1L: Město chmele se vrací mezi elitu Tisk
Napsal Ladislav Barák, Antonín Stehlík  |  Středa, 04.10.2017

2017 1L po 05 01(Žatec, Praha) Na severu Čech se po roční pauze bude opět hrát extraliga. Žatec překonal i poslední překážku, jež mu po roce bránila v návratu a v prvoligovém finále porazil ve čtvrtek i v sobotu Start Praha. Přestože celek z metropole nedal velkému favoritovi  nic zadarmo, k překvapení měl docela daleko. Pražané však mají ještě druhou šanci. V baráži poměří síly se Šacungem. Začíná se v sobotu. Naopak minulostí už je baráž o patro níž. V duelu extraligových rezerv dvou moravských týmů uhájily Modřice prvoligovou příslušnost před nájezdníky ze Vsetína.

I. liga: Finále play-off

SKN Žatec – SK Start Praha  5:2 (série 1:0)

Start dorazil k prvnímu finále bez indisponovaných Klabíka i Sachla, přesto do poloviny střetnutí žila jeho šance na úspěch. Domácí otevřeli partii svou výstavní dvojicí, kde vedle sebe nastupují bratři Vítové. Ti nepřipustili komplikace a duo Ungermann, Kaplan jasně přehráli. Pak byli na tahu Pražané. Zásluhou tandemu Tůma, Novák srovnali, byť k výhře nad Zlatohlávkem, Sýsem a střídajícím Kovaříkem potřebovali plný počet setů. Druhý bod Severočechů zařídil trojlístek Ondřej Vít, Pinkr, Zlatohlávek. Proti Tůmově trojici s Novákem a Bálkem však musel zápas obracet. „Po první vyhrané sadě jsme do té druhé vstoupili velmi špatně. Stav 1:5 jsme už nedokázali otočit, a tak rozhodla až zkrácená hra. Tam se projevila naše nepřesnost a chybovost, kterou soupeř potrestal,“ vyčítal si kapitán hostů DAVID TŮMA. Start pak ale podržela Ungermannova formace s Kupským a Kaplanem, jež zvládla koncovku tiebreaku v klání s ekipou Petra Víta. Jenže naděje borců z metropole se začaly rozplývat jak pára nad hrncem už vzápětí. Ondřej Vít v singlu přejel právě kapitána Pražanů Tůmu a tým z města chmele potřetí vedl. „To hosty asi demotivovalo a nám se podařilo obě následující trojice dovést do úspěšného konce,“ uvedl vedoucí Žatce PETR VÍT. „V druhé polovině utkání jsme si slibovali otočku ve trojicích a chtěli dostat celé sváteční klání opět do dvojic. To se nám ovšem nepodařilo a sestava vedená Petrem Vítem ukončila ve třech setech boj o lepší výchozí pozici pro zbytek finále,“ uzavřel Tůma.

Sestava domácích: Vít O., Vít P., Zlatohlávek, Pinkr, Sýs, Kovařík, Pertlík, Jančík, Brehm. Sestava hostů: Tůma, Kupský, Ungermann, Zátka, Bálek, Novák, Kaplan, Pokorný, Bárta.

Vedoucí Žatce PETR VÍT: „Vyrovnané utkání, které rozhodla hra trojic, když se nám povedlo získat tři ze čtyř možných. V sobotu se pokusíme sérii uzavřít a vrátit tak extraligu po roce zpět do Žatce.“

Kapitán Startu Praha DAVID TŮMA: „Vyzdvihl bych atmosféru, která provázela čtvrteční odpoledne. Pochopitelně také bojovnost obou celků. Výkon rozhodčích byl po celou dobu stabilní až na tři nevysvětlitelné zkraty, které na mém dojmu z jejich výkonu zanechaly velmi nepříjemnou pachuť.“

2017 1L po 05 02SK Start Praha – SKN Žatec  3:5 (konečný stav série 0:2)

