• 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Stupák a Nymburk? Jako ryba ve vodě Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 23.10.2017

2017 mcr1m 01(Nymburk) Že Ladislav Stupák je špičkový singlista, o tom není třeba diskutovat. I letos jej na mužském 24. mistrovství ČR jednotlivců naháněla velká skupina skvělých českých vyznavačů této disciplíny. Jenže slovenský reprezentant ve vsetínských službách se v Nymburce cítí jako ryba ve vodě, vždyť zde kromě výhry v evropském poháru slavil i český titul loni. A také jako před rokem to z jeho pohledu skončilo. Na stupně vítězů jej doprovodili stříbrný mladík Jiří Kalous z Čakovic a bronzový Jiří Doubrava ze Šacungu.

Poslední mužský šampionát velmi nezaslouženě provází bídná divácká kulisa, odečteme-li samotné účastníky a jejich trenéry. Přitom je nepochybné, že právě zde je konkurence ze všech mistrovství největší, minimálně 12-15 z 32 účastníků může pomýšlet na stupně vítězů. Ostatně, stačí se podívat na některá jména, která šampionát opouštěla už po odehrání základních skupin. Poslední místo ve skupině určitě není pozice, se kterou by Kop, Chytra, Hanus nebo Macurek byli spokojeni. Do play-off se nepodívali ani např. další z exreprezentantů Hron, M. Medek či postrach favoritů Beránek, kterému nestačily ani dvě výhry.

Osm skupin vygenerovalo tu šťastnější šestnáctku, která si to rozdala o čtvrtfinále. Stupák měl plno práce s Buriánem (Modřice B), ale postoupil. Kolenský (Čelákovice A) po boji padl s Višvaderem (Č. Budějovice A), Kučera (Čakovice B) také ve třetím setu padl s O. Vítem (Žatec A) a třísetový byl i vítězný mač Doubravy (Šacung A) proti Smolovi (Hradecko). Druhá polovina osmifinále nabídla dvousetové zápasy. J. Kalous (Čakovice A) snadno přehrál Bareše (Čelákovice B), Chalupa (Vsetín B) Vedrala (Č. Brod A), P. Vít (Žatec B) Bočka (Zruč-Senec) a Sýkora (Č. Brod B) Kilíka (Čelákovice B).

Ve čtvrtinále šlo už pochopitelně do tuhého a projev některých hráčů už byl nervóznější. V prvním přehrál obhajující Stupák dorosteneckého šampióna této disciplíny Višvadera. Ve druhém se Doubrava vypořádal s mistrem světa O. Vítem. Ve třetím si J. Kalous podal Chalupu a čtvrtým do party byl P. Vít, kterému nestačil Sýkora. V semifinále porazil Stupák Doubravu a J. Kalous P. Víta.

Souboj o bronz načal lépe žatecký štírek P. Vít, který šel v první sadě do trháku 5:2 díky celkově uhlazenější hře. Doubrava pálil tvrdě, buď to vyšlo nebo ne. Dokázal se však v polovině setu dostat na rovnovážný stav. Vít však trpělivě a bez chyb šel do druhého trháku, na jehož konci byla výhoda čtveřice setbolů. Jenže ranař Šacungu riskantní hrou nejenže srovnal, ale díky velmi šťastnému balonu (Vítem rozehraný míč se na pásce odrazil zpět na tělo) dokonce set vyhrál. To Víta naštvalo a evidentně znaveného soupeře ve druhém setu deklasoval. Jenže třetí set byl zcela odlišný. Vít sice ještě vedl 7:6, jenže pak přišly dvě jeho chyby a to posadilo do sedla Doubravu. Z trojice bronzových mečbolů odvázal hned první a "špinavým" esem došel k výhře.

"V osmifinále jsem měl Smolu ze Zruče, který pravidelně umí svým stylem a chytrostí prohánět favority. Byl to útrpný zápas, první set jsem kazil a prohrál. Ve druhém setu se to zlomilo a i soupeř začal kazit. Ve třetím setu už mi šel výborně servis a pohlídal jsem si to. Ve čtvrtfinále mě čekal Ondra Vít ze Žatce. Máme velmi rozdílný herní styl a myslím, že ten můj mu moc nevyhovuje. V tomto zápase mu to občas párkrát přes nohy přelétlo a jak prohrál první set, připadal mi dost podrážděný a nechal se rozhodit nějakým sporným míčem. Přesto druhý set byl v mém podání tragédie. Vedl jsem 8:3 a prohrál 8:10. Třetí set jsem ale už náskok uhájil. V semifinále proti obhajujícímu vsetínskému Stupákovi mi došla šťáva. Zápasy už následovaly rychle po sobě a nebyl čas na odpočinek. Laco nejenže nekazil, ale byl i úspěšný na servisu. Tlačil mě dozadu a já z těch zadních pozic nedokázal zakončovat. Navíc zkušeně četl mojí hru. Druhý set vedl 7:4 a trošku to popustil. Já se chytil na pár balonech, otočil na 9:8 a za tohoto stavu jsem z dobrého příjmu dal aut. Za devítek už jsem se nedostal do dobré pozice. Do zápasu o bronz jsem šel hodně vyčerpaný. Petr Vít ze Žatce hrál podobně jako Stupák, většinu prvního setu byl nahoře. Mně se ale podařilo vyrovnat na devítkách. Za tohoto stavu si můj útok příjmul na pásku, netrefil balon a ten mu skočil na tělo. Set jsem vyhrál, ale moc jsem si to nezasloužil. Ve druhém setu to byl odchod, dostal jsem 2:10. Byl jsem úplně vyčerpán a říkal jsem si, že spíš než se tahat a vyčerpat, soustředil jsem se na rozhodující set. Ten mi vyšel, získal jsem tři mečboly, navíc soupeř dvakrát zkazil," byl komentář Jiřího Doubravy.

