2017 elmfinale 01(Praha) Vítězem nohejbalové extraligy mužů pro rok 2017 se po 21 letech čekání stávají Čakovice. S takovou vizí nastoupili ve Sparta Aréně na Podvinném mlýně v Praze k superfinálovému utkání hráči finalisty z posledních dvou let. Jenže sen se začal bořit hned od začátku a vlastně krom jediného vzdoru borci pražského celku nenašli recept na to, čím svého soka vykolejit a nastartovat tak obrat v utkání. Dominovala tak zkušenost česko-slovenské vozby ze Vsetína. Valaši tak slaví svůj první triumf v nejvyšší mužské soutěži.

NK CLIMAX Vsetín - TJ AVIA Čakovice: 5:1

Po předkrmu v podobě superfinále žen (Český Brod obhájil) šli na to muži. To už halu, ve které se hrálo i loňské finále, zaplnila tisícovka nohejbaluchtivých diváků. Boj o českého šampióna byl přenášen kamerami České televize a dalších dvou internetových médií. Letošní favorit duelu nebyl tak vyprofilovaný, jako v dřívějších ročnících. Na lavičkách obou celků stáli přísní trenéři, hráčské hvězdy doby nedávné. Úderem poledne rozhodčí zaduli do píšťalky a halou se ozvaly první údery míče.

I letos odborníci sledovali pozorně rozkopávání, protože už tam lze vypozorovat rozpoložení jednotlivých hráčů. Přesto nic nenasvědčovalo, že by se mohlo rozhodovat už na úplném začátku. 2:0 nebo 1:1 po deblech, to byl plán pražského týmu a také Vsetín by nerozhodný stav po deblech nepovažoval za špatný. Trenér Fritz dal v prvním deblu důvěru Kučerovi s T. Chadimem, trenér Perun nahlásil Plachého a Chalupu. První set jel podle vsetínských not, do koncovky si oba hráči přinesli náskok 9:6. T. Chadim za tohoto stavu nebyl důrazný na útoku, ale z chyceného kraťasu Chalupa na útoku pochybil. Za stavu 9:7 pro Vsetín druhý setbol proměnil technickým obhozem bloku Plachý. Plachý ale druhý set nezahájil vůbec dobře, chyboval na útoku, ale čakovické duo z toho vůbec nic nevytěžilo, protože i ono chybovalo. Pak ale Vsetín udeřil nemilosrdně. Plachý tvrdým smečovaným podáním totálně rozvrátil přípravu čakovické útočné kombinace a bylo to 6:3. Trenér Fritz reagoval střídáním T. Chadima za Pachmana. Jenže Chalupa s Plachým už byli příliš rozjetí - 9:5. První mečbol Kučera odvrátil a na hřiště se vrátil T. Chadim. Vsetínští si ale mečbolovou koncovku chtěli ulehčit a soupeř se přiblížil. Trenér Perun tak za stavu 9:7 set zastavil. Jenže Plachý ani na dva pokusy nebodoval a naopak Kučera byl úspěšný na bloku. Za 9:8 Plachý znovu sáhl k technice, jeho šlajspatu Chadim doběhl, ale špatně rozehrál. 1:0 pro Vsetín. Jak zhodnotit tento zápas? Na takovou úroveň a disciplínu nevynucených chyb oboustranně jako máku. Znovu se ukázalo, že technické míče nejsou dobrou cestou na klíčové momenty, ať už zvratové, nebo koncovkové. Kombinace leváka s pravákem nebyla v čakovickém pojetí tak využívána, jak by bylo možné. Celkově od obou sestav nic oslnivého, nervozita zahajovací mač poznamenala.

