Žatec): Finále je atraktivnější jak z pohledu hráčů, tak i diváků. Je to vyvrcholení celé dlouhodobé soutěže, je to v televizi a přichází více fanoušků než na mistrovství republiky

2018 elmftipy 5A komu budete fandit?

JAN SÝKORA (Český Brod): Rád zatleskám každé povedené akci - útočné nebo obranné - a to u obou týmů.

PAVEL STEHLÍK (Žatec): Fandit budu Modřicím.

MARTIN FLEKAČ (Čelákovice): Já jsem neutrální, ať vyhraje ten lepší.

MARTIN SEHRIG (Šacung): Abych řekl pravdu, tak nebudu fandit nikomu. Proto budu fandit hezkému nohejbalu.

ONDŘEJ CIBULKA (Čakovice): Já budu fandit Vršovicím...

DAVID EŠNER (Český Brod): Nemám mezi finalisty svého favorita. Jako Středočech blízko Prahy bych si přál ve finále buď tým ze středních Čech nebo Prahy, aby poměřila sílu Morava s Čechy. Takže budu fandit skvělému nohejbalu na obou stranách, který je podle mne zajištěn již dopředu skvělými hráči, kterými disponují oba týmy.  

ZDENĚK MUSIL (Karlovy Vary): Jako jeden z komentátorů v live přenosu finále na Youtube kanále nohejbal.tv musím být nestranný, takže fandím hlavně nohejbalu, fair-play a aby se nikdo nezranil

MICHAL DOUCEK (Čelákovice): Nemám svého favorita. Budu doufat, že to bude do konce zajímavé utkání a i kvalitou divácký zážitek

FRANTIŠEK KALAS (Šacung): V obou týmech mám spoustu kamarádů, navíc už ta finále až tak neprožívám jako dříve, ale jinak je to asi jasné. Přece jen jsem v modřickém dresu něco odkopal a začal společně se spoluhráči psát historii modřického nohejbalu. Vůbec by mě nenapadlo, když jsme postoupili před léty do nejvyšší soutěže, že se z modřického klubu stane takto úspěšný až dominantní klub v nejkvalitnější nohejbalové, či chcete-li futnetové soutěži světa. Takže odpověď zní: klukům z Modřic. Ale především se těším na krásný nohejbal.

ONDŘEJ MATĚJKA (Český Brod): Já si hlavně přeji, aby duel proběhl nekonfliktně a bezproblémově. Abychom všichni viděli a mohli řešit pouze špičkové výkony hráčů na hřišti. Komu budu fandit, to si nechám pro sebe

ONDŘEJ PACHMAN (Čakovice): Bude dobře, když finále bude co nejvíce vyrovnané a atraktivní. Když ale dojde na lámání chleba, budu přece jen o něco více fandit Modřicím.

JAN VANKE (Karlovy Vary): Já budu fandit především skvělému nohejbalu, přeji si, aby bylo finále napínavé až do posledního okamžiku. Fandil bych nejraději ve finále Karlovým Varům, ale když jsme se přes Modřice v semifinále nedostali, budu fandit právě Modřicím.

MICHAL NEPODAL (Šacung): Budu fandit Vsetínu. Budu rád, když zápasy budou napínavé a sety budou končit 10:9.

PETR VÍT (Žatec): Protože vždy fandím slabšímu, budu přát tomu, kdo bude momentálně prohrávat. Nechtěl bych, aby to skončilo 5:1.

 

Komentáře   

 
#1 frog 2018-10-21 08:10
Nepodal na hrad.