Soutěže mládeže a žen
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2009_utechov_01(Brno) Když si v roce 1997 několik dívek z Brna začalo jen tak kopat přes síť a divilo se, že to opravdu jde, nikdo určitě nepředpokládal, jakých konců se ženský nohejbal v Brně dočká. Téhož roku svolal Tonda Stehlík první trénink na hřiště v Obřanech.  Zúčastnily se Jitka Marousková a Helena Šimáčková s žáky mj. Radek Pelikán, Ondra Pavlíček a další.

V té době nebylo moc možností změřit síly s ženami, kromě Mistrovství ČR a soutěží ČNS, na které zatím v Brně nebyl dostatek protagonistek. Do povědomí se děvčata proto dostávala hraním na mužských turnajích, kterých se zúčastňovala hlavně díky smíšeným družstvům, zásluhou pár jedinců, kteří s nimi byli ochotni hrát a účastí v Městském přeboru města Brna. Později se hráčky zúčastňovaly i žákovských turnajů, kde jako „exotická vložka" většinou nikomu nevadily. Složení a počet hráček se neustále měnil, taktéž původní útočiště v Obřanech a Modřicích vystřídala pevná základna v Útěchově.  Svůj čas a dobře míněné rady jim při trénincích postupně předávali zpočátku Tonda Stehlík, František Kalas, Marek Žitňák, Patrik Iláš, Michal Janeba. O roku 2002 získaly hráčky už pod hlavičkou TJ Útěchov současného trenéra Martina Kleinera, který má velkou výhodu v tom, že s žádnou hráčkou nechodil a nemá ani jiné vazby, které by mu mohly ostatní vyčítat.

Prvního mistrovství republiky se odvážné děvy zúčastnily hned po několika trénincích. Konalo se v roce 1997 v Českém Brodě a legendární sestava v plandajících klučičích dresech byla následující: Jitka Marousková, Blanka Hanáková a Soňa Kleinerová. Výsledkem sice bylo umístění ve spodní části startovního pole, ale děvčata získala zkušenosti k nezaplacení. Tréninkový dril přes zimu probíhal v modřické sokolovně už za účasti dalších nových hráček. Daniela Petříčková, Jarka Jičínská a Katka Frimmlová posílily modřické „ženstvo" a ta první vydržela až do dneška. Za zmínku první oficiální zápas proti žákům Modřic hraný v roce 1998. Děvčata sice neuhrála ani set, ale čišela z nich touha naučit se co nejvíc, i když konfrontace s mužskou částí populace bývaly velmi bolestivé.

2009_utechov_02Také první oficiální klání na čistě ženském turnaj na Solidaritě nedopadlo výsledkově dobře, ale sestava Jitka, Daniela, Jarka a Zdena Kozlová zde zanechala velmi dobrý dojem. Střídaly se tréninky, turnaje, zápasy Městské soutěže, hráčky přicházely a odcházely. Zde jsou jejich jména. Jsou důležitá, protože co jméno, to krok k dnešním úspěchům: Jitka Ilášová - Marousková, Helena Šimáčková - Kalasová, Soňa Kleinerová, Blanka Hanáková z Mohelnice, Jaroslava Jičínská, Daniela Petříčková, Kateřina Frimmlová, Zdena Kozlová, Sylva Kuklová, Dana Matoušová - Vernerová, Irena Hofmannová a Zuzana Zímová z Tuřan, Nela Jílková - Sadílková, Monika Neumannová, Jana Duchoňová, Eva Víšková, Katarína Flašarová, Olga Dočkalová, Jaromíra Hlaváčová, Lenka Kokešová - Králíková, Veronika Malátová, Blanka Nentvichová. Mezi výsledky se také rodí perly jako 4. místo trojice Marousková, Hanáková, Petříčková na MČR trojic v Kroměříži z roku 1999. Zde si vyhlédl Blanku Hanákovou trenér Solidarity a ženské reprezentace Josef Lošťák. Dalším mezníkem bylo vítězství v utkání s modřickými žáky 17.2.2001 a to 5:2! Holky mohou porážet kluky!