Ve druhém deblu na sebe narazili Brutovský, Stupák za Vsetín, J. Kalous a J. Chadim za Čakovice. V prvním setu se před polovinou nahoru dostali Vsetínští po útočných chybách soupeře. Jejich dvoubodový náskok vydržel do stavu 7:5. U čakovické dvojice bylo výrazným rysem využívání výhody praváka s levákem, tedy až nebývale četné používání rychlého útoku. Za 7:5 Brutovský ztrestal nedůrazného J. Chadima - 8:5. Pak ale za stavu 8:6 Stupák bodlem přestřelil hřiště a Pražané byli na dostřel. Jak Čakovičtí parádně využívali své výhody na útoku, v poli vůbec nebyli důslední právě na středu. Stupákova panenkovská buchtička za 8:7 jim už byla osudná. Kalous ještě odvázal útok a poté podal na Brutovského. Ten hrál pohodově a další mečbol už nepotřeboval. Ve druhém setu se to dlouho tahalo, Kalous pokračoval v plejádě rychlých útoků. Chyby Vsetína na útoku soupeř trestal a dostal se na luxusních pět setbolů - 9:5. A znovu vsetínští hráči si to chtěli ulehčit, i proto padli - 10:5 pro Čakovice. Třetí set se uvedl zkaženým útokem J. Chadim a poté Kalousovu nedůraznost z druhé soupeř trestá - 7:5 Vsetín. Když poté J. Chadim neboduje, znovu hoří střed pole a je jasno - 8:5. Poté následuje neuvěřitelná přehlídka promarněných útočných šancí, kterou končí Brutovský nekompromisní tvrdou patou - 9:5. Zakončení Čakovic je bídné, ale Vsetín tentokrát nepotrestá - 9:6. Brutovský dotává důvěru na příjmu, ale znovu se v absolutní koncovce nemýlí - 10:6. 2:0 pro Vsetín a Pražané mají o čem přemýšlet. Z pohledu zhodnocení z čakovické strany úplně odlišný herní model od první dvojice, bohužel i tady těch chyb bylo na úroveň extraligového finále příliš. A to i obranných. I Vsetínští měli hluché momenty, ale svou zkušeností dokázali vyhrát - a to jediné se počítá.

Chalupa, Gebel, Gargulák, to je klasická sestava s jedním dlouhým smečařem a dvojicí defenzivních hráčů v podání Vsetína. Čakovice mají ve hře Šimáčka se smečařem-polařem Kučerou a J. Kalousem. V prvním setu mají navrch obě pole, smečařům se nedaří nic většího vymyslet. Brzy si J. Kalous vysloužil napomínání. Ale jak je u něho zvykem, hrál odvážně a při jednom z jeho rychlých útoků (stav 7:6 pro Čakovice) zápas i utkání skončily pro Garguláka - výron kotníku. Jeho post obsadil Stupák. Pražané to nekomplikovali a odměnou jim byla trojice mečbolů - 9:7. Kučerovi stačil hned první - 10:7. Čakovická sestava tlačila na pilu dál, ve druhé sadě vedla 3:1 a 5:2. Chalupovi se nedařilo dostat do hry, ani příprava útoku na vsetínské straně neměla elitní parametry. Za rozhodnutého stavu 8:4 už se hraje bez Chalupy, důvěru dostává Galus. Jeho vstup je špatný, po bloku Šimáčka je zde šest mečbolů pro Pražany - 9:4. Nečeká se dlouho. Hodnocení zápasu? Nevýrazný Chalupa se nedostal ke své nejobávanější zbrani a jen pár ojedinělých nártových útoků dobře organizovanou obranu Čakovic překvapit nemohlo. Naopak Pražané hráli účelně a vyzdvihnout je třeba výkon veterána Šimáčka.

O. Cibulka, Z. Kalous a Fík je sestava, které věřil trenér Fritz. Jeho sok vyslal na hřiště Brutovského, Plachého a Vichtoru. Právě Brutovský působí dominantně a výborně se projevuje Vichtora. Je z toho tříbodové vedení až na 8:5. Pražané hodně kombinují, ale někdy až moc. Vsetín si zajistit v první sadě čtyři setboly - 9:6. Cibulka ale první odmítá nádherným kraťasem. Brutovský se revanšuje čistě prostřeleným středem - 10:7, 1:0 na sety. Na začátku druhého setu se čakovické trojici vůbec nedaří dostat do hry. Příliš krásy na úkor výsledku - a je to 3:0 pro Vsetín. Trenér Fritz musí reagovat, ze hry stahuje Kalouse i Fíka, jejich posty zaujmou Pachman a T. Chadim. Fritzův tah vychází, změna herního schéma se projevuje okamžitě - 4:4. Po time-outu Vsetína přichází velké chvíle Cibulky, dostává se do smečařské i blokařské pohody. I jeho parťáci se nezaleknou a nečekaně disponují dvojicí setbolů - 9:7. Na 10:7 to zavírá Cibulkovův blok. Velký obrat! Do třetího setu jde za Čakovice logicky úspěšná sestava z druhého setu. Do stavu 7:7 se nic velkého ve zkrácené sadě neděje. Obě defenzivy pracují bravurně, na 8:7 dostává Vsetín Cibulkovo zkažení. Další dlouhá výměna a Brutovský vsadí na chytrost - polotechnickým úderem vytlouká blok - 9:7. Jak jinak. Po oddechovém čase dojde ke skrumáži v blízkosti sítě a čakovická formace nezvládá rozehru míče - 10:7 Vsetín. Co k zápasu říci? Výrazně vyšší úroveň než předchozí trojkový souboj byla dána dobrým rozpoložením hlavních smečařů a také soubojem výborných obran. Pražanům vyšlo střídání, zahajovací sestava opravdu hrála špatně. O výsledku rozhodla zejména zkušenost vsetínského tahouna.