Před necelým půlrokem Žatec v úvodním kole základní části na Střeleckém ostrově zahájil svoji pouť za návratem do extraligy. Poslední zářijový den ji na stejném místě úspěšně završil. Stejně jako v dubnu, ani tentokrát to uprostřed Vltavy neměl vůbec jednoduché. Domácí měli v úvodním deblu i kus štěstí. Jejich sestava, ve které se protočili Ungermann, Novák a Kaplan udolala Zlatohlávka se Sýsem nejtěsnějším rozdílem. „Pomohla nám menší důslednost hostujícího Zlatohlávka, jenž v koncovce druhého i třetího setu neproměnil za stavu 9:9 útok,“ prozradil hrající trenér Pražanů MIROSLAV SACHL. Bratři Vítové pak sice podle předpokladů srovnali, ale oba trojkové souboje patřily Startu. „Trojice na nás domácí postavili dobře. V té první Sachl, Tůma a Bálek deklasovali naší formaci Ondřej Vít, Zlatohlávek, Pinkr. V té následující jsme se po prvním setu, kdy Ungermann zakopával servis za 9:0, zmátořili a druhou sadu vyhráli. Třetí set byl vyrovnaný, ale domácí ho získali na svoji stranu. Za stavu 3:1 pro soupeře to s námi nevypadalo dobře,“ připustil vedoucí Severočechů PETR VÍT. Hosté se korekce dočkali v singlu, tentokrát se však favorit nadřel na bod víc než doma. „Hrou na riziko a výborným servisem prokázal Tůma kvalitu, ovšem i přes výrazné vedení první set nedotáhl do vítězného konce. Zbytek klání si již Ondřej Vít trpělivou hrou pohlídal,“ řekl Sachl a pokračoval: „V první odvetě trojic se utkání jednoznačně lámalo. Měli jsme možnost soupeři odskočit na 4:2, což by se Žatci otáčelo již velmi složitě. Po snadné výhře naší první trojice nad Ondřejem Vítem jsme cítili formu, nicméně Petr Vít se nastartoval k útočnému pojetí, a přestože ještě ztratil pro něj slibně rozehraný druhý set, ve třetím setu ukázal kvalitu a pevnější nervy.“ Vyrovnáno. Zklamání Pražanů z promarněné šance jakoby se přelilo i do další trojice, kde trio Ondřej Vít, Zlatohlávek, Pinkr excelovalo a smetlo Ungermannovu družinu z kurtu. „Odvetné trojice celé střetnutí rozhodly,“ podotkl PETR VÍT. Právě sourozenecká dvojice pak stylově pečetila žatecký návrat do extraligy, když, přes ztracený druhý set, porazila Ungermanna s Novákem a střídajícím Kaplanem.

Sestava domácích: Tůma, Kupský, Ungermann, Zátka, Bálek, Novák, Kaplan, Sachl, Klabík, Bárta. Sestava hostů: Vít O., Vít P., Zlatohlávek, Pinkr, Sýs, Kovařík, Jančík.

Trenér Startu Praha MIROSLAV SACHL: „Věřili jsme, že v domácím prostředí dokážeme dostat soupeře pod tlak a využít parametry našeho hřiště na Střeleckém ostrově. V první polovině duelu se nám to vcelku dařilo a předváděli jsme kvalitní výkon, podpořený kolektivním pojetím a bojovností. Promarněním odvetných trojic jsme však přenechali aktivitu soupeři, a ten toho dokázal využít. Zřejmě nikoho nepřekvapím, když budu konstatovat, že nejlepšími hráči hostů byli bratři Vítové. V našem dresu zahráli nejlépe kapitán Tůma a Ungermann. Celkově bych chtěl náš tým pochválit, neboť postupem do finále první ligy jsme pro SK Start Praha získali dosavadní nejlepší umístění. Zvláště při vyrovnanosti letošního ročníku první ligy si musíme této pozice cenit. Týmu Žatce gratuluji k návratu do extraligy, v kontextu celé sezony si primát v soutěži nepochybně zasloužil.“

Vedoucí Žatce PETR VÍT: „Rozhodující okamžik vidím v otočce trojic, kdy naše druhá sestava zvládla svůj zápas a srovnala na 3:3. První sadu jsme ovládli, ve druhé vedli 9:7, ale prohráli. Naštěstí ve třetím setu jsme znovu domácí přehrávali a dotáhli. S následující trojicí a závěrečnou dvojicí jsme již počítali. Příští rok se vracíme do extraligy po další roční pauze. Chystáme se tým posílit a hrát o přední umístění v extralize.“

Baráž o I. ligu

2017 1L po 05 03MNK SILNICE GROUP Modřice B NK CLIMAX Vsetín B  3:5 (série 0:1)