Důležitým je rok 2004, kdy se rozhodly Jitka, Daniela, Katka, Jarka a Sylva  posílit tým Kroměříže, který hrál ženskou první ligu. Zatím hráček nebylo v Útěchově tolik, aby vytvořily družstvo doma. Celkově končí NK Bajda Kroměříž na krásném šestém místě z osmi a Brňačky v družstvu rozhodně nehrají druhé housle! Ostatní holky v tomto roce hrají Městský přebor, ale sestava pro nový výkonnostní skok se už rýsuje. V roce 2004 na schůzi družstev nejvyšší ženské soutěže vybojovala Jarka Hlaváčová s Katkou Flašarovou a Milošem Hlaváčem místo v 1. lize pro Brno! V tělocvičnách, které mají děvčata tento rok k dispozici, proto v zimě propuká tréninkový dril. A na to je trenér Martin Kleiner ten nejlepší! Rok 2005 a poprvé liga žen, v níž figuruje jméno TJ Útěchov. Posily Linda Schützová, Monika Černá z Chrudimi. Jinak ustálený ambiciózní kádr: Jitka Ilášová, Daniela Petříčková, Veronika Malátová, Katarína Flašarová, Sylva Kuklová, Nela Jílková, Blanka Nentwichová, Dana Matoušová, Eva Víšková, Lenka Králíková, Olga Dočkalová a trenér Martin Kleiner. Po lítých bojích senzační šesté místo z deseti družstev! A jedno šesté místo k tomu dvojice Petříčková, Černá na Mistrovství ČR dvojic. Tady už je vidět, že družstvo se dokáže i koncepčně posilovat a myslí postupně i na cíle nejvyšší.

2009_utechov_03V roce 2006 přichází posila z Karlových Varů jménem Lenka Kobylková a kvalita hry se opět posunuje o notný kus vzhůru. Na konci dlouhodobé soutěže figuruje jméno TJ Útěchov na úžasném čtvrtém místě a další čtvrté místo získávají na MČR dvojic Petříčková a Malátová. V roce 2007 si útěchovská děvčata zopakovala předchozí umístění a Veronika Malátová na MČR singlistek ukořistila stříbrnou medaili, první medaili v historii útěchovského ženského nohejbalu. Konec veleúspěšného roku sice trochu zkalila ona nechvalně známá kauza Peruňská, ale i tak bylo na závěrečné schůzce co oslavovat.

Se zpožděním tedy vybuchla přestupová bomba až  o rok později, v roce 2008. Daniela Peruňská přestoupila z (na šikovné nohejbalistky pověstného) Trebišova a posunula výkonnostní křivku až někam do oblak. Druhé místo na MČR trojic získaly Peruňská, Kobylková, Malátová, stříbro dvojice Kobylková, Schützová a zlato dvojice Malátová, Peruňská. To vše podtrhla čtvrtým místem Veronika na mistrovství singlistek. Fantastickým úspěchem skončila i nejvyšší ženská soutěž, kde s převahou zvítězil TJ Útěchov a stal se jakožto první moravské „ženstvo"  mistrem České republiky družstev! Zasloužily se o to hráčky Daniela Peruňská, Veronika Malátová, Lenka Kobylková, Linda Schützová, Daniela Petříčková, Jaromíra Hlaváčová, Katarína Flašarová, a Jana Duchoňová. Zároveň se družstvo „B" umístilo na velmi dobrém druhém místě 2. ligy žen. Hrály v něm hráčky Dana Matoušová, Olga Dočkalová, Nela Jílková, Sylva Kuklová, Jana Duchoňová, Eva Víšková, Linda Lendelová, Chrisula Arcanidu, Soňa Kleinerová a Tereza Peloušková. A jak dopadne rok letošní? Těžko určit, neboť ani ostatní ženská družstva nespí. Tradičně silnou hráčskou základnu má mnohonásobný mistr České republiky Slavoj Český Brod, značně se posílily i Vršovice. Jisté je však jedno. S bojovnicemi z Brna se musí do budoucnosti už trvale počítat.