Za stavu 3:1 pro Vsetín to s ambicemi Čakovic nevypadalo růžově. I s ohledem na porážku z minulého týdne mohl trenér Fritz zkusit překvapení, ale J. Kalous nakonec důvěru dostal. Jeho soupeř Stupák nic nemusel dokazovat, ale dokázal. V repríze finále českého šampionátu oba hráče zdobil dobrý servis, příjem i přechod do útoku. Jenže hned v polovině prvního setu J. Kalous vyprodukoval několik útočných chyb a to byla voda na Stupákův mlýn - 6:3. Po oddechovém čase slovenský hráč žádnou jistotu nezvolil a esem šel do trháku. Pohodově si došel pro výhodu šesti setbolů - 9:4. Dva první sice J. Kalous odvrátil, ale poté své smečované podání poslal do sítě - 10:6. O tom, že přichází mortální okamžik celého utkání, prozrazoval i pohled na obě střídačky. Zatímco Pražané posedávali, polehávali v okolí lavičky, Vsetínští se natlačili na mantinel a vydatně fandili. Jenže Stupák to nepotřeboval, zatímco Kalous naopak hodně. I ve druhém setu se Kalousovi nedařilo, Stupák se znovu utrhl na 5:2. Pak přišel nejhezčí míč zápasu - Stupákův parádně roztočený míč Kalous doběhl a v nouzi kopnul bodový šlapaný kraťas. Po dalším bodu si Stupák vybral oddechový čas. A po něm se rozehrál famózně. Další šlajspatou získal rozhodující náskok 8:4, svou pohodu dokumentoval následným čistým esem - 9:4. Další servis sice skončil v síti, ale po příjmu jeho dlouhý úder k levé straně končí v růžku herního pole soupeře - 10:5. 4:1 pro Vsetín! Při zhodnocení lze polemizovat o tom, proč Kalous na Stupáka tentokrát vůbec nestačil a zda měl jít do hry právě on. Byl to ale jinak kvalitní zápas, ve kterém Stupák zahrál výborně a znovu se kvalitně pohyboval i četl hru. Kalous musel riskovat, riskoval a... kazil.

Teď už jen zázrak mohl spasit Pražany. Jenže už dva takové diváci viděli poslední roky v soubojích Modřic s Karlovými Vary, či Karlových Varů právě s Čakovicemi. Náročný úkol připadá trojici O. Cibulky, Pachmana a T. Chadima. Svůj druhý zápas už musí vyhrát. Reparát mají skládat i jejich soupeři - Chalupa, Plachý a Gebel, ale nejsou pod tlakem nutnosti. Poklidný začátek setu narušilo až Pachmanovo zkažení útoku z nahrávačské pozice - 4:2 pro Vsetín. Brzy následovala přehlídka chyb v řadě herních činností v mezihře i útočné fázi u obou sestav. Chalupovi se stále nedařilo najít herní pohodu. Ale ani u soupeře žádná útočná jistota nebyla k vidění a když zvolil překvapivé zakončení, přišla chyba. Za stavu 7:6 pro Vsetín si oddechový čas vybrali Pražané. Nepohoda pokračovala, tu klepák, tu zkažení. Logicky takový set došel na devítky. O. Cibulka set vítězně zakončil po šmejkalovsku utaženým kraťasem. Druhý set ale Vsetínští zatopili pod kotlem a do laufu se dostal Chalupa. Stav 6:3 pro Vsetín a Pražané zastavují set. Chalupu už ale nevykolejí - dva kraťasy a klepák znamenají vedení 9:4. Souboj vysokých nohou nad sítí končí vítězně pro vsetínského ranaře - 10:4. Je zřejmé, kdo si odnáší klid do zkrácené sady. Chalupa už nemilosrdně nártem bije do země a je to 8:6. Vsetínští diváci vydatně bouří, tuší co bude následovat. Cibulka ale blokuje úspěšně - 8:7. Po time-outu další Chalupův klepák končí v síti - srovnáno, 8:8. Teď je k vidění oboustranná opatrnost, nikdo nechce už udělat chybu. Ale Chalupa a spol to nakonec dali. Další nártový klepák z Chalupovy dílny, kontruje Cibulkova bomba z těžké nahrávky, a máme tu devítky. Míč od titulu dělí Vsetín. Co myslíte, že Chalupa za tohoto stavu kope? Správně. Co říci pro zhodnocení tohoto zápasu? První polovina žádná sláva, moc chyb. Druhá polovina ale Vsetínu vyšla, byť celý zápas Chalupa bojoval s natlačenou nahrávkou, nakonec si poradil. Běžným úderem ale nebyl schopen bodovat. U Čakovic zarazil herní stereotyp. Nahrávka z čistého středu do stran výrazně limituje využitelnou výseč úderů obou smečařů.

Vsetín je poprvé mistrem a Čakovice prohrály své třetí finále v řadě. Jistě odborníci i diváci podiskutují nad důvody. Vyhrála zkušenost - tedy ta individuální. Vsetínská esa typu Brutovského, Stupáka, Plachého, Chalupy, Gebela mají už hodně vítězství z významných jednorázových akcí a finále hrané na jediné utkání v neutrální hale je právě bližší jednorázovkám, než dlouhodobé soutěži. Vsetínští prokázali větší tah na branku a když jim nečekaně vyšly oba úvodní debly, byli na koni. Čakovickým chyběl tahoun a lá Mrákava, zkušený lídr, který by včas zatáhl za brzdu. Do této role roste a občas se i sám pasuje J. Kalous, ale přes nezpochybnitelné kvality jeho mládí jej někdy svede k unáhlenosti místo chladnokrevné rozvahy. Cibulka si uhrál své, stejně tak bratři Chadimové. Naopak další tahoun Kučera neměl svůj velký den. Paradoxem je, že úpravu herního schéma, kterou nový trenér Fritz prosadil a úspěšně s ní letos doplul do finále, se ve finále ukázala jako negativum. Když jsme u trenérů, každý měl svůj styl. Agresivněji nečekaně působil vsetínský P. Perun a možná více agresivity potřeboval čakovický protějšek. Ten stojí před nelehkým úkolem svým svěřencům vysvětlit, že stříbro v letošním ročníku není neúspěchem. A že stříbrné stigma lze prolomit. Sláva vítězům, čest poraženým!

"Je to krásné, je to paráda, je to týmový titul po pěti letech mého působení ve Vsetíně. Je to vrchol. Osobně jsem se cítil velmi dobře. Jsem už zkušený hráč a umím si načasovat formu. Příprava byla delší, v základní části soutěže jsem ještě takovou formu neměl. Během léta jsem začal určité věci trénovat a postupně jsem formu načasovával. Měl jsem hodně nakopané. Ukázalo se to dnes a vlastně v celém play-off. Soupeři chci poděkovat za krásné utkání. Když vyhrála naše první dvojice, věděl jsem, že to je padesát na padesát. Také jsem věděl, že Čakovice mají vynikající dvojice. Soupeř ale dnes vyrobil více nevynucených chyb. Nedělal body, nebo kazil. My jsme hráli trpělivě, vyčkávali. Spoluhráčům jsem říkal, že naší výhodou je vyrovnaný kádr. Takže když se něco prohraje, nic se neděje. I během sezóny to fungovalo, že když jedna polovina sestavy selhala, druhá to vykompenzovala. Za stavu 2:1 pro nás to bylo v pohodě. I když trojka Honzy Chalupy prohrála, té naší jsem věřil. Hned od začátku mi vycházely koule, druhý set nám trochu došel dech, ale pak už to bylo ve třetím zase dobré. Na singl Laca Stupáka jsem neměl nervy, ani jsem na to nekoukal. Ale Laco je zkušený hráč, minulý týden vyhrál republiku a i dnes byl v pohodě. Udělal dnes tři body. V odvetě trojek jsem spoluhráčům věřil. Tak, že jsem se ani nešel rozcvičovat na další zápas. Bylo to ale vyrovnané a v třetím setu se mohlo přihodit cokoli. Ale kluci to zvládli," okomentoval utkání slovenský legionář ve vsetínských službách JÁN BRUTOVSKÝ.

Fotogalerie:

 

 

 


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři