Soutěže mládeže a žen
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2018 mcrsingld 01(České Budějovice) Dva týdny po finále Botas dorostenecké ligy se v této věkové rozdělovala letos poslední sada medailí. V Českých Budějovicích se v sobotu konalo 20. mistrovství České republiky jednotlivců. V hale TJ Lokomotiva se nakonec ze zlaté medaile radoval Jaroslav Kovařík hájící barvy Českého Brodu, když ve finále nejtěsnějším poměrem udolal Václava Pohla ze Zbečníku.

Na jihu Čech nestartovali dva největší favorité této disciplíny. Čerstvý šampion mužské kategorie Zdeněk Kalous byl jako sparingpartner povolán do Nymburka, kde měla poslední soustředění mužská reprezentace před odjezdem na MS do Rumunska. Davida Višvadera z domácího Dynama České Budějovice zase nepustilo do hry zranění. Šance na medaile se tak ve sportovní hale TJ Lokomotiva otevřela pro další singlisty. Zálusk na cenné kovy si bezesporu dělali Pohl, Bartoš, Kovařík, Bílý, Žikeš, Veselý a možná i další.

Úderem deváté hodiny se 31 singlistů pustilo do bojů v osmi základních skupinách. Z každé šli nahoru dva nejlepší, pro zbytek turnaj končil. Mezi šestnáctku nejlepších se neprobil třeba českobrodský Truc. V osmifinále měl namále pozdější vítěz Kovařík, karlovarského Tolara totiž zlomil až v koncovce zkrácené sady. Dokonce jen balon od vyřazení byl Bartoš z Modřic, tomu pomohl za devítek ve třetím setu aut z nohy radomyšlského Švancara. Zapotilo se i domácí želízko. Žikeš totiž hladce ztratil v klání s Majštiníkem ze Vsetína úvodní set a musel hodně zabrat, aby zápas otočil.

Čtvrtfinále. Tady to měl Kovařík proti Michalu Kunertovi (Šacung A) o mnoho snazší, důkazem je jen pět míčů pro soupeře. Na Bartošově precizní hře si vylámal zuby Slavíček (Radomyšl A). Možná v nejatraktivnějším klání celého dne, kde se oba borci překonávali v obětavosti, udolal Pohl ze Zbečníku dvakrát nejtěsnějším rozdílem Bílého (Vsetín A). Českobudějovický Žikeš svedl v první sadě velkou bitvu s Veselým (Holice A), v té druhé už dominoval.

Kovařík proti Bartošovi. Takové bylo složení úvodního semifinále. V prvním dějství kraloval českobrodský singlista, ve druhém se obraz hry otočil a Bartoš srovnal. Tiebreak byl ovšem jednoznačný. Kovařík přitvrdil, zpřesnil hru a rychle zamířil do klání o zlato, když protivníkovi nenechal ani bod. Domácí publikum pak hnalo do finále Žikeše. Na kurtu ovšem od začátku vládl jeho sok. V úvodní sadě Pohl povolil zástupci Dynama jen dva míče. Navrch měl i ve druhé, ale domácí borec dřel a nakonec se dostal až na devítky. Tam ale Pohl neměl slitování.

Do konce zbývaly dva zápasy a oba nabídly velkou řež. O tom, že pro domácí oddíl žádná medaile nezbude, rozhodl duel o bronz. V obou setech musela vítěze určit až závěrečná výměna a dvakrát byl úspěšnější Bartoš. Místní singlista zůstal pod stupni vítězů, cenný kov putoval na Moravu. „Před šampionátem jsme sehráli dva interní turnaje a dalších několik tréninků, takže odjet bez medaile by bylo pro nás zklamání. Nejvíc jsem věřil právě Honzovi Bartošovi, který potvrdil letošní výbornou bilanci z BDL,“ uvedl modřický lodivod RICHARD LAŤÁK.

