EL: Experti tipovali dobře Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 09.10.2017

2017 elmsf2 1(Čelákovice, Modřice, Benešov) Před odvetami extraligového semifinále a zahájením extraligové baráže naše redakce oslovila čtveřici nohejbalových odborníků s žádostí o natipování osudu sérií. Jak se zdá, nebyl redakční výběr vůbec špatný. Experti se totiž prakticky nemýlili. Modřice i Čelákovice ve druhých utkáních vrátily soupeřům úder a Šacung zahájil výhrou. Uvidíme tedy, zda expertům vyjde i další čas jejich tipů.

Play-off semifinále:

TJ Spartak Čelákovice - TJ AVIA Čakovice: 5:2 (stav série 1:1)

Pražané domácí výhrou potvrdili postavení ze základní části, ale osud série byl velmi nejistý. Čelákovice po první regulérně na hřišti dosažené porážce v ročníku musely doma zabrat, pokud nechtěly přijít o svůj finálový sen. První vyhrání z kapsy vyhání, platilo i tentokrát. To hostující duo Kučera a T. Chadim ve třetím setu porazili Kilíka, Kolenského a alternujícího Holase. Uspět mohli za hosty i J. Kalous s J. Chadimem, ale proti Flekačovi s J. Kaděrou jim chyběl jediný míč třetí sady. Tytam jsou časy, kdy Čelákovičtí hořeli ve trojkách. Letos je umí solidně. Tři parťáci z prvního debla si střihli trojku proti O. Cibulkovi s bratry Kalousovými a skončilo to domácí výhrou, o jediný balon třetího setu. Totéž potkalo druhou trojku, ale tentokrát Spilka, Flekač, Šafr takto smolně prohráli s veteránem Šimáčkem, Kučerou a Pachmanem. Devítkova ruleta třísetových zápasů točila svá kola dál, v singlu přála štěstena Kilíkovi, poraženým byl J. Kalous (vedl 7:5 ve 3. setu). Domácí vedení 3:2 uklidnilo a v odvetách trojic už vyhrávali pohodověji. Kilíkovo trio přehrálo Kučerovo (se střídajícím J. Chadimem) a končenou podobu výsledku dalo vítězství Spilkovy formace nad Cibulkovou (se střídajícími T. Chadimem a Macurkem).

LUBOŠ CHOURA (Čelákovice, kapitán): "Diváci viděli určitě velmi kvalitní utkání, vždyť pět zápasů bylo třísetových. Rozhodující byla naše výhra v druhé dvojce a pak důležitým se ukázal zisk bodu v singlu. Jsem rád, že jsme vyhráli odvetné trojky a nemuseli jít do závěrečných dvojic."

ONDŘEJ CIBULKA (Čakovice, kapitán): "Utkání bylo opět maximálně vyrovnané a až na dva zápasy se vše rozhodovalo v posledním možném balonu ve třetím setu. Bohužel pokaždé byli štastnější domácí. Chci pochválit soupeře i nás za ducha fair play, který se v těchto vypjatých utkání vidí málokdy."

MNK SILNICE GROUP Modřice - NK CLIMAX Vsetín: 5:4 (stav série 1:1)

Modřičtí ve Vsetíně utržili krutou porážku, alespoň tedy při pohledu na kanárový výsledek. Dříve bývaly jejich souboje se Vsetínem příjemným zpestřením s předem daným výsledkem, to ale už letos evidentně neplatí. Ve výborné bouřlivé atmosféře se hrál parádní mač, který přinesl rozuzlení až posledním možným setem. A domácí fandové mohli odcházet spokojeni. Přitom to ale dlouho vypadalo, že vítěz základní části ze Vsetína si finále zajistí v předstihu. Ve dvojkách totiž domácí borci byli v posledním mečbolovém balonu nedůslední a radoval se soupeř. To se stalo Pelikánovi s Rosenberkem a alternujícím Pavelkou proti Brutovskému se Stupákem i Pospíšilovi a Müllerovi proti Chalupovi s Plachým. V první trojce se už štěstíčko v koncovkách prvního i třetího setu přiklonilo na domácí stranu. Pospíšil, Müller a Rosenberk přetlačili o jediný míč třetí sady Brutovského, Plachého a Vichtoru. Druhou trojku ale Pelikán, Hanus, Topinka a naskočivší Halva nenašli účinný recept na Chalupu, Gebela, Garguláka a střídajícího Stupáka. Domácí ožili a brzy dokázali vyrovnat. V singlu se znovu podařilo Hanusovi ukázat, tentokrát skolil posledním možným míčem Stupáka. Drama pokračovalo i v odvetách. Pospíšilova trojka o jeden jediný míč zkráceného setu udolala Chalupovu formaci. Pelikánova trojice ale nehrála ideálně a na pohodu Brutovského a spol neměla nárok. Pelikán a Rosenberk reparát zvládli a v další třísetovém souboji zvládli koncovku nad Chalupo a Plachým - 4:4. Do zápasu o vše za domácí nastoupili Pospíšil, Müller a střídající Hanus, za hosty slovenské duo Brutovský, Stupák. To vyhrálo první set, druhý urvali domácí. Třetí set se vyvíjel lépe pro hosty, ale koncovku zmákli lépe domácí a sérii prodloužili.

