(Modřice) Poslední letošní sada republikových medailí - napříč všemi věkovými kategoriemi - se rozdávala v sobotu v Modřicích. 22. BOTAS mistrovství České republiky dorostu přilákalo na jih Moravy 32 hráčů. Z vítězství se radoval největší favorit turnaje, Lukáš Tolar z Baníku Stříbro. Druhou příčku obsadil Dominik Veselý z Holic a bronz si odvezl vsetínský Martin Zbranek.

Naplněná kapacita účastníků, zázemí nové haly, slušná úroveň, vyrovnanost nejlepší osmičky. Navíc poslední čtyři zápasy s visačkou mužské extraligové kvality. Tak se dá v několika slovech popsat závěrečný republikový šampionát tohoto ročníku. Aktéři byli nalosováni  do osmi základních skupin, do pavouka šli z každé nejlepší dva. Hned první skupina se povedla. Tolar, Löffelmann (Čelákovice), Čižinský, Hokr (Radomyšl). Posledně jmenovaný však kvůli zranění do turnaje vůbec nezasáhl. Na kurtu exceloval Tolar, který s sebou vzal dál Čižinského. Skupinu B ovládl domácí Kolouch, s ním postoupil i Chvátal z Dynama České Budějovice. Ve skupině C pro sebe vyválčili  play-off vítězný Šperlík ze Šacungu a čelákovický Dan Matura. Déčko zvládl nejlépe Zbranek ze Vsetína před Brennerem z domácí líhně. Skupinou E prošel bez problémů pekelský Fries, druhou příčku bral Tišnovský z Karlových Varů. Skupinu F opanoval vsetínský Stařičný, jenž za sebe odsunul modřického žáka Svobodu. Géčko vyhrál Kubový z Holic před domácím Slukou a skupinu H si podmanil holický spolufavorit Veselý následovaný Tomkem z pořádajícího oddílu.

A znovu se losovalo... Každému vítězi horní části pavouka byl přisouzen jeden ze singlistů na druhých příčkách v dolní části a opačně. Touto fází se probila osmička Tolar, Kolouch, Šperlík, Zbranek, Fries, Matura, Kubový a Veselý. Čtvrtfinále. Tady Tolar ve výborném duelu ukončil cestu poslední domácí naděje Koloucha. Šperlík podlehl v dramatickém souboji Zbrankovi. Fries jasně eliminoval Maturu a Kubový nestačil v holickém derby na Veselého.

Semifinále se přestěhovalo na centrkurt a nabídlo pohledné souboje. Tolar zpacifikoval ve dvou dramatických sadách plných kvalitních útoků a akrobatických obranných zákroků Zbranka. Klání leváků výborné úrovně mezi Friesem a Veselým pak přineslo boj do posledního možné výměny. Pekelský borec v klíčovém momentu kopl těsný aut a do finále zamířil Veselý.

V zápasech o bronz občas převládá zklamání a nemají valnou úroveň. To ale nebyl sobotní případ. Opět dva leváci proti sobě. Oba sety dospěly do osmiček a dvakrát se v koncovkách prosadil Zbranek. „Třetí místo jsem určitě nečekal. Je to moje první velká akce. Hraju ještě fotbal, takže nemůžu tréninku věnovat víc času, protože fotbal má přednost. Myslím, že mi docela šlo podání, které mi moc nefungovalo třeba v zápasech první ligy mužů. Prostě se mi to dnes docela všechno sešlo,“ hřál bronzový kov vsetínského MARTINA ZBRANKA. To jeho poražený soupeř v bitvě o třetí pozici ONDŘEJ FRIES cítil, že měl na víc: „Je to tak, rozhodlo pár balónů, které mi těsně nevyšly.“

Tolar vs. Veselý. Dva papíroví favorité v řeži o titul. V Botas dorostenecké lize nenajdete lepší singlisty, stříbrský hráč se navíc může pochlubit zkušenostmi z mužské extraligy. Začalo se zostra. Tolar šel do dvoubodového vedení, které si zpočátku udržoval. Protivník zabral až v půlce setu a srovnal vynikající útočnou hrou na 8:8. Nohejbalista ze západu Čech však ukázal v samotném závěru chladnou hlavu a Veselý nakonec pod tlakem poslal poslední míč za zadní čáru. Ve druhém dějství získává tříbodový náskok holický hráč a nutí za stavu 6:3 Tolara staršího k oddechovému času. Výsledek? Šestibodová šňůra v podání dorostence Baníku Stříbro. První mečbol Veselý odvrací. I při druhém dobře útočí, jenže Tolar si vzorně přijímá ke „krátkému“ kůlu a posílá míč nechytatelně k boční čáře. Je dobojováno.

Poražený finalista DOMINIK VESELÝ přiznal, že měl nejvyšší ambice. Trochu si zároveň postěžoval na podmínky od semifinále, kdy pořadatelé nechali hrát nejlepší kvarteto na centrálním dvorci. „Velké hřiště byl pro mě docela nezvyk. Měl jsem problémy orientovat se v tak velkém prostoru. V semifinále jsem to ještě s trochou štěstí zvládl, ale ve finále hrál Lukáš Tolar fantasticky. Trefoval až nemožné balóny a byl prostě lepší,“ sportovně uznal holický mladík.

Velmi komplexní výkon ve všech herních činnostech, k tomu navíc chladná hlava a rozvaha v kritických situacích. Jeho výkon možná nebyl tak elegantní jako obvykle, ale vítězný LUKÁŠ TOLAR sváděl celý den kromě soubojů se soupeři také druhý zápas se silným nachlazením, kterému zima v hale ještě trochu pomohla. Přesto neztratil ani set. „Vůbec jsem to dnes neměl lehké, asi to odmarodím. Preventivně provedený test jsem měl naštěstí negativní. Myslím, že ve finále jsme oba dobře servírovali, ale v mezihře jsem asi udělal méně chyb. Dominik byl silným soupeřem, jsem rád, že se mi podařilo zvládnout hlavně koncovky setů,“ řekl unavený držitel zlaté medaile.

Konečné pořadí turnaje:
1. TJ Baník Stříbro (Tolar)
2. TJ. Sokol Holice A (Veselý)
3. NK AUSTIN Vsetín B (Zbranek)
4. TJ Peklo nad Zdobnicí A (Fries)


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři