Vítej zlatý (modřický) hattricku Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 27.08.2017

2017 mcr3m 01(Český Brod) Středočeské sestavy hrály prim na 49. ročníku domácího šampionátu mužských trojic. Nebyla to však žádná z trojice sestav pořadatelského oddílu. Mezi elitní kvarteto se probily dvě čelákovické a jedna sestava Šacungu. Pro zlato si však došla jiná parta - dvojnásobný obhájce titulu z Modřic. Finálovou řež proměnil v exhibici a po zásluze si tak Pospíšil s M. Müllerem, Rosenberkem a T. Guldou pověsili na krk nejcennější medaili. Potřetí v řadě!

Turnaj elitní kategorie na nových českobrodských kurtech za sportovní halou byl za velmi vlídného letního počasí rozehrán ve čtyřech základních skupinách, kde v každé pětice účastníků bojovala o dvě postupové příčky. K zajímavostem patřilo mj. zařazení zápasu dvou nejvýšše nasazených sestav do první poloviny bloku zápasů, což nebývá u akcí tohoto kalibru zvykem. Ve skupině A nejlepší formu prokazovalo až třetí nasazené béčko Čelákovic (Spilka, Flekač, Šafr), které neztratilo ani set. Do čtvrtfinále jej doprovodilo áčko Karlových Varů (J. a M. Medkové, Hron), které spolu s třetím modřickým béčkem (Burian, Spousta, Halva) zakusilo v zamotané skupině dvě porážky. V B skupině to dlouho vypadalo na jasnou výhru céčka Čelákovic, ale poslední zápas s áčkem Šacungu nezvládlo. Obě sestavy ale s jednou porážkou do čtvrtfinále prošly, tady už dvě porážky na postup Karlovým Varům B (Vanke, Bíbr, Kokštein, Zrzavecký) ani Českému Brodu A (M. Kaděra, Štěpař, Sýkora) nestačily. Ve skupině C narazil první nasazený - Čakovice A (O. Cibulka, Z. Kalous, Fík, T. Chadim, Macurek). V "matematickém" souboji trojice týmů s jedinou porážkou měl nejhorší bilanci. Naopak lepší bilance katapultovala vzhůru Vsetín A (Chalupa, Plachý, Gargulák) a čelákovickou první formaci. V déčku se nezakecal obhájce z Modřic A, který s impozantním skóre 80:41 neztratil ani set. Jediná porážka neznamenala konec nadějí pro jediný druholigový tým, Holice (Kop,  Krátký, Oříšek, Paul), nepostupová třetí příčka zůstala v rukou Vsetína B (Brutovský, Stupák, M. Tomek). Zajímavostí bylo zařazení exreprezentanta veterána Šimáčka do jedné z čakovických sestav (Kučera, J. Kalous, J. Chadim, Šimáček), překvapením byla i neúčast ani jedné ze sestav pražského celku ve vyřazovací části.

V prvním kole pavouka se k vítězům skupin dolosovávali soupeři ze druhých míst tabulky. Tady už šlo o hodně, na vítěze této části čekala dvojice zápasů o medailové kovy. V klubovém derby Čelákovic áčko poměrně snadno předčilo béčko, Šacung A ve zkrácené sadě udolal Holice, Modřice A otočily nepříznivý průběh s Karlovy Vary A a posledním semifinalistou se stalo céčko Čelákovic po výhře posledním možným míčem třetího setu nad Vsetínem. V prvním semifinále mezi Čelákovicemi B a Šacungem A první set rozhodl poslední možný balon, ve druhém už Čelákovičtí byli jasně nahoře a další komplikace nepustili. Také druhé semifinále dopadlo podobně - první set těsnou výhrou o balon a druhý set už  Modřice A s Čelákovicemi C neměly tolik starostí.

V zápase o bronz se Šacung A s čelákovickým céčkem přetahovali o každý míč, ale v začátku koncovky Šacung zlomil kuriózní míč (odraz od zad) v souboji obou smečařských věží Doubravy a Součka. V koncovce druhého si za stavu 8:9 nechali benešovští hráči padnout míč třikrát na zem a soupeř se mohl radovat z nečekaného bronzu.

Bramborová placka po loňském stříbru čekala na JIŘÍHO DOUBRAVU. "Prohráli jsme hned první zápas ve skupině a byli jsme pod tlakem všechno už dál vyhrávat. Což se nakonec podařilo. Čtvrtfinále s Holicemi jsme až na výjimky měli pod kontrolou. Pavel Kop hrál dobře, ale musím přiznat, že jeho spoluhráči ještě nemají takové zkušenosti, aby jej dokázali v klíčových chvilkách podržet. V semifinále proti Janu Kilíkovi a spol jsem si myslel, že by to mohl být příjemnější soupeř. Dlouho jsme vedli, pak ale nedotaženou mezihrou z chycených útoků jsme nedokázali získat body navíc. Druhý set už jsem se cítil unavený a nepodařilo se nám chytit začátek. V zápase o třetí místo jsme hodně chtěli medaili. Kluci z Čelákovic měli ale výborný den. Bareš s Douckem chytali dobře a Souček na útoku útočil úžasně. I přesto, že se nám dařilo jej chytat, znovu se projevila naše největší slabina, špatná mezihra. Výborně zahrál Fanda Kalas, bodoval ze všeho.  V koncovce druhého setu jsem trefil blok, nevšiml si dopadu míče a rozhodčí nám poté odpískal třetí dopad. Čtvrté místo ale neberu jako neúspěch. Na to, že mým spoluhráčům je čtyřicet a Libor Chytra s náma hrál poprvé, zahráli výborně."

Výbornou smečařskou formou, která vydržela až do posledního zápasu, se prezentoval mladý LUKÁŠ SOUČEK a bronzová medaile mu určitě slušela. "Do Brodu jsme odjeli se třemi sestavami. Kdyby nám naší třetí nevzali, byli jsme domluveni, že bych byl jako čtvrtý ke klukům do áčka. Ve skupině jsme zakolísali až v posledním zápase se Šacungem. Tam jsme už měli jistotu postupu a hráli příliš uvolněně. Ve čtvrtfinále jsem měl velkou motivaci, Honzu Chalupu jsem doteď porazil snad jen jednou. A vyšlo nám to. V semifinále jsme si věřili, ale modřická mašina byla nezastavitelná. Všichni tři hráli výborně, Kuba Pospíšil to tam sázel z každé pozice. Na to se nedala najít protizbraň. Po zápase bylo chvíli zklamání, že se do finále nepodíváme. Zápas se Šacungem, tam jsme prohrávali, pak se tam ale nějaké dva míče překulily pro nás a otočily to. Ve druhém setu jsme měli štěstí v koncovce. Bronz považuju za velký úspěch."

Finále mělo jasnou tajenku - podaří se Modřicím zlatý hattrick? Nenapádně, ale efektivně hrající čelákovická formace nebyla favoritem, ale kousat rozhodně mohla. Jenže Modřičtí od začátku nastoupili do mače s jasným záměrem a příliš sebevědomě. Ne však až přespříliš, aby je to mohlo svádět k exhibičním projevům. A přesto brzy modrobílý stroj exhibovat začal. Brzy si totiž v prvním setu vytvořil díky kvalitní práci ve všech herních činnostech klíčový náskok, který ještě dokázal navýšit. Za rozhodnutého stavu 4:9 ještě odvázal Kilík smečovaný servis a docílil esa. Druhý jeho pokus ale skončil jen v síti. Ve druhém setu přinesl na počátku vzruch obětavý obranný zákrok Müllera, který se zvedal jen s obtížemi. Hlad po zlaté medaili však záhy bolest přehlušil a Modřičtí znovu nápaditou kombinační hrou ovládli dění. Za stavu 8:4 bylo i z rozpoležení soupeřů znatelné, že tady je rozhodnuto. Úspěšný blok Pospíšila finálový zápas ukončil.

"Když prohrajete ve finále, vždycky bude zklamání. Ale s odstupem nespokojený s turnajem nejsem. Ve skupině nevypadalo, že projdeme až do finále. Měli jsme nůž na krku, museli jsme s Čakovicemi vyhrát 2:0, což se podařilo. Čtvrtfinále, to bylo oddílové derby. Dobře se známe, veděl jsem, že mi Martin Spilka bude zavírat úder do paty, musel jsem dost přemýšlet. Vzadu jsme je pochytali, bylo to dobře zvládnuté. Semifinále s Šacungem, tam byl vyrovnaný jen první set, druhý už byl v klidu. Jirka Doubrava nezopakoval předchozí výkony. A finále? Modřické jsem během dne ani snad neviděl a netušil jsem, jak budou hrát.  Chytali v poli neskutečně, my si vybrali svou slabší chvilku. Stříbro z mistrovství ale beru," nesmutnil JÁN KILÍK, ač postavou nejmenší z osmičky smečarů-blokařů, v obou činnostech velmi produktivní.

Pohádku dotáhl do konce, mise splněna. Není divu, že radost přímo sršela z modřického univerzála MARTINA MÜLLERA. "Nepopsatelný pocit. Já si celé prázdniny nezahrál, až teď v týdnu před šampionátem. V průběhu turnaje jsme se ale začali dostávat do formy. Čím byli těžší soupeři, začali jsme hrát svou hru a dostali se do laufu. Trošku jsme se trápili ve čtvrtfinále s Karlovými Vary A, ale je dobře, že jsme si takový zápas prošli. Pomohlo nám to, že jsme zvýšili koncentraci na všechny činnosti. Pak už to byl velký lauf a porazili jsme jak první čelákovickou trojku v semifinále, tak i druhou ve finále. Soustředili jsme se na svojí hru, bylo to jednodušší, než čtvrtfinále."

"Věřím, že se všem účastníkům turnaj líbil. Z mého pohledu jsem spokojen, bylo to dobře zorganizováno, vše běželo dobře a výkony účastníků byly vysoce kvalitní už od základních skupin. Pouze počet diváků byl menší, než jsem doufal," stručně zhodnotil akci její ředitel JAN SÝKORA, který kromě ředitelské role zvládl i samotnou hru a úpravu hrací plochy v přerušeních. Nepostup ani jedné domácí trojice do play-off ale nepovažoval za velké překvapení. "Jelikož jsme měli přípravu takovou, jakou jsme měli, osobně překvapen nejsem. Naše účast v play-off by byla nad očekávání," dodal.