PETR GULDA (Modřice, trenér): "Utkání bylo nádherné pro diváky, pro nás s dobrým koncem. Musím ocenit velkou bojovnost u našich hráčů, kteří po špatném začátku boj nevzdali a zaslouženě dokázali utkání dovést k vítěznému konci. Víme, že Vsetín bude zase doma silný a je velkým favoritem, ale uděláme maximum pro postup do finále."

LUMÍR GEBEL (Vsetín, kapitán): "Utkání bylo velmi vyrovnané, kdy pět zápsů skončilo rozdílem jednoho míče. Začátek nám vyšel dokonale. Průběžné vedení po dvojicích 2:0 nás posadilo na koně. Trojice skončily smírem, i zde šlo vše podle našeho plánu. Klíčový zápas se pravděpodobně odehrál v singlu. To byl bod, se kterým jsme počítali. Bohužel nám protekl mezi prsty, nás shodil ze sedla a naopak domácí polil živou vodou. Pak se od nás odvrátilo pomyslné štěstí a prohrali jsme tři koncovky třetích setů. Našim nejlepším hráčem byli suverénně naši diváci, kteří nás přijeli podpořit ze Vsetína a vytvořili nám doslova domácí prostředí. Nyní hlavy vzhůru a v sobotu musíme našeho soupeře jakkoli porazit."

2017 elmb1 1Baráž:

SK Šacung ČNES Benešov 1947 - SK Start Praha: 5:0 (stav série 1:0)

Barážové souboje nebývají těmi, kam se chodí koukat na herní kvalitu. Jde o hodně, psychika pracuje a často bývá výhra výsledkem spíše upracovanosti a bojovnosti. K tomu nyní bylo nutné přičíst fakt, že se střetli soupeři, kteří se ani v minulosti v soutěži nepotkali a také, že utkání bylo přesunuto vzhledem k nevlídnému podzimnímu počasí do haly. Na tyto poměry se nehrál tak špatný nohejbal. Šacung postrádal Knytla a Flakse, Start Kupského. Konečný výsledek je pro hosty krutý, tři zápasy dokázali dostat do zkrácené sady, ale v ní se prosazovala větší zkušenosti domácích hráčů. Těm vyšel už úvod utkání, když Kalas s Doubravou v deblu hladce skolili Sachla, Tůmu a střídajícího Klabíka a poté Makara a Chytra i s pomocí alternujícího Kadeřábka udolali ve třetím setu odpor Ungermanna s Kaplanem. Obě následné trojice se proměnily ve zcela vyrovnané partie, v úplných koncovkách měli ale domácí více rozvahy i štěstí. Doubrava, Kadeřábek a Voltr porazili Sachla, Tůmu, O. Bálka a střídajícího Klabíka posledním možným míčem, Chejn, Kalas, Chytra a střídající Makara to proti Ungermannovi, Novákovi, Kaplanovi a naskočivšímu Zátkovi zvládli ve dvou setech. Za stavu 4:0 bylo o osudu duelu rozhodnuto, otázkou jen bylo, zda se hosté dočkají čestného úspěchu. Nedočkali. V singlu oboustranně plném chyb se jich menší počet podařilo udělat domácímu Chytrovi a jeho vyhraný třetí set proti Tůmovi utkání ukončil.

FRANTIŠEK KALAS (Šacung, kapitán): "Bylo vidět, že oba týmy dlouho nehrály v hale a někomu trvalo déle, než si zvykl na jiný odskok míče. Znovu jsme se mohli opřít o dvojice, byť ta druhá byla nečekaně složitější. Do trojek jsme pozměnili sestavy oproti minulým utkáním a hosté v nich hráli velmi dobře. Naštěstí jsme zvládali závěry a připsali si tak další body. Singl už byl loterie a i ten se podařilo zvládnout. Jsem rád, že naše série bez porážky se protáhla na sedm utkání."

MIROSLAV SACHL (Start, trenér): "Na začátku duelu jsme se obtížně přizpůsobovali prostorovým podmínkám a celkovému prostředí haly, kde byla navíc velmi špatná viditelnost. Nedařilo se nám v koncovkách setů, které si zkušený Benešov dokázal ohlídat. Místy nám chyběla snad i trocha potřebného štěstí. Výsledek je pro nás příliš krutý, a přestože je mezi extraligou a první ligou velký výkonnostní rozdíl, přesvědčili jsme se, že i s kvalitním soupeřem lze odehrát solidní partii. Těšíme se na to, že si příští víkend zahrajeme opět kvalitní nohejbal v domácím prostředí, tentokráte s příznivým výsledkem pro nás."