Zatímco v boji o bronz se představili hráči dost odlišných herních stylů, ve finále se utkali borci dost podobní, s vytříbenou technikou i dostatečnou razancí. Na straně pražského mladíka stála i vynikající pohyblivost, nevšední drzost a tradiční výhoda leváka. Naopak Stupák měl na své straně velkou zkušenost a klid. A ač vypadal hodně znaveně, na své poměry předvedl i v posledním zápase dne velmi slušný pohyb. A také cit pro hru a její analýzu. Ač Kalous hrál tvrdě, Stupák hodně připomínal Mrákavu. Nemusím lítat, když vím, kam to poletí. Začátek prvního setu byl vyrovnaný, tvrdý Kalousův servis neměl Stupák problém tělem rozehrávat. A z útoků se dostával do Kalousovy slabší pravé strany. I zde špinavé eso ukončilo set, první skončil pětibodovým rozdílem pro obhájce.

Do druhého setu vletěl vyzývatel jako uragán a dostal se na tříbodový rozdíl. Pak bylo k vidění hodně delších výměn, ale Kalous i ve druhé polovině setu držel náskok (7:5 a 8:6). Stupáka srážely chyby na jeho podání, když se dostal na dostřel. Pak přišla klíčová chvíle finále. Kalous po své chybě na útoku další útok zbytečně zaměnil efektivitu za efektnost, z pohodové pozice zahrál v singlu nevídaný šlapaný kraťas. Jenže Stupák těsně před zášlapem to k síti stihl a v souboji nad sítí se míč nakonec odrazil na stranu pražského hráče. Hned poté se slovenský legionář znovu pochlapil a po další Kalousově útočné chybě si zajistil dva zlaté mečboly. Čtvrtý útok ale Kalous už nezachyboval a ranou k lajně srovnal. Stupák ale už byl mentálně hodně nahoře a druhý titul v řadě si vzít nenechal. Zápas ukončil technickým míčem.

"Zatím mám v mužích jen titul z dvojic, na singl a trojky čekám. A ani dnes jsem to na finále vůbec neviděl. Hned první zápas ve skupině jsem prohrál ze soupeřem z Budějovic. Nějak jsem nemohl srovnat s halou, přece jen jsme hráli půl roku venku a teď najednou hala. Ze skupiny jsem ale vyjel z prvního místa, protože jsem porazil Ondru Víta. V osmifinále jsem neměl tak těžkého soupeře, Bareše z Čelákovic. Vyhrál jsem a pak na mě nastoupil Honza Chalupa.  První set jsem hladce vyhrál, druhý jsem se trápil, on se hodně zvedl. Začal hrát ostrý servis. Naštěstí jsem tam zahrál několik klíčových míčů, které rozhodly o mém postupu do čtyřky. S Petrem Vítem jsem neměl žádnou předchozí zkušenost. Během dne jsem ale jeho hru měl možnost sledovat a nepřišel mi zase tak silným soupeřem. Proto jsem si na něj docela dost věřil a podle toho dopadl i náš zápas. Do finále jsem šel s tím, že se stejným hráčem pravděpodobně odehraji i další zápas příští týden ve finále ligy. Věřil jsem si na Laca Stupáka také, ale v prvním setu jsem nenašel cestu, jak ho zaskočit. Zkoušel jsem jak smečovaný, tak spodní servis, ale nešlo to. Ve druhém setu jsem se dlouho držel nahoře, ale pak mi došla fyzička, začaly mě brát křeče do lýtek a už jsem byl dole. A co se týká toho kraťasu, který asi bude považovaný za klíčový míč, chtěl jsem hrát úder ven z kurtu. Všiml jsem si ale, že se tam Laco přesunuje, tak jsem to chtěl změnit a napadl mě kraťas. Bylo to hodně na krásu, přeci jen jsem si věřil, kraťasy hraji hodně často. A bohužel mě to tentokrát vytrestalo," řekl poražený finalista JIŘÍ KALOUS.