Soutěže mládeže a žen
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(Praha) Nikoliv chudý předkrm, ale vydatná porce atraktivního a napínavého nohejbalu. Vyvrcholení ženské ligy otevřelo minulý čtvrtek program superfinálového dne. Obhájkyně prvenství z Českého Brodu se před solidně zaplněnou libeňskou halou více než čtyři hodiny přetahovaly se sokyněmi ze Santošky. A nakonec o trůn přišly. Pražanky totiž vytasily na finále trumf – maďarskou reprezentantku Körösi-Pál. Skvělý tah! Mač se čerstvé posile mimořádně povedl a čtyřmi body překlopila misky vah na stranu svého družstva. DTJ Santoška tak bude mít datum 28. října 2021 zapsaný v klubové kronice zlatým písmem – vybojovala historicky první titul.

 

Liga žen: Finále

TJ Slavoj Český Brod – DTJ Santoška 4:5

Hned první dvojice nabídla třísetové drama, ve kterém Tomšová s Körösi-Pál poslaly do vedení Santošku. Na jejich štítě překvapivě zůstal favorizovaný českobrodský tandem Cibulková, Tymichová. Předzápasové prognózy ale shořely i ve druhém deblu. Bálková s Möglichovou totiž ve dvou nejtěsnějších sadách přemohly Plechatou a Zachovou. Vyrovnáno. Ani ve druhém vystoupení se obvyklé opory středočeského týmu neprosadily. Cibulkovou a Tymichovou doplnily ve trojici Chuchlová a alternující Sýkorová, v barvách Santošky se na opačné straně kurtu protočilo hned pět hráček - Tomšová, Körösi-Pál, Tafsi, Kulhavá a Tumová. Obě posledně jmenované však spíše nechaly vydechnout základní sestavě, jež po vyhraném prvním setu vypadla v tom druhém z role. Ve zkrácené hře se ale Pražanky znovu dokázaly nadechnout a vyválčily druhý bod. 1:2. Nepustit soupeřky do trháku. S takovými pokyny šly na hřiště Bálková s Möglichovou a Červenkovou. A znovu napravily předchozí nezdar první českobrodské sestavy. S Plechatou, Zachovou a Kopeckou svedly epickou řež, kterou rozhodla za devítek ve třetím setu odvážným úderem pod sebe Bálková. 2:2. Právě na hrdinku předchozí trojice, a zároveň svoji manželku, vsadil kouč Středočešek František Bálek v klání singlistek. Dobře udělal. Bálková sice ztratila v duelu se Zachovou nejtěsnějším rozdílem úvodní sadu, ovšem ve zbylých dvou už diktovala tempo. 3:2 Cibulková, Tymichová, Chuchlová plus střídající Sýkorová vs. Zachová, Plechatá, Kopecká. Podle papírových prognóz to měl být střet elitních sestav. Obě však zatím na bodový zápis ve finále čekaly. V důležitém okamžiku se mělo ukázat kdo s koho. Zase byla k vidění bitva o každý balon. Tiebreak, devítky. Odpovědnost na sebe bere Tymichová a tvrdou smečí po noze rozhoduje. 4:2.

Nad Santoškou se stahují mraky. Už není kam couvnout. Nohejbalistky z hlavního města ale bojují dál. A co víc, pod hrozbou konce utkání setřásají tíhu finále. Klíčovou úlohu v těžkých momentech sehrává maďarská reprezentantka Körösi-Pál. Společně s Tomšovou a Tafsi deklasují formaci vedenou Bálkovou a vracejí Santošku do hry. Když hned poté Plechatá se Zachovou prolomí sérii neúspěchů a jednoznačně zatočí s Cibulkovou, Tymichovou a střídající Chuchlovou, mají najednou vyzyvatelky k výhře stejně daleko jako obhájkyně titulu. 4:4. „Nesplnily jsme úlohu, kterou jsme měly. Možná tam byl až moc velký tlak a spoleh na to, že výsledek nepustíme, možná hrála roli nervozita,“ zpytovala svědomí VERONIKA TYMICHOVÁ. Atmosféra houstne. Na scéně jsou obě neporažené dvojice.  Bálková s Möglichovou vs. Tomšová a Körösi-Pál. Rozvážný výkon českobrodského dua proti nebojácně a chytře hrajícím protivnicím v prvním dějství neobstojí. Po sérii chyb posílá středočeská lavička do hry Vokáčovou. Ani ona ale nedokáže zabránit ztrátě úvodní sady. Set ukončuje luxusním kraťasem v euforii hrající Körösi-Pál. Druhá sada nabízí vyrovnanější podívanou. Všechny aktérky se překonávají v bojovnosti, zkušenost obhájkyň je vystavena dravosti a dobrému pohybu Pražanek. Stav 9:9. Maďarská hráčka po dlouhé výměně vybírá útok Bálkové blízko k saku, kde se Tomšová střetává s Bálkovou v souboji nad sítí.  Körösi-Pál vzápětí odražený míč uklízí do volného prostoru. Světla hasnou, v táboře Santošky letí ruce nad hlavy. Radost však vzápětí tlumí trenérská výzva lodivoda Českého Brodu. Zašlápla Bálková míč, nebo ne? Video potvrzuje původní výrok sudích. Nikoliv! Oslavy Pražanek propukají podruhé, teď už naplno…

