Ohlédnutí za soutěžním ročníkem 2015 Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 03.01.2016

2015 ohlednutirocnik 144. ročník (resp. 46. z pohledu jednorázových soutěží) mají za sebou celorepublikové soutěže Českého nohejbalového svazu. Pro někoho ročník snů, pro jiného smolná sezóna, můžete si vybrat. Stojí za to si ve zkratce připomenout hlavní sportovní okamžiky uplynulého ročníku 2015.

Únor

Složená sestava ligového výběru zvítězila na mezinárodním turnaji Memoriál Pavla Holíka v Přerově. V Nymburce proběhly kempy nadějí.

Březen

Dynamo České Budějovice obhájilo na Austin Cupu, mezinárodním turnaji mužů. Útěchovské ženy vyhrály čtyřdílný seriál Zimního poháru žen. V Nymburce proběhla první valná hromada ČNS v tomto roce.

Červen

Vítězem základní části mužské extraligy se stal Sokol Modřice. Trenér PETR GULDA: "Nikdy jsem si nemyslel, že bychom mohli vést tabulku o 11 bodů a být tři kola před koncem jistým vítězem základní části."  Dorostenci se utkali o české tituly ve dvojicích a trojicích, zlato potěšilo Avii Čakovice a Spartak Čelákovice. Krajské výběry žáků si zahrály v Plzni o medaile na Hrách VII. letní olympiády dětí a mládeže. V součtu turnajů dvojic a trojic byl nejlepší ten ze Zlínského kraje. Zástupce organizátora MIROSLAV WENDLER: "Pro nás bylo hlavní, aby se nohejbal na Hrách odehrál. A to se povedlo."

Červenec

Mezinárodní turnaj mužů Šacung Cup ovládla domácí sestava.

Srpen

Dvě double si odnesli hráči modřického Sokola z republikových šampionátů dvojic a trojic mužů. MARTIN MÜLLER. „Dva tituly za víkend, to je neskutečné. Hráli jsme naší hru, snažili se soupeře k ničemu nepustit."

Září

Mistrem ČR družstev mužské kategorie se stal Sokol Modřice, stříbro patří Avii Čakovice, bronz karlovarskému Liaporu. Září bylo i ve znamení zlatého tažení žen českobrodského Slavoje. Ty k triplu z republikového šampionátu jednotlivců připojily tripl z trojic a double z trojic. Poté dosáhly i na poslední titul, který byl ve hře. V rámci superfinálového víkendu v Nymburce se staly mistryněmi ČR družstev. Kapitánka LENKA CIBULKOVÁ: "Co se týká našich medailí, asi nebyl lepší rok. Tři ze singlu, tři z dvojek, zlatá a stříbrná z trojic a na závěr ligové zlato. Naposledy jsme měli podobnou sklizeň asi před 12 lety. Co víc chtít?

2015 ohlednutirocnik 2Říjen

Čeští junioři a české ženy reprezentovaly na mistrovství světa těchto kategorií v Rumunsku. 3x zlato, to byla bilance juniorů, kteří tak obhájili všechny tituly. Trenér MICHAL DOUCEK: "Trošku jsem se obával rychlého přechodu z venkovního prostředí do haly. Ale hráči to zvládli dobře, což prokázaly i výsledky. Oceňuji na nich, že vědí, co chtějí a jdou si za tím se vším všudy. Na svůj věk jsou velmi vyspělí svým myšlením, zodpovědným kolektivním přístupem. Prokázali i obrovskou chuť vyhrát." "Pochlapil" se i ženský výběr, k bronzu z jednotlivců připojil dvojici titulů z obou kolektivních disciplín. Trenér JIŘÍ ŠMEJKAL: „Organizátoři se opravdu vyznamenali a nikdo si nemohl stěžovat na organizaci, ani jídlo či ubytování. Myslím, že srovnali laťku se šampionátem, který jsme organizovali my v roce 2012. Naše dvě zlata a bronz v kategorii žen navíc dodaly šampionátu z našeho pohledu zlatý lesk.“ Vítězem domácího mužského šampionátu jednotlivců se stal Milan Kučera z Avia Čakovice. MILANA KUČERA: "Když jsem prošel až do finále, byl jsem pochopitelně spokojený. Ale říkal jsem si, že Tomáš Bíbr je soupeř, jehož styl hry mi vyhovuje a že by zlato mohlo být. Bylo to vyrovnané a koncovku jsem měl lepší. Je to určitě můj zatím největší úspěch kariéry." Třetí rozhodující utkání finálové série extraligového play-out potěšilo Spartak Čelákovice, do 1. ligy mužů sestoupil českobrodský Slavoj, který nahradí vítěz 1. ligy, Žatec. Účast v 1. lize mužů vybojoval Sokol Horažďovice. Mistrem Botas dorostenecké ligy se stal Sokol Prostějov. Kromě družstev se Prostějovští mohli v říjnu potěšit i z titulu mistra republiky jednotlivců.

Listopad

Dva tituly z dvojic a trojic a stříbro z jednotlivců, to je česká bilance na mistrovství Evropy mužů, které se konalo ve slovenském Humenném. Trenér PETR GULDA: Je to krásný pocit. Splnili jsme cíl a určitě se to dá nazvat úspěchem. Už před šampionátem jsem říkal, že chceme vyhrát dvojky a trojky, což se povedlo. Musí pochválit celý mančaft za přístup. Jsem rád, že kluci šli společně za naším cílem." Vítězem pětidílného Poháru ČNS dorostenců se stali hráči Sokola Prostějov, kteří tak získali druhý primát z dlouhodobých soutěží. Zlatý hattrick zkompletovali i starší žáci českobudějovického Dynama, kteří k předchozímu titulu mistra republiky jednotlivců připojili oba zbývající a stali se tak korunovanými vládci této kategorie. Trenér DAVID ŽIKEŠ: "Máme letos všechny tři zlaté z mistrovství republiky, spokojenost je na místě."

Prosinec

V Praze byli korunováni vítězové ankety Nohejbalista roku ČR. Cenný triumf si odvezli muž Pavel Kop, žena Lenka Cibulková, dorostenec Jiří Kalous a žák Zdeněk Koudelka. PAVEL KOP: "Byla to moje doposud nejvydařenější sezóna. Anketa Nohejbalista roku je pro mne třešnička na dortu, určitě by si ji zasloužili i moji spoluhráči z oddílu." Výhru na mezinárodním turnaji mužů Poslední smeč vybojovala sestava benešovského Šacungu. V Nymburce proběhla druhá valná hromada ČNS v tomto roce.