Začátek finále patřil Pohlovi, jenž byl na kurtu důraznější, jistější a vypadal velmi sebevědomě. Poté, co povolil protivníkovi v prvním setu jen tři body, to vypadalo, že jej nemůže nic zastavit. Jenže Kovařík postupem času získával půdu pod nohama a druhý set už měl jiný scénář. Hrálo se prakticky bod za bod. Za devítek přišel první klíčový moment, když Pohl zkazil servis a poslal zápas do tiebreaku. Tam se obraz hry nezměnil a žádný z protagonistů se nedokázal dostat do trháku. Opět devítky a rozhodující okamžik. Levonohý Pohl měl dvakrát výborně přijato na levém kůlu, ale dva útoky po noze nedokázal zahrát s patřičnou razancí a Kovařík se dokázal ubránit. Potřetí zkusil zbečnický talent patu …a ta skončila v zámezí.

Po triumfu ve dvojicích, trojicích i v lize se do Českého Brodu stěhuje další, v pořadí už čtvrté, dorostenecké zlato. Zásluhou JAROSLAVA KOVAŘÍKA. Na hřišti i mimo něj nenápadný hráč předvedl, že v Žatci, kde působí v mužské extralize, roste další špičkový singlista. „Mým cílem byl postup do semifinále. Ve skupině jsem problémy neměl, zato v osmifinále mě Tolar hodně potrápil. Hrál dobře a já kazil. Nakonec jsem v rozhodujících chvílích podržel míč déle ve hře. Oddechl jsem si, nechtěl jsem vypadnout tak brzy. Proti Krunertovi ve čtvrtfinále to bylo o dost lehčí, zato následně s Bartošem jsem se zase nadřel. Vybere a vrátí hodně balonů, těžko jsem mu dával bod. Ve finále jsem měl trochu štěstí, když soupeř za devítek dvakrát zkazil,“ usmíval se Kovařík. Na otázku, zda si více cení ligového či singlového titulu odpověděl po chvilce přemýšlení: „Vážím si obou stejně.“

Zklamání z toho, že vítězství proteklo jeho svěřenci mezi prsty, jen těžko skousával kouč stříbrného Václava Pohla LUKÁŠ VLACH. Mám smíšené pocity. Ačkoliv je každá medaile samozřejmě výborná a pro Zbečník znamená další velký úspěch. Vašek patřil k favoritům, a to ho možná v úvodních zápasech trochu svazovalo. Přestože vyhrával, nebylo to herně úplně ono. Od čtvrtfinále už ale podával velmi dobré výkony, cením si především výhry ve velmi těžkém čtvrtfinále proti výborně hrajícímu vsetínskému Bílému. Ve finále s Kovaříkem byl, troufnu si říci, lepším hráčem. Po jasně vyhraném prvním setu však úplný závěr a koncovky bohužel nezvládl, neproměnil tři mečboly a na zlato si tak ještě musíme počkat. Celkově jsem s jeho výkony spokojený, bylo vidět výrazné zlepšení servisu a určitě mu hodně pomohlo, že letos pravidelně hrál těžké singly ve druhé lize i BDL.“

Konečné pořadí turnaje:
1. TJ Slavoj Český Brod A (Kovařík)
2. TJ Sokol Zbečník (Pohl)
3. MNK Modřice A (Bartoš)
4. TJ Dynamo České Budějovice A (Žikeš)

Fotogalerie:

Foto: Václav Brůček

Komentáře  

#3 Karloss 2018-11-17 07:14
Nevím kdo mi maže objektivní komentář, pan Vlach skutečně neustále vystupuje arogantně a povýšenecky a to i přesto, že on ani jeho tým ještě díru do neudělal
Citovat
#2 Petr 2018-11-15 14:47
Já tedy nevím, co vede pana Vlacha k tvrzení, že jeho svěřenec byl lepším hráčem. Nesloužilo náhodou k objektivnímu určení toho, kdo je lepším hráčem, právě toto mistrovství? To, že Pohl po jasně vyhraném prvním setu nezvládl úplný závěr a koncovky a neproměnil tři mečboly, z něj z mého laického pohledu dělá horšího hráče, než je Kovařík.
Citovat
#1 Jarda 2018-11-15 12:53
Finále: https://www.youtube.com/watch?v=r1GCToNVv6A&list=PLeaVDwZa-QIH9FUozANyivHul2un4F7K6&index=2&t=0s
Citovat