„Za stavu 4:2 pro soupeřky jsme byly všechny dost nervózní. Ovšem trojka Evelin Körösi-Pál, Zuzka Tomšová a Zuzka Tafsi zahrála neuvěřitelně. Evelin ukázala nejlepší výkon, jaký mohla. Ona je strašně energický člověk, umí tým vyburcovat a strašně si věří na každý míč, takže za mě je to neuvěřitelná tahounka týmu. Za stavu 4:3 to bylo na nás s Gabčou Zachovou. Hecovaly jsme se a řekly si, že buď vyhrajeme, nebo věšíme boty na zeď. Bojovaly jsme o každý míč a vyplatilo se. Pak už jsme věřily, že Evelin se Zuzkou Tomšovou to prostě dotáhnou do vítězného konce. Atmosféra byla neuvěřitelná, tolik fanoušků jsem nikdy nezažila, proto jsem byla hodně nervózní. Ovšem diváci byli skvělí, děkuji všem. Chtěla bych poděkovat i  spoluhráčkám, byly úžasné a všechny bojovaly až do konce,“ vychutnávala si zisk titulu KRISTÝNA PLECHATÁ z týmu čerstvých mistryň.

„Atmosféra byla neuvěřitelná. Jsem moc vděčná, že jsem mohla být součástí něčeho takového. Je evidentní, jak moc nám všem chyběly nohejbalové akce a jsem velice šťastná, že se mohlo superfinále znovu uskutečnit. Moc mě překvapila Evelin Körösi-Pál, která většinou předvádí kolísavý nohejbal a nechá se se snadno rozhodit. Tentokrát však hrála velice sebejistě a pestře,“ bilancovala finálové klání Veronika Tymichová, které se houpala na krku stříbrná medaile.

Sestava domácích: Vokáčová, Sýkorová, Cibulková, Červenková, Bálková, Möglichová, Chuchlová, Tymichová, Kozáková, Maršíčková, Blažková. Sestava hostů: Tomšová, Kopecká, Rakovičová, Kulhavá, Zachová, Tafsi, Plechatá, Körösi-Pál, Sedláčková, Tumová.

Hráčka Českého Brodu VERONIKA TYMICHOVÁ: „Toužily jsme po vítězství a ani na chvíli si nepřipustily, že bychom vyhrát nemusely. Bohužel jsme se porazily samy. Ať už to byla tréma, chyby nebo špatný den, zlato by nám za takový výkon neslušelo.“

Trenér Santošky PAVEL JEŽDÍK: „Musím vyzdvihnout Tomšovou, protože v průběhu celého utkání nedělala chyby a plnila pokyny do puntíku. Chytrou hrou a obrovskou bojovností s neméně dobře hrající Evelin Körösi-Pál dotáhly náš zlatý sen ke šťastnému konci. Poslední balon byl infarktový, ale zpomalený záběr prokázal, že bylo vše tak, jak to viděli rozhodčí a my se mohli radovat podruhé, definitivně. Děkujeme všem fanouškům za vytvoření úžasné atmosféry.“

Konečné pořadí soutěže: 1. DTJ Santoška, 2. TJ Slavoj Český Brod, 3. TJ Sokol Praha-Vršovice II., 4. TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice.

FOTOGALERIE Michala Němce

Komentáře  

#2 Tamás 2021-11-02 08:27
very nice write, thank you for the writer, I am husband of hungarian player ( Evelin ) , nice to read these kind words, was a great day and a great team won, respest for Cesky Brod to!
Citovat
#1 okosatka 2021-11-02 07:56
Tondo, parádně napsaný článek!
Citovat