Vsetínští přijeli do Modřic sice bez zraněného Nezvala, ale zato už s Kurkou a slovenskou posilou Novosadem. V domácím týmu chyběl Hanus, který s prvním týmem absolvoval anabázi v Karlových Varech. Utkání zahájila vítězstvím domácí dvojice Gulda, Halva, jež za pomoci zkrácené sady přehrála Novosada s Hyžákem a naskočivším M. Tomkem. Skóre srovnali osvědčení dlouháni Mikula s Kurkou, když na vítězství nad Novotným a Konupkou potřebovali rovněž tři sety. „Po získané první sadě jsme vedli 6:3, ale od té chvíle jako kdyby někdo mávl kouzelným proutkem a přestalo se nám dařit. Do konce setu jsme zapsali už pouze bod a šlo se do zkráceného setu. Ten pokračoval v duchu druhého setu a nám se povedlo pouze jednou bodovat,“ okomentoval zkrat elitní domácí dvojky modřický TOMÁŠ GULDA. Také trojky dopadly nerozhodně. Nejprve Kurka s Mikulou a Hyžákem přešli přes Buriana s Guldou a Halvou, aby potom Spousta s Konupkou a Novotným přejeli M. Tomka, Novosada a R. Garguláka. V singlu sice nestačil domácí Burian na Mikulu, ale v souboji obou poražených trojic byla ta Halvova o třídu lepší než Novosadova. K rozhodujícímu trháku nasadila Mikulova sestava, která bez problémů překonala Konupkovu sestavu. První odvetný debl přinesl drama, na jehož konci se radovali Valaši Mikula s Kurkou.. V prvním setu jsme měli za devítek útok, bohužel špatnou přípravou jsme jej zkazili a prohráli. Druhý set byl bod za bod, ale my jsme stále dotahovali. V koncovce si oba soupeři své útoky podrželi a Vsetín si tak připsal první bod v sérii,“ vylíčil hektický závěr utkání Gulda.

Sestava domácích: Spousta, Konupka, Burian, T. Gulda, Halva, Novotný, Štěpánek, Zach.  Sestava hostů: Kurka, M. Tomek, Mikula, Novosad, R. Gargulák, Hyžák, P. Gargulák

Hráč Modřic TOMÁŠ GULDA: „S výsledkem ani s předvedenou hrou nemůžeme být spokojeni. Bohužel jsme vyhráli jen zápasy proti slabším sestavám hostů, což rozhodlo. V dresu soupeře vyčnívali Mikula s Kůrkou, kteří získali všechny body soupeře. My se budeme muset do soboty oklepat z porážky a  ve Vsetíně zabojovat o srovnání série.“

Vedoucí Vsetína TOMÁŠ SRNĚNSKÝ: „Zvítězili  jsme díky bojovnosti celého týmu, ale vyzdvihl bych Mikulu a Kurku, kteří podali nadstandardní výkon.“

NK CLIMAX Vsetín B – MNK SILNICE GROUP Modřice  2:5 (série 1:1)

Utkání začalo pro domácí šokem, protože suverénní dvojka Kurka, Mikula, jež v Modřicích nepoznala prohru, podlehla Konupkovi s Guldou. Po první domácí prohře jsme změnili vlastně všechny sestavy a hned v první dvojici se nám to vyplatilo. Zatímco protivník působil v prvním setu poměrně rozpačitě, tak kluci hráli výborně a s přehledem získali první set. Druhý set se domácí hodně zlepšili a o našem vítězství rozhodl až poslední možný míč,“ chválil dobrý začátek hrající trenér Modřic LUKÁŠ NOVOTNÝ. A aby nebylo pro domácí všeho zlého dost, následně M. Tomek s Vichtorou nestačili v těsné koncovce třetího setu právě na Novotného s Halvou. Také první trojici ukořistili Jihomoravané v koncovce rozhodující sady. To si Spousta s Konupkou, Burianem a naskočivším Zachem poradili s Mikulovou formací, kde se navíc prostřídali Vala s Vichtorou a M. Tomkem. Když poté zvýšila sestava Halvy s Guldou a Štěpánkem, před kterou se museli sklonit Kurka s Nezvalem, Hyžákem a střídajícím S. Tomkem, začaly se naděje Valachů na ukončení série bortit. Za záchrannou brzdu zatáhl v singlu Mikula, jenž povolil Nováčkovi ve zkrácené sadě jen jeden zásah. První odvetná trojka dospěla v dramatické přestřelce do stavu 9:9 ve třetím setu a šťastnější byli domácí. Konupkovo komando už ovšem třetí mečbol využilo, když s přehledem pohlídalo oba vítězné sety proti Kurkovi a spol. Celá série se tedy vracela do Modřic a oba týmy měly na regeneraci něco kolem dvaadvaceti hodin.

Sestava domácích: Kurka, Nezval, Hyžák, M. Tomek, Mikula, Vala, S. Tomek, Vichtora, Olšák, P. Gargulák. Sestava hostů: Spousta, Konupka, Nováček, Burian, T. Gulda, Halva, Novotný, Štěpánek, Zach

Vedoucí Vsetína TOMÁŠ SRNĚNSKÝ: „Nedostali jsme se ke svoji útočné hře a nabídli jsme soupeři svými chybami možnost  dotáhnout utkání do vítězného konce.“

Trenér Modřic LUKÁŠ NOVOTNÝ: „Hráli jsme o všechno a podle toho také vypadalo naše nasazení a přístup k utkání. Klíčová byla výhra první dvojice proti elitní domácí sestavě. Výborně zahrál celý tým a hlavně Burian se Štěpánkem.“

2017 1L po 05 04MNK SILNICE GROUP Modřice B NK CLIMAX Vsetín B  5:0 (konečný stav série 2:1)

Jakoby Vsetínským došly síly po dlouhé sezoně i nahuštěném programu posledních dnů. Jediný set na jejich kontě v rozhodujícím střetnutí celého ročníku kontrastoval s bojovností i kvalitou, jakou předváděli po celou základní část druhé ligy. Demolici hostů odstartovali Novotný s Halvou. Ti se příliš nepárali s M. Tomkem a Vichtorou. Také obávaná dvojka Mikula a Kurka se příliš neukázala. Konupka s Guldou jim dělali problém umístěnými údery a nutili je k pohybu, který však Valachům dělal velké potíže. Jediný set urvali hosté v první trojici. To si Kurka s Mikulou a Vichtorou vzpomněli na to, že celou sezonu naháněli svým soupeřům hrůzu. Ve druhém a třetím dějství ovšem znovu upadli do herní letargie a přiváděli trenéra Garguláka staršího k zoufalství. Do první trojice hosté nasadili vše, co měli. My jsme věděli, že výhra v tomto zápase nás posune hodně blízko k vítězství, a tak jsme postavili Halvu, Guldu a mou maličkost. První set se nám ale nedařilo najít recept na dobře hrajícího Kurku. V druhé sadě jsme změnili obranu, což vedlo k jejímu zisku. Třetí set byl bod za bod a rozhodl Halvův vítězný blok v koncovce,  popsal klíčové momenty hrající kouč Jihomoravanů LUKÁŠ NOVOTNÝ. Novosad, sužovaný svalovým zraněním, poté nestačil na bloku na Konupku s Burianem, které Spousta zásobil skvělými nabídkami k bodování. A když ani Vala s M. Tomkem vzadu nedokázali čelit útočné aktivitě rozjetého soupeře, mohl Burian ukončit celé utkání v singlovém měření sil s Kurkou. Nedalo mu to ani příliš námahy a posledním vítězným úderem zajistil domácím druhou nejvyšší soutěž i pro příští rok.

Sestava domácích: Spousta, Konupka, Burian, T. Gulda, Halva, Novotný, Štěpánek, Zach. Sestava hostů: Kurka, Novosad, M. Tomek, Mikula, Vala, Vichtora, P. Gargulák, Srněnský.

Hrající trenér Modřic LUKÁŠ NOVOTNÝ: „Stejně jako v každém utkání se Vsetínem bylo nesmírně důležité porazit dvojici Kurka, Mikula. A po výhře naší první trojice už jsem věřil, že to dotáhneme. Rozhodujícím faktorem znovu byla odlišnost obou mužstev v bojovnosti.“

Vedoucí Vsetína TOMÁŠ SRNĚNSKÝ: „V posledním utkání celé sezony jsme nedokázali odporovat soupeři, který se vezl na vítězné vlně z předešlého dne.  Zaostávali jsme jak v obraně, tak i v útoku.“